Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Bilgi Dağarcığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi Kara Kartal,Açılış Tarihi:  16 Mart 2021 (15:59), Konuya Son Cevap : 17 Mart 2021 (13:35). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı14Kez Beğenildi
  • 3 Beğenilen Kara Kartal
  • 1 Beğenilen su damlası
  • 3 Beğenilen Mihrinaz
  • 3 Beğenilen Esma_Nur
  • 3 Beğenilen Mihrinaz
  • 1 Beğenilen Kara Kartal
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 16 Mart 2021, 15:59   Mesaj No:1
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 425
Beğenildi:3222
Beğendi:3703
Takdirleri:25945
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Sağ El İYİ, Sol El KÖTÜ

Sağ El İYİ, Sol El KÖTÜ

Eski zamanlarda, özellikle Orta Çağ Avrupası'nda, solaklık kötülüğün, cadılığın ve şeytanın simgesi olarak görülmüş ve solaklar ayrımcılığa maruz bırakılmıştır. Genellikle el kullanımı ile ilişkilendirilse de ayaklarda ve görme, duyma gibi süreçlerde de sola yatkınlık gözlemlenmektedir. Dünyanın yaklaşık % 10'u solaktır.

Pek çok toplum solaklığa negatif anlamlar yüklemişlerdir. Latincede "sinister" solak anlamına gelse de klasik Latincede "kötülük ve şanssızlık" anlamına da gelmektedir. Tarihte solaklığa kötü anlamlar yüklemeyen kültürlerde var olmuştur. Buna örnek olarak İnka uygarlığında solak insanların İloq'e lakabı ile anılması ve saygı görmeleri verilebilir. Bu insanların şans getirdiğine ve iyileştirici güçleri olduğuna inanılmıştır.

Toplumdaki pek çok eşya ve alet sağ eli baskın insanlar için üretilmektedir. Bu hususta en çok problem yaratan aletler sağ el için tasarlanmış olan bıçak ve makaslar olmaktadır. Sol ele uygun makaslar daha küçük bir pazara sahip olmaları nedeniyle az bulunmakta ve normal makaslara kıyasla görece daha pahalıya satılmaktadırlar. Bu nedenlerden ötürü normal makas kullanmak zorunda kalan solaklar tam kuvvet uygulayamama, kesim çizgisini görememe ve kesim yönü ve hızını kontrol edememe gibi sorunlar yaşarlar.

Geçmişte solaklık itaatsizlik, sinir hastalığı, eşcinsellik, şeytan ve suç ile bağdaştırılırdı. Eski çağlarda solak olmak suç ve asiliğin göstergesi sayılırdı.

Eski zamanlarda özellikle Ortaçağ Avrupası'nda solaklık şeytaın, kötülüğün ve cadılığın simgesi olarak görülmüş ve solaklar ayrımcılığa maruz bırakılmıştır.

Eskiden Japonya'da bir erkek karısının solak olduğunu öğrendiginde boşama hakkına sahipmiş.

Eski Mezopotamyalılardan Mısırlılara, Yunanlılardan Romalılara kadar büyük uygarliklar sağ el konusunda hep taraflı olmuşlardır. Tanrıların sağ elinin şifa verici, sol elinin ceza ve lanetlemek için kullandığına inanirlardı.

Beynin sol tarafı sağ elin olduğu kısmın kontrolünü sağlar. Bu da konuşma, dil, yazma, zeka ve matematiği kontrol eder. Bilim insanları bunu "doğrusal düşünme şekli" olarak tanımlar. Beynin sol eli yöneten sağ tarafı müzik, sanat, duygular, algı ve dahiliği kontrol eder. Bu da bilimde "bütüncül düşünme şekli" olarak tanımlanır.

Alimler Allah rasulunden "Sol ile yemeyin çünki şeytan sol el ile yer" rivayetini bizlere ulaştırmışlar. Dünyanın yüzde 10 u şeytan, bu rivayete göre taşlasak yeri

Adem Güneş:
“Pozitif yöntemlerle kişilik sahibi çocuk yetiştirmeyi arzu eden anne babalar “sağ el cici”, “sol el kaka” kelimeler ve tiksindirmeler asla kullanmamalı.” diyor. Ama hocam ilahiyat profu sol el mekruh diyor.

Kafalar karışsın diye aktarmadim bu araştırma yazısını. Solak olup bir nesil eziyet görenler, genetik olarak solak olan bireylerine şeytan muamelesi yapmasın. Yüzde 10 luk kesimden biri olarak rica Allah yarattığını biliyorken solakları Efendimize karşı gelme, sünneti önemsememe, küfre düsmekle itham yazının en başındaki cehaletle tanımlanabilir ancak.

Konu Sahibi Kara Kartal 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Böyle anne olmaz olsun Hafta'nın Konusu Kara Kartal 0 3 19 Nisan 2024 20:29
Kafe ve restoranları boykot Gündem/ Manşetler Kara Kartal 2 11 19 Nisan 2024 16:41
İran sendromu Komik Paylaşımlar Kara Kartal 0 20 14 Nisan 2024 16:54
Kaddafi'nin o sözleri yeniden gündemde İslami Haberler Kara Kartal 1 26 14 Nisan 2024 00:44
İran İsrail'i vurdu Gündem/ Manşetler Kara Kartal 7 41 13 Nisan 2024 23:55

Alt 16 Mart 2021, 16:33   Mesaj No:2
Medineweb EDİTÖRÜ
su damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: su damlası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 13055
Üyelik T.: 18 Aralık 2010
Arkadaşları:18
Memleket:sivas
Konular: 696
Beğenildi:8168
Beğendi:9381
Takdirleri:26049
Takdir Et:

çok güzel bir paylaşım olmuş , emeğine sağlik..
Kara Kartal beğendi.

"Bir yαrım αklın kuyusundα öbür yαrım αşkın kuytusundα...
Cennet ve cehennem αrαsındα.Ucu sırαttαn geçen bir uçurum kenαrındα...
Â'râftα.....
Ârâfın dα αrαsındα...Ar ve αf yαrαsındα..."
Alt 16 Mart 2021, 21:49   Mesaj No:3
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Solak bir kızım var ve ben bunun için farklı araçlara ihtiyacı olabileceğini hiç düşünmedim. Çok çok şaşkınım. 5 yaşındayken öğretmeni el kasları gelismedigi için makas kullanması zayıf çok egzersiz yapsın " demişti. Yaşı 11 ve makas kullanımı hala zayıf. Çizgileri göremiyor. İstediği rotayı tutturamiyor. Her şeyi beceren yetenekli çocuk makas, biçme, kesme gibi kesici aletlerle sorun yaşıyor. Çocuk sağ el makasina kuvvet uygulayamiyor yani:( Hemen baktım ve solaklar için birsürü alet edavat varmış.(( Anlatırken üzüntüden beynim yandı şu anda. Çocuk pc başinda ve mouse sağ tarafta.(( Aman Yarabbim...Biz bunları nasıl düşünemedik. Eli bağlanarak sağ elle yemek yemesi sağlanan bir neslin devamıyiz. Cici el telkinerinde bulundum ama durumunun üzerine gitmedim. Ama şu bilgiler soğuk su mu kaynar su mu desem kaldım öylece:( Sağ/laklar olarak yüzde 10 a çok büyük haksızlık bu ama
Konu sağ sol meselesi değil...

Şükran bu bilgisel için yeni kartal editörüm...

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 17 Mart 2021, 06:47   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4526
Beğendi:6115
Takdirleri:24126
Takdir Et:

Çocuklar genelde sol eli ile yemek isterler yemeği bizde illa sağ olsun diye cici elinle ewladım deriz hepimiz yaptık galiba bunu.. Benim iki oğlumda solak her işlerini sol elleri ike yaparlar sadece yemeklerini sağ elle yerler, babaları çok baskı yaptı zamanında yemekleri hariç karışma dedim.. Toplumda müthiş baskı var bu konuda öyleki dışlanıyorsunuz adeta son hafta farkıma vardım çok işimi sol elimle yaparmışım meğer bende yeni anladım.. Bemde kalakaldım adeta bazı el becerisi isteyen işi neden yapamıyor derdim oğluma meğer bundanmış çok tşkler editör

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 17 Mart 2021, 09:20   Mesaj No:5
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Sol eli, sağ ele destek, sadece tuvalet temizliğine hapsetmek; "Bizi en güzel şekilde yaratan Allah'a" nankörlük.
Sen söyleyince gerçekten günlük hayatın her alaninda sol eli daha fazla kullandığımi farkettim. En büyük kuvveti o tarafa uyguluyormuşumki sol kolum daha çok ağrıyor 40 yıllık bünyeyi yeni tanıyoruz iyi mi Editör Kartal ne büyük sevap işledin.))

Çocuklara da baskı yaptıkça, yapamamanın büyük ezikligini yaşıyorlar. Bunu gözlerinde gördüm çocuğun. Sınıf ortamında kesme biçme etkinliklerini tamamlamaz, evde de abi ablanın görmesini istemezdi. Düzgün yapamıyorum diye kendini suçlama ve içine çekilme.. Biz solakligi; basitçe değiştirilebilir bir uzuv yönetimi olarak düşünüyoruz ama onların düşünme şekilleri, olaylara müdahale, el beceri ve yeteneklerini etkileyen, ona göre şekillendiren olağanüstü bir durum. Bizim solak hanım hazır küçükken hemen şu solak makasini sipariş vereyim. Abartmaya gerek yok tabi. Durumun farkında ve bilincinde olalım yeter.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 17 Mart 2021, 13:35   Mesaj No:6
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 425
Beğenildi:3222
Beğendi:3703
Takdirleri:25945
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Konuya teveccühünüz için teşekkürler. Bilgi her zaman değerlidir. Nerden geldiğini bilmediğimiz tu-kaka dediğimiz olayların arkaplanında mutlaka eski sapkin inanç şekilleri bulunuyor. Ortaçagın solağı olmadiğima ne kadar sevinsem az😅

İlkokul öğretmenim 3 yıl solakligimizla uğraştı. Solakların yazısı çirkin olurmuş, biz kolumuz yukarda yazarmişiz. Yerimizi degistirmek yerine, yanımdaki rahatsız olmasın diye elimizi düzeltmeye çalışırdı. Başarılı bir çocuğun hayata küsme, okuldan nefret etme sebebidir. Yazıyi guzel ama kolu yukarda yazıyor, makasla kesmeyi duzgun yapamıyor diye öğretmen için kusurlu başarılıydım. Diğer solak arkadaşlarım ise şeytan,isyankar, itaatsiz Kazıklı kuyulara atilası taşlanası varlıklar :( Can annem en anlayışlı haliyle o kadar uğraş verdi ki. Makas kusur kalsın Mihrinaz abla😅

Çalıştığın iş bile etkiliyor. Bi makine başında, atölyede, her yerde. Sağların dünyasinda yaşadığımızdan biz bir sıfır öndeyiz😅 Mecbur sol lobu da en işlek haliyle kullanmayı öğreniyoruz
su damlası beğendi.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)