Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Ashab-Kiram(r.a)

Konu Kimliği: Konu Sahibi AşıkıZehra,Açılış Tarihi:  21 Ağustos 2008 (22:29), Konuya Son Cevap : 21 Ağustos 2008 (22:29). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 21 Ağustos 2008, 22:29   Mesaj No:1
Medineweb Üyesi
Durumu:AşıkıZehra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2783
Üyelik T.: 26 Temmuz 2008
Arkadaşları:0
Konular: 26
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Hz. Fatıma'nın (s.a) Yaratılmasına Dair İlahi Emir

Hz. Fatıma'nın (s.a) Yaratılmasına Dair İlahi Emir

Hz. Fatıma'nın (s.a) Yaratılmasına Dair İlahi Emir

YüceAllah, Fatıma'nın (a.s) tertemiz ve dosdoğru kişiliğinin oluşmasınaelverişli ortamı hazırlamıştı. Baba, Resul-i Ekrem (s.a.a), anne deHatice'ydi.

Rivayetlerde, Zehra'nın yaratılması ve var edilmesiile ilgili rabbanî irade hakkında geniş bilgiler yer alır. Resulullah(s.a.a) birçok kez bu meseleye işaret etmiştir.

Rivayet edilirki, Resulullah (s.a.a) Ebtah denilen yerde oturuyorken, Cebrail gelirve ona şöyle seslenir: "Ey Muhammed! Yüceler yücesi Rabbin sana selâmsöyler. Kırk sabah boyunca Hatice'den ayrılmanı emreder." Hz. Peygamber(s.a.a) Ammar b. Yasir'i Hatice'ye göndererek ilâhî emri ona bildirdi.Hz. Resulullah (s.a.a) kırk gün boyunca ibadet etti. Gündüzlerinioruçla, gecelerini de namazla geçirdi. Kırk günün sonunda Cebrail geldive şöyle dedi: "Ey Muhammed! Yüceler yücesi Rabbin sana selâm söyler.Selâmına ve armağanına hazır olmanı emreder." Peygamber (s.a.a) buşekilde beklerken, Mikâil adlı melek indi. Elinde bir tabak vardı vetabağın üzeri ince halis ipekten bir mendille örtülmüştü. Tabağı Hz.Peygamber'in (s.a.a) önüne koydu. Cebrail geldi ve şöyle dedi: "EyMuhammed! Rabbin, bugünkü iftarını bu yemekle açmanı emrediyor."Peygamberimiz (s.a.a) bu yemeği doyasıya yedi ve kanıncaya kadar suyuiçti. Sonra namaz kılmak için ayağa kalktı. Cebrail yanına geldi veşöyle dedi: "Hatice'nin evine gidinceye kadar şu anda namaz kılman sanaharamdır.[90] Çünkü yüce Allah, bu gece senin sulbünden tertemiz birzürriyet yaratmaya söz vermiştir." Resulullah (s.a.a) derhal yerindenkalkarak Hatice'nin (radıyallahu anha) evine gitti.

Hatice(radıyallahu anha) anlatıyor: "Yalnızlığa alışmıştım. Gece karanlığıçökünce, başımı örter, üzerime geniş giysimi alır, kapımı kilitler venamazımı kılıp virdimi yerine getirdikten sonra çıramı söndürürdüm.Sonra da yatağıma uzanırdım. O gece yarı uyumuş yarı uyanık bir hâldeiken, birden Peygamber (s.a.a) geldi ve kapıyı çaldı. 'Muhammed'den(s.a.a) başka kimsenin çalmadığı halkadan kapıyı çalan kimdir?' diyrseslendim... Resulullah (s.a.a) tatlı ve yumuşak bir ses tonuyla banaseslendi: 'Kapıyı aç, ey Hatice! Ben Muhammed'im.' Kapıyı açtım ve Hz.Peygamber (s.a.a) eve girdi. Gökleri olduğu gibi tutan ve suyu yerdençıkaran Allah'a yemin ederim ki, daha Peygamber (s.a.a) bendenuzaklaşmamıştı ki, Fatıma'nın ağırlığını karnımda hissettim."[91]

Konu Sahibi AşıkıZehra 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
-Neden EHLİBEYT? Makale ve Köşe Yazıları hattaboğlu 7 2917 21 Şubat 2009 00:57
Kainatta İlk Yaratılan Şey! Hz.Muhammed(s.a.v) hattaboğlu 31 12452 21 Şubat 2009 00:47
)*(Benimle evlenirmisin? Şiirler ve Şairler Esma_Nur 7 2420 10 Şubat 2009 00:17
ve durdu yağmur..... Makale ve Köşe Yazıları AşıkıZehra 0 2048 10 Şubat 2009 00:00
.......güle benzer Şiirler ve Şairler _bülbül_ 6 2319 22 Ocak 2009 23:14

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: