Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Evlilik-Nikah Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  13 Nisan 2009 (23:38), Konuya Son Cevap : 09Haziran 2014 (13:19). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 13 Nisan 2009, 23:38   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Beğendi:0
Takdirleri:270
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart çalışan hanımla, ev hanımı arasında zahmet ve sorumluluk farklılıkları bulunuyor

çalışan hanımla, ev hanımı arasında zahmet ve sorumluluk farklılıkları bulunuyor

"Mükemmel bir kocanın nasıl olmasıyla ilgili bir kitap arıyorum Eşime vereceğim ki, hatalarını anlayıp düzeltsin" diyen kadına arkadaşı sordu: "Peki sen mükemmel bir kadın mısın?" Nedense genel olarak eşler, birbirlerini mutsuz eden taraflarını görüp sürekli şikâyet ettikleri halde, "Evliliğimde mutluluğu yakalamak için asıl kendim ne yapabilirim? Bana ne görevler düşüyor?" diye düşünmezler
Psikiyatriste veya bir evlilik danışmanına gittiklerinde hep eşlerinin hatalarını sayıp dökerler "Benim şu yanlışlarım var Eşim de bundan rahatsız oluyordur Ben bunları nasıl düzeltip, onu mutlu edeceğim?" diyenler maalesef yok denecek kadar az

Eşlerin tabii ki birbirlerine karşı sorumlulukları var Tabii ki çalışan hanımla, ev hanımı arasında zahmet ve sorumluluk farklılıkları bulunuyor Ama meselâ kadın, bütün gün elinde kumanda televizyon seyrediyor, cep telefonuyla konuşuyor, öğleden sonra çeşitli "gün"lere filan gidiyor ve eve eşiyle birlikte geliyorsa bir gariplik yok mu sizce de Hele geldiğinde aceleyle mutfağa koşup "Aa hayatım, bugün yemek yapamadım Dur buzluktan bir şeyler çıkarıp kızartayım!" (Eskiden iki yumurta kırılırdı Şimdi dondurucular çıkınca yumurtanın pabucu dama atıldı) diyor ve: "Ben aç değilim, sen yemeğini ye, hah benim dizim de başladı!" diye TV'nin karşısına geçiyorsa iletişim sizce yeterince sağlıklı mı? Normal olarak erkek bir sabredip, iki sabrediyor Sonunda da kendine değer veren, ilgilenen, sofralar hazırlayıp kapıda karşılayan bir kadın hayali kurmaya başlıyor Eğer duyguları ve inançları zayıfsa böyle bir fırsatı ilk bulduğunda da maalesef bunu değerlendirme yoluna gidebiliyor Sonra da hanımların bildik "Nasıl benim gibi birini o işe yaramaz kadına tercih etti?" feryatları başlıyor

Şimdilerde kadınlar arasında sosyal aktivitelere katılma heyecanı var, "Efendim ben sosyal bir kadınım Öyle evde oturamam Evde tabii ki işlerim aksıyor Eve geldiğimde eşim kızılca kıyameti koparıyor 'Ben evinin işlerini güzelce yapıp, yemeğini pişirip, çocuklarıyla ilgilenen bir kadın istiyorum Kapı kapı gezen bir kadın istemiyorum' diyor" deyip sızlanıyor

Evet, ev kadını olmak evde sadece hizmetçilik yapmak değil Ama erkeğin de eve geldiğinde derli toplu bir ev, hiç olmazsa sıcak bir çorba ve güler bir yüz görmek hakkı var Bunu yapmamak, esirgemek kadın adına bencilliktir Bir annenin çocuğuna gösterdiği ilgi, sevgi ve şefkati eşine de göstermesi gerekir Bütün bunları göstermediği halde; "Sanki bana ne hayat yaşatıyorsun da benden karşılık bekliyorsun!" demeleri de işin cabası oluyor Bir de sürekli eşinin dediklerine itiraz edip "Annem bana şunu şöyle yap dedi" diyerek eşinin değil de annesinin sözleriyle aile hayatını idare eden kadınlar var O zaman erkeğin hali eskilerin deyimiyle "duman oluyor" Sevgililer Sevgilisi, "Kadının eşine olan hizmetinin sadaka olduğunu ve kadınların en hayırlısının kocası yüzüne baktığında onu sevindiren, kocasının hoşlanmadığı tutum ve davranışlardan kaçınan ve kocasına kendisini sevdirerek onunla hoş geçinen ve uyum içinde olan kadın olduğunu" söylüyor

Kim ne derse desin "yuvayı yapan ve ayakta tutan dişi kuştur" Dişi kuş yuvadan el etek çekerse mutluluk da o evden elini eteğini çeker

Gülay Atasoy

Konu Sahibi MERVE DEMİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ülke tv Canlı... Videolar/Slaytlar Medine-web 1 2755 22 Ağustos 2013 23:41
İran Emperyalizmi Makale ve Köşe Yazıları Medine-web 6 3362 26 Ocak 2013 21:53
gerekli gereksiz bir şiir.. Makale ve Köşe Yazıları MERVE DEMİR 0 3094 06 Aralık 2012 09:48
olmamış kayınbiradere mektup :) Komik Paylaşımlar Allahın kulu_ 10 6966 03 Kasım 2012 22:19
İslamın kurtuluşu bilinçlenme ile mümkündür Makale ve Köşe Yazıları Esadullah 11 6417 02 Ekim 2012 20:16

Alt 09Haziran 2014, 11:30   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:
Standart Cevap: çalışan hanımla, ev hanımı arasında zahmet ve sorumluluk farklılıkları bulunuy

Bir annenin çocuğuna gösterdiği ilgi, sevgi ve şefkati eşine de göstermesi gerekir

Alt 09Haziran 2014, 11:34   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:
Standart Cevap: çalışan hanımla, ev hanımı arasında zahmet ve sorumluluk farklılıkları bulunuy

yazıdaki ev hanımı örneği hiç de geneli kapsamıyor belki çok küçük bir bölümü

belki de başka çevrelerde çoktur

bir kadın gündüz oturmasına gideceği zaman yemeğini yapar evini ve mutfağını düzeltir öyle gider

evdeyken de sürekli kumanda telefon elinde olmaz

ben öyle kişiyi aklımda tahayyül etmeye çalışıyorum ev mutfak kendisi ve çocukları pasak içerisinde olur eş de isyan edip böyle kişiyle evli kalmaz
Alt 09Haziran 2014, 13:19   Mesaj No:4
Medineweb Kıdemli Üyesi
alya dua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:alya dua isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20351
Üyelik T.: 20 Eylül 2012
Arkadaşları:8
Konular: 5
Beğenildi:22
Beğendi:8
Takdirleri:10
Takdir Et:

bu yazının amacını da başlıkla yazı arasındaki bağı da çözemedim iki kere okumama rağmen

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)