Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Allah(c.c)

Konu Kimliği: Konu Sahibi Zeus,Açılış Tarihi:  25 Nisan 2014 (16:13), Konuya Son Cevap : 14 Ağustos 2014 (16:11). Konuya 68 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 25 Nisan 2014, 23:47   Mesaj No:21
Medineweb Sadık Üyesi
NİSAREYYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:NİSAREYYAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22593
Üyelik T.: 07 Aralık 2012
Arkadaşları:26
Konular: 29
Beğenildi:15
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: "Allah" sizi korusun

Alıntı:
ali70 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Başınıza gelen her musibet, sizin ellerinizle işledikleriniz yüzündendir. Bununla beraber Allah, kusurlarınızın pek çoğunu da affeder. (Şura 30)

(Not: Nereye varmak istiyorsun anlamadım Zeus. Yalnız sen de bize kendi düşünceni söylesen de, biz de sana soru sorsak. Ne dersin? Cevap verir misin? Yoksa korkuyor musun kendi düşüncelerini açıklamaya? Görüyorum ki sadece kısır bir döngü içinde sorular sorup cevap istiyorsun? Biz sadece Kur'an'ı duymamış, bilmemiş, tanımak isteyen birinin sorularına cevap verdiğimizi sanıyoruz. Gerçekten öyle misin? Yoksa Kuranda açık aramaya mı çalışıyorsun? Halbuki Kur'an'ı açıp okusan, bizi yormamış olursun, bütün cevaplarını alırsın. Sanki buradaki kişileri imtihan eder gibi bir düşüncen var gibi. Bu kadar iyi niyetli insanların iyi niyetini kötüye kullanma. Şunu unutmamanı tavsiye ederim: Cevaplarını sadece Kur'andan istiyorsun ve açıklama istemiyorsun. Sana bu konuda dünyanın en geniş kütüphaneleri bile yetmeyebilir unutma. Kur'an bazı konularda ana tema olarak açıklamış. Her şeyin inceliğine kadar inmemiş ve ''Hiç de mi aklınızı kullanmazsınız'' diye de hatırlatmalar yapmış. Ha, ne dersin? Senin niyetin ne?)
acaba zeus niyetinin ne olduğunu bu forumda ne aradığını açıklayacak mıdüşünceli000
sanki kendi de bilmiyor gibi
Alt 26 Nisan 2014, 00:01   Mesaj No:22
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:ali70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36490
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:17
Konular: 38
Beğenildi:236
Beğendi:586
Takdirleri:449
Takdir Et:

Alıntı:
NİSAREYYAN Üyemizden Alıntı Mesajı göster
acaba zeus niyetinin ne olduğunu bu forumda ne aradığını açıklayacak mıdüşünceli000
sanki kendi de bilmiyor gibi
İnşallah zan ettiğim gibi değildir. Sadece kendi görüşünü açıklayacak cesareti yok. Açıklasa, biz de ona sorular sorsak cevap veremeyecek. Çünkü batıl, sadece saldırır. Hareket alanını da daraltarak senin inancını yetersiz göstermeye çalışır. O da biliyor, varmak istediği yerde pek çok konu açıklanmamış. Ama Allah'ın Kur'anı açıklaması anlatması için bir peygamber gönderdiğini biliyor ve sorduğu sorulara cevap olarak hadislere müracaat etmemizi istemiyor. Nasıl bir ego ise işte? Kendince egosunu tatmin ediyor.
Zeus senden bahsediyorum... Baktığım pencereden böyle birisin izlenimi verdin... Değilsen seni dinliyoruz?
Alt 26 Nisan 2014, 00:08   Mesaj No:23
Medineweb Üyesi
Durumu:Zeus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 42069
Üyelik T.: 20 Nisan 2014
Arkadaşları:0
Konular: 2
Beğenildi:2
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
ali70 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Başınıza gelen her musibet, sizin ellerinizle işledikleriniz yüzündendir. Bununla beraber Allah, kusurlarınızın pek çoğunu da affeder. (Şura 30)

(Not: Nereye varmak istiyorsun anlamadım Zeus. Yalnız sen de bize kendi düşünceni söylesen de, biz de sana soru sorsak. Ne dersin? Cevap verir misin? Yoksa korkuyor musun kendi düşüncelerini açıklamaya? Görüyorum ki sadece kısır bir döngü içinde sorular sorup cevap istiyorsun? Biz sadece Kur'an'ı duymamış, bilmemiş, tanımak isteyen birinin sorularına cevap verdiğimizi sanıyoruz. Gerçekten öyle misin? Yoksa Kuranda açık aramaya mı çalışıyorsun? Halbuki Kur'an'ı açıp okusan, bizi yormamış olursun, bütün cevaplarını alırsın. Sanki buradaki kişileri imtihan eder gibi bir düşüncen var gibi. Bu kadar iyi niyetli insanların iyi niyetini kötüye kullanma. Şunu unutmamanı tavsiye ederim: Cevaplarını sadece Kur'andan istiyorsun ve açıklama istemiyorsun. Sana bu konuda dünyanın en geniş kütüphaneleri bile yetmeyebilir unutma. Kur'an bazı konuları ana tema olarak açıklamış. Her şeyin inceliğine kadar inmemiş ve ''Hiç de mi aklınızı kullanmazsınız'' diye de hatırlatmalar yapmış. Ha, ne dersin? Senin niyetin ne?)
Ben kuranın insan yaşamına, akışına, dünya üzerinde ki gözlemine, toplumların sorunlarına. Kişinin Hak ve Hukukuna ne kadar cevap verebildiğini merak ediyorum. Bu kadar iddalı bir kitabın "Kusurlarını" bulmaya benim ilmim yetmez. Benim inancıma gelince, bunun ne önemi var ki ? Sadece bu dini öğrenmek istiyorum. ve kendimce sorular soruyorum. Tabii olacağım için değil sadece bu din hakkında bilgim olmadan ölmek istemiyorum o kadar. Kuranı açıp oku demişsin dostum, sence bunu o kitabın inananları ile okumak daha verimli olmaz mı ? Benim kimsenin iyi niyetini suistimal etme gibi bir neyitem yok, önce buna emin ol. Ama bu kitap madem Allahın sözlerini iceriyor emirlerini aktarıyor neden bunu başka kulların açıklamalarıyla açığa kavuşacak şekilde göndermeyi seçti ki ?
Ve benim hakkımda kötü niyetli olduğumu düşünen arkadaşlarada cevaben “De ki, gönlünüzdeki duyguları saklasanız da, açıklasanız da Allah hepsini bilir.” Âl-i İmrân sûresi (3), 29
Alt 26 Nisan 2014, 00:22   Mesaj No:24
Medineweb Sadık Üyesi
NİSAREYYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:NİSAREYYAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22593
Üyelik T.: 07 Aralık 2012
Arkadaşları:26
Konular: 29
Beğenildi:15
Takdir Et:

Alıntı:
Zeus Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ben kuranın insan yaşamına, akışına, dünya üzerinde ki gözlemine, toplumların sorunlarına. Kişinin Hak ve Hukukuna ne kadar cevap verebildiğini merak ediyorum. Bu kadar iddalı bir kitabın "Kusurlarını" bulmaya benim ilmim yetmez. Benim inancıma gelince, bunun ne önemi var ki ? Sadece bu dini öğrenmek istiyorum. ve kendimce sorular soruyorum. Tabii olacağım için değil sadece bu din hakkında bilgim olmadan ölmek istemiyorum o kadar. Kuranı açıp oku demişsin dostum, sence bunu o kitabın inananları ile okumak daha verimli olmaz mı ? Benim kimsenin iyi niyetini suistimal etme gibi bir neyitem yok, önce buna emin ol. Ama bu kitap madem Allahın sözlerini iceriyor emirlerini aktarıyor neden bunu başka kulların açıklamalarıyla açığa kavuşacak şekilde göndermeyi seçti ki ?
Ve benim hakkımda kötü niyetli olduğumu düşünen arkadaşlarada cevaben “De ki, gönlünüzdeki duyguları saklasanız da, açıklasanız da Allah hepsini bilir.” Âl-i İmrân sûresi (3), 29
Azim olan Allah ne güzel ne doğru söyledi.

niyetinizi öğrenmek istememiz de haksız değilmişiz ki bunları duyabildik
keşke enbaşında bunları söyleseydiniz
burada sorularınızın cevabını bulabileceğiniz hocalarımız var elhamdülillah
benim ilmim de tabiki yeterli değildir
ama şu cümleniz için:
''bu kitap madem Allahın sözlerini iceriyor emirlerini aktarıyor neden bunu başka kulların açıklamalarıyla açığa kavuşacak şekilde göndermeyi seçti ki ? ''

size şunu söylemeliyim bu sözününüzün cevabı Kuranı kerim de çok yerde mevcuttur;
''Allah, müminlere kendi özlerinden bir peygamber göndermekle onlara karşı lütufta bulundu. Bu peygamber onlara Allah'ın ayetlerini okuyor, onları arındırıyor, kendilerine kitabı ve hikmeti öğretiyor. Oysa onlar daha önce açık bir sapıklık içinde idiler.'' ali imran 164 te olduğu gibi

sorularınızı bu uslupla rahatça sorun kardeşim eminim tatmin edici cevapları duyacaksınız
selametle
Alt 26 Nisan 2014, 10:04   Mesaj No:25
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Alıntı:
Allah en çok hangi insanı sever ? Ayetler ile...
ALLAH KİMLERİ SEVER?
1-Allah,Peygambere Tabi Olanları-Uyanları Sever.
De ki: «Allah'ı seviyorsanız bana uyun. Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah affeder ve merhamet eder».3/Ali İmran-31
2-Allah Muhsinleri-İyilik Edenleri Sever
Allah yolunda infak edin ve ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. İhsan edin-İyilik edin- şüphesiz Allah ihsan edenleri sever.2/Bakara-195
Onlar bollukta ve darlıkta sarfederler, öfkelerini yenerler, insanların kusurlarını affederler. Allah iyilik yapanları sever.3/Ali İmran-134
Allah da onlara hem dünya nimetini, hem de ahiret sevabının güzelliğini verdi. Allah güzel davrananları sever.3/Ali İmran-148
Sonra bu sözleşmelerini bozmaları yüzünden, Biz onları lanetledik ve kalplerini kaskatı ettik. Onlar, kelimleri yerlerinden oynatarak değiştirirler, uyarıldıkları gerçeklerden paylarını almayı unuttular. İçlerinden pek azı dışında, onlardan sürekli bir hainlik görürsün, yine de sen, onları affet ve aldırma! Çünkü Allah, iyilik yapanları sever.5/Maide-13
3-Allah Tevbe Edenleri Sever
Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: O, bir rahatsızlıktır. Bu sebeple ay halinde olan kadınlardan uzak durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri vakit, Allah'ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın. Şunu iyi bilin ki, Allah tevbe edenleri de sever, temizlenenleri de sever.2/Bakara-222
4-Allah Muttakileri-Korunanları-Bilinçli Olanları-Sakınanları Sever
Hayır, öyle değil Kim sözünü yerine getirir ve günahtan sakınırsa bilsin ki Allah kesinlikle takva sahiplerini sever.3/Ali İmran-76
Ancak kendileriyle antlaşma yapmış olduğunuz müşriklerden size olan ahitlerinde hiçbir eksiklik yapmamış ve sizin aleyhinize hiçbir kimseye yardımda bulunmamış olanlar bunun dışındadır. Siz de onlarla olan antlaşmanızın hükümlerine antlaşma süresinin sonuna kadar uyunuz. Muhakkak ki, Allah müttakileri sever.9/Tevbe-4
5-Allah Temizlenenleri-Mutetahhirini Sever
Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: O, bir rahatsızlıktır. Bu sebeple ay halinde olan kadınlardan uzak durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri vakit, Allah'ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın. Şunu iyi bilin ki, Allah tevbe edenleri de sever, temizlenenleri de sever.2/Bakara-222
Onun için kesinlikle orada namaza durma! Ta ilk gününde temeli takva üzerine kurulan mescit, içinde namaz kılmana elbette daha layıktır. Onun içerisinde tertemiz olmayı seven kimseler vardır. Allah da çokça temizlenenleri sever.9-Tevbe-108
6-Allah Sabredenleri Sever
Nice peygamberler vardı ki, beraberinde birçok Allah erleri bulunduğu halde savaştılar da, bunlar, Allah yolunda başlarına gelenlerden dolayı gevşeklik ve zaaf göstermediler, boyun eğmediler. Allah sabredenleri sever.3/Ali İmran-146
7-Allah Tevekkül Edenleri Sever
Allah'ın rahmeti sayesinde sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba ve katı kalbli olsaydın şüphesiz çevrenden dağılır giderlerdi. Öyleyse onları bağışla ve yargılanmalarını dile. İşler hakkında onlarla müşavere et. Bir kerre de azmettin mi artık Allah'a tevekkül et. Muhakkak Allah, tevekkül edenleri sever.3/Ali İmran-159
8-Allah Adil Olanları Sever
Onlar yalana kulak verirler, haram yerler. Eğer sana gelirlerse aralarında hükmet, yahut onlardan yüz çevir; yüz çevirirsen sana bir zarar veremezler. Eğer hükmedersen aralarında adaletle hüküm ver. Allah adil olanları sever.5/Maide-42
Eğer müminlerden iki topluluk birbirleriyle savaşırlarsa aralarını düzeltiniz; eğer biri diğeri üzerine saldırırsa, saldıranlarla Allah'ın buyruğuna dönmelerine kadar savaşınız; eğer dönerlerse aralarını adaletle bulunuz, adil davranınız, şüphesiz Allah adil davrananları sever.49/Hucurat-9
Allah, din uğrunda sizinle savaşmayan, sizi yurdunuzdan çıkarmayan kimselere iyilik yapmanızı ve onlara karşı adil davranmanızı yasak kılmaz; doğrusu Allah adil olanları sever.60/Mümtehine-8
9-Allah,Kendi Yolunda Saf Bağlayarak Savaşanları Sever
İyi bilin ki, Allah kendi yolunda kurşunlu bir bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever.61/Saf-4
Alt 26 Nisan 2014, 10:37   Mesaj No:26
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
İstediğim "kitabına" uyup ona göre hayatıma devam edebilir miyim ? Daha öncede kitap göndermiştin...
Senin istediğin değil Rabbinin istediği istediği kitaba uyup hayatına devam edebilirsin
Tevratın tahrif edildiğini Tevratta yazıyor zaten:
"Allah'ımızın sözlerini değiştirdiniz." (Yeremya, 23/36)

Kur'an'dan ise;

Onlardan bir grup, okuduklarını kitaptan sanasınız diye kitabı okurken, dillerini eğip bükerler. Halbuki okudukları kitaptan değildir. Söyledikleri, Allah katından olmadığı halde, Bu Allah katındandır derler. Onlar bile bile Allah’a iftirâ ediyorlar." (3/Al-i İmran-78)

Ey ehl-i kitap! Niçin hakkı bâtıla karıştırıyor ve bile bile hakkı gizliyorsunuz?” (Al-i İmran-71)

Vay, Kitabı elleriyle yazıp, sonra da onu az bir değere satmak için, «Bu Allah katındandır» diyenlere! Vay ellerinin yazdıklarına! Vay kazandıklarına!(2/Bakara-79)
Alt 26 Nisan 2014, 10:53   Mesaj No:27
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Benim kulluguma ihtiyacın olduğu için mi beni yarattın ?
“Allah, Sameddir (Her şeyin O’na muhtaç olup, kendisi hiçbir şeye muhtaç olmayandır)!”(11/İhlas-2)

Allah'ın bizim ibadetimize ihtiyacı yok, bizim ibadete ihtiyacımız vardır

Onlar inanmışlar, kalbleri Allah'ı anmakla huzura kavuşmuştur. Dikkat edin, kalbler ancak Allah'ı anmakla huzura kavuşur.(13/Rad-28)
Alt 26 Nisan 2014, 14:18   Mesaj No:28
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Ben kuranın insan yaşamına, akışına, dünya üzerinde ki gözlemine, toplumların sorunlarına. Kişinin Hak ve Hukukuna ne kadar cevap verebildiğini merak ediyorum. Bu kadar iddalı bir kitabın "Kusurlarını" bulmaya benim ilmim yetmez.
Eyvallah. Hoşgeldin aramıza...

Alıntı:
Benim inancıma gelince, bunun ne önemi var ki ?
Benim için önemli ama. İnancın var veya yok senin için önemli olmayabilir. Ben sadece seni tanımak istedim. Sen gizli kalmak istiyorsun. Bana da hak ver. Yediğim yemeğin içindeki malzemeleri öğrenmek istedim hepsi bu...

Alıntı:
Sadece bu dini öğrenmek istiyorum. ve kendimce sorular soruyorum.
Elbette ki hakkın. Samimi niyetle soruyorsan eyvallah. Burada çok değerli arkadaşlar var, size yardımcı olacaklardır.

Alıntı:
Tabii olacağım için değil sadece bu din hakkında bilgim olmadan ölmek istemiyorum o kadar.
Tabi olacağım için değil demişsin. Niye önyargılı davranıyorsun ki... Hem bana kalırsa senin bilgin pek de yabana atılacak cinsten değil gibi. Amacınız islamı ve Kur'anı öğrenmek ise, sizi tebrik ediyorum. Genelde insanlar öğrenmekten ziyade kaçmayı tercih ediyor.

Alıntı:
Kuranı açıp oku demişsin dostum, sence bunu o kitabın inananları ile okumak daha verimli olmaz mı ?
Haklısın. İnananlar ile okumak daha verimli olur. Ama yine de derim ki, aç önce kendin bir oku. O kadar korkma.

Alıntı:
Benim kimsenin iyi niyetini suistimal etme gibi bir neyitem yok, önce buna emin ol.
Tamam, emin oldum...

Alıntı:
Ama bu kitap madem Allahın sözlerini iceriyor emirlerini aktarıyor neden bunu başka kulların açıklamalarıyla açığa kavuşacak şekilde göndermeyi seçti ki ?
Bir yolcu uçağı düşün. Uçak kullanmayı bilmeyenlere, kullanma kılavuzunu ellerine verip, çalışın yarın uçağı kullanacaksın deseler... Böyle bir pilotun kullandığı uçağa biner misin? Yoksa uygulamalı olarak öğrenen bir pilotu mu tercih edersin?
Ya da
Çok basit bir örnek: Ortaya bir yemek koysanız. Bu yemek hakkındaki düşünceleriniz ne diye 5 kişiye sorsanız, aynı cevabı mı alırsınız?
Dünyada ne kadar kafa varsa o kadar da düşünce var.
Elbette ki bir peygamber olmasa, kutsal kitap hakkında insanlar pek çok konuda ihtilafa düşerlerdi. Öyle olduğu halde bile herkes kendi aklını beğendiğinden, peygamberinden uzaklaşanlar arasındaki anlaşmazlıkları görüyorsundur. Ama bilmelisin ki bu durumda yanlış olan islam değil, yanlış olan biziz...

Alıntı:
Ve benim hakkımda kötü niyetli olduğumu düşünen arkadaşlarada cevaben
Bir an öyle hissettim. Değilse özür dilerim. Hata benim ve hatamı her zaman kabul ederim.

Alıntı:
“De ki, gönlünüzdeki duyguları saklasanız da, açıklasanız da Allah hepsini bilir.” Âl-i İmrân sûresi (3), 29
Eyvallah. İşittik ve itaat ettik.
Alt 26 Nisan 2014, 14:28   Mesaj No:29
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
İstediğim "kitabına" uyup ona göre hayatıma devam edebilir miyim ? Daha öncede kitap göndermiştin...
Ölmüş hayvan, kan, domuz eti, Allah’tan başkası adına boğazlanan, (henüz canı çıkmamış iken) kestikleriniz hariç; boğulmuş, darbe sonucu ölmüş, yüksekten düşerek ölmüş, boynuzlanarak ölmüş ve yırtıcı hayvan tarafından parçalanmış hayvanlar ile dikili taşlar üzerinde boğazlanan hayvanlar, bir de fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı. İşte bütün bunlar fısk (Allah’a itaatten kopmak)tır. Bugün kâfirler dininizden (onu yok etmekten) ümitlerini kestiler. Artık onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı seçtim. Kim şiddetli açlık durumunda zorda kalır, günaha meyletmeksizin (haram etlerden) yerse, şüphesiz ki Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. (Maide 3)
Alt 26 Nisan 2014, 23:22   Mesaj No:30
Medineweb Üyesi
Durumu:Zeus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 42069
Üyelik T.: 20 Nisan 2014
Arkadaşları:0
Konular: 2
Beğenildi:2
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Peki, Kötülük Hakkında ne diyorsun (Şeytan, Tayrê Tawus, Medusa , İblis vs... )

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)