Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Bilgi Dağarcığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi ahmetmeydani,Açılış Tarihi:  14 Nisan 2013 (21:02), Konuya Son Cevap : 15Haziran 2015 (20:05). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 14 Nisan 2013, 21:02   Mesaj No:1
Durumu:ahmetmeydani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27144
Üyelik T.: 08 Nisan 2013
Arkadaşları:0
Memleket:Diyarbakır Ama Adana'dayım
Konular: 45
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Kara Fatma Demeyin

Kara Fatma Demeyin

Karikatür konusunda bir karikatür paylaşmıştım. Üç tane böcek vardı orada. O böceklerden birinin adı Karafatma idi. Çocukluğumuzdan beri bu isim kullanıla geldiğinden doğrusu herhangi bir ard düşünce aklıma gelmemişti. Muhammed Levent kardeşim beni ikaz edince hem karikatürü sildim hem de kısa bir araştırma yaptım ve aşağıdaki yazıya ulaştım. İnşaallah benim gibi sizlerde gereken dersi alırsınız. Muhammed kardeşime bu duyarlılığından ötürü teşekkür ediyorum. İnşaallah bundan böyle bu tür şeylerin üzerinde durma konusunda gereken duyarlılığı gösterelim.

Kara Fatma Demeyin onun adı Blattaria ya da Hamam Böceği

Neden Hamam böceğine Kara Fatma deniyor?

Henüz 12 yaşındaydım kiliseye giden bir arkadaşımız vardı sınıfımızda, Din kültürü dersinden yazılımız olacaktı son yazılı olma münasebeti ile de bu arkadaşımızın din kültürü dersi oldukça zayıf idi. Eğer bu dersi veremez ise sınıfı tekrar edecekti, karşıma çıkarak ona yardım etmemi istedi bunu nasıl yapacağımı sorduğumda yazılı zamanında yazılı kâğıtlarımızı değiştirecek onun sorularını da ben cevaplayıp kendisine teslim edecektim nihayetinde bunun karşılığında da benden ne istersen yapacağını teyit etmişti. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen ben bir daha kiliseye gitmemesi için kendisinden söz aldım. Nereden bilebilirdim ki sözünün eri olamayacağını sınavdan sonra onu gizlice takip ettim ve kiliseye girdiğini gördüm. Kilise duvarında oyuk bir yere sığınarak içerde neler yaptıklarını izledim Çocuklar için yapılan oyun sahasında bir papaz içinde hamam böcekleri olan bir poşeti çocukların önüne döküp öldürün o Kara Fatma'yı diye bağırmaya başladı. Büyük bir endişe ve hayretle izlemeye devam ediyor izledikçe korkmaya başlıyordum, din kültürü dersinde sınav kâğıdını cevapladığım arkadaş üzerini çıkarmaya başladı ve papaz ona peçeli bir çarşaf giydirdi ovar şeklinde oluşan grup daha sonra çarşaf giyen arkadaşı birbirlerine itmeye başlamış Kara Fatma, Kara Fatma, diye bağırıyor ve tartaklıyorlardı. Hemen oradan uzaklaşarak ertesi gün gördüklerimi arkadaşa anlattım neden öyle yaptıklarını sordum. Çocuğun bana dediği biz Arapları sevmiyoruz onlar pis ve yobaz insanlar biz onları ülkemizde istemiyoruz onları kara Fatma gibi ezeceğiz diyordu oysaki 12 yaşındaki bir çocuğun bunları düşünmesi ve söylemesi ne derece doğruydu? Arapların esmer olması ve cahiliye dönemindeki sapkınlıklarının olması o kavmin düzelmemiş bir kavim olarak algılanması ne derece doğru idi ki? ALLAH c.c. bir ayeti mealinde şöyle buyuruyordu; "Ey insanlar, sizi, bir erkekle bir kadından yarattık. Birbirinizle tanışmanız için milletlere ve kabilelere ayırdık. ALLAH indinde en üstününüz, takvada en ileri olanınızdır."[1] ve yine ALLAH Resulü "Rabbiniz bir olduğu gibi, babalarınız, dininiz ve Peygamberiniz de birdir. Arab’ın Aceme, [Arap olmayana] Acemin Araba üstünlüğü olmadığı gibi, kırmızının karaya, karanın kırmızıya üstünlüğü yoktur. Hiçbir milletin diğerine üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir." [2] buyurmuşlardır, bizler böyle bir peygamber ümmeti iken nasıl olurda dil, ırk ayrımı yapabiliyoruz hâlâ aklım almıyor.

Kara Fatma Kimdir?

Kara Fatma Son Osmanlı zamanlarında Kahraman Maraş’ta ülke düşman işgalindeyken bir kahramanca savaşarak düşmanları taarruza tutmuş onlara meydan okumuş bir kadın 400 500 kişilik bir orduya öncülük yaparak düşmanları zayıf düşüren böylesine kahraman olan bir nenemize verilen Kara Fatma lakabını bir böceğe verecek kadar aşağılandık mı? Ya da ALLAH Resulünün en değer verdiği dünyalık gözümün nuru gönlümün incisi Hz. Fatma dediği anamıza Arap olduğu için onlar pis bir millettir hamam böceği de pislikte yaşar ve onun adı kara Fatma'dır diyen kara cahil azgın bir zihniyete sahip olanların olması ne kadar acıdır. Bir yandan yurdu düşmanlardan koruyan son Osmanlı kahramanı bir kadına Maraş’ta verilen Kara Fatma lakabı diğer taraftan da ALLAH resulünün kızına yakıştırılan onu sembole etsin diye ağızdan ağza dolaşan hamam böceğine verilen ad. Bu ne gattarlıktır, bu ne cahilliktir böyle bizler bilmezden mi geliriz tarihte geçmiş kavimlerin başlarına gelen felaketler cahiliye zamanlarını yaşamalarından değil midir? Öyleyse nedir bu şuursuzluk bilinçsizlik, barışı yayan aydınlığı temsil eden, kurtuluşu simgeleyen varlıklara verebileceğimiz saygı bumudur? Artık kulak duymuyor, gözler görmüyor, yapılan onca saygısızlığın haddi hesabı yok… Lütfen rica ediyorum artık Müslümanlığımızı inancımızı ve milli mukaddesatlarımızı bir muhasebeye çekelim vicdanlarımızla ve durup düşünelim onca helaka uğramış kavimlerin neden helak olduklarını, çocuklarımızın yanında olsun ya da olmasın o böceğe verilen o lakabı artık zikretmeyelim o canlıların Yunancada “Blattaria” Türkçemizde ise “Hamam Böcekleri” ismini kullanalım.

Kaynak
[1] Hucurat- 13
[2] İbni Neccar

Konu Sahibi ahmetmeydani 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Bolivya ABD’nin Yardım Kuruluşuna Kapı Gösterdi! Bilgi Dağarcığı ahmetmeydani 0 1312 02 Mayıs 2013 12:14
Ağrı`daki kutlamada Hizbullah hedef alındı Bilgi Dağarcığı ahmetmeydani 0 1644 02 Mayıs 2013 12:01
Myanmar`da İki camiye saldırı İslami Haberler ahmetmeydani 0 1464 02 Mayıs 2013 11:58
Varsın Muhammedi Sevdayı Yazmasınlar Serbest Kürsü Allahın kulu_ 1 1685 02 Mayıs 2013 11:52
Myanmar kutlu doğum İslami Haberler Allahın kulu_ 28 9962 30 Nisan 2013 12:31

Alt 15 Nisan 2013, 01:08   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
barışş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:barışş isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14298
Üyelik T.: 08 Ekim 2011
Arkadaşları:0
Memleket:Istanbul
Konular: 26
Beğenildi:118
Beğendi:87
Takdirleri:825
Takdir Et:
Standart Cevap: Kara Fatma Demeyin

zaten hiç böceğe verilcek bir isimmi fatıma ismi art niyetli kişiler maalesef dilimize sokmuş
Alt 15Haziran 2015, 20:05   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1151
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:
Standart Cevap: Kara Fatma Demeyin

Kullanmamsya dikkat ediyorum

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: