Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Dua Bölümü

Konu Kimliği: Konu Sahibi TÜRKcan,Açılış Tarihi:  20 Ağustos 2008 (21:27), Konuya Son Cevap : 03 Nisan 2022 (11:26). Konuya 4 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Allahın kulu_
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 20 Ağustos 2008, 21:27   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:TÜRKcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2609
Üyelik T.: 12 Temmuz 2008
Arkadaşları:0
Konular: 114
Beğenildi:8
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart iftar duaları...

iftar duaları...

İftarda Yapılacak Duâ

"Allâhumme leke sumtu ve bike âmentu ve aleyke tevekkeltu ve alâ rızkıke eftartu veli savmi ğadin neveytu fağfir limâ kaddemtu vemâ ahhertu."

Anlamı:

"Allah'ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, Senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla."

Konu Sahibi TÜRKcan 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Şahitliği Allah katında Makbul Peygamber.. Hz.Muhammed(s.a.v) TÜRKcan 0 1904 14 Şubat 2009 13:25
Aşkın ve İktidarın Sembolü:Kutsal Emanetler.. Hz.Muhammed(s.a.v) TÜRKcan 0 2117 14 Şubat 2009 13:13
Mutluluk formülünden birkaçı.. Bilgi Dağarcığı dua dilencisi 3 2283 11 Kasım 2008 13:16
Aşkı kimseye sorma ...Aşkı kendine sor... Makale ve Köşe Yazıları TÜRKcan 0 1821 31 Ekim 2008 23:21
mükemmellik mi?:):):) Komik Paylaşımlar Mihrinaz 7 2069 04 Ekim 2008 21:25

Alt 20 Ağustos 2008, 21:29   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: iftar duaları...

Rasulullah (s.a.v.) akşam namazını kılmadan önce, vakit gelir-gelmez taze hurma,yoksa kuru hurma, o da yoksa bir -iki yudum su ile hemen oruclarını acarlardı, geciktirmezlerdi..

Geciktirilmemesini de öğütlerlerdi.

O (s.a.v.), Sehl B. Sa'd (r.a)'ın naklettiğine göre;

" Ümmetim, oruç açmakta acele ettikleri sürece hayr üzere devam edecektir."

Buyurur, sonra da,

"Çünkü Yahudi Ve Hristiysanlar iftarı geciktirirler." diye gerekçeyi buyurdu.

(b.k. Ebu Davud,Savm-20)

Muaz B. Zühre'nin haber verdiğine göre Peygamberimi şu dualardan biri ile orucunu acardı ;

"Allah'ım, Senin için oruç tuttum,Senin verdiğin nimetle orucumu açıyorum."

"Hamd olsun Allah'a; yardım etti, oruç tuttum, rızık verdi, orucumu açtım."

İbn Abbas (r.a) iftar edeceği zaman Rasulullah(s.a.v.)'ın şöyle dua ettiğini haber vermektedir ;

"Allah'ım Senin rızan için oruç tuttuk,Senin verdiğin nimetle iftar ettik.
Kabul et bizden bu ibadetimizi; Çünkü Semi' ve Alim Sensin Sen..."

Abdullah B.Ömer (r.a) iftar ettikten sonra Rasulullah(s.a.v.)'ın şöyle dediğini nakleder ;

"Susuzluk gitti, damarlar serinledi, sevab gerçekleşti inşaallah."

Hz. Ali (r.a.) Rasulullah (s.a.v.)'ın iftar ettiği zaman şu duayi okumasını tavsiye ettiğini bildirir;

"Allah'ım, Senin rızan için oruç tuttum,Sana güvendim,Senin verdiğin rızıkla iftar ettim,orucumu açtım.."
(ibn Hacer)
Alt 20 Ağustos 2008, 21:32   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: iftar duaları...

iftar anında ve sonra dualar............................................ ............

Bismillahi vel hamdü lillâhi, allâhümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, Sübhâneke ve ni hamdike tekabbel minni, inneke entes semiul aliym.

Manası: “ Allah’ım! Senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla orucumu açtım. Ancak Sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tesbih ederim. Allah’ım Benden kabul buyur. Çünkü Sen işiten ve bilensin.”

İftar zamanında oruçlunun reddedilmeyecek duası vardır. Abdullah b. Amr der ki:

“Allah Resulü (s.a.v) iftar ettiğinde şöyle dua ederdi:

“Allahümme inni es’elüke bi rahmetikellti vesiat külle şey’in en tağfirali.

Manası: “ Allah’ım! Her şeyi kuşatan rahmetinle beni bağışlamanı dilerim.”

Efendimiz (s.a.v) bir kavmin yanında iftar ettiği zaman şöyle dua ederdi:

“Oruç tutanlar yanınızda iftar etsin, melekler de sizin için istiğfar getirsinler.”

İFTAR DUALARI(Mübarek Günve Gecelerde Yapılacak ibadetler ve okunacak dualar-Yusuf TAVASLI)

İftar sonrasında dua............................................... .................................................. .....

“Allahümme, yâ vâsial’mağfireti! İğfirli, veli’vâlideyye ve lil’mü’minine yevme yekûmül hisab birahmetike yâ erhamer’râhimin.”

Manası:

“Ey bağışlaması bol olan Allâh’ım. Beni, anamı-babamı ve bütün iman edenleri kıyamet günü, hesap gününde mağfiret buyur.(günahlarımızı bağışla).”

İftar sofrasında oturmuş, iftar saatini beklerken, devamlı bu duayı okuruz. En az üç kere, ençoğu ise yüz kere tesbihleyip çekebiliriz.

Bu duanın ma’nasından da anlaşıldığı gibi bu duayı okumak çok faydalıdır. Bu dua istiğfardır.

Kişi şu gelen duâyı da çok okumalıdır. Ma’nasını da aklına almalıdır. Yüce Rabbimizin her şeyi kuşatan o geniş rahmet ve merhametinin sebep ve vesile kılarak istemesini bilmek, kişiyi yüce mertebelere ermeyi nasip eder.

“Allahümme inni es’elüke birahmetikelleti vesiat külle şey’in entağfira li”

Manası: Allah’ım! Her şeyi kuşatan her şeyi içine alan o geniş rahmetinle beni bağışlamanı diliyor ve benim günahlarımı, hata ve kusurlarımı affetmeni istiyorum.

Bir de iftar edince orucumuzu açınca Allah’a şükür duası ederiz. O dua şudur.

iftar edilince dua............................................... ....

Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü e alâ rızkıke eftartü. Ve savmel’gadi min şehr-i Ramazane neveytü fağfirli mâ kaddemtü ve mâ ahhartü.

Manası:

Allah’ım, senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim, senin rızkınla orucumu açıyorum. Ramazân-ı Şerifin yarınki günü orucuna da niyyet ettim. benim geçmiş ve gelecek günahlarımı yarlığa (bağışla) demektir.

Allâh, cümlemizin tuttuğu oruç ibadetlerimizi kabul buyursun. Âmin!...

Cenâb-ı Hak, oruç ibadetiyle nefisleri terbiye olan kullarından eylesin!

Türkçe dua............................................... ........................

Yâ Rab! Ancak sana kulluk ederiz. Yâ Rab! Bütün İbâdetlerimizde ancak senden yardım isteriz. Bütün hayırlı işlerimizde senin lütfunu bekleriz. Lûtfeyle, bize yardımını esirgeme Yâ Rabbi! Mübarek Ramazanda mağfiretine eren, kullarının içine bizleri de girmek nasib eyle Yâ Rabbi!”

İFTAR DUALARI (Pamuk Yayınları Üç Aylar Hikmet ve Faziletleri-ARİF PAMUK)
Alt 20Haziran 2015, 22:35   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1153
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:
Standart Cevap: iftar duaları...

Amin ecmain rabbim dualarımızı kabul etsin
Mihrinaz beğendi.

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.
Alt 03 Nisan 2022, 11:26   Mesaj No:5
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Duamız kalitemizdir. İftardan ònce edilen dua kabul olan dualar arasındadır.

"Allahım bizi Ramazan ayının hakkını verenlerden eyle. Bereketiyle, rahmetiyle, mağfiretiyle gelen ayda ne olur bizi gafil olanlardan eyleme. Aç zihinlerimizi, aç akıllarımızı aç kalplerimizi, aç kulaklarımizın gözümüzün üstündeki perdeleri ki Ramazanın getirdiği güzellikleri gòrebilelim. Bunu tüm hücrelerimizle hissedebilelim.
Memleketin dünyanın her yerinde bundan gafil olanlara sebep olabilelim.. Hepimiz bütün insanlık ramazandan hakkıyla nasiplenebilsin. Ramazan diğer günlerimize de imam olsun, òmrümüze yayılsın" amin..
su damlası beğendi.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)