Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  05 Şubat 2008 (11:02), Konuya Son Cevap : 16 Mart 2021 (05:56). Konuya 719 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı75Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme: Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır,  ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.
Alt 31 Mart 2011, 16:52   Mesaj No:51
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4537
Beğendi:6136
Takdirleri:24126
Takdir Et:
Standart Cevap: Mevlanadan Sözler

Diyorsun ki; "ben sana gönlümü verdim." İyi de gönül dediğin nedir ki ey sevgili? Ben sana hiç gönlümü verir miyim? Çünkü gönül dediğin toprağa girince toz olur, toprak olur. Ben sana ruhumu veririm. Çünkü ruhum sende sonsuzluk olur!
Mevlana

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 01 Nisan 2011, 18:40   Mesaj No:52
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Alıntı:
Esma_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Diyorsun ki; "ben sana gönlümü verdim." İyi de gönül dediğin nedir ki ey sevgili? Ben sana hiç gönlümü verir miyim? Çünkü gönül dediğin toprağa girince toz olur, toprak olur. Ben sana ruhumu veririm. Çünkü ruhum sende sonsuzluk olur!
Mevlana

Söz bir özden bu kadar muhdeşem çıkar defalarca okudum Allah c.c. razı olsun esmam..
Alt 01 Nisan 2011, 21:11   Mesaj No:53
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
Esma_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Mevlana

ESMA NUR bacım şuna inanıyorumki siz bu sözleri en temiz duydularınızla anlamaya çalışyorsunuz bundan hiç bir şüphem yok.

fakat bu sözyleyen zat sizin gibi temiz duygularla bu sözleri söylememektedir. Şimdi sözlere bir bakalım "Diyorsun ki; "ben sana gönlümü verdim." İyi de gönül dediğin nedir ki ey sevgili? burda ey sevgiliden hitap yanlıyorsan yüce Allah olarak kast etmeketdir. Mevlana bu cümlesinden yüce Allah'ın kendisne gönül verdiğini beyan etmektedir.
"İyi de gönül dediğin nedir ki ey sevgili?" Mevlana yüce Allah'ın kendisine gönül vermesini küçümseyerek gönül dediğin nedir bundan daha fazlasını talep etmemektedir

"Ben sana hiç gönlümü verir miyim? Bu mısraları dikkatle baktığımızda vahdeti vucud anlayışı yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır.Mevlana yüce Allah ile adeta konuşarak sen bana gönül vermiş olabilirsin fakat ben sana gönül vermem diyor.

"Çünkü gönül dediğin toprağa girince toz olur, toprak olur. Ben sana ruhumu veririm."
Çünkü ruhum sende sonsuzluk olur! İşte final söz bu ben sana gönlümü değil ruhumu veririm çünkü ruhum sende sonuzluk olur.

Şimdi şöyle düşünelim bir kulun ruhu Allah'ta nasıl sonsuzluk olur bir kul ruhu ile Allah'ın ubudi vasfı nasıl birbirleri içerisinde erime meydana getirebilir. İnsan allahın kuludur onun saltanatının bir göstergesi ve ol emrinin bir sonucudur.

Kul Allah'ın kendisi değil Allah'tan bir parçada değildir o halde kul ne cismani nede ruhani bir şekli ile Allah'ın zatında ubudiyetinde erime yada birleşme meydana getiremez.Böyle düşünmek şirktir Allah'ın tüm ayetlerine muhalefet etmek demektir.

Bu konuda uzman olan hocalarımız varsa Allah ile kul ilişkisini Kur'an-dan örnekler vererek ortaya koyabilirler.
Alt 01 Nisan 2011, 21:23   Mesaj No:54
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

[QUOTE=kamer34;123947]ESMA NUR bacım şuna inanıyorumki siz bu sözleri en temiz duydularınızla anlamaya çalışyorsunuz bundan hiç bir şüphem yok.

hocam nasıl bu kdr emin olabiliyorsunuz sözleri söyliyen zatın benim anladıgımın zıttını söylediğini ?

Alt 01 Nisan 2011, 21:48   Mesaj No:55
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

BAK BACIM
Güvendiğin hangi hoca var ise o sözleri bir tercüme ettirirseniz eminiminm ne demek istediğimi daha anlarsınız.

Bakın şöyle birşey diyeyim abartısız takriben 15-16 yıllık bir mevlana araştırmam vardır. Eğer bir kişinin ne amaçla hangi sözleri söylediğini anlamak istiyorsak onun tüm kitaplarındaki fikirlerinin ana temasını bilmemiz gerekmektedir.

Örenğin diyelimki bir mealci yazar 20 tane kitap yazmıştır.Bu mealci yazarın tüm kitaplarındaki fikirlerinin ana teması peygamberi inkardır.

Şimdi vahdedi-vucud görüşüne sahip bir zatın tüm söylemleri bu ana eksen etrafında söylenmiştir.

İslam dinide böyledir mesela tüm vurgular sonuç itibari ile tevhid ile şirk teması etrafındadır. Gelmiş geçmiş tüm peygamberlerin ortak çağrısı allahın tek ilah tek rab olarak bilinmesi ve kabul edilmesi üzerine bina edilmiştir.Şeriatlerinde farklılıklar olsada durum özünde aynıdır.

işte bu sebeble yukarıdaki sözleri mevlanın vahdeti vucud görüşlerinin bir vurgulaması olarak anlamak hiç zor değildir.Ve o sözler şirk içeriklidir. Ben sadece bacımı uyardım takdir sizin.
Alt 02 Nisan 2011, 08:28   Mesaj No:56
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

madem bu kdr şirk doludur mevlanın szöleri kaldıralım bu bölümü yok bölüm kAlsın derseniz kimse sesini çıkarmasın isteyen istediğini anlasın

Alt 02 Nisan 2011, 08:43   Mesaj No:57
Medineweb Aktif Üyesi
EbdA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:EbdA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 458
Üyelik T.: 23 Ekim 2007
Konular: 13
Beğenildi:1
Takdir Et:

Alıntı:
kamer34 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
ESMA NUR bacım şuna inanıyorumki siz bu sözleri en temiz duydularınızla anlamaya çalışyorsunuz bundan hiç bir şüphem yok.

fakat bu sözyleyen zat sizin gibi temiz duygularla bu sözleri söylememektedir. Şimdi sözlere bir bakalım "Diyorsun ki; "ben sana gönlümü verdim." İyi de gönül dediğin nedir ki ey sevgili? burda ey sevgiliden hitap yanlıyorsan yüce Allah olarak kast etmeketdir. Mevlana bu cümlesinden yüce Allah'ın kendisne gönül verdiğini beyan etmektedir.
"İyi de gönül dediğin nedir ki ey sevgili?" Mevlana yüce Allah'ın kendisine gönül vermesini küçümseyerek gönül dediğin nedir bundan daha fazlasını talep etmemektedir

"Ben sana hiç gönlümü verir miyim? Bu mısraları dikkatle baktığımızda vahdeti vucud anlayışı yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır.Mevlana yüce Allah ile adeta konuşarak sen bana gönül vermiş olabilirsin fakat ben sana gönül vermem diyor.

"Çünkü gönül dediğin toprağa girince toz olur, toprak olur. Ben sana ruhumu veririm."
Çünkü ruhum sende sonsuzluk olur! İşte final söz bu ben sana gönlümü değil ruhumu veririm çünkü ruhum sende sonuzluk olur.

Şimdi şöyle düşünelim bir kulun ruhu Allah'ta nasıl sonsuzluk olur bir kul ruhu ile Allah'ın ubudi vasfı nasıl birbirleri içerisinde erime meydana getirebilir. İnsan allahın kuludur onun saltanatının bir göstergesi ve ol emrinin bir sonucudur.

Kul Allah'ın kendisi değil Allah'tan bir parçada değildir o halde kul ne cismani nede ruhani bir şekli ile Allah'ın zatında ubudiyetinde erime yada birleşme meydana getiremez.Böyle düşünmek şirktir Allah'ın tüm ayetlerine muhalefet etmek demektir.

Bu konuda uzman olan hocalarımız varsa Allah ile kul ilişkisini Kur'an-dan örnekler vererek ortaya koyabilirler.
Bu açıklamanızı okuyunca aklıma Mevlana'nın şu sözü geldi:

"Suskunluğum asaletimdendir, her lafa verecek cevabım var ama; bir lafa bakarım laf mı diye, birde adamına bakarım adam mı diye!"
Alt 02 Nisan 2011, 16:01   Mesaj No:58
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Bu açıklamanızı okuyunca aklıma Mevlana'nın şu sözü geldi:

"Suskunluğum asaletimdendir, her lafa verecek cevabım var ama; bir lafa bakarım laf mı diye, birde adamına bakarım adam mı diye!"

ebda adlı üyeden alıntı

Şuna inanın sizin bu cümlelerinizi görünce benimde aklıma şu ayet geldi.

"kul huva 'llahu ahad.Allahu s-amed.Lem yelid ve lem yuled.Velem yekun lehu kufuven ahad"

"Deki o Allah bir tektir. Allah samed'dir.Doğurmamış ve doğmamıştır. Hiç birşey ona denk değildir.

Eğer mevlanın çok sözü varsa Allah'ın çok ayetleri vardır. Denizler mürekkep olsa yine Allah'ın sözü bitmez ama mevlanın sözü bitmiştir. Mevlanın artık söyleyecek hiç bir sözü kalmamıştır.

"ALLAH "HAYY VE "KAYYUM'DUR.
Alt 02 Nisan 2011, 16:20   Mesaj No:59
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Mevlanadan bahsediliyor değilmi yanlışmı okuyorum ?
Alt 02 Nisan 2011, 18:52   Mesaj No:60
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Takdirleri:62
Takdir Et:

kamer abi mevlana nın birçok güzel sözü şems i tebrizi içinde söylenmiş olanlarıdır...bence bu sözüde şems için sölenmişdir..sizin yazdıklarınız çok doğru katılıyorum eğer söylediği söz şems için değilse ama şems için söylenmişse sonu uymuyo bu defa

Ben sana ruhumu veririm. Çünkü ruhum sende sonsuzluk olur!

buda kula söylenmez..şaşırdım walla

Konuyu Toplam 10 Kişi okuyor. (0 Üye ve 10 Misafir)