Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Evlilik-Nikah Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi Belgin,Açılış Tarihi:  05 Mart 2009 (10:49), Konuya Son Cevap : 16 Mayıs 2012 (21:56). Konuya 14 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 05 Mart 2009, 10:49   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Belgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 640
Beğenildi:16
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Eşinizle iletişimi öfkeyle kapatmayın

Eşinizle iletişimi öfkeyle kapatmayın

Eşinizle iletişimi öfkeyle kapatmayın: Sen beni sevmiyorsun zaten!

Eşinizin geç kalacağını haber vermeden akşam vakti sizi bekletmesine üzüldünüz, hatta merak ettiniz. Geldiğinde öfkeyle karşıladınız ve gerçek sebebi öğrenmeden önce kendinize göre tahminleri sıralamaya başladınız. O da size ters ifadelerle karşılık verdi. İyi bir tartışma sebebi değil mi? Veya hasta olduğunuz bir gün eşinizden size bakmasını, bir şeyi yapmayı unutmanızı anlayışla karşılamasını bekliyordunuz ama olmadı. Hatanızı yüzünüze vurup utandırdı. Siz de ona öfkeyle karşılık verip tartıştınız. Hasta halinizle iyi bir küsme sebebi sayılır. Evliliklerde yaşanan en büyük problem eşler arasındaki iletişimsizliktir. Kimi çiftler, anlaşmazlıklarını hiç konuşmadan olduğu gibi saklayıp gelecekte bir gün hesabını sormak üzere biriktirir. Birçok çift de sorunlar karşısında gerçek duygu ve düşüncelerini ifade etmek yerine öfke duygusuyla hareket eder. En küçük bir yanlış anlaşılma büyük tartışmalara dönüşür ve “sen beni sevmiyorsun zaten” veya “sen beni bir kere bile anlamadın” seviyesine gelir.
Gerçek duyguları öfke ile saklamak daha kolay ve rahat bir ifade biçimidir. Çünkü, üzüntü, hayal kırıklığı, utanma, kırılma, merak etme, endişelenme gibi duyguları doğrudan doğruya söylemek daha zordur. Öfke, hiç utanmadan, sıkılmadan, benliğe çok zarar vermeden ifade edilebiliyor. Benliğimize zarar veren ya da benliğimizin bir başkası tarafından zedelendiğini hissettiğimiz duygularımızı söylemiyoruz. Öfkelenerek, benliğimizin uğradığı zararları kapatmak için karşı tarafın benliğine zarar vermek istiyoruz. Bu yüzden de asıl duygularımız hep geri planda kalıyor. Duygularımızı ifade etmediğimiz için karşı taraf da savunmaya geçiyor ve en baştan iletişim yollarını kapatmış oluyoruz.

——————————————————————————–
KENDİNİZE ‘GERÇEKTEN NE HİSSEDİYORUM?’ DİYE SORUN

Evliliklerde en önemli şey, kişiyi gerçekten ne rahatsız ediyorsa bunu tespit edip sorunu çözmeye çalışmaktır. Ancak bunun için de, öncelikle kişinin kendini tanıması, kendinin farkında olması gerekiyor. “Benim gerçek duygularım, düşüncelerim nedir, bu davranışımın asıl sebebi ne?” sorularına doğru cevapları vermek sorunların çözümünü kolaylaştırıyor. Belirli bir içgörü kazanmış olan kişi, yaşadığı durumun adını koyabilir. Neden sinirlendiğini, hangi duygusunun harekete geçtiğini daha iyi bilir ve ifade eder.

ailem dergisi sayı 242

Konu Sahibi Belgin 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ben Sana Gül Diyemem Hz.Muhammed(s.a.v) Belgin 0 2344 29 Eylül 2009 09:25
Bir evliyayı vesile ederek dua edilirmi? Soru Cevap Arşivi Kara Kartal 21 10060 24 Eylül 2009 09:38
Mahşerde âzâlarımızın konuşması Soru Cevap Arşivi KuM TaNeSi 1 2540 17 Eylül 2009 15:06
Zekâtını vermeyenlere ibrettir Sâlebe'nin servet... Zekat-İnfak dua dilencisi 1 2206 17 Eylül 2009 09:56
Yaşlı kadınların tesettürü... Tesettür Konuları Belgin 0 2547 07 Eylül 2009 08:26

Alt 05 Mart 2009, 12:23   Mesaj No:2
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:havra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 4814
Üyelik T.: 06 Kasım 2008
Arkadaşları:0
Konular: 6
Beğenildi:0
Takdir Et:
Standart Cvp: Eşinizle iletişimi öfkeyle kapatmayın

Alıntı:
Belgin Üyemizden Alıntı

Evliliklerde en önemli şey, kişiyi gerçekten ne rahatsız ediyorsa bunu tespit edip sorunu çözmeye çalışmaktır. Ancak bunun için de, öncelikle kişinin kendini tanıması, kendinin farkında olması gerekiyor. “Benim gerçek duygularım, düşüncelerim nedir, bu davranışımın asıl sebebi ne?” sorularına doğru cevapları vermek sorunların çözümünü kolaylaştırıyor. Belirli bir içgörü kazanmış olan kişi, yaşadığı durumun adını koyabilir. Neden sinirlendiğini, hangi duygusunun harekete geçtiğini daha iyi bilir ve ifade eder.

ailem dergisi sayı 242

teşekkürler Belgin çok güzel bir paylaşım
Allah razı olsun...
Alt 05 Mart 2009, 15:04   Mesaj No:3
Durumu:fani kul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7512
Üyelik T.: 05 Mart 2009
Konular: 0
Takdir Et:

sa havra ama bu ısım bılıyorsun yahudılerın tabınak yerlerı sen bılırısn ama bence degıstır. kal saglıcakla
Alt 05 Mart 2009, 22:37   Mesaj No:4
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:havra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 4814
Üyelik T.: 06 Kasım 2008
Konular: 6
Takdir Et:

Alıntı:
fani kul Üyemizden Alıntı
sa havra ama bu ısım bılıyorsun yahudılerın tabınak yerlerı sen bılırısn ama bence degıstır. kal saglıcakla
Ve Aleyküm Selam aramıza hoş geldiniz fani kul kardeşim...
ilginiz için ayrıca teşekkür ederim.
havra yahudi tapınagı anlamına geldıgı gibi ayrıca ibranice AHU GÖZLÜ anlamına gelen bir isimdir...

Alt 06 Mart 2009, 00:46   Mesaj No:5
Durumu:fani kul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7512
Üyelik T.: 05 Mart 2009
Konular: 0
Takdir Et:
Standart Cvp: s.a

anladım ama peygamberımı soyle buyuruyor:''suphe olanyerlerden kacın''.sen daha ıyısını bılırısın.selamlar
Alt 15 Mayıs 2012, 12:39   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4532
Beğendi:6127
Takdirleri:24126
Takdir Et:
Standart Cevap: Eşinizle iletişimi öfkeyle kapatmayın

Alıntı:
Belgin Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Eşinizle iletişimi öfkeyle kapatmayın: Sen beni sevmiyorsun zaten!

Eşinizin geç kalacağını haber vermeden akşam vakti sizi bekletmesine üzüldünüz, hatta merak ettiniz. Geldiğinde öfkeyle karşıladınız ve gerçek sebebi öğrenmeden önce kendinize göre tahminleri sıralamaya başladınız. O da size ters ifadelerle karşılık verdi. İyi bir tartışma sebebi değil mi? Veya hasta olduğunuz bir gün eşinizden size bakmasını, bir şeyi yapmayı unutmanızı anlayışla karşılamasını bekliyordunuz ama olmadı. Hatanızı yüzünüze vurup utandırdı. Siz de ona öfkeyle karşılık verip tartıştınız. Hasta halinizle iyi bir küsme sebebi sayılır. Evliliklerde yaşanan en büyük problem eşler arasındaki iletişimsizliktir. Kimi çiftler, anlaşmazlıklarını hiç konuşmadan olduğu gibi saklayıp gelecekte bir gün hesabını sormak üzere biriktirir. Birçok çift de sorunlar karşısında gerçek duygu ve düşüncelerini ifade etmek yerine öfke duygusuyla hareket eder. En küçük bir yanlış anlaşılma büyük tartışmalara dönüşür ve “sen beni sevmiyorsun zaten” veya “sen beni bir kere bile anlamadın” seviyesine gelir.
Gerçek duyguları öfke ile saklamak daha kolay ve rahat bir ifade biçimidir. Çünkü, üzüntü, hayal kırıklığı, utanma, kırılma, merak etme, endişelenme gibi duyguları doğrudan doğruya söylemek daha zordur. Öfke, hiç utanmadan, sıkılmadan, benliğe çok zarar vermeden ifade edilebiliyor. Benliğimize zarar veren ya da benliğimizin bir başkası tarafından zedelendiğini hissettiğimiz duygularımızı söylemiyoruz. Öfkelenerek, benliğimizin uğradığı zararları kapatmak için karşı tarafın benliğine zarar vermek istiyoruz. Bu yüzden de asıl duygularımız hep geri planda kalıyor. Duygularımızı ifade etmediğimiz için karşı taraf da savunmaya geçiyor ve en baştan iletişim yollarını kapatmış oluyoruz.

——————————————————————————–

ailem dergisi sayı 242
Aslında küsmek beni anla artık...Beni önemse seni seviyorumki burdayım ve gtmiyorum.Anlamlarına gelir. Bir insanın ailesini bırakıp gitmesi ilşkiyi bitirmeyi isteğini anlatır... Bir başka sorunda şudur: duygularımızı hep saklarız.Karşımızdakine tam olarak ne istediğimizi anlatmayız anlatamayız...Bunun sonucunda nasıl yemekler zmnla bozulursa gizlediğimiz duygularda organlarımızı bozar...

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 16 Mayıs 2012, 10:59   Mesaj No:7
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Arkadaşları:2
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdir Et:

Alıntı:
F*E*R*D*İ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
EŞLER ARASINDA İLETİŞİM SÜPER.
BİRİNCİ YILDA ERKEK KONUŞUR HAnIM DİNLER.
İKİNCİ YILDA HANIM KONUŞUR ERKEK DİNLER.
ÜÇÜNCÜ YILDA İKİSİ KONUŞUR MAHALLE DİNLER.
DÖRDÜNCÜ YILDA ERKEK ÇATLAR MEZARLIKTA DİNLENMEYE ÇEKİLİR .)

Damat: Ah! Nihayet rüya gerçek oluyor!!
Gelin: Senden ayrılmamı ister misin?
> >Damat: Hayır! Bu lafı bir daha asla söyleme!
> >Gelin: Sen.. Bana aşıkmısın?
> >Damat: Taaaabiki.
> >Gelin: Beni terketmeyi düşünür müsün?
> >Damat: Tabiki hayır.
> >Gelin: Peki bana bir öpücük verir misin?
> >Damat: Evet hem yüzüne hem gözüne.
> >Gelin: Peki bana bir gün vuracakmısın?
> >Damat: Asla! Ben o tür erkekleden değilim.
> >Gelin: Sana güvenebilir miyim?
> >Damat: Evet.
> >Gelin: AŞKIM.

herkes düz okusun FERDİ sen tersten aşağıdan yukarı OKU...
Alt 16 Mayıs 2012, 11:03   Mesaj No:8
Medineweb Sadık Üyesi
JAZARİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:JAZARİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17525
Üyelik T.: 23 Mart 2012
Arkadaşları:1
Konular: 65
Beğenildi:74
Beğendi:41
Takdirleri:13
Takdir Et:

Alıntı:
kurtmehmet Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Damat: Ah! Nihayet rüya gerçek oluyor!!
Gelin: Senden ayrılmamı ister misin?
> >Damat: Hayır! Bu lafı bir daha asla söyleme!
> >Gelin: Sen.. Bana aşıkmısın?
> >Damat: Taaaabiki.
> >Gelin: Beni terketmeyi düşünür müsün?
> >Damat: Tabiki hayır.
> >Gelin: Peki bana bir öpücük verir misin?
> >Damat: Evet hem yüzüne hem gözüne.
> >Gelin: Peki bana bir gün vuracakmısın?
> >Damat: Asla! Ben o tür erkekleden değilim.
> >Gelin: Sana güvenebilir miyim?
> >Damat: Evet.
> >Gelin: AŞKIM.

herkes düz okusun FERDİ sen tersten aşağıdan yukarı OKU...

Alt 16 Mayıs 2012, 14:53   Mesaj No:9
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

Alıntı:
Esma_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Aslında küsmek beni anla artık...Beni önemse seni seviyorumki burdayım ve gtmiyorum.Anlamlarına gelir. Bir insanın ailesini bırakıp gitmesi ilşkiyi bitirmeyi isteğini anlatır... Bir başka sorunda şudur: duygularımızı hep saklarız.Karşımızdakine tam olarak ne istediğimizi anlatmayız anlatamayız...Bunun sonucunda nasıl yemekler zmnla bozulursa gizlediğimiz duygularda organlarımızı bozar...
esma nur küsmenin bu boyutunu düşünmemiştim
Alt 16 Mayıs 2012, 14:55   Mesaj No:10
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

Alıntı:
F*E*R*D*İ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
EŞLER ARASINDA İLETİŞİM SÜPER.
BİRİNCİ YILDA ERKEK KONUŞUR HAnIM DİNLER.
İKİNCİ YILDA HANIM KONUŞUR ERKEK DİNLER.
ÜÇÜNCÜ YILDA İKİSİ KONUŞUR MAHALLE DİNLER.
DÖRDÜNCÜ YILDA ERKEK ÇATLAR MEZARLIKTA DİNLENMEYE ÇEKİLİR .)
evlenince işler değişir ferdi

şimdi uzaktan böyle düşünüyorsun

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)