Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Elişi ve Hobi Dünyası

Konu Kimliği: Konu Sahibi Mihrinaz,Açılış Tarihi:  08 Kasım 2023 (15:30), Konuya Son Cevap : 08 Kasım 2023 (15:30). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 08 Kasım 2023, 15:30   Mesaj No:1
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11848
Beğendi:8990
Takdirleri:26311
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Bitkiler Nasıl Köklendirilir ve Çoğaltılır? Biberiye, Fesleğen..

Bitkiler Nasıl Köklendirilir ve Çoğaltılır? Biberiye, Fesleğen..

Biberiye, fesleğen başta olmak üzere en sevdiğiniz bitkiler suda veya toprakta nasıl köklendirilir? Bizimde bahçemizde, balkonumuzda bonzai biberiye ağaçları, mis kokulu fesleğenler, aloavera, dua çiçekleri ve daha istediğimiz birsürü bitkimiz olabilir? En kolay yöntemiyle bitkilerinizi nasıl çoğaltabiliriz?

Benim en sevdiğim ve verim aldığım yöntem "suda köklendirme". Profesyonel bitki uzmanı gibi anlatmayayim sadece tecrübemi paylaşıyorum[emoji846] Zira bitkilerle arası son zamanlarda iyi olan birisiyim. Uğraşmak keyifli geldi devam ediyorum. Biberiye ve fesleğen en sevdiğim bitkiler lakin hiç büyütemedim. Biberiye için, dalını toprağa sok o büyür dediler olmadı. Fesleğen yıllardır marketten alırım, tohumları büyür diye bakarım onlarda malesef çoğalmadılar. Araştırdım yöntemler tuttu sizinle de paylaşmak istedim.

SUDA KÖKLENEDİRME

EN zahmetsiz, heyecanlandırıcı, kolay yöntem.
Her gün bardağın içinde neler yaşanıyor gözlemleyebiliyorsunuz.

Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir kap su ve köklendirmek istediğiniz bitki.

Sarmaşık ve sarkıcı tür olan bitkileri köklendirmek için en uygun ve kolay yöntemlerden biridir. Pothos sarmaşığı, Telgraf çiçeği (Tradescantia) , Kurdele çiçeği (Chlorophytum comosum) , Dua çiçeği (Maranta leuconeura) gibi bitkiler suda kolayca köklenir.

İlk yapmanız gereken köklendirmek istediğiniz bitkiden bir dal kesmektir.

Dalı keserken dikkat etmeniz gereken şey boğumu olan bir dal kesmektir. Dalın boğumlu olan kısmını suda tuttuğunuzda kökler bu boğumlardan büyümeye başlayacaktır.*Resme bakarak dal boğumu diyerek ne kastettiğimizi anlayabilirsiniz.* Dal üzerinde gördüğünüz çıkıntı dal boğumudur.

Dalı 45 derecelik açıyla kesmeniz gerekmektedir. Böylece suyla temas edecek alanı büyütür ve daha kolay köklenmesini sağlarsınız.

Son olarak kestiğiniz dalı tercihen içme suyu ile doldurduğunuz küçük dar cam bir kaba koyup aydınlık, ancak direk güneş ışığı almayan bir yere yerleştirin.
Daha sonra da köklenmesini bekleyin.

Normal koşullarda bitkiniz 5 gün ile, 2 ile 3 hafta sonra köklenmeye başlayacaktır. Köklendirdiğiniz bitkiyi toprağa ekmeden önce köklerin iyice büyüdüğünden emin olun. Yoksa toprakta tutunmaları ve hayatta kalmaları zorlaşacaktır.

FESLEĞEN için;
Marketten aldığınız Fesleğenin yan dallarından kesin ve dar bir bardak içinde köklendirmeye bırakın. Benimkiler böyle köklendirler. Kökler 10 cm ulaşınca saksıya geçiş yapın.

BİBERİYE İÇİN;
Yan dalından koparıp aldığınız biberiye bitkisinin üst yapraklarını biraz koparın. Dal kahverengi ise, bıçakla zarar vermeden hafifçe üst kabuğunu traşlayın. Sakın soymayın. Aynı şekilde suda köklenmesini bekleyin.

SUDA KÖKLENDİRME YAPMANIN EN ÖNEMLİ PÜF NOKTASI; içme suyu, alkali su, çeşme suyu, aspirin, şeker vs değil.... Bunları yapsanız elbette verim alırsınız ama en önemli nokta;

------ Dar bir bardağa koydugunuz bitkilere en fazla bardağın yarısına gelecek kadar su koymak. Daha fazla değil..

------ ÇÜNKÜ; bitki su içinde büyüme hormonu salgılar ve bu onun için en önemli faktördür. Ara sıra bakın, suyu azalacaktır. Üzerine yine aynı miktar su koyun.

------SAKIN BİTKİNİN suyunu komple değiştirmeyin, sadece ekleme yapınki; bu hormonu kaybetmesin.

-------BÜYÜME hormonu salgilamak için de; karanlığa ihtiyacı var. Gece karanlığı. Sakın gece aydınlık olan bir alana koymayın.

------- Benim gibi aceleci ve heyecanlı olmayın kökler iyice uzasın dikime sonra geçin..

Bitkilerinizin köklenmesi ve çoğalması için gerekli ortamı hazırlamış oldunuz. Artık sabırla bekleyin sonra topraklamaya geçelim..

Bu çok zevkli bir uğraş. Köklenmeyi gidip gelip izleyin. Bu muhteşem döngüye hayret etmemek elde değil...
su damlası beğendi.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konu Sahibi Mihrinaz 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Dört Entrikacı mı Dört Dahi mi? Duhatul Arab İslam/Dinler/Mezhepler Kara Kartal 1 82 09 Nisan 2024 00:40
Fakire Makarna Sadakası Medineweb.net Videolar Kara Kartal 1 68 08 Nisan 2024 17:02
Başörtülü Bacıma Ters Kelepçe İslami Haberler Mihrinaz 1 52 08 Nisan 2024 03:17
Merhemet Duyğusu Sende Yoxdursa Şiirler ve Şairler Mihrinaz 0 76 05 Nisan 2024 15:20
Gazze Perdenin Yırtıldığı Yer Makale ve Köşe Yazıları Mihrinaz 0 70 01 Nisan 2024 03:25

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)