Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB MİZAH.::. > Tebessüm-Mizah Alanı > Fıkralar-Hikayeler

Konu Kimliği: Konu Sahibi *İslam*,Açılış Tarihi:  18 Mart 2008 (23:21), Konuya Son Cevap : 19 Mart 2008 (22:15). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18 Mart 2008, 23:21   Mesaj No:1
Durumu:*İslam* isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 940
Üyelik T.: 16 Mart 2008
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Deterjan evliyası

Deterjan evliyası

Cuma Namazlarını Melek Mescit adı verilen bir yerde kılıyoruz. Burası esasında son derece işlek bir kapalı

çarşı. Vakit gelip ezanlar okunmaya başlandığında, alışveriş kesilip yerlere halılar seriliyor ve çarşı bir anda

mescit haline geliveriyor. Geç kalanlar ise, çarşının dışındaki toptan gıda dükkanlarından büyükçe bir

mukavva kutu aldıktan sonra, onları açıp namaza duruyorlar.

Son haftalardan birinde ben de aynı şeyi yapmak zorunda kalıyorum ve en yakındaki toptancıdan aldığım

koliyi kullanıyorum, seccade niyetine. Kullanıyorum ama, daha secdeye ilk varışımda gözlerim biber gibi

kavrulup sulanmaya başlıyor. Bu arada yanmaya başlayan burnum da, yanaklarımdan süzülen yaşlara eşlik

etmekten geri kalmıyor. Selam verir vermez işi kavrayıp namaz kıldığım kutunun üzerindeki yazıyı okuyorum;

ismi cismi duyulmamış bir deterjan kolisi bu. Kutunun üzerine sinen deterjan kokusu, nefes borumun ne kadar

uzun olduğunun bana tarif edercesine ciğerlerime ulaşırken nefesim darlanıyor, hapşıracak gibi olurken

yüzüm şekliden şekile giriyor ve bu işi bir türlü beceremeyince oluk oluk yaşlar dökülüyor gözlerimden.

Hemen yanımda duran nur yüzlü bir ihtiyar sağımda oturan gençlere beni gösterip;

- Bu adam mutlaka büyük bir evliyadır, diyor. Ben bu yaşıma kadar namazda böyle ihlasla ağlayan bir

insan daha görmedim.

Ben: Estağfurullah efendim, evliyalık benim gibi bir günahkarın ne haddine falan diyecek oluyorum ama,

yaşlı adama dönüp ağzımım her açışımda, boğazımdan iniltiye benzeyen birhıçkırık sesi çıkıyor, o berbat

deterjan kokusu yüzünden. Hutbe den sonra namazın farzının kılıp kaçmayı planlıyorum bu arada. Ama ne

mümkün? Arka saftakiler hemen namaza durdukları için ister istemez tamamlayacağım namazı. Üstelik de on

rekatlık mübarek, kıl kıl bitmiyor. Daha yarısına gelmeden, üzerinde namaz kıldığım karton sırılsıklam oluyor

göz yaşlarımdan. Ve her secdeye varışımda burnuma değen kutunun kokusu, hıçkırıklara boğuyor beni. Sekiz

rekatı tamamlayıp selam verdiğimde, herkesin namazı falan bırakıp büyük bir hürmetle bana baktığını fark

ediyorum. Acele ile iki rekat daha kılıp ayağa kalktığımda çevremdekilerde saygıyla fırlıyorlar ayağa. Biri

ayakkabılarımı giydirirken, diğeri de namaz kıldığım deterjan kutusunu yerden kaldırıyor ve sırtımım sıvazlayıp

dua istiyorlar benden. İçlerinden yeşil takkeli olanı, ellerime sarılarak:

- Ben hayatta bir damla bile gözyaşı dökemedim, diyor. Bunun bir hastalık olduğunun söylüyorlar ama,

dua buyursanız da ben de o şerefe nail olsam.

Ben, işi uzatmayıp bir an önce kaçabilmek için olur der gibilerden başımım sallar sallamaz, adamın

gözlerinin yaşardığını ve biraz sonra da bozuk çeşmeler gibi gözyaşı akıttığının görüp hayretler içinde

kalıyorum.

Gerçekten de evliya mıyım nedir?

Adamla birlikte çevremi saran insanlar da kendilerinden geçmiş vaziyette.

- Mübarek evliya, diyorlar benim için. Daha dua eder etmez, gözyaşı dökmeye başladı adam.

Ben, biraz olsun açılmaya başlayan gözlerimi zorlukla aralayıp ağlayan adama baktığımda, onun hemen

tanıyorum. Bu adam, üzerinde namaz kıldığım deterjan kutusunu yerden kaldıran adamın ta kendisi.

Mukaddes bir emanet gibi bağrına bastığı kutunun kokusu adamın şimdiye kadar akıtamadığı gözyaşlarının

kökünden kurutacak. Arada bir inleyerek hıçkırması, diğerlerini de ağlatmaya başlamış. Tertemiz insanlar

bunlar. Esasında gerçek evliya kendileri ama haberleri bile yok.

Tekrar ıslanmaya başlayan deterjan kutusunun adamdan kibarca aldıktan sonra, müritlerimle helalaşıp

ayrılıyorum Melek Mescit den. Buraya en az birkaç ay uğramayacak ve ne yapıp yapıp izimi kaybettireceğim. Ama

yandaki toptancıda o kutular hala duruyorsa, daha bir çok Deterjan Evliyası çıkabilir ortalığa

CÜNEY SUAVİ..

Konu Sahibi *İslam* 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Deterjan evliyası Fıkralar-Hikayeler Emekdar Üye 5 1629 18 Mart 2008 23:21

Alt 18 Mart 2008, 23:28   Mesaj No:2
Medineweb Acemi Üyesi
enes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enes isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27
Üyelik T.: 16Haziran 2007
Konular: 1
Beğenildi:4
Takdir Et:
Standart Cvp: Deterjan evliyası

ilginç gerçekten.....
güleyim---------mi ağlıyayımmı
düşüneyim---------mi
sonra karar vereyim
Alt 19 Mart 2008, 00:25   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

gerçekten çok ama çok ilginç...

namazda huşu kişiye ne ile gelir belli olmuyor...

bende biraz daha düşünmek istiyorum
Alt 19 Mart 2008, 00:41   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Seleme isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 556
Üyelik T.: 11 Kasım 2007
Konular: 194
Beğenildi:13
Takdir Et:

Adamın gözyaşalrının sebebi deterjan kutusu olabilir ama onu evliya sanan insanları etkilemesi daha da önemli.Şahsen benim yanımda biri-sebep ne olursa olsun- ağlasa,inlese benimde gözlerim yaşarır.O insanla empati kurarım."Deterjan Evliyası" olarak adledsede kendini bir yerde tebliğ görevini yapmış oluyor ))

*İslam*
Alt 19 Mart 2008, 08:50   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Belgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 640
Beğenildi:16
Takdir Et:

çok ilginç ya.. gülsem mi gülmesemmi diye arada kaldım.. paylaşımınd için teşekkür kardeşim... aramıza hoşgeldin..

Alt 19 Mart 2008, 22:15   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Arkadaşlara katılıyorum
Hoş bir paylaşım olmuş.
Rabbim günahlarımızı bağışlasın ve doğru yoldan ayırmasın...

*İslam*

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: