Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB MİZAH.::. > MultiMedya-İzleme Vb > Gündem/ Manşetler

Konu Kimliği: Konu Sahibi Esma_Nur,Açılış Tarihi:  09 Eylül 2021 (21:56), Konuya Son Cevap : 11 Eylül 2021 (23:40). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı6Kez Beğenildi
  • 2 Beğenilen Esma_Nur
  • 1 Beğenilen Kara Kartal
  • 1 Beğenilen Esma_Nur
  • 2 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 09 Eylül 2021, 21:56   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Cinsiyet:kadın
Memleket:sivas/istanbul/
Mesaj: 4.759
Konular: 546
Beğenildi:3484
Beğendi:4811
Takdirleri:14740
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart diyanetin fetvası

diyanetin fetvası

yakın zamanda diyanetten bir fetva geldi ; kadın cimri kocasının cebinden ihtiyacı kadar gizlice para alabilir.!

ilk aklıma gelen kadının hırsız konumuna düşmesi neden kadın kocasından ihtiyaç için para istediğinde koca vermiyorda kadına kocan vermiyorsa alabilirsin izin var deniyor! neden kocaya evinn karının tüm ihtiyaçlarını imkan dahilinde karşılamak zorundasın denmiyorda kadınnın kendisini değersiz his etmesine sebeb olunuyor? üstelik boşanma sebebi sayılıyor bu davranış.eğerki kadın estetik yaptırmak için parayı car cur ediyorsa koca haklı buda boşanma sebebidir zaten sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Mihrinaz ve Kara Kartal beğendiler.
__________________
Birbirimize Fikirlerimiz uyuşmasa bile İNSAN olduğumuz için SAYGI duymamız lazım...

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....

Konu Esma_Nur tarafından (09 Eylül 2021 Saat 23:48 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi Esma_Nur 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Medineweb den Hac Yolcusu Var Taziye-İlan-Selamlaşma su damlası 34 753 05Haziran 2022 23:36
ŞÜKÜR ETMEK Satır Arası Birkaç Kelam Mihrinaz 1 120 11 Şubat 2022 17:55
En maliyetsizinden ziyafet Pratik / Faydalı Bilgiler Esma_Nur 0 141 25 Ocak 2022 18:12
YEŞİL PAŞAPORT VARMI Videolar/Slaytlar Esma_Nur 0 131 25 Ocak 2022 15:44
ŞİNO NİNO Videolar/Slaytlar Kara Kartal 8 269 25 Ocak 2022 08:19

Alt 10 Eylül 2021, 15:53   Mesaj No:2
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Cinsiyet:
Mesaj: 1.930
Konular: 231
Beğenildi:1609
Beğendi:1985
Takdirleri:18304
Takdir Et:
Standart

Hırsızlığın çalmanın fetva ile ailede başlaması
Yalnız bu fetva yeni değil. Ebû Sufyanin karısı Hind kocasının cimri olduğunu, kendisinin ve çocuklarının bütün ihtiyaçlarını karşılamadığını, bu sebeple ona sormadan malından harcama yapması yönündeki soruya Allah rasulunun verdiği cevabı referans gösterirler.

Hind varlıklı zengin asil bir kadın. Kocasının ihtiyaçları karşılamadığını söylemesi de ne bileyim Allah rasulünün böylesi bir durumda gizlice al tavsiyesi ikinci ne bileyim ben Çalışması alın teriyle kadının kazanması Islama aykırı ama kocasının cebinden gizlice alması yani çalmasının normal olmasi, İslamın tavsiyesi olarak sunulması da üçüncü ne bileyim ben

Bir de gizlice almanın ölçüsü ne? Dün ekmek su idi. Bugün cep telefonu kira eğitim giderleri, iş, aş vs. Hatta estetik yaptiricam zaruri ihtiyacım kocam yaptirmiyor hesabından yada cebinden gizlice aşirayim mı diyecek.

Ya ben konuyu yanlış anladım. Ya da referans seçilen hadisle ilgili bir durum var. Ne dersin abla
Esma_Nur beğendi.

Konu Kara Kartal tarafından (10 Eylül 2021 Saat 15:57 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
Alt 10 Eylül 2021, 19:03   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Cinsiyet:kadın
Memleket:sivas/istanbul/
Mesaj: 4.759
Konular: 546
Beğenildi:3484
Beğendi:4811
Takdirleri:14740
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart

Edindiğim bilgiye göre ölçü mesela;fatura yatacak su diyelim zamanı geldi erkeğin cebinde para var ama ödemiyor kadın bu bağlamda izinsiz alıp faturayı yatırabiliyormuş! Kadın yemek yapacak ewde erzak yok yine o kadarını alabiliyormuş.. koca cebinden para eksildiğini anlayıp ortalığı ayağa kaldırmayacakmı? Yada yemek pişdi geldi malzemeyi nerden buldun demeyecek mi? Aklımın almadığı neden kocaya evinin nafakasını karşılamak zorundasın kadını neden zorda bırakıyorsun denmiyorda kadına gizlice al diyor? Öyle hayatmı geçer? Ebu süfyanın karısı hind yüksek sosyeteden bir kadındı ve zengindi edindiğim bilgiye göre kocasına para ver diyecek kadın değil gibi! Benimde aklıma yatmayan bi rşeyler var kartal edit...günümüzde kdınların estetik yaptırması sigara içmesi, dısarda arkadşları ile buluşup kahve içmesi elzem olmuş durumda bu fetva hiç ortaya gelmemliydi çok sıkıntılı, bizi aydınlatacak varsa buyursun yoksa beyinde tsunamiler olacak
Kara Kartal beğendi.
__________________
Birbirimize Fikirlerimiz uyuşmasa bile İNSAN olduğumuz için SAYGI duymamız lazım...

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alıntı ile Cevapla
Alt 11 Eylül 2021, 23:40   Mesaj No:4
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Cinsiyet:Anne
Memleket:MEDİNEWEB
Yaş:42
Mesaj: 10.573
Konular: 1032
Beğenildi:9702
Beğendi:7693
Takdirleri:17244
Takdir Et:
Standart

Kadın cimri kocasının cebinden ihtiyacı kadar gizlice para alabilir.!"

Böylesi bir açiklama veya fetvanın önünü ardını bilmediğimiz zaman, sadece bu kısmıyla cımbızladığımızda kadını ve aileyi çok zor duruma düşüreceği, güven ve saygınlığı yerle bir edeceği doğrudur., Bunu, ahlakı Kuran olan üstün ahlak peygamberine dayandirmak büyük bir iftira olur.
Ne demek eşinin cebinden gizlice para almak? Hesabından al, kartından çektir. Sonra Çocuklarına nasıl bir açıklama yapacaksın? Benim "peygamberim babanın cebinden aşirmayı hoş görmüş yavrum"

Sonra evlatlar niye deist ataist.

Diyanet her daim elstrilerin odağı olmuştur ama son zamanlarda verdiği fetvalar mevcut sisteme entegre olmuş yapısı malesef eleştirileri haklı kılar nitelikte. Üzücü bir şekilde cemaat-tarikat- siyaset eksenli bir anlayışa büründü.

Konuya gelirsek.

Konunun geçtiği hadisi serifi inceleyelim tahlil edelim bakalım bize ne var?

Rivayet şöyle;

Hind bin Utbe ve eşi Ebû Süfyan Mekke'nin Fethi günü müslüman olur, Safa tepesinde itibarlı, Mekke'nin sosyetesi denilecek kadınlı-erkekli gruplar ayrı ayrı Allah rasulune biat ederler. Allah Rasulü kadınlara Mumtahine süresini ve son ayetini okudu.

Son ayetinde Allah Teâlâ şöyle buyurmaktaydı. Meâlen: “Ey Peygamber! İnanmış kadınlar, Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmamak, hırsızlık yapmamak, zina etmemek, çocuklarını öldürmemek, elleriyle ayakları arasında bir iftira uydurup getirmemek, iyi işi işlemekte sana karşı gelmemek hususunda sana biat etmeye geldikleri zaman, biatlarını kabul et ve onlar için Allah’tan mağfiret dile. Şüphesiz Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.”

Hırsızlık konusunda Hind:

Yâ Resûlallah! Ebû Süfyan oldukça eli sıkı bir kimsedir. Ben ondan habersiz malından bir şeyler alıyordum. Bu benim için helâl mi, değil mi? bilmiyorum. Fakat Ebû Süfyan ne bana ne de oğluma yetecek kadar bir şey vermiyor" der.

"Ebu Süfyan cimri bir adamdır. Ben onun malından (ondan habersiz) ihtiyacımız için gerekeni alıyorum, dedi. Bunun üzerine Ebu Süfyan: O sana helal olsun deyince, Peygamber (s.a.v.) güldü."

Peygamber (s.a.v.) bey'at şartları arasında: "Hırsızlık yapmamaları" diye buyurunca Hind: Ey Allah'ın Resulü, dedi. Şüphesiz ki Ebu Süfyan eli sıkı bir adamdır. Bana ve çocuğuma yetecek kadarını almamda benim için bir vebal olur mu? Peygamber: "Maruf sınırları dışında olmadıkça hayır" diye buyurdu."

"Bu ancak örtüler arasında ondan saklamadığı yahut üzerine kilit vurmadığı mallar hakkındadır. Bu durumda kadın eğer bu örtüyü kaldırıp ondan herhangi bir şey alacak olursa emre karşı geldiği bir hırsızlık yapmış olur" der İbn ArabiBizde biraz eğilip bükülmüştür bu konu. Zaruri mi değil mi?(Zaruri ihtiyacı karşılamıyorsa ya kadin calışacak ki zorunlu değil ya da boşanma sebebi, ugraşılmaz bile)
Zaruretten fazlasıysa ne olacak?( Kadın bildiğin hırsız)
İstisnalar ne olabilir?( Adamın "hanım ben unutuyorum kira, market, pazar vs. sen cebimden alabilir, gerekli ödemeleri yapabilirsin" demesi kadının " şunu şunu ödemdiginden cebinden para aldım haberin olsun" demesi)


Hind ondan habersiz aldım dediği malı eşinin yanında söylemekte. Eşi helal ettim diyor. Yani buradan yüz kızartıcı şekilde gizlice eşinin cebinden veya hesabından para alabilirsiniz izni çıkmıyor. Aynısını erkeğin yaptığını düşünün. Çalışmıyor. Zaruri sigara ihtiyacı için karisindan gizlice para alsın.

Referans noktası hadisi şerifi bağlamından meramından kopardigimizda elimizde şahsiyet değil cinsiyet kalıyor. Bu üslup ve tavsiye ne Kuran'in ne de Allah Rasulü nün yaklaşımıdir.

Kuran kadına özellikle bu ayetle izzet-şeref- şahsiyet inşa ederken, bu şekilde cinsiyetçi bir yaklaşım kadını ancak aşağılıyor, kadını her devrin sorunu, fitnesi yapıyor.

Klasik fıkıh anlayışımız, suyun kaynağına götüren her devrin sorunlarına çözüm üretmekten uzak, durağan birikinti su havuzu içindeki suyla susuzlugu gidermeye uğraşıyor. Sorunun zort dediği yer tam burası. Sorun camit, donmuş, hayatın içinden elini etegini çekmiş, yolsuza, haksıza, adaletsize, torpile, adam kayırmaya, emek hirsızı makam sahiplerine, liyakatsizlere söz edemeyip sıkıştıkça kadın üzerinden fetva veren fıkıh anlayışımızda. Tasarruf için akşam pazarına gidin diyebilecek kadar basitleşen, kocanın cebinden izinsiz alabilirisiniz diyebilen Diyanette.

EN İYİ MÜFTİ DİYANET DEĞİL, VİCDANDIR. VURUN VİCDAN TERAZİSİNE NE YAPACAĞINIZI O SÖYLER.
ÂlâLeyl ve Kara Kartal beğendiler.
__________________

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Benzer Konular
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Ana Kategoriler

Cevaplar Son Mesajlar
İmam Nevevi'nin Sultana Fetvası Mihrinaz Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler 0 24 Aralık 2019 19:38
Ruzi Mahşerde Kurtuluşun Fetvası Mihrinaz Gündem/ Manşetler 2 30 Ocak 2019 09:33
Diyanet'ten‘ 'flört zina değil' fetvası KuM TaNeSi Soru Cevap Arşivi 0 09 Nisan 2009 11:31
Yılın en haram günü 14 Şubat fetvası KuM TaNeSi Soru Cevap Arşivi 0 09 Nisan 2009 01:10
Selanın anlamı Nedir? Diyanetin sela hakkında fetvası MERVE DEMİR Din Görevlileri 1 23 Eylül 2008 23:02

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.
     

Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb   Medineweb   Medineweb   Medineweb   www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300