Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Bilgi Dağarcığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi Belgin,Açılış Tarihi:  10 Nisan 2009 (09:49), Konuya Son Cevap : 10 Nisan 2009 (09:49). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 10 Nisan 2009, 09:49   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Belgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 640
Beğenildi:16
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Hesap günü herkes kendini savunabilecekmi?

Hesap günü herkes kendini savunabilecekmi?

Evvelâ şu hakikati hatırlatmakla mevzuya başlamakta fayda mülâhaza ediyoruz Hesap sormak, siğaya çekmek, ancak Allahü Azimüşşân'ın hakkıdır Mahlûkatın O'na sual ve hesap sormaya hakkı yoktur

Umum mülkün yegane sahibi, tek hâkimi Allahü Azi-müşşân'dır O Sultan-ı Ezel ve Ebed kendi mülkünde elbette dilediği gibi tasarruf eder Amma O Âdil-i Hakîm ve Rahîm-i Mutlak'ın bütün tasarrufat-ı hakîmane, rahîmâne ve âdilânedir Hiç kimse O'nun mahlûkatına O'ndan başka şefkatli ve merhametli olamaz Yukarıdaki soruyu soranların görünüşte acıdıkları, gerçekte ise kendi günahlarına özür olarak ileri sürmek istedikleri o şahıs, Cenâb-ı Hakk'ın kuludur Bizimle ilgisi sadece insaniyet cihetiyledir Onu, ana rahminde bir damla su halinden rahmet ve inâyetiyle insan şekline getiren, ona akıl ihsan eden ve dünyadan faydalanabilmesi için gerekli bütün maddi ve manevî cihazlarla teçhiz eden Allahü Azimüşşân'dır Öyle ise, o adama karşı hiç kimse onun Rahîm olan yaratıcısından daha şefkatli olamaz

Haşir meydanı, hayvanların bile gerek insanlardan ve gerekse birbirilerinden olan haklarının alınacağı, hattâ bir kâfirin Müslümanda olan hakkının dahi hesaba katılacağı bir yüce adalet divânı olarak insanları beklemektedir Hayvanların birbirinde olan küçük haklarını bile, mahiyetini bilemediğimiz hassas bir teraziyle tartan O Âdil-i Mutlak, elbette ki insanları da o mutlak adaletiyle muhakeme edecektir

“Allah, kişiye ancak gücünün yeteceği kadar teklif eder” (Bakara Sûresi, âyet: 286) buyurmakla, kullarına çekemeyecekleri yükleri teklif etmediğini açıkça bildirmektedir

Âdil-i Mutlak olan Allahü Azimüşşân her insana bu dünya imtihanını kazanacak kıuhır akıl ihsan etmiş, akıl hastalan ile sinn-i teklife ulaşmayan çocukları imtihandan muaf tutmuştur

Mahşer meydanındaki hesap Kur'an da şöyle buyuruluyor: "O gün insan sınıflarından her birini rehberleriyle (izinden gittiği kimselerle birlikte) çağıracağız Artık kimin kitabı (defteri), sağından verilirse, onlar kitablarını, en küçük haksızlığa uğratılmayarak okuyacaklardır" (el-İsrâ, 17/71) Herkese "amel defterini oku" denilecek (el-isrâ 17/14) Her insan da amel defterinde neler yazılı olduğunu anlayacaktır "Yüce Allah, kula bu gün şahid olarak nefsin ve şahidler olarak Kirâmen Kâtibin melekleri kâfidir, der ve sonra ağzı mühürlenir ve azaları da dünyada neler yaptıklarını anlatır" (Müslimden et-Tâc, V, 372) "O gün onların ağızlarını mühürleriz İşleyip kazandıklarını bize elleri söyler, ayakları da şehâdet eder" (Yâsin, 36/65)

Kıyamet gününde biz o müşriklerin ağızlarını mühürleriz Artık ağızlan konuşamaz olur Dünyada işledikleri isyanları bize elleri bildirir Ve dünyada kazandıkları kötü amellerine ayaklan şahitlik eder

AlIah teala bu âyet-i kerimelerde, kıyamet gününde, kâfir ve münafıkla-rın hesap verme şekillerini beyan etmektedir

Enes b Mâlik diyor ki:

"Birgün biz Resulullahın yanında bulunuyorduk Resulullah güldü ve: "Neden güldüğümü biliyor musunuz?" dedi "Allah ve Resulü daha iyi bilir" dedik Resulullah dedi ki: "Kulun rabbiyle konuşmasına güldüm Kul diyecek ki "Ey rabbim, sen bana zulmetmekten beni beri kılmamış miydin?" Allah "Evet beri kılmıştım" diyecek Kul, "Ben kendi aleyhime benim dışımda birinin şahit-lik etmesine izin vermem" diyecek Allah ise: "Senin aleyhine bizzat kendi şa-hitliğin ve Kiramen kâtibîn meleklerinin şahitliği kâfidir" diyecek ve onun ağzını mühürieyecektir O kişinin organlanna: "Konuş" denecek organları da yaptığı işleri anlatacaktır Sonra kişiye konuşma izni verilecek o da organlarına: "Kahrolun, ezilin Ben sizi savunuyordum" diyecektir
Selam ve dua ile

Konu Sahibi Belgin 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ben Sana Gül Diyemem Hz.Muhammed(s.a.v) Belgin 0 2334 29 Eylül 2009 10:25
Bir evliyayı vesile ederek dua edilirmi? Soru Cevap Arşivi Kara Kartal 21 9949 24 Eylül 2009 10:38
Mahşerde âzâlarımızın konuşması Soru Cevap Arşivi KuM TaNeSi 1 2528 17 Eylül 2009 16:06
Zekâtını vermeyenlere ibrettir Sâlebe'nin servet... Zekat-İnfak dua dilencisi 1 2193 17 Eylül 2009 10:56
Yaşlı kadınların tesettürü... Tesettür Konuları Belgin 0 2533 07 Eylül 2009 09:26

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: