Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB MUTFAĞI.::. > Medineweb Mutfağı > Diğer Tarifler/ Bilgiler

Konu Kimliği: Konu Sahibi Mihrinaz,Açılış Tarihi:  09 Aralık 2021 (06:56), Konuya Son Cevap : 14 Aralık 2021 (18:12). Konuya 7 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı7Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Esma_Nur
  • 2 Beğenilen Kara Kartal
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
  • 2 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 09 Aralık 2021, 06:56   Mesaj No:1
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11842
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Market Yufkalarında Neden Ağır Bir Koku Var?

Market Yufkalarında Neden Ağır Bir Koku Var?

2 veya 3 aydır Bim a101 ve başka market yufkalarinda farkedilir şekilde ağır bir koku var. Bakkaldan aldığım paket yufka, yufkacidan aldıklarim mis gibi un kokuyor. Ama bu marketlerin yufkasinda eve yayılan, pişince geçmeyen, taze olmasına rağmen ekşi mi desem, maya mı, kimyasal mı bilemiyorum tiksindirici bir koku var. Marketten almam bir daha o sorun değil...

Merak ettiğim içeriğinde ne degişti, ne katıldı böyle rahatsız eden bir kokusu var?

Bu konuda bilgisi olan varmı?

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konu Sahibi Mihrinaz 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Dört Entrikacı mı Dört Dahi mi? Duhatul Arab İslam/Dinler/Mezhepler Kara Kartal 1 82 09 Nisan 2024 00:40
Fakire Makarna Sadakası Medineweb.net Videolar Kara Kartal 1 68 08 Nisan 2024 17:02
Başörtülü Bacıma Ters Kelepçe İslami Haberler Mihrinaz 1 50 08 Nisan 2024 03:17
Merhemet Duyğusu Sende Yoxdursa Şiirler ve Şairler Mihrinaz 0 76 05 Nisan 2024 15:20
Gazze Perdenin Yırtıldığı Yer Makale ve Köşe Yazıları Mihrinaz 0 70 01 Nisan 2024 03:25

Alt 09 Aralık 2021, 15:40   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4532
Beğendi:6129
Takdirleri:24126
Takdir Et:

Uzun bir süre den bahsediyorsunuz ama son kullanma tarıhlerine bakdımızmı? En son aldığım da öyle bir durumla karşılaşmadım
Mihrinaz beğendi.

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 09 Aralık 2021, 16:04   Mesaj No:3
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 429
Beğenildi:3247
Beğendi:3718
Takdirleri:26098
Takdir Et:

İçeriğinde bulunan kimyasalı fazlalaştirmiş olabilirler Neler neler katıyorlar. Şikayet vara bak abla. Aynı şikayet varsa oraya hemen yazılıyor. Sende yazabilirsin. Un pahalaninca kim bilir onun yerini tutan neyi artirdilar.
Esma_Nur ve Mihrinaz beğendiler.
Alt 09 Aralık 2021, 19:24   Mesaj No:4
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Yok görüntü çok taze. Tavsiyene uydum şikayet var sitesine girdim genç adam.) Sorun bende değilmiş.)

A101 'den aldığımız nimet marka yufka açılır açılmaz adeta kimyasal gibi koktu. Parfüm mü diyeyim, deterjan mı diyeyim bilmiyorum ama kötü bir koku var. @ memet

15.11.2021 tarihinde Samsun İlkadım kışla mahallesinde ki Bim şubenizden üç gen yufka aldım paketi açtım açtığım gibi mutfağın içine mide bulandırıcı bir koku geldi.
@ süleyman

Bim'den el açması yufka aldım feci derecede UHU kokusu var, feci şekilde kimyasal kokuyor şu an okudum bir sürü böyle yorum var çöpe atacağım çocuğuma yediremem böyle bir yufkayı olan peynirime oldu o da gitti bir daha asla almam zehirlenir insan böyle bir kokuyla! @ kübra

Bissürü şikayet varmış. Kesinlikle şikayet ileticem.
Kara Kartal beğendi.

Alt 09 Aralık 2021, 19:31   Mesaj No:5
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Gıda Mühendisi Taylan Akgün, unlu mamullerin daha beyaz, daha hacimli ve uzun süreli raf ömrüne sahip olması için benzoil peroksit, potasyum bromat gibi katkı maddelerinin kullanıldığını söyledi.

Daha beyaz ve hacimli olması için kullanıyorlar

Bu ürünlerin etkilerinin anlatan Akgün, "Benzoil Peroksit un elde edilirken ağartıcı olarak kullanılıyor. Bir buğday un haline dönüştürüldüğünde aslında iki hafta içerisinde un kendi doğal beyaz rengine ulaşıyor. Ancak bu katkı maddesini kullandığınız zaman süre oldukça kısalıyor. 24 ile 72 saat arasına iniyor. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde kanserojen etkiye sahip olduğunu kanıtlayıcı veriler var. Bunu gördükten sonra insanla üzerinde deneyler yapılmıyor. İnsanlara da etki edeceği nedeniyle özellikle Avrupa Birliği başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde katkı maddesi olarak kullanılması yasaklanıyor. Potasyum bromat ise unlu mamullerde çok geniş yelpazede kullanılan bir ürün. Özellikle mayalı, fermente olan ürünlerin fermantasyon kabiliyetini artırıcı, ürünün hacminin verimli bir şekilde artmasını sağlayıcı bir katkı maddesi" dedi.

"Benzoik asidin kullanılması yasak değil. Bu meyvelerde doğal olarak bulunan bir asit. Bu daha çok sodyum, potasyum ve kalsiyum tuzları olarak gıdalarda bulunuyor. Bunun gıdalarda kullanım amacı ise mayalara, küflere bağlı bozulmaların geciktirilmesi. Özellikle dolgulu unlu mamullerde yufka, ekmek gibi raf ömrü uzun olması istenen ürünlerde kullanılabiliyor. Bunun binde 1-2 oranında kullanım limiti var.

Yufkayı aldığınızda her zaman bildiğiniz yufka tadında daha ekşi bir tat alıyorsanız bu katkı maddesinin fazla kullanıldığına işaret eder. Ancak iyi bir fırıncı ürününü doğru bir şekilde yaptıysa doğru tarifi uyguladıysa da ortaya iyi bir ürün çıkar. Bu yüzden katkı maddesi kullanılan ve kullanılmayan ürünü gözle ayırt etmek mümkün değildir. Dolayısıyla güvenilir, tanıdık yerlerden ürün almakta fayda var" ifadelerini kullandı.

İşte cevabı. Beyin firtınasiyla bulduk ))
Kara Kartal beğendi.

Alt 10 Aralık 2021, 06:43   Mesaj No:6
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 429
Beğenildi:3247
Beğendi:3718
Takdirleri:26098
Takdir Et:

Abla elinde aç yufkayı çocuklara yedirme bunları. Baksana içinde un olmayan yufka yapmışlar dalga gectiydim gerçek olmuş unun yerini dolduracak yapaylıkları basmışlar içine
Alt 10 Aralık 2021, 18:14   Mesaj No:7
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Kollarim erken emekliye ayrıldı sayın genç.))
Hamur yoğurma makineleri indirime girince haber et bana.)))

Bildiğim yerden alırım mis gibi. Sayın okurlarinda aklında bulunsun. Zincir market yufkaları içerik şaibeli.
Esma_Nur ve Kara Kartal beğendiler.

Alt 14 Aralık 2021, 18:12   Mesaj No:8
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

Ben bimin yufkasini alınca memnun kalıyordum ama saç yufkası değil diğer paketi

Yufka fiyatlari arttıkça isyan ettim almama kararı aldım yufka yerine mayali bir seyler yapıyorum

Yufka açabilirim ama evde tek tarafını pisirmek lazım sacım olmadigi icin yapamıyorum

Tavada bazlama yaparken harç hazırlayıp peynirli veya ıspanaklı börek yapılabilir

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)