Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Çocuk ve Aile Sağlığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi dua dilencisi,Açılış Tarihi:  09 Nisan 2012 (16:09), Konuya Son Cevap : 15 Nisan 2012 (01:57). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 09 Nisan 2012, 16:09   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart 17 yaşında bir gencin karmakarışık duygularına tercuman olamadım ..

17 yaşında bir gencin karmakarışık duygularına tercuman olamadım ..

Bir anne olarak 17 yaşındaki oğlumun duygularına hangi çerçeveden yaklaşacağıma ve hangi kelimelerle içindeki pekişmiş öfkesini ve düşünce şekline müdahale edeceğimi bilemedim ..Yapı olarak sert görünsede konuşulduğunda yumuşak ve sevgiye ve desteğe ihtiyacı olan bir insan bir evlat var karşımda ama içindeki yersiz hırsı ve zamansız çıkışlarına anlam veremediğim konuşmak için yaklaşsamda daha sert bir tavırla karşıma çıkan bir delikanlı var ..Belli sınırlar ve terbiye ile büyümüş namazlarını aksatmayan arada firede verse tekrar kılan bir genç sonrasında yavaş yavaş kopmalar meydana geldi tekrarında bıkmadan usanmadan sürekli motive ederek kendine güveni olduğunda tekrar toparlanarak namazlarına başlamasını dile getirsemde başarılı olamadım .. Dün yemek masasında başlayan tartışmayla sessiz kaldım odasına geldiğinde arkadaşlarından bahsetmeye başladı kendide rahatsızdı aslında arkadaşları sürekli küfür eden ibadetle alakası olmayan tabiri caiz ise aklıda gönlüde malayani işlerle meşgul olan insanlardı onlardan bahsediyordu ve benim tepki göstermemi bekliyordu bunu bakışlarından ve yüzündeki o acımasız ifadesinden anlamıştım gözlerinin içine bakarak sen memnunmusun bu halinden ? kendini kötüyle eş değer etmekten mutlumusun ? dediğimde kendini öyle kaptırmıştıki arkadaşlarına, bir an sorduğum soruyla bir yere kilitlenip derin derin baktı ve anne dedi ben ne zaman iyi bir iş yapmaya kalkışsam yada iyi bir hal sergilesem yada kötü bir davranışı uyarsam çevremdeki insanlar ooo hacı olmuşsun sen diye benle dalga geçiyorlar dedi artık iyi bir insan olmak istemiyorum dedi en yakınımızdaki mahalle imamımız bile benim ilkokulda yaptığım bir hatayı bugün cemaatin içinde örnek vererek konuşma yaptı.Camide temizlik ve başka şeyler olduğunda gençler gelin bakalım bir işin ucundan tutun diyerek tatlı dille konuşan imamımız başka zaman hiç hoş olmayan sözlerle bizlere hitab ediyor dedi sonra soruları çoğaldı cami neden var ? imam camide neden görevli ? camide toplanan cemaatin hepsi günahsızmı yanlışları hataları olmamışmıki beni örnek gösterildim ? Benim o camide olmamın anlamı ne ? vs...vs.... aza koydum dolmadı doluya koydum almadı hesabıyla bir gün geçirdim ve şu an mahalle imamımıza gidip oğlumun bana sorduğu soruları tek tek tek sormak istiyorum .....Neden medinewebde paylaştım ? Hocalarımız var hepsini tenzih ederim ve ilahiyatcı arkadaşlarımız var Allah c.c. nasip eder inşallah öğretici konumuna geçerlerse öğretmen ,imam vs...ileriye dönük tertemiz gençler bırakmak için onlara lafla sözle değil hal diliyle örnek olmak babında hataları yanlışları olduğunda onları irdeleyerek itici bir şekilde laf sokmak yerine onları kazanmak ve dimağlarına muhdeşem tohumlar ekmek ve geleceğe tertemiz bir nesil bırakmak olmalı amacımız şu an benim oğlum hediye paketi gibi açılması ve konuşulması zor bir genç inanıyorum ki gerek okullardaki öğretmenlerimize gerek camideki imamlarımıza gerekse toplumda yaşları büyük deneyimleri çok hayat tecrübesi çok insanlarımız gençlerimize dalga geçmek yerine yersiz ve alakasız örnek vermek yerine onların yüzüne tebessüm edip yolları yanlışsa doğru kelimelerle uyarmak daha doğru olmazmı ? sadece imamlarımız değil sakın yanlış anlaşılmasın bu yazıyı okuyan herkes ( önce kendi nefsime ) üzerine düşen payı alsın ben sadece oğlumla konuştuğum konunun bir kısmını paylaştım burada hepimizin şahsi özelimizde sınavımız sıkıntılarımız vardır ama sakın bunu toplumda çiçeği burnunda gençlerden acısı çıkmasın tersi durumunda önü alınmaz bir boyuta geliyor Allah c.c. muhafaza .......

Konu Sahibi dua dilencisi 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Hacamat / Medineweb Hadis-i Şerif Esadullah 16 6338 23 Mart 2015 23:00
Özlemek.../medineweb Makale ve Köşe Yazıları su damlası 11 5993 15 Mayıs 2013 12:38
Geleceğin suçlusunu yetiştirmenin 8 basit... Bilgi Dağarcığı su damlası 3 2747 21 Temmuz 2012 10:57
Kişisel Gelişim Kitaplarımdan Kesitler/Huzurun... Kişisel Gelişim ve Psikoloji Mihrinaz 7 2432 04Haziran 2012 00:25
17 yaşında bir gencin karmakarışık duygularına... Çocuk ve Aile Sağlığı muallime 1 1998 09 Nisan 2012 16:09

Alt 15 Nisan 2012, 01:57   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:
Standart Cevap: 17 yaşında bir gencin karmakarışık duygularına tercuman olamadım ..

Benim de 17 yaşında bir oğlum var,yazınızı ilgiyle okudum.. (anneler babalar öğretmenler hatta müdürler imamlar) tabiki istinalar kaideyi bozmaz ama genel olarak çocuklarımızı hatalı yetiştiriyoruz...
..youtubede bir video var sanırım hepiniz görmüşsünüzdür!
videonun adı ''S.yemin ederim g.z. bu çocuk''
Oradaki annenin tavrı Türkiye örfünün geneline yakını diyebilirmiyiz??
Türk insanı kürsüye çıkarsa genelde kızarır terler.avrupalı böyle bir tepki göstermez .niye ?Sadece Yetiştirme yetiştirilme tarzımızdan kaynaklanıyor.Aşağılayan, hor gören ve hiç affetmeyen büyükler ve eğitimciler sayesinde.
Ama çocuklar ve gençler kimin kendini sevip sevmediğini büyüklerden daha çabuk farkederler ve hiç unutmazlar.
Ve onların en çok ihtiyaç duydukları şeyde sevgidir ,anlayıştır.Sevgisinden emin oldukları anne ve babanın bütün eğitim hatalarını unuturlar..
Ben derimki çocuklarımızla arkadaş olalım,arkadaşlarına dikkat edelimve oğlunuzun iyiki sizin gibi bir annesi var...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: