Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hadis-i Şerif

Konu Kimliği: Konu Sahibi Verda_Naz,Açılış Tarihi:  26 Kasım 2008 (02:28), Konuya Son Cevap : 26 Kasım 2008 (02:31). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Kasım 2008, 02:28   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Verda_Naz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Verda_Naz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 176
Üyelik T.: 15 Eylül 2007
Arkadaşları:0
Konular: 248
Beğenildi:11
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart İhram Ve Haramları

İhram Ve Haramları

Fasil : HACC VE UMRE BÖLÜMÜ
Konu : İhram Ve Haramları
Ravi : İbnu Ömer
Hadis : Resulullah (sav)`a muhrimin giyeceği şeylerden sorulmuşta şu cevabı verdi: "Muhrim ne kamis (gömlek), ne sarık, ne bürnus, ne şalvar, ne de vers veya zaferan bulaşmış bir giysi taşımaz. Ayağında da mest (ve benzeri ayakkabı) yoktur. Ancak nalın bulamazsa, mestlerin topuktan aşağı kısmını kesmelidir." Buhari`de şu ziyade var: "İhramlı kadın yüzünü örtmez, eldiven de giymez."
HadisNo : 1199

Hadis : Rivayete göre demiştir ki: "Resulullah (sav) kadınları ihrama girdikleri vakit eldiven kullanmaktan, yüzlerini örtmekten ve vers ve za`feran değmiş elbise giymekten yasakladı ve: "Bunlardan gayrı, hoşuna giden elbise çeşitlerinden safranla boyanmış veya ipekli veya zinet veya şalvar veya kamis veya mest giysin" dedi."
HadisNo : 1200

Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav) ihramlı iken mest giymede kadınlara ruhsat tanıdı.
HadisNo : 1201

Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Resulullah (sav) hazretleri buyurdular ki: "Kim izar bulamazsa şalvar giysin, kim de nalın bulamazsa mest giysin."
HadisNo : 1202

Ravi : Nafi`
Hadis : Nafi`nin anlattığına göre, Eslem Mevla Ömer`in, İbnu Ömer (ra)`e şöyle söylediğini işitmiştir: "Ömer (ra), Hz. Talha (ra)`nın üzerinde, ihramlı iken boyalı bir giysi görmüştü. "(Ey Talha) bu boyalı giysi de ne?" diye sordu. (Talha cevaben): "Ey mü`minlerin emiri, bu kızıl toprakla boyanmıştır!" dedi. Ömer (ra): "Ey azizler, sizler halkın imamlarısınız, halk sizlere uymaktadır. Eğer cahil biri bu elbiseyi görse: "Talha İbnu Ubeydillah, ihramda boyalı elbise giymiş" diyecek. Ey azizler, bu boyalı elbiselerden hiçbirini giymeyin!" dedi"
HadisNo : 1203

Ravi : Urve
Hadis : Esma Bintu Ebi Bekr (ra), ihramlı olduğu halde, sarı renkli giysiler giyerdi. Ancak bunlarda za`feran olmazdı.
HadisNo : 1204

Ravi : Ya`la İbnu Umeyye
Hadis : Resulullah (sav) Ciirrane`de iken umre için ihrama girmiş bir adam geldi. Adamın sakal ve saçları sarıya boyanmış, sırtında da za`feran lekeleri bulunan bir cübbe vardı. "Ey Allah`ın Resulü," dedi, "şu gördüğün vaziyette, umre için ihrama girdim!" Resulullah (sav): "Şu cübbeyi çıkar, sarı boyayı da yıka!" diye emretti. (Bu metin, Sahiheyn`deki metindir. Ebu Davud`un rivayetinde şu ziyade mevcuttur: "Umrede iken, hacda yaptığını yap")
HadisNo : 1205

Hadis : İbnu Ömer (ra)`in ihramlının mıntıka takmasını mekruh addettiği rivayet edilmiştir.
HadisNo : 1206

Ravi : Kasım İbnu Muhammed
Hadis : Bana, el-Ferafisa İbnu Umeyr el-Hanefi haber verdi ki, O, Hz.Osman (ra)`ı, ihramlı iken yüzünü örter görmüş.
HadisNo : 1207

Hadis : İbnu Ömer (ra) demiştir ki: "Başın çeneden yukarısını ihramlı kimse örtemez."
HadisNo : 1208

Hadis : Biz (kadınlar) ihramlı olarak Resulullah (sav)`la beraber iken, binekliler bize uğrardı. Onlar tam hizamıza gelince, herbirimiz cilbabını başından yüzünün üzerine sarkıtıverirdi. Bizi geçtiler mi tekrar kaldırırdık."
HadisNo : 1209

Ravi : Fatıma Bintu`l`Mümir
Hadis : Biz, bir kısım kadınlar, ihramlı iken, yanımızda Esma Bintu Ebi Bekr (ra) olduğu halde, yüzlerimizi sıkıca örtüyorduk."
HadisNo : 1210

Hadis : Resulullah (sav)`a, ihrama gir(ece)ği zaman (ihramı için), keza ihramdan çıktığı zaman da Kabe`yi tavaftan önce hıll`i için, içinde misk bulunan sürünme maddesini şu iki elimle sürdüm."
HadisNo : 1211

Ravi :
Hadis : Bir diğer rivayette şöyle gelmiştir: "Önce koku sürünüp sonra ihrama giren kimse hakkında soruldu. Şu cevabı verdi: "Ben (tib sürünerek) ihrama girip koku neşretmeyi sevmem. Katrana bulanmam bunu yapmaktan daha iyidir." Hz. Aişe (ra)`ye, İbnu Ömer`in, bu sözü haber verilince: "Ben, Resulullah (sav)`a ihrama (gireceği) sırada tib sürdüm. Bu halde hanımlarına uğradı. Sonra da ihrama girdi, koku neşrediyordu" dedi.
HadisNo : 1212

Hadis : Resulullah (sav), ihrama girmeyi arzu ettiği zaman bulabildiği en güzel yağla yağlanırdı. Öyle ki, yağın parlaklığını başında ve sakalında görürdüm.
HadisNo : 1213

Hadis : Ben, Resulullah (sav)`a, ihrama gireceği zaman ihramı için, şeytan taşlamasını yaptıktan sonra ve Beytullah`a yapacağı tavaf (-ı ziyaretten önce ihramdan çıkınca da hıil`i (ihramsız hali) için tib`ini sürdüm."
HadisNo : 1214

Hadis : Bir diğer rivayette şöyle denir: "Resulullah`ın tib`i (sürdüğü koku) sizin şu tib`inize benzemez." Yani (sizin kullandığınız tib), uzun müddet koku neşretmeye devam etmez, demektir.
HadisNo : 1215

Hadis : Biz Resulullah (sav) ile (hacc ve umre için ihrama girip) Mekke`ye giderdik. İhram sırasında alınlarımıza sükk denen bir tib sürerdik. Birimiz terleyecek olsa, yüzüne akardı. Resulullah (sav) bunu gördüğü halde (bize) onu(n sürülmesini) yasaklamazdı.
HadisNo : 1216

Ravi : Salt İbnu Zübeyd
Hadis : Salt İbnu Zübeyd (ra), ailesinin bazı fertlerinden naklen şunu rivayet etmiştir: "Hz. Ömer (ra) Şecere nam mevkide iken, bir tib kokusu hissetti. "Bu koku kimden geliyor?" diye sordu: Kesir İbnu`s-Salt: "Bendendir, (saçımın dağılmaması için) süründüm ve tıraş olmamaya karar verdim" dedi. Hz. Ömer (ra): "Su birikintilerinden birine git, başını koku gidinceye kadar ovuştur!" diye emretti. Kesir İbnu`s-Salt öyle yaptı."
HadisNo : 1217

Konu Sahibi Verda_Naz 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Kur'an'daki Toplum Ahlâkı Tesettür Konuları Verda_Naz 0 2218 10 Nisan 2009 23:08
Kur'an'daki İdeal Eş Tesettür Konuları Verda_Naz 0 2175 10 Nisan 2009 23:06
Mü'mine İffetli Ve Onurludur Tesettür Konuları Verda_Naz 0 2117 10 Nisan 2009 22:57
Mü'mine Boş Şeylerle Uğraşmaz Tesettür Konuları Verda_Naz 0 2120 10 Nisan 2009 22:54
Mü'mine Cesaretlidir Tesettür Konuları Verda_Naz 0 1905 10 Nisan 2009 22:52

Alt 26 Kasım 2008, 02:31   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: İhram Ve Haramları

Ravi : Eşlem Mevla Ömer
Hadis : Ömer (ra), bir tib kokusu hissetmişti. "Bu koku kimden?" diye sordu. Muaviye İbnu Ebi Süfyan (ra): "Ey mü`minlerin emiri! Bendendir!" diye cevap verdi. (Hz. Ömer kızgın bir eda ile): "Allah Allah! Senden mi?" diye çıkıştı. Hz. Muaviye: "Bana Ümmü Habibe sürdü, ey mü`minlerin emiri!" (diye özür) beyan etti. Hz. Ömer: "Allah aşkına geri dön ve şu sürdüğün şeyi yıka!" diye emretti.
HadisNo : 1218

Hadis : İhramlı iken Cuhfe`de ölmüş olan oğlu Vakid`i kefenlemiş, bu arada başını ve yüzünü örttükten sonra şöyle demiştir: "Eğer ihramlı olmasaydık, cenazeye tib de sürerdik."
HadisNo : 1219

Hadis : İbnu Ömer (ra) ihram giyerek Mekke`ye müteveccihen yola çıktığı zaman, güzel kokusu olmayan bir yağ ile yağlanırdı. Sonra Zülhuleyfe mescidine gelir, orada (ihram için iki rek`at) namaz kılar, sonra hayvanına binerdi. Devesi (ayağa kalkıp) onu doğrultunca telbiyeye başlar ve şöyle derdi: "Ben Resulullah`ın böyle yaptığını gördüm."
HadisNo : 1220

Ravi :
Hadis : (İbnu Ömer) reyhanlanmamış bir yağla yağlanırdı. Yani kokulandırılmamış.
HadisNo : 1221

Hadis : İhramlı reyhan koklayabilir, aynaya bakabilir. Yediği zeytinyağı ve tereyağı ile tedavi olabilir.
HadisNo : 1222

Ravi : Abdullah İbnu Huneyn
Hadis : İbnu Abbas ile Misver İbnu Mahreme (ra) Ebva`da ihtilaf ettiler, İbnu Abbas: "Mührim başını yıkar" dedi. Misver ise: "Hayır, yıkayamaz!" dedi. İbnu Abbas, beni Ebu Eyyub el-Ensari (ra)`ye gönderdi. Ben onu iki direk arasına gerilmiş bir perde gerisinde yıkanıyor buldum. Kendisine selam verdim. "Kim o?" dedi. "Abdullah İbnu Huneyn`im. Beni, size İbnu Abbas gönderdi. Sizden, ihramlı iken Resulullah (sav)`ın başını nasıl yıkadığını soruyor" dedim. Bunun üzerine Ebu Eyyüb (ra) elini perde (ipinin) üzerine koyup aşağı doğru bastı ve başı göründü. Üzerine su döken birisine: "Dök!" dedi. O da döktü. Ebu Eyyub (ra) başını elleriyle ileri geri ovalayıp: "Resulullah (sav)`ı böyle yapar gördüm" dedi." (Muvatta dışındaki rivayetlerde şu ziyade mevcuttur: "Misver, İbnu Abbas`a şunu söyledi: "Seninle bir daha münakaşa etmeyeceğim (ne dersen kabulüm).")
HadisNo : 1223

Ravi : Harice İbnu Zeyd
Hadis : Harice İbnu Zeyd, babası Zeyd (ra)`den naklediyor: "Resulullah (sav) ihrama girmek için soyundu ve yıkandı."
HadisNo : 1224

Hadis : İbnu Ömer (ra) ihrama girmezden önce ihram için, Mekke`ye girmek için, Arafat`ta vakfe için yıkanırdı. (Bir rivayette şu ziyade vardır: "İhrama girdi mi, başını sadece ihtilam olduğu zaman yıkardı.")
HadisNo : 1225

Hadis : Resulullah (sav) yıkandığı su ile saçlarını (dağıtmayacak şekilde) tarayıp nizama soktu.
HadisNo : 1226

Hadis : İhramlı kimse hamama girer.
HadisNo : 1227

Hadis : Resulullah (sav) ihramlı iken hacamat oldu (kan aldırdı). (Bu metin Sahiheyn`in metnidir.) Buhari merhumun bir diğer rivayetinde: "[Resulullah (sav)] oruçlu iken hacamat oldu" denir. Yine Buhari`nin bir diğer rivayetinde: "[Resulullah (sav) ihramlı iken çektiği ağrı sebebiyle başından hacamat oldu" denir. Bir diğer rivayette: "Şakika denen (başının ön kısmındaki) bir ağrı sebebiye, Lahyu Cemel adında Mekke yolu üzerindeki bir su başında, başının ortasından hacamat oldu" denir.
HadisNo : 1228

Ravi : Enes
Hadis : Resulullah (sav) ihramlı iken ayağının sırtından çektiği bir ağrı sebebiyle hacamat oldu. (Nesai`nin rivayetinde "...Maruz kaldığı incinme sebebiyle (ayağının sırtımdan hacamat oldu)" denmiştir.)
HadisNo : 1229

Hadis : İbnu Ömer (ra) dedi ki: "İhramlı kimse kaçınılmaz bir sebepten dolayı mecbur kalmadıkça hacamat olamaz."
HadisNo : 1230

Ravi : Nübeyh İbnu Vehb
Hadis : Ömer İbnu Ubeydillah İbni Ma`mer, ihramlı iken gözünden hastalandı. Bunun üzerine gözlerine sürme çekmek istedi. Ancak Eban İbnu Osman onu bundan men etti ve gözlerine sabır basmasını tavsiye etti. İllaveten: Hz. Osman (ra)`ın Resulullah`ın böyle yaptığını rivayet ettiğini söyledik. (Ebu Davud`un rivayetinde şu ziyade var: "Eban hacc emiri idi.")
HadisNo : 1231

Hadis : Rivayet edilmiştir ki, ihramlı iken, gözüne gelen bir rahatsızlık sebebiyle aynaya bakmıştır.
HadisNo : 1232

Hadis : Resulullah (a.s) Meymune validemizle (ra) ihramlı iken tezevvüc buyurdular. (Buhari`nin bir rivayetinde şu ziyade var: "Umretü`l-kaza sırasında, ihramsız olarak Meymune ile gerdek yaptı. Meymune Serefte vefat etti." Ebu Davud der ki: İbnu Müseyyeb demiştir ki: "İhramlı iken Resulullah`ın Meymune ile evlenmesi meselesinde İbnu Abbas (ra) vehme düşmüştür." Nesai`ye ait bir başka rivayette: "İhramlı iken Resulullah (sav) evlendi" denir. Meymune ile evlendiği zikredilmez.)
HadisNo : 1233

Ravi : Ebu Rafi`
Hadis : Resulullah (sav) ihramsız iken Meymune (ra) ile evlendi. İhramsız olduğu halde onunla gerdek yaptı. İkisinin evlenmesinde aralarında ben elçilik yapmıştım.
HadisNo : 1234

Ravi : Meymune
Hadis : Her ikimiz de Seref`te ihramsız iken, Resulullah (sav) benimle evlendi. (Bu metin Ebu Davud`daki dir. Müslim`de şöyle denmiştir: "Kendisi ihramsız olduğu halde O`nunla Meymune evlendi.Rai -ki Yezi İnu`l-Esamm`dır- der ki: "Meymune hem benim teyzemdi, hem de İbnu Abbas`ın teyzesi idi." Tirmizi`de şu ziyade vardır: "Meymune (ra) ile gerdek yaptığında ihramsız idi. Meymune Seref`te öldü. Onu, Resulullahın kendisiyle gerdek yaptığı çadırda defnettik.)
HadisNo : 1235

Ravi : Süleyman İbnu Yesar
Hadis : Resulullah (sav), azadlısı Ebu Rafi`yi Ensar`dan bir başkasıyla birlikte (Meymune`ye) gönderdi. Onlar, Resulullah (sav)`ı Meymune bintu`l-Haris (ra) ile evlendirdiler. (O vakit) Resulullah (sav) henüz Medine`de idi (ve umretu`l-kaza için yola) çıkmamıştı.
HadisNo : 1236
Alt 26 Kasım 2008, 02:31   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: İhram Ve Haramları

Ravi : Osman
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "İhramlı ne evlenir, ne evlendirir, ne de dünür gönderir."
HadisNo : 1237

Hadis : İbnu Ömer (ra) şöyle hükmetmiştir: "İhramlı evlenmez, evlendirmez, ne kendisi için kız ister, ne de başkası için."
HadisNo : 1238

Ravi : Ebu Gatafan el-Mürri
Hadis : Ebu Gatafan el-Mürri`nin anlattığına göre, babası Tarif, ihramlı iken bir kadınla evlenmiş ise de Hz. Ömer (ra) bu nikahı reddetmiştir.
HadisNo : 1239

Ravi : Ebu Katade
Hadis : Hudeybiye Sulhu yapıldığı sene, bir gün Resulullah (sav)`ın ashabından bir grupla birlikte, Mekke yolu üzerinde bir yerde oturuyordum. Resulullah (sav), bizden ileride (konaklamış) idi. Ben hariç herkes ihramlıydı. Halk vahşi bir eşek gördü, ben o sırada meşguldüm, ayakkabımı tamir ediyordum. Gördüklerinden beni haberdar etmediler, onu kendiliğimden görmüş olmamı istiyorlardı. Bir ara aralarında bir gülüşme oldu. Birden etrafıma bakındım (ve bu esnada) hayvanı gördüm. Hemen (Cerade adındaki) atıma gidip eğerledim ve bindim. (Acelemden) kamçıyı ve mızrağı unutmuştum. "Kamçı ve mızrağımı bana verin!" diye seslendim. "Hayır, dediler, vallahi bu işte sana yardımcı olmak istemeyiz." Öfkelendim. İnip onları aldım. Tekrar binip, eşeğe doğru hızla gittim, (yetişip) avladım. Beraberimde getirdim, ölmüştü. Arkadaşlarım etinden yediler. Ancak sonradan ihramlı iken yeyip yememe hususunda şekke düşüp (yediklerine pişman oldular). Yürüdük, ben bir parça ayırdım. Resulullah`a kavuşunca, bu meseleyi sorduk. "Beraberinizde birşeyler kaldı mı?" dedi. Ben: "Evet!" diyerek parçayı uzattım, ihramlı olduğu halde, ondan yedi. Ve: "Bu bir taamdır. Onunla Allah size ikramda bulunmuştur."dedi." (Bunlarda gelen bir ziyade şöyledir: "(Resulullah "O helaldir, yiyin (dedi)." Bir diğer rivayette: "Resulullah (sav) onlara şunu söyledi: "Sizden biri (hayvanı yakalamak üzere) saldırmasını emretmedi, veya ona hayvanı göstermedi mi?" Onlar: "Hayır!" diye cevap verince, (Resulullah "Öyleyse yiyin!" buyurdu." Bir diğer rivayette: "(Resulullah): İşaret ettiniz veya yardım ettiniz veya saldırmasını sağladınız mı? (diye sordu).")
HadisNo : 1240

Ravi : Sab İbnu Cessame
Hadis : Sab İbnu Cessame (ra)`nin anlattığına göre, kendisi, Resulullah (sav)`a, Ebva veya Vehdan`da (canlı) bir yaban eşeği hediye etmiştir. Ancak Resulullah bunu kendisine iade etmiş, Sa`b`ın üzüldüğünü yüzünden anlayınca: "Bunu sana iade edişimizin sebebi ihramlı oluşumuzdur" demiştir.
HadisNo : 1241

Hadis : Sa`b İbnu Cessame (ra), Resulullah (sav)`a, ihramlı iken, Kudeyd`de ucundan kan damlayan bir vahşi eşek budu hediye etti. Resulullah, bu hediyeyi Sa`b`a iade etti (kabul etmedi).
HadisNo : 1242

Ravi : Cabir
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Siz ihramlı iken, bizzat avlamamış iseniz veya (sizin arzunuzla) sizin için avlanmamış ise kara av hayvanları(nın eti) size helaldir."
HadisNo : 1243

Ravi : Abdurrahman İbnu Osman
Hadis : Biz ihramlı iken Talha ile beraberdik. Bize bir kuş hediye edildi. Bu sırada Talha yatıyordu. Kuş etinden bazılarımız yedi, bazılarımız çekinip yemedi. Talha uyanınca yiyenleri te`yid etti ve: "Biz Resulullah (sav) ile birlikte onu yedik" dedi.
HadisNo : 1244

Ravi : Abdullah İbnu Amir İbni Rebia
Hadis : Hz. Osman (ra)`a Arc`ta iken bir av eti getirildi. Arkadaşlarına: "Yiyiniz!" dedi. Onlar: "Sen yemiyor musun?" diye sordular. "Ben," dedi, "sizin durumunuzda değilim, bu hayvan benim için avlandı."
HadisNo : 1245

Hadis : Hz. Aişe (ra)`e: "Bir av hayvanı benim için avlanmamışsa bu bana helal mi, haram mı?" diye sormuştum, şu cevabı verdi: "Ey kızkardeşimin oğlu, o (ihram müddeti) on gündür. İçinde bir seğrime (rahatsızlık, şüphe) hissedersen bırakıver (yeme)."
HadisNo : 1246

Ravi : Zeyd İbnu Ka`b
Hadis : el`Behzi (ra) -ki ismi Zeyd İbnu Ka`b`dır- anlatıyor: "Resulullah (sav) Mekke ye gitmek düşüncesiyle ihramlı olarak (Medine`den) çıktı. Ravha nam mevkiye varınca orada kesilmiş bir vahşi eşekle karşılaştılar. Resulullah (sav)`e bundan bahsedildi: "Bırakın onu, dedi, sahibi hemen gelebilir!" Derken hayvanın sahibi Behzi geldi ve Resulullah (sav)`ı bularak: "Ey Allah`ın Resulü, bu eşeği (size bıraktım) dilediğiniz gibi tasarruf edin!" dedi. Resulullah derhal Hz. Ebu Bekir`e emrederek, "yol arkadaşları arasında taksim etmesini" söyledi. Sonra yola devam edip İsaye nam yere geldi. Burası Ruveyse ile Arc arasında bir yer idi. Sıcak bir gölgede kıvnlıp uyumakta olan bir ceylan vardı. -Ravi der ki- "Resulullah (sav) bir şahsa, herkes geçinceye kadar orada bekleyip kimseye hayvanı rahatsız ettirmemesini emretti.
HadisNo : 1247

Hadis : Zübeyr (ra) ihramlı olduğu halde (yemek üzere yanına) güneşte kurutulmuş ceylan eti dizisini azık olarak alıyordu.
HadisNo : 1248

Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Biz, hacc veya umre için Hz. Peygamber (sav)`le birlikte yola çıkmıştık. Yol esnasında bir çekirge sürüsüne rastladık. Kamçı ve yaylarımızla vurmaya başladık. Resulullah (sav): "Bunu yeyin, zira o deniz avından (sayılır)" dedi."
HadisNo : 1249

Hadis : Ka`bu`l-Ahbar demiştir ki: "Çekirge deniz avı(ndan sayılmış)dır."
HadisNo : 1250

Hadis : Muvatta`da şu ziyade var: Hz. Ömer (ra) Ka`b`a sordu: "Nereden biliyorsun (ki çekirge deniz avıdır)?" Ka`b şu cevabı verdi: "Ey mü`minlerin emiri, nefsimi yed-i kudretinde tutan Zat-ı Zülcelal`e yemin ederim, bu (bir nevi) balık hapşırmasıdır, her yıl iki sefer hapşırır."
HadisNo : 1251

Hadis : Esma Bintu Umeys, Muhammed İbnu Ebi Bekir`in doğumu sebebiyle Şecere nam mevkide nifas olmuştu. Resulullah (sav), Hz.Ebu Bekir (ra)`i görüp, kadına yıkanıp ihrama girmesini emretmesini söyledi.
HadisNo : 1252

Ravi : Esma Bintu Ümeys
Hadis : Muhammed`i Beyda`da doğurduğunu söylemiş, önceki hadisteki durumu aynen zikretmiştir. (Muvatta`nın bir başka rivayetinde şöyle denir: "(Esma..) Zülhuleyfe`de Muhammed`i doğurdu). Ebu Bekir (ra) ona yıkanmasını sonra da ihrama girmesini emretti." Nesai, bir başka rivayette şu ziyadeyi ilave eder: "...sonra hacc için ihrama girmesini, Ka`be`yi tavaf hariç, herkesin yaptıklarını aynen yapmasını (emretti)." Yine Nesai`nin bir başka rivayetinde (Esma) şöyle demiştir: Resulullah`a (birisini) göndererek: "Ne yapayım?" diye sordurdum. Bana: "Yıkan, (kan gelen kısma) sargı bağla, sonra da ihrama gir" haberini gönderdi.)
HadisNo : 1253

Hadis : İbnu Ömer (ra)`den yapılan bir rivayete göre, hacc veya umre için ihrama giren hayızlı kadın hakkında, "Kadın dilerse umre veya haccı için ihrama girer, ancak Beytullah`ı tavaf edemez, Safa ile Merve arasındaki sa`yi de yapamaz. Bunlar dışındaki bütün menasike insanlarla birlikte katılır. Temizleninceye kadar mescide yakın olamaz."
HadisNo : 1254

Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Nifaslı ve hayızlı kadınlar mikata gelince guslederek ihrama girerler ve Beytullah`a olan tavaf hariç bütün menasiki ifa ederler."
HadisNo : 1255

Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Beş hayvan vardır, bunların öldürülmesi ihramlıya günah değildir: Karga, çaylak, akrep, fare, kelb-i akur." (Bir rivayette şöyle denmiştir: "Bunları, Harem`de ve ihramda iken öldürene günah yoktur." Ebu Davud ve Tirmizi`nin, Ebu Saidi`l-Hudri`den kaydettikleri bir rivayette: "Adi yırtıcılar" da denmiştir. Bundan maksad insana saldırıp yaralayandır.)
HadisNo : 1256

Ravi : Alkame İbnu Ebi Alkame
Hadis : Alkame İbnu Ebi Alkame, annesinden rivayet etmiştir ki: "Annesi, Hz. Aişe (ra)`yi ihramlı iken bedenini kaşıyan kimse hakkında soru sorulunca dinlemiştir. Hz. Aişe şu cevabı verir: "Evet, kaşınsın ve şiddetle kaşısın." Sonra Hz. Aişe ilave eder: "Ellerimi bağlasalar, (kaşınmak için ayaklarımdan başka bir imkanım olmasa) ayaklarımla kaşınırım."
HadisNo : 1257

Ravi : Esma Bintu Ebi Bekr
Hadis : Hacc yapmak üzere Hz. Peygamber (sav)`le birlikte çıktık. Arc nam mevkiye kadar geldik. Orada Resulullah (sav) konakladı, biz de konakladık. Hz. Aişe (ra) Resulullah (sav)`ın yanına oturdu. Ben de babam Ebu Bekir`in yanına oturdum. Resulullah`ın binek devesi ile, Hz.Ebu Bekir`in binek develeri tekdi ve o da Ebu Bekir`e ait bir köle ile birlikte (yolda) idi. Ebu Bekir (ra) oturup, kölenin gelmesini beklemeye başladı. Köle geldi ama beraberinde deve yoktu. Hz.Ebu Bekir (ra): "Deven nerde?" diye sordu. Köle: "Sabahleyin onu kaybettim!" dedi. Ebu Bekir (ra): "Tek bir deveyi kayıp mı ettin!" deyip köleye vurmaya başladı. Resulullah bu sırada gülüyor ve şöyle diyordu: "Şu ihramlıya bakın neler de yapıyor!" (İbnu Ebi Rizme der ki: Resulullah: "Şu ihramlıya bakın neler de yapıyor?" deyip gülüyor, (başka bir şey söylemiyordu)."
HadisNo : 1258

Ravi : Rebia İbnu Abdillah
Hadis : Hz. Ömer (ra)`i ihramlı iken (Mekke ile Medine arasındaki Sükya köyünde) devesinin kurtlarını alıp toprağa atarken gördüm.
HadisNo : 1259

Hadis : İbnu Ömer (ra), ihramlının, devesinden pire veya güve gibi haşereleri temizlemesini mekruh addederdi.
HadisNo : 1260

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)