Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Evlilik-Nikah Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi Seher Yeli,Açılış Tarihi:  09 Mart 2009 (21:12), Konuya Son Cevap : 10 Mart 2009 (10:24). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 09 Mart 2009, 21:12   Mesaj No:1
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:Seher Yeli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 778
Üyelik T.: 03 Şubat 2008
Arkadaşları:0
Konular: 138
Beğenildi:14
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Aile hayatına İslam kültürüyle bakış!

Aile hayatına İslam kültürüyle bakış!

Aile hayatına İslam kültürüyle bakış!

Sahabeden sonraki tabiin devrinde Bağdat, Basra, Kûfe çevresinde aile hayatına İslam kültürüyle bakış anlayışı hakim olmuştu.
Bugün sizlere işte bu İslam kültürüyle bakıştan iki değerli örnek sunmak istiyorum. Umarım siz de benim gibi bu örnekleri ibretle okuyacak, takdirle tefekkür edeceksiniz.

İmran bin Hattan, Basra'da, geçinilmesi zor asabi mizaçlı bir adam olarak biliniyordu. Onun hem sûret hem de sîret güzelliğine sahip hanımı ise bu asabi mizaçlı adamla aile hayatını hiç şikâyetçi olmadan mutlu şekilde sürdürüyordu. Bir gün asabi mizaçlı beyi, hanımının bu şikâyetsiz sabırlı halini takdir ve tebrikle karşılayarak dedi ki:

– Hanım, sen ne kadar sabırlı bir hanımefendisin. Benim gibi işi gücü başından aşmış asabi mizaçlı biriyle şikâyetçi olmadan hayatını sürdürüyorsun. Senin gibi sabırlı bir hanım nasip ettiği için Allah'a ne kadar şükretsem azdır, diye düşünüyorum!

Hanımı, beyinin bu takdir duygusunu, Allah'a şükretme ifadesiyle duyunca:

– Bey dedi, sen hiç üzülme. Rabb'imiz ikimizi de farklı mizaçta yaratmıştır. Karı kocanın farklı yaratılışta oluşları, ikisinin de cennete gitmelerine sebeptir. İkimizi de cennete götürecek bu hayattan ben neden şikâyetçi olayım?

Değerlendirmeyi sevinerek dinleyen beyi:

– Hanım dedi, nasıl olacak da senin gibi sabırlı bir hanımefendi, benim gibi asabi mizaçta biriyle yaşadığı hayattan dolayı cennete gidecek? Bu nasıl olur?

Şöyle açıkladı aile hayatına İslam kültürüyle bakan hanımı:

— Benim gibi iyi huylu bir hanımı nasip ettiği için sen Allah'a şükrediyorsun; ben de senin gibi asabi mizaçta birini bana münasip gördüğü için Allah'ın takdirine itiraz etmeyip sabrediyorum. Böylece şükredenle sabredenlerin gideceği yeri kazanmış oluyoruz ikimiz de bu hayatta. Sonuç böyle olunca, ben neden şikâyetçi olayım seninle yaşadığım aile hayatından? Sen şükrünün, ben de sabrımın mükâfatını göreceğiz bu hayatın sonunda!

Aile içinde hanımla bey arasında yaşanan bu sabır ve şükür anlayışı, aslında inanmış insanlara mahsus özel bir anlayıştır. Peygamberimiz (sas) bu özel anlayışı şöyle haber vermiştir:

– Hayranlıkla bakılır mü'minin haline! Çünkü mü'min hayatında iyi bir durumla karşılaşırsa şükreder kazanır. Kötü bir durumla karşılaşırsa bu defa da sabreder yine kazanır!."

Örneğimizdeki şükreden bey ile sabreden hanımın kazandığı gibi.

Basra'nın tasavvuf büyüğü Asmaî de, hayata İslam kültürüyle bakan başka bir hanım örneğini şöyle anlatır. Komşusu, konuştuğu komşu hanıma: "Şansın yokmuş kötü bir beye düşmüşsün!" der. Bu yersiz sözü İslam kültürüyle cevaplayan hanım ise şöyle karşılık verir:

— Nereden biliyorsun beyimin kötülüğünü? Benim beyimin Allah'a hoş gelen bir hali olmasaydı beni ona nasip eder miydi? Şimdi bana düşen, Allah'ın takdirine razı olmaktır. Kul Allah'ın takdirine razı olursa Allah da kulun bu takdirine razı olur. Ona yuvasında mutluluklar nasip eder. Ben yuvamda bu inançla mutlu ve huzurluyum. Neden Rabb'imin takdirini (hâşâ) yanlış buluyor gibi, beni kötü biriyle evlendirdi, diyerek hem Rabb'ime isyan etmiş olayım hem de yuvamdaki huzurumu bozayım? Kadere iman eden kederden emin olur. Ben bunları düşünmeyecek kadar cahil bir kadın değilim!

Maneviyat büyükleri işte böyle hanımlar için söylüyorlar şu meşhur sözü:

– Dünya bir yana, aile hayatına İslam kültürüyle bakan böyle hanımlar bir yana!.

Not: Bu yazı, yeni hazırladığımız Hayata İslam Kültürüyle Bakış adlı kitabımızdan özetlenmiştir.

AHMED ŞAHİN

Kılınmayı bekleyen vakit namazından

daha önemli değildir!!

Konu Sahibi Seher Yeli 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
20 kuruş (Bir İmamın İmtihanı) Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler maşuk 3 2592 18 Nisan 2009 13:08
pc leşmiş insanlar Serbest Kürsü Seher Yeli 0 1851 17 Nisan 2009 16:34
İmanın tadına varmak için… Adap-Edep-Ahlak Seher Yeli 0 1923 15 Nisan 2009 19:45
Tüm kötülüklerden Allah’a sığınmanın sırları! Adap-Edep-Ahlak İLAHİ AŞK 1 1905 15 Nisan 2009 19:43
Allah’la aramızı nasıl düzeltiriz? Adap-Edep-Ahlak Kara Kartal 5 2088 15 Nisan 2009 19:37

Alt 09 Mart 2009, 22:43   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Verda_Naz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Verda_Naz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 176
Üyelik T.: 15 Eylül 2007
Konular: 248
Beğenildi:11
Takdir Et:
Standart RE: Aile hayatına İslam kültürüyle bakış!

Alıntı:
Seher Yeli Üyemizden Alıntı
Dunya bir yana, aile hayatina islam Kkulturuyle bakan boyle hanimlar bir yana!
Rabbim bizleri de aile hayatina islam kulturuyle bakan hanimlardan eylesin insAllah...
Rabbim razi olsun....
Alt 10 Mart 2009, 10:04   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

DÜN BİR PROGRAMA KATILDIM VAİZE HANIM ALLAH ZÜLCELAL ONDAN KAT KAT RAZI OLA ..O KADAR GÜZEL ANLATTI Kİ AİLE HAYATINI GÜNÜMÜZDE YARA ALAN AİLE NİN HANGİ İLAÇLARLA DÜZELECEGİNE O KADAR HARİKA VURGU YAPTIKİ ANLATAMAM ..HANİ BİR LAF VARDIR ANNEM ÇOK KULLANIR KIZIM KALEYİ İÇERDEN FETHEDECEKSİN GERÇİ ANNEM BU KELİMEYİ KULLANDIGINDA HAYIRLI VE HOŞ İŞLERDE KULLANIRDI AMA MADOLYONUN DİGER YÜZÜ İNSANIN İÇİNİ ACIDIYOR VAİZE HANIM BİR CÜMLE KULLANDI İÇİM GİTTİ O AN BİZİ DİGER İNSANLARDAN AYIRAN EN DEGERLİ VE ARTIK YAVAŞ YAVAŞ ÇATIRDAMAYA BAŞLAYAN AİLE MUHABBETİMİZ GÜVENİMİZ DEDİ .GEREK EŞLER OLSUN GEREKSE EVLATLAR ÇOK EKSİKLERİMİZ VAR BİZLER EGER MÜSLÜMANSAK Kİ ŞÜPHESİZ KİME SORSANIZ BENDE DAHİL ELHAMDÜLİLLAH DERİM ! ÖYLEYSE HER BİREY EFENDİMİZİ ÖRNEK ALMALI TOPLUMDA DUYUYORUM BAZEN "BABANA DAHİ GÜVENME,AMAN 2 ÇOCUKTAN FAZLASINI İSTEMEM AMAN ÇOCUK YERİNE KEDİ KÖPEK BESLERİM DAHA İYİ,YADA GENÇLERİMİZDEN ÇOK SIK DUYUYORUM BU ARA EVLENİPTE NE YAPACAGIM ELİMDE EKMEGİM VAR NEDEN KAHRINI ÇEKECEGİM ?" BU ANLAMSIZ VE DIŞA ÖZENTİ BENİ ÇOK ÜZÜYOR .AİLE OLARAK DEGERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM BU SÖZLERİ KULLANMAK YERİNE BİRAZ ARAŞTIRMACI OLALIM ARAŞTIRALIM YADA ÇOK ESKİLERDEN NİNELERLE MUHABBET EDELİM HİÇ UNUTMAM EBEM DERDİKİ KIZIM BİZİM ZAMANIMIZDA ARDI,NAMUSTU GELİNLİKLE GİRDİGİN YERE KEFENLE ÇIKARSIN NERDE BU İNANIŞ NERDE BU DEGERLERE SAYGI ŞİMDİ BAKIYORUM ÇEVREME EVLİLİGİN 1 AYINDA ANLAŞAMADIK BOŞANACAGIZ .:( ANLAŞMAK NEYDİ NERDE SABIR ABİDESİ ANNELERİMİZ KENDİ ANNELERİMİZİ KAST ETMİYORUM AİŞE ANNEMİZ,HATİCE ANNEMİZ ,FATIMA ANNEMİZ,SÜMEYYE ANNEMİZ BİZLER ONLAR KADARMI SIKINTI ÇEKİYORUZ BİZLER BOŞLUKLARIN İÇİNDE RESMEN YÜZÜYORUZ ALLAH ZÜLCELAL CÜMLE KARDEŞLERİMİN YARDIMCISI OLSUN BİZİMDE İNŞALLAH UYANIK OLALIM DEGERLERİMİZE KURANI KERİMİ OKUYUP ANLAMLARINI ARAŞTIRALIM KISSALAR OKUYALIM ..ABLAM KONU ÇOK GÜZEL ALLAH ZÜLCELAL RAZI OLA .UZUN YAZDIM HAKKINIZI HELAL EDİNİZ...
Alt 10 Mart 2009, 10:24   Mesaj No:4
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:Seher Yeli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 778
Üyelik T.: 03 Şubat 2008
Konular: 138
Beğenildi:14
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
dua dilencisi Üyemizden Alıntı
ABLAM KONU ÇOK GÜZEL ALLAH ZÜLCELAL RAZI OLA .UZUN YAZDIM HAKKINIZI HELAL EDİNİZ...

Allah cümlemizden razı olsun , ne demek uzun yazdım çok güzel dile getirmişsin duygularını doğru söylüyorsun

Rabbim herkese huzurlu yuvalar versin

amin...

Kılınmayı bekleyen vakit namazından

daha önemli değildir!!

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: