Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hadis-i Şerif

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  26 Kasım 2008 (09:25), Konuya Son Cevap : 26 Kasım 2008 (09:25). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Kasım 2008, 09:25   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Beğendi:0
Takdirleri:270
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Tilavet Adabı ile ilgili hadisler

Tilavet Adabı ile ilgili hadisler

Fasil : KUR`AN`IN TİLAVETİ VE KIRAATI BÖLÜMÜ
Konu : Tilavet Adabı
Ravi : Bera
Hadis : Resulullah (sav) şöyle buyurdu: "Kur`an-ı Kerim`i sesinizle güzelleştirin."
HadisNo : 906

Ravi : Ebu Said
Hadis : Resulullah (sav) mescidde i`tikaf`a girmişti. Cemaatin Kur`an`ı cehri olarak okuduklarını işitti. Perdeyi aralayıp şöyle seslendi: "Bilin ki, herkes Rabbine hususi şekilde münacaatta bulunuyor, birbirinizi (seslerinizle) rahatsız etmeyin. Biriniz okurken (veya namazda iken) diğerinin kıraatini bastırmasın."
HadisNo : 907

Ravi : Aişe
Hadis : Bir gece bir adam kalkıp yüksek sesle Kur`an okudu. Sabah olunca, Resulullah (sav): "(Şu kimseye Allah rahmet buyursun) iskat etmiş olduğum bir ayeti bana hatırlatmış oldu" dedi.
HadisNo : 908

Ravi : Ümmü Hani
Hadis : Ben evimin damında otururken Resulullah (sav)`ın kıraatini işitirdim."
HadisNo : 909

Ravi : Abdullah İbnu Ebi Kays
Hadis : Hz. Aişe`ye, "Resulullah`ın geceleyin kıraati nasıldı? Gizli mi okurdu, sesli mi okurdu?" diye sordum. Bana: "Her iki şekilde de okurdu: Bazan gizli, bazan sesli" diye cevap verdi. Ben: "Bu işte genişlik yapan Allah`a hamdolsun" dedim. (Tirmizi hadise: "Hasen-sahih" demiştir)
HadisNo : 910

Ravi : Katade
Hadis : Hz. Enes (ra)`e Hz. Peygamber (sav)`ın kıraatından sordum. Şu cevabı verdi: "Resulullah (sav) medleri (uzun heceleri) uzatırdı." Sonra örnek olarak Bismillahirrahmanirrahim`i okudu ve uzatılacak yerleri belirgin şekilde uzattı: Bismillaahi`yi uzattı, er-rahmaan`ı uzattı, er rahiim`i uzattı."
HadisNo : 911

Ravi : Ümmü Seleme
Hadis : Hz. Peygamber (sav)`in kıraatini açık bir şekilde harf harf tavsif ettiği rivayet edilmiştir.
HadisNo : 912

Ravi : Abdullah İbnu Muğaffel
Hadis : Resulullah (sav)`ı devesinin üstünde Feth süresini okurken gördüm. Süreyi terci` üzere okuyordu."
HadisNo : 913

Ravi : Aişe
Hadis : Resulullah (sav), Bismillahirrahmanirrahim, elhamdu lillahi rabbillalemin diye Fatiha süresini ayet ayet tertil üzere okurdu." (Rezin ilavesidir)
HadisNo : 914

Ravi : İbnu Mes`ud
Hadis : Resulullah (sav) bana: "Kur`an`ı bana oku!" dedi. Ben (hayretle): "Sana indirilmiş bulunan Kur`an`ı mı sana okuyayım?" diye sordum. Bana; "Evet, ben onu kendimden başkasından dinlemeyi seviyorum!" dedi. Ben de ona Nisa süresini okumaya başladım. Ne zaman ki, "Her ümmete her şahid getirdiğimiz ve ey Muhammed, seni de bunlara şahid getirdiğimiz vakit durumları nasıl olacak?" mealindeki ayete (41. ayet) geldim. "Dur!" dedi. Durdum ve dönüp Resulullah (sav)`a baktım. Bir de ne göreyim, iki gözünden de yaşlar akıyordu."
HadisNo : 915

Ravi : Esma
Hadis : Seleften hiç kimse Kur`an-ı Kerim`in tilaveti sırasında bayılıp düşmezdi. Onlar ağlarlar ve ürperirlerdi. Sonra bedenleri ve kalpleri zikrullah için yumuşardı." [Rezin ilavesidir. (Bağavi TefsirTnden alınmıştır 7, 238).]
HadisNo : 916

Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden kim Vettini ve`zzeytuni süresini okuyup son ayeti olan: "Allah hakimlerin hakimi değil mi?" (8. ayet) ayetine gelince: "Evet, ben buna şehadet edenlerdenim" desin. Kim de La uksimu biyevmi`l-kıyame`yi okuyup son ayeti olan "(Bütün bunları yapan Allah) ölüleri tekrar diriltmeye kadir değil midir?" (Kıyamet 40) ayetini de okudu mu: "Rabbimizin izzetine andolsun evet!" desin. Kim de Mürselat süresini okuyup en sondaki, "Artık bundan sonra hangi söze inanacak onlar?" (50. ayet) ayetini de tamamladı mı: "Allahu Teala`ya inandık" desin." (Hadis, Ebu Davud`da tam olarak, Tirmizi`de, "Ben buna şehadet edenlerdenim"e kadar olan kısmı rivayet edilmiştir)
HadisNo : 917

Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden biri geceleyin kalkınca Kur`an diline dolaşıp ne dediğini anlamamaya başlayınca hemen yatsın."
HadisNo : 918

Ravi : Huzeyfe
Hadis : Ey Kurra cemaati, doğru yolda gidin. Siz çok öne geçmiş kimselersiniz. Eğer (doğru yoldan aynlarak, ifrat ve tefritle), sağa sola meyledecek olursanız (kötülükte çok öne geçmiş bulunarak) büyük bir dalalete düşmüş olacaksınız."
HadisNo : 919

Konu Sahibi MERVE DEMİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ülke tv Canlı... Videolar/Slaytlar Medine-web 1 2760 22 Ağustos 2013 23:41
İran Emperyalizmi Makale ve Köşe Yazıları Medine-web 6 3368 26 Ocak 2013 21:53
gerekli gereksiz bir şiir.. Makale ve Köşe Yazıları MERVE DEMİR 0 3099 06 Aralık 2012 09:48
olmamış kayınbiradere mektup :) Komik Paylaşımlar Allahın kulu_ 10 6990 03 Kasım 2012 22:19
İslamın kurtuluşu bilinçlenme ile mümkündür Makale ve Köşe Yazıları Esadullah 11 6440 02 Ekim 2012 20:16

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)