Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Evlilik-Nikah Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  13 Nisan 2009 (23:34), Konuya Son Cevap : 13 Nisan 2009 (23:34). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 13 Nisan 2009, 23:34   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Beğendi:0
Takdirleri:270
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Eşinizi daha iyi anlamanın bir yolu da onun hangi dili konuştuğunu bilmenizdir

Eşinizi daha iyi anlamanın bir yolu da onun hangi dili konuştuğunu bilmenizdir

Eşinizi daha iyi anlamanın bir yolu da onun hangi dili konuştuğunu bilmenizdir

Bunun içinde onun dilini öğrenmeniz gerekir Bu konuda size yardımcı olabilecek bazı çeviriler vermek istiyoruz

Kadın "sorun nedir?" diye sorduğunda muhtemelen şöyle bir diyalog geçecektir:

- "İyiyim" ya da "yok bir şey"

- "Bir sorunun olduğunu biliyorum Ne olduğunu anlatır mısın?"

- "Her şey iyi"

- "Seni üzüntülü ve endişeli
görüyorum konuşalım"

- "Yok bir şey"

"Yardımcı olmak
istiyorum Rahatsız olduğun birşeyler var"

- "Her şey yolunda"

- "Her şeyin yolunda olduğundan emin
misin ?"

- "Önemli bir şey yok"

- "Fakat seni üzen bir şeyler olduğunu
hissediyorum"

- "Sorun değil"

- "Bir sorun olduğunun farkındayım
Yardım edebilirim"

Erkekler bu şekide cevap verdiklerinde genellikle oldukları gibi kabul edilmek ve fazla rahatsız edilmeden yalnız bırakılmak istemektedirler

Bu gibi durumlarda kadınlar eşlerinin davranışlarını yanlış anlamadan

onların kendi dilleriyle ne demek istediklerini anlamaya çalışmalıdır

Erkek kısaca "ben iyiyim" , "her şey yolunda" dediğinde asıl demek istediği şudur:

"Ben iyiyim ,sorunu yalnız halledebilirim"

"Yardıma ihtiyacım yok, teşekkür ederim"

"Sorunu tek başıma halledebileceğime güvenerek bana yardımcı olabilirsin"

"Benim için kaygılanmayı bırakarak yardım edebilirsin"

Eğer eşinizin ne demek istediğini doğru anlamazsanız bu her ikiniz için de üzücü sonuçlara sebep olabilir

Bazen erkeklerin söylediği şey kadınların anladığının tam tersi olabilir

Eşinin kısa cevaplarından kadın şunu anlayabilir;

"Sıkıntılarımı seninle paylaşmak istemiyorum"

"Yardım edebileceğini zannetmiyorum"

"Beni rahatsız eden bir şey yok , olsa da tek başıma halledebilirim Daha
fazla soru sorma"

"Sorun bile değil, neden yardım önererek sorunu büyütüyorsun"

"Olanlara aldırmıyorum Bu sorun benim için önemli değil, sen rahatsız
oluyorsan bu beni ilgilendirmez"

Oysa erkekler bu cümlelerle kısaca şu mesajları göndermek isterler:

"Yalnız kalmak istiyorum Bu durum seni rahatsız etmesin"

"Tek başıma sorunlarımı daha iyi halledebilirim, bana güven"

"Sessizliğe ve anlayışa ihtiyacim var Beni yalnız bırakarak yardımcı
olabilirsin"

"Şimdi konuşmak ve sorularına cevap vermek istemiyorum

Ama bu geçici bir durum"

"Sorunların ve konuşmak istemememin seninle hiç bir alakası yok Üzerine alınıp kendini üzme"

İhtiyaçlarımız ve İsteklerimiz

Erkekler aslında kadınları mutlu etmenin yollarını aramaktadırlar ve aile içi mutluluğun geliştirilmesi konusuna en az kadınlar kadar ilgi duyarlar

Sorun, onların bunu yapmakta uyguladıkları yöntemlerin kadınlara ulaşamamasından kaynaklanıyor

Eğer evde sorunlar çıkarsa, erkeğin bu sorunları çözümlemek için yapacağı şey iş hayatında daha başarılıolmaya çalışmaktır

Bir evlilikte sorunlar varsa bir erkek seminere katılmayı ya da bir kitap okumayı düşünmez;

iş hayatı ya da başarı üzerine bir kursa katılır veya bu konuda bir kitap satın alır

Neden? Çünkü dünya kuruldu kurulalı beyler daha çok şey sağlayarak eşini mutlu edeceğini düşünmektedir

Babalarımız için bu yöntem çok iyi sonuçlar verdi Ancak şimdi pek de geçerli değil

Bugünün evliliklerde sorunlar maddi yetersizliklerden değil eşlerin duygusal ve romantik bakımdan tatminsizlik içinde olmaları nedeniyle çıkıyor

Kadının giderek artan tatminsizliği erkeği de kadından soğutur

Erkekler eşlerini onları artık sevmedikleri için terketmezler, eşlerini artık mutlu edemedikleri için onlardan ayrılırlar

Genel olarak erkek eşini mutlu etmekte başarısız olduğunu anlayınca o evlilikten ümidini keser veya vazgeçer

Bir erkek bir kadını sevince birinci hedefi sevdiği kadını mutlu etmektir

Evin erkeği hayatındaki bütün güçlüklere ve problemlere gönül rızasıyla katlanabilir, eğer bu çabalarının eşinin takdiriyle ödüllendirileceğini biliyorsa

Eve dönüşte kadının mutluluğu onun çabalarının boşa gitmediğinin ispatıdır

Erkeğe karısının mutsuzluğu erkeğin başarısızlığını simgeliyor

Erkekler kendi kendine, "Neden daha fazlasını yapmak için çaba harcayayım? Yaptıklarım takdir edilmiyor ki" diyor

Çalışan kadınlar için evin dışındaki çalışmanın baskıları, yüklerini iki katına çıkardığı için

iş hayatının stresinden erkeklerden çok daha fazla etkileniyorlar

İşyerinde erkekler kadar verici oluyorlar, evlerine döndükleri zaman da vermeye devam ediyorlar

Kadının evine gelip de işinin sorunlarını unutması imkansız, çünkü günün sonunda

"Daha çok yemek pişir, daha çok temizlik yap, daha çok şev, daha çok paylaş, daha çok ver, daha çok çalış" emirleri yer alıyor

Şöyle bir düşünün:

Çalışan kadının, eskiden tüm gününü alan işlerini şimdi birkaç saat içinde tamamlanması gerekiyor

İş hayatının yanı sıra, kadının güzel ve sakin bir eve, sevgi dolu, uyumlu, sağlıklı bir aileye sahip olmak gibi

özlemlerini giderecek zaman, destek ya da enerjisi yok

Çalışan kadın yapacak çok fazla işi olması yüzünden bunalıyor

Erkekler yılarca dış dünyanın streslerine katlanabildiler, çünkü evde onları fedakar ve sevgi dolu bir kadının beklediğini biliyorlardı

Erkek gün boyunca çalışıyordu, ama akşam olunca ya dinleniyor, ya oyun oynuyor ya da sevgiyle hizmet ediliyordu

Erkeğin yapmak zorunda olmadığı şey, esinin sevgisini kazanmaya çalışmaktı

Kadın fazla çalıştığını veyorulduğunu ileri sürünce, erkek kendisinin yeterince çalışmadığı için suçlandığı ya da daha fazla çalışması gerektiği duygusuna kapılır

Bu iki mesaj da onun doğasına uygun değildirErkek,"Pekala, yorulduysan, dinlenmeye bak," diye düşünür

Erkekler için ev bir tatil ve dinlenme yeri, kadınlar için ise bir şantiyedir

Erkekler kendilerini tümüyle işlerine vermeye, daha sonra eve gelip çabalarının karşılığını almaya programlanmışlardır

Kadınların yaratılışı ise aynı zamanda vermeye ve almaya uygundur

Kadınlar verici olmaya bayılırlar, ama bu arada onlara güç ikmali yapılmasını ve destek almayı da isterler:

Almadan verdikleri zaman daha çoğunu vermeye koşullanırlar ve giderek kendilerini bunalmış, boş ve gücenik hissederler

Bir erkek yorulduğu zaman sorunlarını unutup dinlenmek, gevşemek eğilimindedir

Eğer gereksinme duyduğu desteği alamazsa, daha fazlasını vermekten vazgeçebilir

İş hayatında bir şey almadan vermeye devam etse de,

evine döndüğü zaman gevşemeye ve destek almaya kendini hazır hisseder ya da en azından kendine zaman ayırır

Bir kadın desteklenmediğini hissettiği zaman daha fazlasını verme eğilimi içinde olur ve çözecek gücü kendinde bulamadığı sorunlar yüzünden endişe duymaya başlar

Bunaldıkça rahatlaması zorlaşır, yapacak, güç bulamadığı işleri ertelemeye koyulur

Bazı durumlarda kadın evde her işi yapmakla yükümlü olduğunu hissederken, erkek de her işin kadının sorumluluğu altında olduğu düşüncesine kapılır

Kadın için dinlenmek ve daha az iş yapmak nasıl olanaksızsa, erkek için de ona yardım etmek o kadar zordur

alıntı

Konu Sahibi MERVE DEMİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ülke tv Canlı... Videolar/Slaytlar Medine-web 1 2755 22 Ağustos 2013 23:41
İran Emperyalizmi Makale ve Köşe Yazıları Medine-web 6 3362 26 Ocak 2013 21:53
gerekli gereksiz bir şiir.. Makale ve Köşe Yazıları MERVE DEMİR 0 3094 06 Aralık 2012 09:48
olmamış kayınbiradere mektup :) Komik Paylaşımlar Allahın kulu_ 10 6966 03 Kasım 2012 22:19
İslamın kurtuluşu bilinçlenme ile mümkündür Makale ve Köşe Yazıları Esadullah 11 6415 02 Ekim 2012 20:16

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)