Medineweb Forum/Huzur Adresi

Medineweb Forum/Huzur Adresi (https://www.forum.medineweb.net/)
-   Allah(c.c) (https://www.forum.medineweb.net/646-allahcc)
-   -   "Allah" sizi korusun (https://www.forum.medineweb.net/allahcc/29016-vequotallahvequot-sizi-korusun.html)

Zeus 27 Nisan 2014 17:37

Cevap: "Allah" sizi korusun

Paylaşımları 3-4 defa baştan sona okuma gereği hissettim,(Arada ki şüphe ile yaklaşan yorumlar haricinde) Ve tabi ki (Kendimce) bir hikaye çıkardım.

-Allah, Şeytan ve İnsan-

Alıntı:

FECR Üyemizden Alıntı (Mesaj 330211)
Sizi yarattık, sonra size biçim verdik, sonra da meleklere: "Âdem'e secde edin" dedik; hepsi secde ettiler, yalnız İblis, secde edenlerden olmadı.(7/Araf-11)

Alıntı:

Yalnız İblis etmedi, büyüklük tasladı ve kâfirlerden oldu.(38/Sad-74)

Allah: "Ey İblis! O benim kudretimle yarattığıma secde etmene ne engel oldu? Kibirlenmek mi istedin? Yoksa yüksek derecelerde bulunanlardan mı oldun?" dedi.(38/Sad-75)

Alıntı:

(Yine unutma ki) Bir vakit meleklere: "Âdem'e secde edin" demiştik. İblis'ten başka hepsi secde ettiler. O ise: "Ben bir çamurdan yarattığın kimseye mi secde ederim?" demişti.(17/İsra-61)

Alıntı:

FECR Üyemizden Alıntı (Mesaj 330205)
«Onları mutlaka saptıracağım, muhakkak onları boş kuruntulara boğacağım, kesinlikle onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını yaracaklar (putlar için nişanlayacaklar), şüphesiz onlara emredeceğim de Allah'ın yarattığını değiştirecekler» (dedi). Kim Allah'ı bırakır da şeytanı dost edinirse elbette apaçık bir ziyana düşmüştür.(4/Nisa-119)

Alıntı:

Şeytan onlara vadediyor, onları kuruntulara düşürüyor, ancak aldatmak için vaadde bulunuyor.(4/Nisa-120)

Alıntı:

FECR Üyemizden Alıntı (Mesaj 330206)
Ama şeytan ona vesvese verip: «Ey Adem! Sana sonsuzluk ağacını ve çökmesi olmayan bir saltanatı göstereyim mi?» dedi.(20/Taha-120)

Alıntı:

Şeytan, ayıp yerlerini kendilerine göstermek için onlara fısıldadı: «Rabbinizin sizi bu ağaçtan menetmesi melek olmanız veya burada temelli kalmanızı önlemek içindir.»(7/Araf-20)

Böylece onların yanılmalarını sağladı. Ağaçtan meyve tattıklarında kendilerine ayıp yerleri göründü, cennet yapraklarından oralarına örtmeğe koyuldular. Rableri onlara, «Ben sizi o ağaçtan menetmemiş miydim? Şeytanın size apaçık bir düşman olduğunu söylememiş miydim?» diye seslendi.(7/Araf-22)

Alıntı:

FECR Üyemizden Alıntı (Mesaj 330206)
İş olup bitince, şeytan: «Doğrusu Allah size gerçeği söz vermişti. Ben de size söz verdim ama, sonra caydım; esasen sizi zorlayacak bir nüfuzum yoktu; sadece çağırdım, siz de geldiniz. O halde, beni değil kendinizi kınayın. Artık ben sizi kurtaramam, siz de beni kurtaramazsınız. Beni Allah'a ortak koşmanızı daha önce kabul etmemiştim; doğrusu zalimlere can yakan bir azap vardır» der.(14/İbrahim-22)

Alıntı:

FECR Üyemizden Alıntı (Mesaj 330207)
Rabbine and olsun ki Biz onları mutlaka uydukları şeytanlarla beraber haşredeceğiz. Sonra cehennemin yanında diz çöktürerek hazır bulunduracağız.(19/Meryem-68)

Hikayeyi doğru okuyabilmiş miyim ?

İslaminesil 27 Nisan 2014 17:40

cıkardıgın Sonuc ney peki...

FECR 27 Nisan 2014 18:33

Zeus bir de şu şekilde oku istersen. (Daha önceki Kur'an çalışmalarımdan birisidir bu)

KUR’AN’A GÖRE ŞEYTAN-İNSAN İLİŞKİSİ
A-ŞEYTAN AÇISINDAN
1-Şeytan İnsanlara Düşmandır
Ey insanlar! Yeryüzünde bulunanların helâl ve temiz olanlarından yeyin, şeytanın peşine düşmeyin; zira şeytan sizin açık bir düşmanınızdır.2/Bakara-168
Ey iman edenler! Hep birden barışa girin. Sakın şeytanın peşinden gitmeyin. Çünkü o, apaçık düşmanınızdır.2/Bakara-208
2-Şeytanın Amacı; İnsanı Allah Yolundan Saptırmaktır
İblis: «Öyle ise andolsun ki, beni azdırmana karşılık ben de onları saptırmak için her halde Senin doğru yoluna oturacağım.7/Araf-16
3-Şeytan; İnsanlara Sağından,Solundan,Önünden ve Arkasından Yaklaşır
Sonra elbette onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım ve sen, onların çoklarını şükredenlerden bulmayacaksın!» dedi.7/Araf-17
4-Şeytan;İnsanlara Kötülükleri İyilik Gibi Göstermeye Çalışır
(İblis) dedi ki: Rabbim! Beni azdırmana karşılık ben de yeryüzünde onlara (günahları) süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım!. Ancak onlardan ihlâslı kulların müstesna.15/Hicr-39-40
5-Şeytanın Hilesi Çoktur
Ey İnsanoğulları! Şeytan, ayıp yerlerini kendilerine göstermek için elbiselerini soyarak ananızı babanızı cennetten çıkardığı gibi sizi de şaşırtmasın. Sizin onları görmediğiniz yerlerden o ve taraftarları sizi görürler. Biz şeytanları, inanmayanlara dost kılarız.7/Araf-27
6-Şeytan Peygamberlere Vesvese Vermeye Çalışmışdır.Ama Vahye Hiçbir Zarar Verememişdir
Senden önce gönderdiğimiz hiçbir resul ve nebi yoktur ki, birşeyi arzuladığı zaman, şeytan onun arzusuna vesvese karıştırmamış olsun. Fakat Allah, şeytanın attığını derhal iptal eder, sonra kendi ayetlerini sağlamlaştırır. Allah bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.22/Hacc-52
7-Şeytan İnsanları Ateşe Çağırır
Çünkü şeytan, sizin düşmanınızdır, siz de onu düşman sayın. O, kendi taraftarlarını ancak ateş ehlinden olmaya çağırır.35/Fatır-6
8-Şeytan Allah Adına İnsanları Aldatabilir
Ey insanlar! Allah'ın verdiği söz şüphesiz gerçektir; dünya hayatı sizi aldatmasın. Allah'ın affına güvendirerek şeytan sizi ayartmasın.35/Fatır-5
9-Şeytan İnsana Kötülüğü,Hayasızlığı ve Allah’a Karşı Gelmeyi ve Cimriliği Emreder
Muhakkak size, kötülüğü, hayasızlığı, Allah'a karşı da bilmediğiniz şeyi söylemenizi emreder.2/Bakara-169
Ey İnananlar! Şeytana ayak uydurmayın. Kim şeytanın ardına takılırsa, bilsin ki, o, hayasızlığı ve fenalığı emreder. Allah'ın size lütuf ve merhameti bulunmasaydı, hiçbiriniz ebediyen temize çıkamazdı. Fakat Allah dilediğini temize çıkarır. Allah işitir ve bilir.24/Nur-21
Şeytan sizi fakirlikle korkutarak cimriliği ve hayasızlığı emreder; Allah ise kendisinden mağfiret ve bol nimet vadeder. Allah'ın lütfü boldur, O her şeyi bilir.2/Bakara-268
10-Şeytan İnsana Vesvese Verir
Ki O-Şeytan-, insanların kalblerine hep vesvese verir.114/Nas-5
11-İnsanlara Kuruntu Vererek Allah’ın Yarattığını Değiştirtmeye Çalışır
Şeytan onlara vadediyor, onları kuruntulara düşürüyor, ancak aldatmak için vaadde bulunuyor. İşte onların varacağı yer cehennemdir. Oradan kaçacak yer de bulamıyacaklardır.4/Nisa-120-121
Şeytan onlara vadediyor, onları kuruntulara düşürüyor, ancak aldatmak için vaadde bulunuyor.4/Nisa-120
12-Şeytan;Gerekirse Kendini Öğüt Verici Olarak Lanse Eder
Şeytan, ayıp yerlerini kendilerine göstermek için onlara fısıldadı: «Rabbinizin sizi bu ağaçtan menetmesi melek olmanız veya burada temelli kalmanızı önlemek içindir.» «Doğrusu ben size öğüt verenlerdenim» diye ikisine yemin etti.7/Araf-20-21
13-İnsan ve Cin Şeytanla Birbirlerine Yaldızlı Sözler Söyler
Böylece biz, her peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman kıldık. (Bunlar), aldatmak için birbirlerine yaldızlı sözler fısıldarlar. Rabbin dileseydi onu da yapamazlardı. Artık onları uydurdukları şeylerle başbaşa bırak.6/Enam-112

14-Şeytan İnsanı Rızık Korkusuyla –Fakirlikle Korkutur
Şeytan sizi fakirlikle korkutarak cimriliği ve hayasızlığı emreder; Allah ise kendisinden mağfiret ve bol nimet vadeder. Allah'ın lütfü boldur, O her şeyi bilir.2/Bakara-268
15-Şeytan İnsanların Ayaklarını Kaydırmaya Çalışır
İki topluluğun karşılaştığı gün, içinizden yüz çevirenlerin, yaptıklarının bir kısmından ötürü şeytan ayaklarını kaydırıp yoldan çıkarmak istemişti. Allah, and olsun ki, onları affetti. Allah bağışlayandır. Halim'dir.3/Ali İmran-155
16-Şeytan Ancak Kendi Dostlarını/Etkisine Altıklarını Korkutur
İşte o şeytan ancak kendi dostlarını korkutur, inanmışsanız onlardan korkmayın, Benden korkun.3/Ali İmran-175
17-Şeytan İnsanlar Arasına Düşmanlık Sokmak ve Allah’ı Anmak ve Namaz Kılmaktan Alıkoymak İçin Çabalar
Şeytan şüphesiz içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan, namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçersiniz değil mi?.5/Maide-91
18-Şeytan Bazı Şeyleri İnsanlara Unutturabilir
Ayetlerimizi çekişmeye dalanları görünce, başka bir bahse geçmelerine kadar onlardan yüz çevir. Şeytan sana unutturursa hatırladıktan sonra artık zulmedenlerle beraber oturma.6/Enam-68
O da: «Bak sen! Kayalığa vardığımızda balığı unutmuştum. Bana onu hatırlamamı unutturan ancak şeytandır. Balık şaşılacak şekilde denizde yolunu tutup gitmiş» dedi.18/Kehf-63
19-Şeytan Kriterini Vahiyle Değil Mantıkla Yapmıştır
Allah, «Sana emrettiğim halde, seni secdeden alıkoyan nedir?» dedi, «Beni ateşten onu çamurdan yarattın, ben ondan üstünüm» cevabını verdi.7/Araf-12
İblis: «Ben ondan daha üstünüm. Beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın» dedi.38/Sad-68
20-Şeytan İnsanlara Amellerini Süslü Gösterir
Şeytan onlara işlediklerini güzel gösterdi ve «Bugün insanlardan sizi yenecek kimse yoktur; doğrusu ben de size yardımcıyım» dedi. İki ordu karşılaşınca da, geri dönüp, «Benim sizinle ilgim yok; doğrusu sizin görmediğinizi ben görüyorum ve şüphesiz Allah'tan korkuyorum, Allah'ın azabı şiddetlidir» dedi.8/Enfal-48
Allah'a and olsun ki, senden önceki ümmetlere peygamberler gönderdik. Şeytan yaptıklarını onlara hep güzel gösterdi. Bugün de dostları odur. Onlara can yakıcı azap vardır.16/Nahl-63
21-Şeytan İnsanların,Kardeşlerin Arasını Açmaya Çalışır
Ana babasını tahtın üzerine oturttu, hepsi onun önünde (Allah'a secde edip) eğildiler. O zaman Yusuf: «Babacığım! İşte bu, vaktiyle gördüğüm rüyanın çıkışıdır; Rabbim onu gerçekleştirdi. Şeytan, benimle kardeşlerimin arasını bozduktan sonra, beni hapisten çıkaran, sizi çölden getiren Rabbim bana pek çok iyilikte bulundu. Doğrusu Rabbim dilediğine lütufkardır, O şüphesiz bilendir, Hakim'dir» dedi.12/Yusuf-100
22-Şeytan Dinden Dönenlere Uzun Emel Ümidi Verir
Haberiniz olsun ki, kendilerine doğru yol belli olduktan sonra gerisin geri küfre dönenlere, şeytan fit vermiş ve onları uzun uzun emellere düşürmüştür.47/Muhammed-25
23-Şeytan Kalblerinde Hastalık Olanları Etkiler
Allah, şeytanın karıştırdığını, kalblerinde hastalık bulunan ve kalpleri kaskatı olan kimseleri sınamaya vesile kılar. Zalimler şüphesiz (haktan uzak) derin bir ayrılık içindedirler.22/Hacc-53
B-İNSAN AÇISINDAN
1-İnsan;Şeytanın Adımlarını İzlememelidir
Ey iman edenler! Hep birden barışa girin. Sakın şeytanın peşinden gitmeyin. Çünkü o, apaçık düşmanınızdır.2/Bakara-208
Hayvanları da yük ve kesim için yaratan Allah'tır. Allah'ın size verdiği rızıktan yiyin, şeytana ayak uydurmayın, o size apaçık bir düşmandır.6/Enam-142
2-İhlaslı Olan Kullar Şeytanın Hilelerine Düşmez
İblis dedi ki: Rabbim! Beni azdırmana karşılık ben de yeryüzünde onlara (günahları) süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım!. Ancak onlardan ihlâslı kulların müstesna.15/Hicr-39-40
3-İnsanlar Şeytana Kulluk/İbadet Etmemelidir
And vermedim mi size? «Ey adem oğulları! Şeytana kulluk etmeyin, o size açık bir düşmandır» diye. Ve bana kulluk ediniz, doğru yol budur» demedim mi?.36/Yasin-60-61
4-Muttakiler/Bilinçli Müminler Şeytanın Vesvese Verdiğini Anlarlar
Allah'a karşı gelmekten sakınanlar, şeytan tarafından bir vesveseye uğrayınca, Allah'ı anarlar ve hemen gerçeği görürler.7/Araf-201
5-İnsanlar İçinde de Şeytanlaşanlar Vardır
Böylece biz, her peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman kıldık. (Bunlar), aldatmak için birbirlerine yaldızlı sözler fısıldarlar. Rabbin dileseydi onu da yapamazlardı. Artık onları uydurdukları şeylerle başbaşa bırak.6/Enam-112
6-Şeytana Uyan İnsanlar Cehenneme Gideceklerdir
Allah) şöyle buyurdu: «İşte bana varan dosdoğru yol budur.» «Şüphesiz kullarım üzerinde senin bir hakimiyetin yoktur. Ancak azgınlardan sana uyanlar müstesna.» «Ve Cehennem onların hepsinin toplanacağı yerdir.»15/Hicr-41-42-43
7-Müminler Şeytandan Korkmazlar
İşte o şeytan ancak kendi dostlarını korkutur, inanmışsanız onlardan korkmayın, Benden korkun.3/Ali İmran-175
8-Mallarını Göşteriş İçin İnfak Edenler Şeytanın Dostlarıdır
Mallarını insanlara gösteriş için sarfedip, Allah'a ve ahiret gününe inanmayanları da Allah sevmez. Şeytanın arkadaş olduğu kimsenin ne fena arkadaşı vardır.4/Nisa-38
9-İnsanlar İsraf Ettiğinde Şeytanın Yareni Olduğunu Akıllarından Çıkarmamalıdır
Çünkü saçıp savuranlar şeytanın kardeşleridirler; şeytan ise Rabbine karşı çok nankördür.17/İsra-27
10-Müminler Şeytanın Hilesinin Zayıf Olduğunu İnanırlar
İnananlar Allah yolunda savaşırlar, inkar edenler ise tağut yolunda harbederler. Şeytanın dostlarıyla savaşın, esasen şeytanın hilesi zayıftır.4/Nisa-76
11-Müminlerin Şeytanın Pisliklerinden Uzak Durmaları İçin Allah’ı Anmaları ve Namaz Kılmaları Gerekir
Şeytan şüphesiz içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan, namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçersiniz değil mi?.5/Maide-91
12-Şeytanın Dostlarına Uyansanız Müşrik Olabilirsiniz
Üzerine Allah'ın adının anılmadığı kesilmiş hayvanları yemeyin, bunu yapmak Allah'ın yolundan çıkmaktır. Doğrusu şeytanlar sizinle tartışmaları için dostlarına fısıldarlar, eğer onlara itaat ederseniz şüphesiz siz müşrik olursunuz.6/Enam-121
13-Şeytandan Vesvese Gelirse Hemen Allah’a Sığınılması Gerekir
Şeytan seni dürtecek olursa Allah'a sığın, doğrusu O işitir ve bilir. Allah'a karşı gelmekten sakınanlar, şeytan tarafından bir vesveseye uğrayınca, Allah'ı anarlar ve hemen gerçeği görürler.7/Araf-200-201
14-Allah’ın Vahyine Uyanlara Şeytan Etki Edemez .Sadece Kendi Dostlarına Etki Eder
Gerçek şu ki: İman edip de yalnız Rablerine tevekkül edenler üzerinde onun (şeytanın) bir hakimiyeti yoktur. O'nun nüfuzu sadece, O'nu dost edinenler ve Allah'a ortak koşanlar üzerindedir.16/Nahl-99-100

15-Şeytanın Aldattığı Kimi İnsanlar Kendilerini Doğru Yolda Sanırlar
Şüphesiz bu şeytanlar onları doğru yoldan alıkoyarlar da onlar, kendilerinin doğru yolda olduklarını sanırlar.43/Zuhruf-37
16-Allah’ın Vahyini Görmezden Gelen Şeytanın Arkadaşı Olur
Rahman olan Allah'ı anmayı görmezlikten gelene, yanından ayrılmayacak bir şeytanı arkadaş veririz.43/Zuhruf-36
17-Gizli Konuşmalar-Fiskoslar Şeytanın İsteği İşlerdendir.Müminler Bundan Uzak Durmalıdır
Gizli konuşmalar şeytandandır. Bu, iman edenleri üzmek içindir. Oysa şeytan, Allah'ın izni olmadıkça, müminlere hiçbir zarar veremez. Müminler Allah'a dayanıp güvensinler.58/Mücadele-10
18-Şeytanın Etkisi Altındaki İnsanlar Allah’ın Zikrini Unuturlar
Şeytan onları etkisi altına aldı da kendilerine Allah'ı anmayı unutturdu. İşte onlar şeytanın yandaşlarıdır. İyi bilin ki şeytanın yandaşları hep kayıptadırlar.58/Mücadele-19

FECR

Zeus 02 Mayıs 2014 00:08

Allah'ın var oluş hakkında ki sözleri nedir ? Var oluşu nasıl anlatıyor, insanın ebedi oluşunu nasıl bildiriyor ?

Bu arada hayırlı kandiller.

Medineweb 02 Mayıs 2014 20:08

Alıntı:

Zeus Üyemizden Alıntı (Mesaj 331145)
Allah'ın var oluş hakkında ki sözleri nedir ? Var oluşu nasıl anlatıyor, insanın ebedi oluşunu nasıl bildiriyor ?

kandil kutlayacak kadar inanıyorsunuz demekki :)

ali70 03 Mayıs 2014 18:56

Alıntı:

Allah'ın var oluş hakkında ki sözleri nedir ? Var oluşu nasıl anlatıyor,

De ki: “Allah’a koştuğunuz ortaklarınızdan, başlangıçta yaratmayı yapacak, sonra onu tekrarlayacak kimse var mı?” De ki: “Allah, başlangıçta yaratmayı yapar, sonra onu tekrar eder. O hâlde, nasıl oluyor da gerçeği bırakıp bâtıla dönersiniz?” (Yunus Suresi 34)

Şüphe yok, Rabbimiz, öyle bir Allah'tır ki gökleri ve yeryüzünü altı günde yaratmıştır da sonra Arşa hakim ve mutasarrıf olmuştur; aceleyle ve durmadan geceyi takib eden gündüze gecenin örtüsünü atar, o örtüyle örter onu ve güneş de onun emrine ram olmuştur, ay da, yıldızlar da. İyice bil ki yaratış da onun, buyruk da; alemlerin Rabbi Allah'ın şanı ne de yücedir. (Araf Suresi 54)

Alıntı:

insanın ebedi oluşunu nasıl bildiriyor ?

Artık kimin tartısı ağır basarsa, işte onlar, kurtuluşa erenlerin ta kendileridir. Kimin tartısı hafif gelirse, işte onlar da kendi nefislerini hüsrana uğratanlar, cehennemde de ebedi olarak kalacak olanlardır. ( Müminun Suresi, 102-103)

Onlar, orada ebedî olarak kalacaklardır. Hiçbir dost, hiçbir yardımcı bulamayacaklardır. (Ahzab Suresi 65)

Orada ebedi kalırlar. Şüphe yok ki pek büyük mükafat, Allah katındadır. (Tevbe Suresi 22)

Alıntı:

Teşekkürler Zeus, sanada hayırlı olur inşallah... :)

Ha Zeus, imzanın anlamını merak ettim... Sence sakıncası yoksa öğrenebilir miyim?

NİSAREYYAN 04 Mayıs 2014 00:45

Alıntı:

eRkam_turabii Üyemizden Alıntı (Mesaj 330275)
cıkardıgın Sonuc ney peki...

bu soruya cevap gelmemişdüşünceli000

yahyadogan 04 Mayıs 2014 01:14

Arkadaşlar sanki zeus kamera şakası yapacak gibi ilk önce kuranı kerim le cevap verin diyor sonra da kitabımızdan olmayan şeyleri bilerek soruyor tuhaf geldi bakalım altından ne çıkacak

FECR 04 Mayıs 2014 09:05

Alıntı:

KAİNATIN YARATILIŞI
Yerde olanların hepsini; sizin için yaratan O'dur. Sonra, göğe doğru yönelerek yedi gök olarak onları düzenlemiştir. O her şeyi bilir.(2/Bakara-29)

Gökleri ve yeri yoktan var eden Allah'tır. O, bir işin olmasını dilerse, ona ancak «ol» der ve olur.(2/Bakara-117)

Hamd, gökleri ve yeri yaratan, karanlıkları ve aydınlığı vareden Allah'a mahsustur. Öyle iken, inkar edenler Rablerine başkalarını eşit tutuyorlar.(6/Enam-1)

Gökleri ve yeri gerçekle yaratan O'dur ki «Ol» dediği gün (an) hemen olur; sözü gerçektir. Sura üfleneceği gün hükümranlık O'nundur. Görülmeyeni de görüleni de bilir. O Hakim'dir, haberdardır.(6/Enam-73)

O, gökleri ve yeri yoktan yaratandır. Zevcesi olmadan nasıl çocuğu olabilir? Oysa her şeyi O yaratmıştır, her şeyi bilir.(6/Enam-106

Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan ve sonra arşa hükmeden, gündüzü durmadan kovalayan gece ile bürüyen; güneşi, ayı, yıldızları, hepsini buyruğuna baş eğdirerek var eden Allah'tır. Bilin ki yaratma da emir de O'nun hakkıdır. Alemlerin Rabbi olan Allah Yüce'dir.(7/Araf-54)

Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah'a göre ayların sayısı onikidir. Bunlardan dördü hürmetli aydır. Bu dosdoğru bir nizamdır. Öyleyse o aylar içinde kendinize yazık etmeyin, topyekun sizinle savaşan putperestlerle siz de topyekun savaşın, Allah'ın sakınanlarla beraber olduğunu bilin.(9/Tevbe-36)

Doğrusu sizin Rabbiniz gökleri ve yeri altı günde yaratıp sonra arşa hükmeden, işi düzenleyen Allah'tır, izni olmadan kimse şefaat edemez. İşte Rabbiniz olan Allah budur. O'na kulluk edin. Nasihat dinlemez misiniz?(10/Yunus-3)

Güneşi ışıklı ve ayı nurlu yapan; yılların sayısını ve hesabı bilmeniz için, aya konak yerleri düzenleyen O'dur. Allah bunları ancak gerçeğe göre yaratmıştır; bilen millete ayetleri uzun uzadıya açıklıyor.(10/Yunus-5)

Gece ile gündüzün birbiri ardınca gelmesinde, Allah'ın göklerde ve yerde yarattıklarında, O'na karşı gelmekten sakınan kimseler için ayetler vardır.(10/Yunus-6)

Arş'ı su üzerinde iken, hanginizin daha güzel işi işleyeceğini ortaya koymak için, gökleri ve yeri altı günde yaratan O'dur. And olsun ki, «Siz gerçekten, ölümden sonra dirileceksiniz» desen, inkar edenler: «Bu, apaçık bir sihirden başka bir şey değildir» derler.(11-Hud-7)

Gökleri ve yeri gerçekten Allah'ın yarattığını bilmiyor musun? Dilerse sizi yok edip yeni bir topluluk var eder.(14/İbrahim-19)

Allah öyle bir İlahdır ki Gökleri ve Yeri yarattı ve yukarıdan bir su indirdi de onunla size rızk için türlü semereler çıkardı ve emriyle denizde cereyan etmek için size gemileri muhassar kıldı, size nehirleri de muhassar kıldı(14/İbrahim-32)

Biz, gökleri, yeri ve her ikisi arasında bulunanları gereğince yarattık. Kıyamet günü şüphesiz gelecektir. O halde yumuşak ve iyi davran.(15/Hicr-85)

(Allah) gökleri ve yeri hak ile yarattı. O, koştukları ortaklardan münezzehtir.(16/Nahl-3)

Gökleri ve yeri yaratan Allah'ın, onların benzerlerini de tekrar yaratmaya Kadir olduğunu görmezler mi? Onlar için şüphe götürmeyen bir süre tayin etmiştir. Öyleyken, zalimler, inkarcılıkta hala direnirler.(17/İsra-99)

İnkar edenler, gökler ve yer yapışıkken onları ayırdığımızı ve bütün canlıları sudan meydana getirdiğimizi bilmezler mi? İnanmıyorlar mı?(21/Enbiya-30)

Geceyi ve gündüzü, güneşi ve ayı yaratan O'dur. Her biri bir yörüngede yürür.(21/Enbiya-33)

Allah bütün canlıları sudan yaratmıştır. Kimi karnı üzerinde sürünür, kimi iki ayakla yürür, kimi dört ayakla yürür. Allah dilediğini yaratır, Allah şüphesiz herşeye Kadir'dir.(24/Nur-45)

Gökleri, yeri ve ikisinin arasındakileri altı günde yaratan sonra da arşa hükmeden Rahman'dır. Bunu bir bilene sor.(25/Furkan-59)

Yoksa gökleri ve yeri yaratan, gökten size su indirip onunla, bir ağacını bile bitirmeye gücünüzün yetmediği, güzel güzel bahçeler meydana getiren mi? Allah'ın yanında başka bir tanrı mı? Hayır; onlar taptıklarını Allah'a eşit tutan bir millettir.(27/Neml-60)

Allah gökleri ve yeri gerektiği gibi yaratmıştır. Doğrusu bunda inananlara bir ders vardır.(29/Ankebut-44)

And olsun ki onlara: «Gökleri ve yeri yaratan, güneşi, ayı buyruğu altında tutan kimdir?» diye sorarsan, şüphesiz «Allah'tır» derler.Öyleyse niçin döndürülüyorlar?(29/Ankebut-61)

Kendi kendilerine, Allah'ın gökleri, yeri ve ikisinin arasında bulunanları, gerçek olarak ve belirli bir süre için yarattığını düşünmezler mi? Doğrusu insanların çoğu, Rablerine kavuşacaklarını inkar ederler.(30/Rum-8)

Allah gökleri gördüğünüz gibi direksiz yaratmış, sizi sallar diye yeryüzüne sabit dağlar koymuş; orada her türlü canlıyı yaymıştır. Gökten su indirip orada her hoş çiftten yetiştirmişizdir.(31/Lokman-10)

Gökleri, yeri ve ikisinin arasında bulunanları altı günde yaratan, sonra arşa hükmeden Allah'tır. O'ndan başka bir dostunuz ve şefaatçiniz yoktur. Düşünmüyor musunuz?(32/Secde-4)

Gökleri ve yeri yaratan, kendilerinin benzerini yaratmaya kadir olmaz mı? Elbette olur; çünkü O, yaratan ve bilendir.(36/Yasin-81)

Gökleri ve yeri gerçekten yaratan O'dur. Geceyi gündüze dolar, gündüzü geceye dolar. Her biri belirli bir süreye kadar yörüngelerinde yürüyen güneş ve ayı buyruk altında tutar. Dikkat edin, güçlü olan, çok bağışlayan O'dur.(39/Zümer-5)

«Siz yeri iki günde yaratanı mı inkar ediyor ve O'na eşler koşuyorsunuz! O, alemlerin Rabbidir» de.(41/Fussilet-9)

Gökleri, yeri yaratan ve onları yaratmaktan yorulmayan Allah'ın, ölüleri diriltmeye de kadir olduğunu görmezler mi? Evet; O her şeye Kadir'dir.(46/Ahkaf-33)

Gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra arşa hükmeden, yere gireni ve ondan çıkanı, gökten ineni ve oraya yükseleni bilen O'dur. Nerede olursanız olun, O, sizinle beraberdir. Allah yaptıklarınızı görür.(57/Hadid-4)

Gökleri ve yeri gerektiği gibi yaratmıştır. Size şekil vermiş ve şeklinizi güzel yapmıştır. Dönüş O'nadır.(64/Tegabun-3)

Yedi göğü ve yerden de bir o kadarını yaratan Allah'tır, Allah'ın herşeye Kadir olduğunu ve Allah'ın ilminin herşeyi kuşattığını bilmeniz için Allah'ın buyruğu bunlar arasında iner durur.(65/Talak-12)

Gökleri yedi kat üzerine yaratan O'dur. Rahman'ın bu yaratmasında bir düzensizlik bulamazsın. Gözünü bir çevir bak, bir çatlak görebilir misin?(67/Mülk-3)

«Allah'ın, göğü yedi kat üzerine nasıl yarattığını görmez misiniz?»(71/Nuh-15)

İnsanın yaratılışı ile ayetleri daha sonra asacağım inş.

FECR 04 Mayıs 2014 09:46

İNSANIN YARATILIŞI

İnsanı nutfeden yaratmıştır. Öyleyken o nasıl da açıkça karşı koymaktadır!(16/Nahl-4)

İnsanı sudan yaratarak, ona soy sop veren O'dur. Rabbin herşeye Kadir'dir.(25/Furkan-54)

İçinizden, kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp; aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi, O'nun varlığının belgelerindendir. Bunlarda, düşünen millet için dersler vardır.(30/Rum-21)

Rahime atılan nutfeden (spermden) erkek ve dişi çiftini yaratma, öldükten sonra diriltme, tekrar yaratma O’na aittir. (53/Necm-45-46-47)

İnsanı yarattı, ona konuşmayı öğretti.(55/Rahman-3-4)

O, insanı pişmiş çamur gibi kuru balçıktan yaratmıştır(55/Rahman-14)

O, yaratıp şekil vermiştir.(87/Âla-2)

Erkeği ve dişiyi yaratana and olsun ki:(92/Leyl-3)

O, insanı bir alakadan (embriyodan) yarattı.(96/Alak-2)

Gerçekten Biz, insanı kuru bir çamurdan, biçimlendirilmiş bir balçıktan yarattık.(15/Hicr-26)

İnsan aceleci olarak yaratılmıştır. Size ayetlerimi göstereceğim, bunu Benden acele istemeyin.(21/Enbiya-37)

Karşılıklı konuşan arkadaşı ona hitaben: «Sen, dedi, seni topraktan, sonra nutfeden (spermadan) yaratan, daha sonra seni bir adam biçimine sokan Allah'ı inkâr mı ettin?»(18/Kehf-37)

Ey insanlar! Öldükten sonra tekrar dirilmekten şüphede iseniz bilin ki, ne olduğunuzu size açıklamak için, Biz sizi topraktan sonra nutfeden, sonra pıhtılaşmış kandan, sonra da yapısı belli belirsiz bir çiğnem etten yaratmışızdır. Dilediğimizi belli bir süreye kadar rahimlerde tutarız; sonra sizi çocuk olarak çıkartırız, böylece yetişip erginlik çağına varırsınız. Kiminiz öldürülür, kiminiz de ömrünün en fena zamanına ulaştırılır ki, bilirken birşey bilmez olur. Yeryüzünü görürsün ki kupkurudur; fakat Biz ona su indirdiğimiz zaman harekete geçer, kabarır, her güzel bitkiden çift çift yetiştirir.(22/Hacc-5)

Doğrusu Allah katında İsa'nın durumu Adem'in durumu gibidir. Onu topraktan yarattı sonra da ona: «Ol!» dedi. O da hemen oluverdi.(3/Ali İmran-59)

Ana rahminde sizi dilediği gibi şekillendiren O'dur. O'ndan başka tanrı yoktur, güçlüdür, Hakim'dir.(3/Ali İmran-6)

Sizi topraktan yaratması O'nun varlığının belgelerindendir. Sonra hemen birer insan olup yeryüzüne yayılırsınız.(30/Rum-20)

Sizi yaratan, sonra rızıklandıran, sonra öldüren, daha sonra da dirilten Allah'tır. O'na koştuğunuz ortaklarınızdan böyle bir şey yapan var mıdır? Allah onların ortak koştukları şeylerden münezzehtir, yücedir.(30/Rum-40)

İnsan görmez mi ki, biz onu meniden yarattık. Bir de bakıyorsun ki, apaçık düşman kesilmiş.(36/Yasin-77)

Sizi bir tek nefisten yaratmış, sonra ondan eşini varetmiştir; sizin için hayvanlardan sekiz çift meydana getirmiştir; sizi annelerinizin karınlarında üç türlü karanlık içinde, yaratılıştan yaratılışa geçirerek yaratmıştır; işte bu Rabbiniz olan Allah'tır. Hükümranlık O'nundur, O'ndan başka tanrı yoktur. Öyleyken nasıl olur da O'nu bırakıp başkasına yönelirsiniz?(39/Zümer-6)

Ey İnsanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan, ondan eşini var eden ve ikisinden pek çok erkek ve kadın meydana getiren Rabb'inize hürmetsizlikten sakının. Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah'ın ve akrabanın haklarına riayetsizlikten de sakının. Allah şüphesiz hepinizi görüp gözetmektedir.(4/Nisa-1)

Ey insanlar! Doğrusu Biz sizleri bir erkekle bir dişiden yarattık. Sizi milletler ve kabileler haline koyduk ki birbirinizi kolayca tanıyasınız. Şüphesiz, Allah katında en değerliniz, O'na karşı gelmekten en çok sakınanızdır. Allah bilendir, haberdardır.(49/Hucurat-13)

And olsun ki insanı Biz yarattık; nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz; Biz ona şah damarından daha yakınız.(50/Kaf-16)

Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.(51/Zariyat-56)

O, sizi çamurdan yaratan, sonra size bir ecel tayin edendir. Belirli bir ecel O'nun katındadır; sonra bir de şüphe edersiniz.(6/Enam-2)

O, sizi bir tek nefisten, babaların sulbünde kararlaşmış ve anaların rahminde kararlaşmakta olarak yaratandır. Anlayan millet için ayetleri uzun uzadıya açıkladık.(6/Enam-98)

De ki: «Sizi yaratan sizin için kulaklar, gözler ve kalbler var eden O'dur. Ne az şükrediyorsunuz!»(67/Mülk-23)

Sizi yerde yaratıp yayan O'dur ve O'nun huzurunda toplanacaksınız.(67/Mülk-24)

And olsun ki, sizi yarattık, sonra şekil verdik, sonra meleklere, «Adem'e secde edin» dedik; İblis'ten başka hepsi secde etti, o secde edenlerden olmadı.(7/Araf-11)

Sizi bir nefisten yaratan ve gönlünün huzura kavuşacağı eşini de ondan var eden Allah'tır. Eşine yaklaşınca, eşi hafif bir yük yüklendi ve bu halde bir müddet taşıdı. Hamileliği ağırlaşınca, karı-koca, Rableri olan Allah'a: «Bize kusursuz bir çocuk verirsen, and olsun ki şükredenlerden oluruz» diye yalvardılar.(7/Araf-189)

Gerçekten insan, pek hırslı (ve sabırsız) yaratılmıştır.Başına bir fenalık gelince feryat eder,Bir iyiliğe uğrarsa onu herkesten meneder.(70/Mearic-19-20-21)

Onları biz yarattık; onların yaratılışını sapasağlam yaptık. Dilediğimizde (kendilerini yok eder) yerlerine benzerlerini getiririz.(76/İnsan-28)

(Ey insanlar!) Biz sizi dayanıksız bir sudan yaratmadık mı?Onu güvenli bir yere (rahme) koyduk.Belli bir süreye kadar.(77/Mürselat-20-21-22)

Ey insanoğlu! Seni yaratıp sonra şekil veren, düzenleyen, mütenasip kılan, istediği şekilde seni terkip eden, çok cömert olan Rabbine karşı seni aldatan nedir?(82/İnfitar-6-7-8)

Biz insanı en güzel şekilde yarattık,Sonra onu aşağıların en aşağısı kıldık(95/Tin-4-5)

Medineweb 04 Mayıs 2014 14:24

fecr hocam bu çalışmalarınızıda ayıralımmı :):)

FECR 04 Mayıs 2014 15:37

Alıntı:

Medineweb Üyemizden Alıntı (Mesaj 331545)
fecr hocam bu çalışmalarınızıda ayıralımmı :):)

Ayırabilirsin:)

Medineweb 04 Mayıs 2014 16:26

Alıntı:

FECR Üyemizden Alıntı (Mesaj 331552)
Ayırabilirsin:)

ayırdım hocam ArO* :):)

FECR 04 Mayıs 2014 16:35

Alıntı:

Medineweb Üyemizden Alıntı (Mesaj 331573)
ayırdım hocam ArO* :):)

ArO*

Zeus 04 Mayıs 2014 23:09

Alıntı:

ali70 Üyemizden Alıntı (Mesaj 331448)
Ha Zeus, imzanın anlamını merak ettim... Sence sakıncası yoksa öğrenebilir miyim?

"Dün yoktum, Bu gün varım, Yarın ne olacağım ?"

Fecr ve Ali hocam cevaplarınız için teşekkürler. Peki Kuran-ı Kerim'de insanın Başlangıcı ve Edebiyete uzanan hikayesini, evrelerini nasıl anlatıyor ? Yani Kalu bela, Ana rahmi, Dünya hayatı, Kabir, Hesap günü ve Ebediyeti(Cennet-Cehennem hayatı) yani bu evrelerin akışı ne şekilde anlatılıyor ?

ali70 05 Mayıs 2014 18:53

Alıntı:

Zeus Üyemizden Alıntı (Mesaj 331687)
"Dün yoktum, Bu gün varım, Yarın ne olacağım ?"

Teşekkür ederim. Güzel sözmüş. Benim bulunduğum yerden bakınca nasıl algıladığımı söylemek isterim:
Dün yoktum, bu gün varım, yarın da var olacağım.
Hakikatta ise...: Dün yoktum, bugün de yokum, yarın da yok olacağım. Aslında ben hiç var olmadım. O zaman ben dediğim benlik sahibi ben neyim? İşte o ben ''LA'' yım. Yani ''LA İLAHE''
Her zaman var olan hep ''İLLA ALLAH''tır... En azından şu garip öyle görüyor.:):)

Alıntı:

Fecr ve Ali hocam cevaplarınız için teşekkürler.

Rica ederim... Ne demek... Yalnız bir şeyi açıklığa kavuşturalım... Sizin sorularınıza biz cevap vermiyoruz... Siz Allah'a sormuşsunuz soruları, size cevaplar da Kur'an'dan gelmiş, hepsi bu... Sorularınıza cevaplarda benim hiç bir katkım yok.:):)

ali70 05 Mayıs 2014 19:20

Alıntı:

Peki Kuran-ı Kerim'de insanın Başlangıcı ve Edebiyete uzanan hikayesini, evrelerini nasıl anlatıyor ? Yani Kalu bela, Ana rahmi, Dünya hayatı, Kabir, Hesap günü ve Ebediyeti(Cennet-Cehennem hayatı) yani bu evrelerin akışı ne şekilde anlatılıyor ?

Kalu bela,

Hani Rabbin Âdemoğullarının sırtlarından zürriyetlerini izhâr etmişti de kendilerini kendilerine tanık tutarak ben, Rabbiniz değil miyim demişti;
onlar da evet, tanığız, Rabbimizsin demişlerdi. Bu da kıyâmet günü bizim bundan haberimiz yoktu dememeniz içindir.
(Araf Suresi 172)

Ana rahmi,

‘Andolsun Biz insanı, çamurdan (süzülüp çıkarılmış) bir özden yarattık.
Sonra onu emin ve sağlam bir karargahta (rahimde) nutfe haline getirdik.
Sonra o nutfeyi alaka yaptık, ardından alakayı bir çiğnem et parçası haline soktuk,
Bu bir çiğnem etten kemikleri yarattık, Bu kemiklere et giydirdik,
Sonra onu bir başka yaratışla insan haline getirdik.
Şimdi bak da Allah’ın ne mükemmel yaratan olduğunu bir düşün’
(Müminun Suresi, 12-14)

Dünya hayatı,

Dünya hayatı ancak bir oyun ve bir eğlencedir.
Elbette ki ahiret yurdu Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için daha hayırlıdır.
Hâlâ akıllanmayacak mısınız?
(En'am Suresi 32)

Kabir,

Çünkü kıyamet muhakkak gelecektir.
Onda hiçbir şüphe yoktur ve şüphesiz Allah, kabirlerdeki kimseleri diriltecektir.
(Hac Suresi 7)

Hesap günü

İnsanların hesaba çekilmeleri yaklaştı. Hâlbuki onlar gaflet içinde yüz çevirmekteler. (Enbiya Suresi 1)

ve Ebediyeti(Cennet-Cehennem hayatı)

Cennet:

De ki: “Size, onlardan daha hayırlısını haber vereyim mi?
Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için Rableri katında, içinden ırmaklar akan,
içinde ebedî kalacakları cennetler, tertemiz eşler ve Allah’ın rızası vardır.”
Allah, kullarını hakkıyla görendir.
(Ali İmran 15)

Cehennem:

İnkâr edenlere de ki: “Siz mutlaka yenilgiye uğrayacak ve toplanıp cehenneme doldurulacaksınız.
Orası ne fena yataktır!”
(Ali İmran 12)

Zeus 08 Mayıs 2014 23:09

"Kadın" kimdir ? Nedir ? Hakları ? Erkek ile "Kadın" ilişkisi (Sosyal yaşamda) nasıl olmalıdır ?

FECR 09 Mayıs 2014 18:10

Alıntı:

Zeus Üyemizden Alıntı (Mesaj 332398)
"Kadın" kimdir ? Nedir ? Hakları ? Erkek ile "Kadın" ilişkisi (Sosyal yaşamda) nasıl olmalıdır ?

Ey insanlar! Doğrusu Biz sizleri bir erkekle bir dişiden yarattık. Sizi milletler ve kabileler haline koyduk ki birbirinizi kolayca tanıyasınız. Şüphesiz, Allah katında en değerliniz, O'na karşı gelmekten en çok sakınanızdır. Allah bilendir, haberdardır.(49/Hucurat-13)

Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin velileridir; iyiyi emreder kötülükten alıkorlar; namaz kılarlar, zekat verirler, Allah'a ve Peygamberine itaat ederler. İşte Allah bunlara rahmet edecektir. Allah şüphesiz güçlüdür, hakimdir.(9/Tevbe-71)

Sana kadınların aybaşı halini sorarlar. De ki: “O bir sıkıntıdır. Aybaşı halinde kadınlardan uzak durun ve onlar temizleninceye kadar kendilerine yaklaşmayın.”(2/Bakara-222)

Müslüman erkekler, Müslüman kadınlar, mümin erkekler, mümin kadınlar, itaat eden erkekler, itaat eden kadınlar, özü-sözü doğru erkekler, özü-sözü doğru kadınlar, sabreden erkekler, sabreden kadınlar, korunup sakınan erkekler, korunup sakınan kadınlar, sadaka veren erkekler, sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler, oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve ırzlarını koruyan kadınlar, Allah’ı çokça hatırlayan erkekler ve Allah’ı çokça hatırlayan kadınlar; bunlar için Allah bir bağışlanma ve büyük bir ödül hazırlamıştır.(33/Ahzap-35)

İçinizden, kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp; aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi, O'nun varlığının belgelerindendir. Bunlarda, düşünen millet için dersler vardır.(30/Rum-21)

Allah'ın, bazısını bazısına üstün kılması ve onların kendi mallarından harcaması nedeniyle erkekler, kadınlar üzerinde 'sorumlu-yöneticilerdir.' İyi kadınlar gönülden (Allah'a) itaat edenler, -Allah, (onları ve haklarını) nasıl koruduysa- görünmeyeni koruyanlardır. Başkaldırıp-diretmelerinden korktuğunuz kadınlara (önce) öğüt verin, (sonra) yataklarda yalnız bırakın, (bu da yetmezse hafifçe) döğün. Size itaat ederlerse, aleyhlerinde bir yol aramayın. Doğrusu Allah yücedir, büyüktür.(4/Nisa-34)

Oruç tuttuğunuz günlerin gecesi kadınlarınıza yaklaşmanız size helal kılındı, onlar sizin örtünüz, siz de onların örtülerisiniz. Allah, nefsinize güvenemiyeceğinizi biliyordu, bu sebeple tevbenizi kabul edip sizi affetti; artık onlara yaklaşabilirsiniz. Allah'ın sizin için takdir ettiğini dileyin. Tan yerinde, beyaz iplik siyah iplikten sizce ayırdedilinceye kadar, yiyin için, sonra orucu geceye kadar tamamlayın. Mescidlerde itikafa çekildiğinizde kadınlarınıza yaklaşmayın. Allah insanlara yasaklardan sakınsınlar diye ayetlerini böylece apaçık bildirir.(2/Bakara-187)

Allah'ın sizi birbirinizden üstün kıldığı şeyleri özlemeyin. Erkeklere, kazandıklarından bir pay, kadınlara da kazandıklarından bir pay vardır. Allah'tan bol nimet isteyin. Doğrusu Allah her şeyi bilir.(4/Nisa-32)

Erkek veya kadın, mümin olarak, kim yararlı işler işlerse, işte onlar cennete girerler, kendilerine zerre kadar zulmedilmez.(4/Nisa-124)

Ey İnsanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan, ondan eşini var eden ve ikisinden pek çok erkek ve kadın meydana getiren Rabb'inize hürmetsizlikten sakının. Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah'ın ve akrabanın haklarına riayetsizlikten de sakının. Allah şüphesiz hepinizi görüp gözetmektedir.(4/Nisa-1)

Kadınlara mehirlerini cömertçe verin, eğer ondan gönül hoşluğu ile size bir şey bağışlarlarsa onu afiyetle yiyin.(4/Nisa-4)

Kadınlarınızdan zina edenlere, bunu isbat edecek aranızdan dört şahid getirin, şehadet ederlerse, ölünceye veya Allah onlara bir yol açana kadar evlerde tutun.(4/Nisa-15)

İffetli kadınlara zina isnat edip de, sonra dört şahit getiremeyenlere seksen değnek vurun; ebediyen onların şahidliğini kabul etmeyin. İşte onlar yoldan çıkmış kimselerdir.(24/Nur-4)

Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, iffetlerini korusunlar. Süslerini, kendiliğinden görünen kısmı müstesna, açmasınlar. Baş örtülerini yakalarının üzerine salsınlar. Süslerini kocaları veya babaları ve kayınpederleri veya oğulları veya kocalarının oğulları veya kardeşleri veya erkek kardeşlerinin oğulları veya kızkardeşlerinin oğulları veya müslüman kadınları veya cariyeleri veya erkekliği kalmamış hizmetçiler, ya da kadınların mahrem yerlerini henüz anlamayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizledikleri süslerin bilinmesi için ayaklarını yere vurmasınlar. Ey inananlar! Saadete ermeniz için hepiniz tevbe ederek Allah'ın hükmüne dönün.(24/Nur-31)

Ey Peygamberin hanımları! Sizler herhangi bir kadın gibi değilsiniz. Allah'tan sakınıyorsanız edalı konuşmayın, yoksa, kalbi bozuk olan kimse kötü şeyler ümit eder; daima ciddi ve ağırbaşlı söz söyleyin.Evlerinizde oturun; eski Cahiliyye'de olduğu gibi açılıp saçılmayın; namazı kılın; zekatı verin; Allah'a ve Peygamberine itaat edin. Ey Peygamberin ev halkı! (ehl-i beyt) Şüphesiz Allah sizden kusuru giderip sizi tertemiz yapmak ister.(33/Ahzap-32-33)

Kadınlarla ve kadın-erkek ilişkileri ile bir çok ayet vardır.

NİSA(kadınlar)-38 ayet
NİSAUKUM(Sizin kadınlarınız)-10 ayet
NİSAENA(Bizim kadınlarımız)-1 ayet
NİSAEHUM(Onların kadınları)-8 ayet ayette geçiyor

bilinmez 09 Mayıs 2014 19:54

Alıntı:

Zeus Üyemizden Alıntı (Mesaj 332398)

Kadın varlıklar aleminde,Allah tarafından yaratılan varlıklar içerisinde kendine has özelliklere sahip insan ismini almış ve bu insan ismiyle diğer varlıklardan ayrı tutulmuş,ayrıca kendi hemcinsleriyle ortak özellikleriyle birlikte görev ve sorumluluklarıda kendine verilen özelliklere has olarak Allah taarfından belirlenmiş insan varlığından bi tanesidir.

Erkek,varlıklar aleminde Allah tarafından yaratılan ve kadınlarla insan olma hasebiyle aynı varlık kategorisine giren ,kendisine kadınlara verilen özelliklere ve sorumluluklara nazaran Allah tarafından verilen farklı özellik ve sorumluluklarıyla kadınlardan ayrılan varlıklardan biridir.

kadınlar ve erkeklerin birbirleriyle ortak HAKLARI olduğu gibi yaratılıştaki özellikleri ve görev sorumluluklarından dolayı birbirlerinden farklı HAK VE HÜRRİYETLERE SAHİPTİRLER..

Bu özellik ve hak ve hürriyetleri BİRBİRLERİNDEN ÜSTÜN OLDUKLARI ANLAMINA GELMEZ,sadece GÖREV VE SORUMLULUKLARININ TANIMLAMASI AÇISINDAN ÖNEM ArZ ETMEKTEDİR.

Örneğin bi işyerinde MÜDÜR VE İŞÇİLERİN görev ve sorumlulukları ne kadar doğal bi süreç ise ve bunlar İŞ PAYLAŞIMI VE SORUMLULUKLARINDAN DOLAYI bu şekilde tanımlanmaları ne kadar hayati önem arz ediyorsa aynısıda kadın ve erkekteki görev ve sorumluluk ve özelliklerden dolayı hayati önemliliktedir.

Müdür ve işçi kişilik olarak KİM DAHA İYİ Bİ AHLAKA SAHİPSE ÜSTÜNLÜĞÜ ONA GÖREDİR DİYORSAK,ve müdür şerefsizse ona o makamı hiç bir şeref açısından değer katmadığı gibi,işçide şerefli ise onun işçi olması şerefinden zerre kadar eksiltemiyor.

İşte islamda kadın ve erkeği ilk başta yaratılışındaki farklılıktan dolayı sınıflara ayrıp ona göre görev ve sorumluluk veriyor ve her iki TARAFTAN HANGİSİ BU GÖREV VE SORUMLULUĞUNU NE KADAR İYİ YAPARSA DAHA ÜSTÜNDÜR İLKESİNE BAĞLIYOR , TEK YARATICI VE TEK KURAL KOYUCU OLAN TEK ALLAH..

yalnız toplumun dejenere olmuş vebidat hurafe ve kuran ve sünnetten beslenmeyen din algısı olunca,kadını ve erkeği zayi edecek bi hale getirmiştir.

Halbuki ,Allah tarafından verilen özellikler Allah ın belirlediği şekilde uygulanırsa takva yani öne geçme olur.buda hayırda yarışmak adına bi teşfik amaçlıdır.

yoksa kadınlara verilen doğurganlık özelliği sadece kadınlara hastır,bütün erkekler bir araya gelse bi kadının rahminin özelliğine elde edemez,o zaman eğer kadın veya erkeeğ verilen özellikler ve haklar ONLARIN ÜSTÜNLÜĞÜNDEN OLMUŞ OLSAYDI,bir kadın bile doğurması sebebiyle BÜTÜN ERKEKLERDEN ÜSTÜN OLMASI GERKMEZ MİYDİ...

Kısacası kadınlar ve erkekler yaratılıştaki farklı özelliklerle imtihan oldukları için,birbirinden farklı hak ve hürriyetlere sahiptirler ve buda ALLAHIN MUTLAK ADİL SIFATINA YARAŞIR Bİ PAYLAŞIMDIR...

Yoksa varlıklara verilen özellikler ve hak hürriyetler ÜSTÜNLÜK OLSAYDI Bİ ÖKÜZ KADAR GÜÇLÜ OLMAYAN HER İNSAN ÖKÜZDEN DAHA AŞAĞI OLMAZ MI,VEYA Bİ AT KADAR KOŞAMAYAN Bİ İNSAN BEN ATTAN DAHA AŞAĞIYIM DEME KOMPLEKSİNE NASIL GİRMİYORSA,KADIN VE ERKEKLERDE BU tür batıl ve şeytan ve dostlarının aldatmacalarına kanmamalı ve Allah ın kendilerine veriğine razı olarak bu imtihanda görev ve sorumluluklarını yerine getirmelidirler...

SOSYAL HAYATTADA,kadın ve erkekler bir birlerinin mahremleridirler,akrabalık bağı olarak kardeş vb olanlar hariç,bunların yani mahremiyet sınırları korunarak KADIN VE ERKEK SOSYAL HAYATTA VARLIKLARINI HİSSETTİRMEKLE BERABER,en temel ilkeleride HER İKİSİDE Allahın dur dediği yerde durmalı,yoksa CEHENNEM YURDUNDA DURURLAR...

İNSANIN YARATILIŞI konusuyla ilgili ayetleri fecr abi toplu olarak verdiği için bende tekrar vermedim..Diğer taraftan görev sorumluluk sosyal hayat ,hak ve hürriyetler hakkındada kuranın geneline bakmanız lazım...

Zeus 09 Mayıs 2014 21:36

Alıntı:

FECR Üyemizden Alıntı (Mesaj 332539)
Erkek veya kadın, mümin olarak, kim yararlı işler işlerse, işte onlar cennete girerler, kendilerine zerre kadar zulmedilmez.(4/Nisa-124)

Onlardan biri olmanız dileği ile...

Bu konu üzerin de başka çalışmalarınız oldu mu ? vb.

ali70 09 Mayıs 2014 22:41

Alıntı:

Zeus Üyemizden Alıntı (Mesaj 332566)

Zeus tasavvufla ilgileniyor musun?

Zeus 09 Mayıs 2014 23:04

Alıntı:

ali70 Üyemizden Alıntı (Mesaj 332596)
Zeus tasavvufla ilgileniyor musun?

Bayağı bi

FECR 10 Mayıs 2014 09:31

Alıntı:

Zeus Üyemizden Alıntı (Mesaj 332566)

Farklı konularda bir çok çalışmalarım oldu.Bu çalışmalarımı gerek forumda gerekse blogumda yayınladım. Eski çalışmalarıma göz atabilirsiniz. Sanırım 130 dan fazla çalışmalarım vardı. Kafana takılan olursa sorabilirsin

Zeus 28Haziran 2014 01:52

Ey îman edenler! Sizden önceki (ümmet)lere yazıldığı gibi, sizin üzerinize de oruç tutmak yazıldı (farz kılındı). Olur ki bu sâyede takvâya erersiniz.
Bakara - 183

Ramazan ayınız mübarek olsun (Elinizde hazır bir çalışma var ise bütün Oruç, Ramazan ayetlerini beklerim.)

FECR 28Haziran 2014 11:14

ORUÇ İLE İLGİLİ AYETLER
Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.(2/Bakara-183)

Sayılı günlerde olmak üzere (oruç size farz kılındı). Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa (tutamadığı günler kadar) diğer günlerde kaza eder. (İhtiyarlık veya şifa umudu kalmamış hastalık gibi devamlı mazereti olup da) oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir fakiri doyuracak fidye gerekir. Bununla beraber kim gönüllü olarak hayır yaparsa, bu kendisi için daha iyidir. Eğer bilirseniz (güçlüğüne rağmen) oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır./2/Bakara-184)

Oruç tuttuğunuz günlerin gecesi kadınlarınıza yaklaşmanız size helal kılındı, onlar sizin örtünüz, siz de onların örtülerisiniz. Allah, nefsinize güvenemiyeceğinizi biliyordu, bu sebeple tevbenizi kabul edip sizi affetti; artık onlara yaklaşabilirsiniz. Allah'ın sizin için takdir ettiğini dileyin. Tan yerinde, beyaz iplik siyah iplikten sizce ayırdedilinceye kadar, yiyin için, sonra orucu geceye kadar tamamlayın. Mescidlerde itikafa çekildiğinizde kadınlarınıza yaklaşmayın. Allah insanlara yasaklardan sakınsınlar diye ayetlerini böylece apaçık bildirir.(2/Bakara-187)

Başladığınız hac ve umreyi Allah için tamamlayın. Alıkonursanız, kolayınıza gelen bir kurban gönderin. Kurban, yerine ulaşıncaya kadar, başlarınızı tıraş etmeyin. İçinizde hasta olan veya başından rahatsız bulunan varsa fidye olarak ya oruç tutması, ya sadaka vermesi ya da kurban kesmesi gerekir. Güven içinde olursanız, hacca kadar umreden faydalanabilen kimseye kolayına gelen bir kurban kesmek, bulamayana, hac esnasında üç gün ve döndüğünüzde yedi gün, ki o tam on gündür oruç tutmak gerekir. Bu, ailesi Mescidi Haram'da oturmayan kimseler içindir. Allah'tan sakının ve Allah'ın cezasının şiddetli olacağını bilin.(2/Bakara-196)

Bir müminin diğer mümini yanlışlık dışında öldürmesi asla caiz değildir. Bir mümini yanlışlıkla öldürenin, bir mümin köleyi azad etmesi ve öldürülenin ailesi bağışlamadıkça, ona diyet ödemesi gerekir. Eğer o mümin, size düşman bir topluluktan ise mümin bir köleyi azad etmek gerekir. Şayet aranızda anlaşma olan bir millettense, ailesine diyet ödemek ve mümin bir köleyi azat etmek gerekir. Bulamayana, Allah tarafından tevbesinin kabulü için, ard arda iki ay oruç tutmak gerekir. Allah bilendir. Hakim'dir.(4/Nisa-92)

Allah size rasgele yeminlerinizden dolayı değil, bile bile ettiğiniz yeminlerden ötürü hesap sorar. Yeminin keffareti, ailenize yedirdiğinizin ortalamasından on düşkünü yedirmek yahut giydirmek ya da bir köle azad etmektir. Bulamayan üç gün oruç tutmalıdır; yeminlerinizin keffareti budur. Yemin ettiğinizde yeminlerinizi tutun. Şükredesiniz diye Allah size böylece ayetlerini açıklıyor.(5/Maide-89)

Ey İnananlar! İhramlı iken avı öldürmeyin. Sizden bile bile onu öldürene, ehli hayvanlardan öldürdüğü kadar olduğuna içinizden iki adil kimsenin hükmedeceği, Kabe'ye ulaşacak bir kurbanı ödeme, yahut düşkünlere yemek yedirme şeklinde keffaret ya da yaptığının ağırlığını tatmak üzere bunlara denk oruç tutma vardır. Allah geçmiştekileri affetmiştir, kim tekrar yaparsa Allah ondan öç alır. Allah Güçlü'dür, Öçalıcı'dır.(5/Maide-95)

Ye iç, gözün aydın olsun. İnsanlardan birini görecek olursan 'Ben Rahman için oruç adadım, bugün hiçbir insanla konuşmayacağım' de.»(19/Meryem-26)

Doğrusu erkek ve kadın müslümanlar, erkek ve kadın müminler, boyun eğen erkekler ve kadınlar, doğru sözlü erkekler ve kadınlar, sabırlı erkekler ve kadınlar, gönülden bağlanan erkekler ve kadınlar, sadaka veren erkekler ve kadınlar, oruç tutan erkekler ve kadınlar iffetlerini koruyan erkekler ve kadınlar, Allah'ı çok anan erkekler ve kadınlar, işte Allah bunların hepsine mağfiret ve büyük ecir hazırlamıştır.(33/Ahzap-35)

Azad edecek köle bulamayanın, ailesiyle temastan önce iki ay birbiri peşinden oruç tutması gerekir. Buna gücü yetmeyen, altmış düşkünü doyurur. Bu kolaylık, Allah'a ve Peygamberine inanmış olmanızdan ötürüdür; bunlar, Allah'ın koyduğu sınırlardır; inkar edenler için can yakıcı azap vardır.(58/Mücadele-4)

Ey Peygamber'in eşleri! Eğer o sizi boşarsa, Rabbi ona; sizden daha iyi olan, kendini Allah'a veren, inanan, boyun eğen, tevbe eden, kulluk eden, oruç tutan, dul ve bakire eşler verebilir.(66/Tahrim-5)

RAMAZAN İLE İLGİLİ AYETLER
Ramazan ayı, ki onda Kuran, insanlara yol gösterici ve doğruyu yanlıştan ayırıcı belgeler olarak indirildi. Sizden bu ayı idrak eden, onda oruç tutsun; hasta veya yolculukta olan, tutamadığı günlerin sayısınca diğer günlerde tutsun. Allah size kolaylık ister, zorluk istemez. Bu kolaylıkları, sayıyı tamamlamanız ve size yol gösterdiğine karşılık O'nu ululamanız için meşru kılmıştır; ola ki şükredersiniz.(2/Bakara-185)

GÖKCEN_AZRA 28Haziran 2014 15:55

Allah razı olsun

ali70 28Haziran 2014 17:16

Alıntı:

Zeus Üyemizden Alıntı (Mesaj 332605)
Bayağı bi

Melami?

Zeus 14 Ağustos 2014 16:11

Savaş, öldürme hakkı, şiddet vs... bunlar kuranda ne diye geçiyor ?

SAAT: 22:24

vBulletin® Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306