Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Evlilik-Nikah Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi Hazan Mevsimi,Açılış Tarihi:  19 Aralık 2009 (21:29), Konuya Son Cevap : 19 Aralık 2009 (21:30). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 19 Aralık 2009, 21:29   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Hazan Mevsimi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11236
Üyelik T.: 19 Aralık 2009
Arkadaşları:0
Konular: 71
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Evlilikle ilgili mülahazalar ve tavsiyeler

Evlilikle ilgili mülahazalar ve tavsiyeler

Yorganına göre...

Yuvayı yapan eşlere önemli görevler düşmektedir. Bu görevlerin başında da, eşlerin birbirlerinin çektikleri yüklerin ağırlığını takdir ederek, onu anlayışla karşılamak ve ayağını yorganına göre uzatmak gelecektir. Herkes, kendisi, çocukları ve evi için almak istediği şeyleri, öncelik esasına göre sıraya koymalı, ilk önce en zorunlu olanını, daha sonraki aylarda da önem sırasına ve ailenin gelirine göre öteki ihtiyaçların temin edilmesini istemeli, kısacası "Erine göre bağla başını, tencerene göre kaynat aşını" kuralına uymalıdır. Dışarının bunaltıcı ve yıpratıcı havasından kaçarak huzuru evinde arayan eşlerin birbirlerinin eksiklerini teker teker sıralayarak birbirlerini büsbütün perişan etmemeye çalışmaları gerekir. Öte yandan eşler çocuklarına lüzumsuz isteklerde bulunmamalı ve geçim imkânlarının ağırlaşması sebebiyle durumun nezaketini kavrayıp ona göre davranmalıdırlar.

Ali Budak
Ailem Dergisi

Konu Sahibi Hazan Mevsimi 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Sevginin Üç Dili Makale ve Köşe Yazıları su damlası 2 2055 16 Mart 2010 17:30
Akıllı anneler medyadan daha güçlüdür Çocuk ve Aile Sağlığı Nesli_Nur 2 1969 16 Mart 2010 17:25
Kur'an Açısından Sömürü ve Sömürgeciler Kur'ân-ı Kerim Genel Hazan Mevsimi 0 2104 15 Mart 2010 23:59
Zor İnsanlarla Diyalog Nasıl Kurulur? Bilgi Dağarcığı GÖKCEN_AZRA 6 3638 06 Mart 2010 17:27
Tüketerek Tükenenlerden Olmamak İçin Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler Hazan Mevsimi 0 1380 04 Mart 2010 17:17

Alt 19 Aralık 2009, 21:30   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Hazan Mevsimi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11236
Üyelik T.: 19 Aralık 2009
Arkadaşları:0
Konular: 71
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart RE: Evlilikle ilgili mülahazalar ve tavsiyeler

Sen zaten hep böyle yapıyorsun’ yaklaşımı sorunu çözmez

Evlilikte öncelikli niyetiniz karşınızdaki kişiyi anlamak olmalı. Hem karşı tarafı anlama gayreti, hem de 'ben acaba onu ne kadar anlıyorum, ya da beni niye anlamıyor, acaba ben kendimi eksik mi anlatıyorum' diyerek, iki taraflı anlama gayreti olmalı. Kişiliğinde bir eksiklik yoksa bu gayreti karşı taraf da fark edecektir.

Bir konuda tartışma yapılırken, sadece o anki konuya çözüm aramak gerekir. Geçmişten örnekler vererek tartışmak, 'sen zaten hep böyle yapıyorsun' gibi ifadeler kullanmak olayı çözülemez bir boyuta getirir.

Geçmişi çok fazla karıştırmamak için de sorunları biriktirmemek, her defasında oturup konuşmak gerekiyor. Gururu çok fazla öne çıkarmayıp gerektiğinde özür dileyebilmek, hatalarını kabul edebilmek her zaman çok önemlidir; ama evli çiftler arasında ilişkiyi yapılandırıcı özel bir etkisi vardır.
Bir taraf özür dileyince karşıdaki kişi de kendi içine döner ve nerede hata yaptığını sorgular.

ŞU SORULARI KENDİNİZE SORUN
1. "Benim gerçek duygularım, düşüncelerim nedir, bu davranışımın asıl sebebi ne?"
2. Ortada ne olursa olsun, eşinizi anlamaya dair bir gayretiniz var mı?
3. Birileri beni anlasın ve ona göre davransın diye mi bekliyorsunuz?

Ailem Dergisi

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)