Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hadis-i Şerif

Konu Kimliği: Konu Sahibi AşıkıZehra,Açılış Tarihi:  05 Ocak 2009 (01:25), Konuya Son Cevap : 13 Kasım 2013 (19:58). Konuya 4 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 05 Ocak 2009, 01:25   Mesaj No:1
Medineweb Üyesi
Durumu:AşıkıZehra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2783
Üyelik T.: 25 Temmuz 2008
Arkadaşları:0
Konular: 26
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Hadislerle Hz.Hüseyin'e Ağlamak

Hadislerle Hz.Hüseyin'e Ağlamak

Bismillahirrahmanirrahim
Ehl-iSünnet ve Şia kitaplarında İmam Hüseyin (a.s)’a ağlamak ve O’na yas tutmakla ilgili oldukça çok hadis vardır.

Hafız Ahmed b. Hüseyin Beyhaki, Umeyr kızı Esma’dan şöyle naklediyor:

“Hüseyin dünyaya geldiğinde Resulullah (s.a.a) yanıma gelerek;
“Ey Esma!Çocuğumu bana getir” diye buyurdu. Ben Hüseyin’i beyaz bir kundağa sararak Resulullah’a götürdüm. Resulullah (s.a.a) onun sağ kulağına ezan, sol kulağına ikamet okuduktan sonra Hüseyin’i bana verdi ve ağlamaya başladı.
Resulullah’a; “Anam babam sana feda olsun Ey Allah’ın Resulü, ağlamanızın sebebi nedir?” diye sorduğumda;
Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber;
“Bu çocuğuma (İmam Hüseyin’e) ağlıyorum”diye cevap verdi...”

Hakim Nişaburi, Haris’in kızı Ümm’ül- Fazl’dan şöyle rivayet ediyor:

“...Birgün Hüseyin (a.s)’ı Hz. Resulullah (s.a.a)’in yanına götürüp onu Peygamber’in kucağına verdiğimde Hazretin yüzünü diğer tarafa çevirerek ağladığını gördüm.
Bunun üzerine;
“Ya Resulellah! Anam babam sana fedaolsun, size ne oldu (niçin ağlıyorsunuz?) diye sorduğumda şöyle buyurdular:

“Cebrail şimdi yanıma gelerek ümmetimin bu çocuğumu öldüreceğini bana haber verdi...

Daha sonra Cebrail Hüseyin’in katligahından kan renkli olan bir avuç toprak bana getirdi.”

İbn-i Sa’d “Tabakat’ul- Kubra” adlı kitabında Aişe’den şöyle naklediyor:

“Resulullah(s.a.a)’in bir gün uyuduğu sırada Hüseyin içeriye girdi ve Resulullah’a doğru yürümeğe başladı.
Ben onu Resulullah’dan uzaklaştırıp işimin başına döndükten sonra Hüseyin tekrar iki alem serverinin yanına yaklaştı.
Bu sırada Hz. Peygamber ağlar bir şekilde uykudan uyandı.Niçin ağlıyorsunuz? dediğimde;
“Cebrail Hüseyin’in şehit düşeceği yerin toprağını bana gösterdi. Allah’ın gazabı onun kanını dökenlere çok şiddetlidir” diye buyurdu...”

Ahmed b. Hanbel Müsned’inde

Abdullah b. Neci’den, o da babasından şöyle naklediyor:

“Hz.Ali (a.s) ile Sıffîn savaşına hareket ediyorduk. “Neyneva” denen yere vardığımızda Hz. Ali şöyle seslendi: “Ey Eba Abdillah! (İmam Hüseyin’in künyesi) Fırat nehri kenarında sabırlı ol! Ey Eba Abdillah, sabırlıol!”

Neci diyor ki: Meselenin ne olduğunu sorduğumda Hz. Ali (a.s) şöyle buyurdular:

“Birgün Resulullah (s.a.a)’in yanına vardığımda O’nun ağladığını gördüm ve;
“Ey Allah’ın Peygamber’i sizi birisi sinirlendirdiğinden dolayı mı ağlıyorsunuz?” diye sorduğumda şöyle buyurdular:

“Hayır,Cebrail sen gelmeden biraz önce buradan gitti ve Hüseyin’in Fıratnehrinin yanında şehit olacağı haberini bana verdi.
Cebrail bana;“O’nun (Hüseyin’in) türbesini görmek ister misin?” dediğinde “Evet”dedim.
O da elini uzattı ve bana bir avuç toprak verdi. İşte bu yüzden ağladım.”

İmam Sadık (a.s) buyurmuştur ki:

“Ali b. Hüseyin (a.s), yirmi (başka bir hadise göre kırk) yıl boyunca babasına ağladı. Önüne ne zaman yemek bırakılsaydı ağlardı. Birdefasında İmam’ın hizmetçisi şöyle dedi:

“Ey Resulullah’ınoğlu, canım sana feda olsun, ben helak olmanızdan korkuyorum.”
İmam(a.s) şöyle buyurdular:
“Ben üzüntü ve kederimi Allah’a açıyorum; benFatıma (a.s)’ın evlatlarının katligahını hatırladığımda, üzüntü nefesimi tıkıyor.”

Başka bir rivayette de kölenin İmam Zeyn’ul- Abidin (a.s)’a şöyle dediği nakledilmiştir:

“Ey mevlam! Üzüntünüzün son bulma zamanı ulaşmamış mıdır?” İmam (a.s) onun bu sözüne karşılık şöyle buyurdular:

“Vaysenin haline!
Yakub b. İshak (a.s) peygamber oğlu bir peygamber idi;onun on iki oğlu vardı, Allah Teala onlardan birini gaybete çekince ağlamaktan gözlerine ak indi, gamdan beli büküldü; oysa oğlu dünyadayaşıyordu.
Ama ben babam, kardeşim, amcam ve ailemden olan on yedikişinin etrafımda katledilmiş naaşlarını gördüm; o halde benim gam ve hüznüm nasıl son bulabilir!”

Lanet Sufyan'nın oğluna,
Kandı dünyanın malına.
Ehlibeyt'in bu halına,
Körelmemiş vicdan ağlar.

--------------------------------------------------------------------------------

[1] - Maktel’ul-Huseyn, c. 1, s. 87-88. Zehair’ul-Ukba, s. 119.

[2]- Müstedrek’us-Sahihayn, c. 3, s. 176. Hz. Peygamber’in Ümmü Seleme’ninevinde ağladığını anlatan diğer kaynaklar da şunlardır: Zehair’ul-Ukba,s. 147. Fusul’ul-Muhimme, s. 154. Sırat’us-Seviyy, s. 94. Mecma’uz-Zevaid, c. 9, s. 118-119. Kenz’ul-Ummal, c. 6, s. 223.Müstedrek’us-Sahihayn, c. 4, s. 398.

[3] - Hz. Peygamber’in Aişe’nin evinde bulunduğu zamanlar Hüseyin’e ağladığı şu kaynaklarda da geçmektedir:

Mucem’ul-Kebir;Hz. Hüseyin’in hayatıyla ilgili bölüm. Müsned-i Ahmed, c. 6, s. 294.Haysemi “el-Mecma”, c. 9, s. 187. Sevaik’ul-Muhrika, s. 115. Mecma’uzZevaid, c. 9, s. 187-188. Suyuti “Hasais”, c. 2, s. 125-126.

[4] - Müsned-i Ahmed b. Hanbel, c. 1, s. 60-61’de.

[5]- Müsned-i Ahmed, c. 2, s. 60-61. El- Musannef, c. 12; Tabakat-ı İbn-iSa’d; Müsned-i Ebu Ya’li; Mucem’ul-Kebir; Zehair’ul-Ukba, s. 148;Cami’us-Sağir, c. 1, s. 13; Sevaik’ul-Muhrika, s. 115.

[6] - Bihar’ul-Envar, c. 46, s. 108.

Konu Sahibi AşıkıZehra 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
-Neden EHLİBEYT? Makale ve Köşe Yazıları hattaboğlu 7 2928 20 Şubat 2009 23:57
Kainatta İlk Yaratılan Şey! Hz.Muhammed(s.a.v) hattaboğlu 31 12551 20 Şubat 2009 23:47
)*(Benimle evlenirmisin? Şiirler ve Şairler Esma_Nur 7 2430 09 Şubat 2009 23:17
ve durdu yağmur..... Makale ve Köşe Yazıları AşıkıZehra 0 2060 09 Şubat 2009 23:00
.......güle benzer Şiirler ve Şairler _bülbül_ 6 2333 22 Ocak 2009 22:14

Alt 13 Kasım 2013, 19:34   Mesaj No:2
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:
Standart Cevap: Hadislerle Hz.Hüseyin'e Ağlamak

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 13 Kasım 2013, 19:53   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
YaŞuHa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YaŞuHa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13867
Üyelik T.: 24 Mayıs 2011
Arkadaşları:6
Konular: 399
Beğenildi:29
Beğendi:5
Takdirleri:53
Takdir Et:

Kim, gök ehli için yeryüzü ehlinin en sevilenine bakmak istiyorsa, Hüseyin’e
baksın.”
(Hz muhammed s.v
)
Alt 13 Kasım 2013, 19:57   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1153
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:

ne büyük bir acı fatıma annemiz canımız efendimiz sav mübarek torunlarına nasıl kıydılar ne bir büyük felaket peygamber torununa kalkan el ne zavallı el ne zalim insan korkunç birşey allahım bizi reslunun düşmanlarından eyleme
Alt 13 Kasım 2013, 19:58   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
YaŞuHa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YaŞuHa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13867
Üyelik T.: 24 Mayıs 2011
Arkadaşları:6
Konular: 399
Beğenildi:29
Beğendi:5
Takdirleri:53
Takdir Et:

Amin

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)