Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İBADETLER.::. > İbadetler > Hacc-Umre-Kurban

Konu Kimliği: Konu Sahibi nurşen35,Açılış Tarihi:  10 Ağustos 2019 (07:31), Konuya Son Cevap : 10 Ağustos 2019 (13:34). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı8Kez Beğenildi
  • 3 Beğenilen nurşen35
  • 2 Beğenilen Sükutu-Ezber
  • 3 Beğenilen Sükutu-Ezber
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 10 Ağustos 2019, 07:31   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4414
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Herkes Bir Kurban Kessin

Herkes Bir Kurban Kessin

🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑
HERKES BİR KURBAN KESSİN!
🎀🎀🎀🎀🎀🎀🎀🎀
Bu KURBAN BAYRAMI öncesi günlerde derslerine girdiğim sınıflara “Hepinizin bir KURBAN kesmesini istiyorum.” diyorum.

“ Hocam, BABAMIZ kesiyor, o yetmez mi? Hem biz o kadar parayı nereden bulalım?” diyenler oluyor.

Ben, “babanız KESSİN, kesmesin; ben sizin ayrıca kesmenizi İSTİYORUM. Mesele paraysa benim önerdiğim KURBAN para gerektirmiyor.” deyince meraklandılar ve sordular: “Nasıl yani?”

Kurban = Yaklaşmak Ben sınıf tahtasına, “Kurban=yaklaşmak” yazıp, ‘yakınlar’ anlamına gelen ‘akraba’ sözcüğünün de aynı kökten geldiğini belirttikten sonra teklifimi şöyle açıkladım:

Madem kurban ALLAH a yaklaşmak demek, öyleyse hepimiz bizi ALLAH a yaklaştıracak bir adım atalım.

Düşünelim; ALLAH ile aramızda hangi engeller var? Bunlardan en az birini KESELİM gitsin. Ve bu bizim KURBANIMIZ olsun.

Örneğin henüz vazgeçemediğimiz bir KÖTÜ alışkanlığımız olabilir.

Yahut hayatımızda yer vermemiz gerektiği halde, nefsimiz yüzünden hala başlayamadığımız bir İBADET olabilir.

Kendimize ve RABBİMİZE söz verelim ve bunu gerçekleştirelim.

Zaten bir hayvanın KURBAN edilmesi de, KURBAN sahibinin RABBİYLE arasındaki bir engeli kaldırmasının sembolik bir ifadesidir ve KURBAN bu niyetle kesilmelidir.

Tıpkı bakara suresine ismini veren ‘İneğin Kesilmesi’ olayında olduğu gibi, ALLAH İsrail oğullarına, en güzel bir ineği kesmelerini emretmekle,

Aslında RUHLARINA işlemiş olan BAKARPERESTLİK mefkuresini yani ineği kutsallaştırma anlayışlarını kesmelerini istemiştir.

Keza Hz. İBRAHİM de en sevdiğini ALLAH için feda etmenin bir ifadesi olarak ‘İsmail’ niyetine Cebrail’in (a.s) getirdiği koçu KURBAN etmiştir.

Bu arada ben size KESMEYE KARAR verdiğim kendi kurbanımdan da bahsedeyim…

UYKUYU çok seviyorum ve fazla uyuma alışkanlığım var. Zaman zaman sekiz saati bile aşıyor.

Şimdi bu KURBAN bayramında söz veriyorum; ALLAH şahit siz de şahit olun ki, artık yedi saatten fazla uyumayacağım. Belki ileride daha fazlası da olabilir ama şimdilik bu kadarını kesebilirim…

Keseceğim KURBANI da YEDİ saat fazlası UYKULARIMI kesiyorum niyetiyle keseceğim…

Bu manada ÖNCEKİ yıllarda kestiğim KURBANLARDAN bazıları şunlardı:

🔴Gereksiz GEZMELER
🔴Boş gereksiz KONUŞMALAR
🔴 Haftada en az bir GECE teheccüd için BİR SAAT UYKU
🔴Abur-cubur yeme, düzensiz yeme alışkanlığı,
🔴KUR’AN tefsirinden günde en az 10 sayfa okuyacak kadar zaman…

Diğer ayrıntılarla birlikte bir ders saatini dolduran bu kurban muhabbetini şu ifadelerle bitirelim

Bu gerçek Kur’an-ı Kerim’de bize şöyle anlatılmıştır: RABBİNİZİN marifetine ve genişliği yerle gök arası kadar olan CENNETE doğru yarışın. Ki, o muttakilere hazırlanmıştır” Ali-İmran/133
İ
Hayatın en önemli ve tek yarışı budur…

Alıntı

Konu Sahibi nurşen35 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Gündem Korona Aşısı Gündem/ Manşetler Esma_Nur 6 1277 10 Aralık 2020 12:20
DHBT Muhteşem Özetler DHBT-Hazırlık/Notlar/Özetler nurşen35 4 1979 08 Aralık 2020 18:40
Kıssaları Hayatımıza Taşıyalım Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler nurşen35 1 770 08 Aralık 2020 17:46
TENKİD Serbest Kürsü nurşen35 0 715 08 Aralık 2020 12:44
Vitir Namazını Niye Kılıyoruz Biliyor musunuz... Namaz-Abdest-Teyemmüm nurşen35 0 797 04 Aralık 2020 13:56

Alt 10 Ağustos 2019, 12:56   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Sükutu-Ezber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Sükutu-Ezber isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 41016
Üyelik T.: 08 Nisan 2014
Arkadaşları:10
Konular: 164
Beğenildi:2512
Beğendi:2831
Takdirleri:9986
Takdir Et:

Muhteşem bir yazı olmuş hiç öyle düşünmemiştim,,,
Ne kadar çok aslında kurban vermimiz lazımmış
Fikirleri çok güzel ve her insanın aklına gelemeyecek aslında olması gereken şeyler,,
Biz kurbanı gerçekten tanımıyor bilmiyoruz sadece, inek, koyun vs.. Kesilmesi gereken şey diye biliyoruz şahsım adına diyebilirim bunu,, ma/hcup000/ma/hcup000/
Çok hoş, çok anlamlı kurban'lar bu yazandan ekleyenden RABBİM razı olsun inşallah,,,, ,
su damlası ve nurşen35 beğendiler.
dürüst olmayı
kendinde barındırır,,,,

*Eyy gönül...!!
yarın Rabbinin huzurunda
nasıl çağırılmak,anılmak istiyorsan
bu dünya da ona göre yaşa derim,,,

"Bir Hiç"
Alt 10 Ağustos 2019, 13:34   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Sükutu-Ezber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Sükutu-Ezber isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 41016
Üyelik T.: 08 Nisan 2014
Arkadaşları:10
Konular: 164
Beğenildi:2512
Beğendi:2831
Takdirleri:9986
Takdir Et:

Okudum okuyalı düşünüyorum bizler şahsım dahil kurbanı yanlış bildik esas kurban neymiş anlamadık :(
Rabbimize neyi gercekten kurban verdik kendimizi yakın ederek, düşünüyorum
O kadar çok dünyaya kurban ettik kendimizi ki,,, :(
dürüst olmayı
kendinde barındırır,,,,

*Eyy gönül...!!
yarın Rabbinin huzurunda
nasıl çağırılmak,anılmak istiyorsan
bu dünya da ona göre yaşa derim,,,

"Bir Hiç"

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: