Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medine-web,Açılış Tarihi:  11 Mayıs 2009 (10:05), Konuya Son Cevap : 16 Mayıs 2009 (21:31). Konuya 26 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 15 Mayıs 2009, 23:51   Mesaj No:21
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart RE: 23.Hafta Konuğumuz Kurt Mehmet

Muhterem Kurt Mehmet abi yaşınıza saygımız elbette olacak bizler yaşadığımız toplum örf ve adetleri gereği yaşça bizlerden büyük olanlara her zaman saygıyı ön planda tutmuşuzdur. ama önemli olan sizinde dediğiniz gibi akıl yaşta değil başta ..

Abime şöyle bir soru sorayım:Bugünün gençliğinin gidişatını nasıl görüyorsunuz,Tecrübe önemlidir Şimdiden muhterem abimden Allah razı olsun .
Alt 15 Mayıs 2009, 23:59   Mesaj No:22
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Arkadaşları:2
Konular: 73
Beğenildi:19
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
YitikSevda Üyemizden Alıntı
Muhterem Kurt Mehmet abi yaşınıza saygımız elbette olacak bizler yaşadığımız toplum örf ve adetleri gereği yaşça bizlerden büyük olanlara her zaman saygıyı ön planda tutmuşuzdur. ama önemli olan sizinde dediğiniz gibi akıl yaşta değil başta ..

Abime şöyle bir soru sorayım:Bugünün gençliğinin gidişatını nasıl görüyorsunuz,Tecrübe önemlidir Şimdiden muhterem abimden Allah razı olsun .
yukarda alıntı bir şiirle cevap vermiştim okuyup akıllı düşünen genclerimiz o şiirin dişında tabiki saygılar efendim
Alt 16 Mayıs 2009, 07:38   Mesaj No:23
Medineweb Emekdarı
Durumu:_bülbül_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 468
Üyelik T.: 25 Ekim 2007
Arkadaşları:0
Konular: 330
Beğenildi:21
Takdir Et:

Abiciğim şiir çok güzelmiş sağolun cevabınız için Allah razı olsun ben niçin nikiinizi böyle seçtiğinizi soracaktım normalde lakabınız mı yoksa forum için mi kullanıyorsunuz?
Alt 16 Mayıs 2009, 18:54   Mesaj No:24
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Lakabımız olduğu için amac yormaksa buyrun ama
CALIŞAN DEMİR PAS TUTMAZ diyede bir söz vardır.
Alt 16 Mayıs 2009, 19:19   Mesaj No:25
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Zeynepder Forumun, Zamanın Zeynebi Duyarlı Hanımlar Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Eğitimci-Yazar Sabiha ATEŞ ALPAT Hanımefendi Hocamız ile Yaptığı Ropörtajı Sizlerle Paylaşıyoruz...

Zamanın zeynebi duyarlı hanımlar sosyal yardımlaşma derneği hakkında kısa bir tarihçe vere bilir misiniz?

Sabiha ATEŞ ALPAT : Bismillahirrahmanirrahim. Esselamu aleykum… Öncelikle bu ince düşüncenizden ve nazik hareketinizden dolayı teşekkür ediyorum… Derneğimiz 2006’nın nisan ayında fiilen kuruldu. Hazırlıkları ise yaklaşık iki yıl önceden vardı… Biliyorsunuz her hangi bir iş ekip olmadan yürümez.. Onun için arkadaşlarımızla yaklaşık iki yıl üzerinde kafa yorduk, çalışmalar yaptık…

Günümüzde bunca dernek varken neyin eksikliği sizi zeynepderi kurmaya yöneltti?

Sabiha ATEŞ ALPAT : Tarih boyunca İslam düşmanları İslam’a saldırmak, karşı söylem geliştirmek için hep var güçleriyle çalışmışlardır… Müslüman kadının hakları ise hep istismara konu olmuştur. Bu bağlamda İslam’ın kadına hak vermediğini ve sosyal hayatta, hayat hakkı tanımadığını, dört duvar arasına kapattığını söylemişlerdir (ki bu bir iftiradır)… Oysaki İslam kadına dişiliği ile değil kişiliği ile sosyal hayatta yer alması gerektiğini söyler.. Birinci neden bu. Yani İslam’ın bize verdiği hakkı kullanarak sosyal hayatta yerimizi almak… İkinci nedene gelince, Dünyamızda olan olumsuzluklar hepimizin malumudur ve kadın erkek hiçbir mü’minin buna sessiz kalma hakkı yoktur.. Küçük de olsa elimizden geldiğince toplumumuzda olan maddi ve manevi açlığın giderilmesinde katkımızın olması ki bu kulluğumuzun gereğidir….

Sayın hocam ; zamanın zeynebi derneğine bu ismi verme fikrinin çıkış noktası ne idi? kısaca anlatır mısınız.

Sabiha ATEŞ ALPAT : İsim konusunda birkaç oturum yaptık.. 1. neden. Bildiğiniz üzere “Zamanın Zeynebi” adlı bir kitabım var. Aynı zamanda “Zamanın Zeynebi olmak” adlı radyo programı yapıp ve sunuyorum.. (www.anadaoluradyo.com.) Kitabımın ismini verdik.. İkinci ve en önemli nedeni ise, “Zeynep” Mü’min bir hanımın portresidir…Ve bizde hep tarihi kişiliklere gıpta ile bakmak ve tabiri caizse ah vah etmek anlayışı yaygın. Oysa ki, o tarihi kişilikleri anlamlı kılan sahip oldukları değerlerdir.. Biz de aynı değerlerle kimliğimizi oluşturduğumuzda biz de tarihi kişilik sahibi oluruz.. Onun için “Zamanlarını Zeynepleştirenler, zamanın zeynebidirler” anlayışından yola çıkarak bu ismi misyonumuza yakıştırdık…

Zeynepderi kurarken hedefleriniz neydi?

Sabiha ATEŞ ALPAT : Hedefimizi tek kelimeyle özetleyecek olursak “Allah’ın rızasına ulaşmak”.. Bunun içinde yapacağımız işleri daha organızeli yapmak… İbrahim’i bir imanla,ismail’i teslimiyet ve Hacer’ce bir cehdin sahibi olabilmek için gayret sarf etmek…

Zeynepderin ulaşmak istediği hedef kitlesi neydi ve bugüne geldiğimizde amaçladığınız kitleye ulaşa bildiniz mi?

Sabiha ATEŞ ALPAT : Hedef kitlemiz tüm insanlar.. Dolayısıyla henüz çok yeniyiz. Dünya coğrafyasında Allah’ın istediği mutluluk oluncaya kadar hedefe ulaşmış sayılmayız…

Derneğin hedef kitlesi ile iletişimi nasıl sağlıyorsunuz?

Sabiha ATEŞ ALPAT: İnternet, ayrıca yerel radyoda derneğimizin desteğiyle yapılan programlar,çeşitli sosyal etkilikler ziyaretler birkaç örnek…

Derneğin faaliyet alanları nelerdir

Sabiha ATEŞ ALPAT : Eğitim öncelik..Yardımlaşma ve kültür diyebiliriz ana başlıklarla..

Dernek olarak bu güne kadar ne gibi çalışmalara imza attınız?

Sabiha ATEŞ ALPAT : Derneğimizin kurulduğu zaman Lübnan işgal edilmişti… Hemen gönüllü kültür teşekkülleriyle diyaloga girdik..Ve bizim sunduğumuz öneriyle, İzmit’te güzel bir yürüyüş düzenlendi ve zulüm protesto edildi… Katılım ise izmitteki eylemlerde ilk kez on binlere ulaşmıştı… Aynı zamanda Zeynepder, yardım kampanyası başlattı ve birkaç dernekte destek verdi. İhh yardım vakfı aracılığıyla tırlarla yardım malzemesi yollandı Lübnan’a… Ramazan bayramında yetim çocuklara bayramlık kıyafetle birlikte gece düzenlendi… Şiir yarışmaları, Peygamberimizi anma ve anlama programları gibi çeşitli kültür etkinlikleri ve Batman ilimize yardım kampanyası kısa sürede yaptığımız çalışmalara örneklerdir…

Bir eğitimci ve yazar gözüyle baktığınızda Günümüz gençliğinin durumunu nasıl görüyorsunuz?

Sabiha ATEŞ ALPAT : Gençlik. insanın en kıymetli zamanı ve fakat en çok israf edilen zaman aynı zamanda… Sorumluluk bilincinde olan gençlerimizi ayakta selamlıyorum.. Bunun yanında çoğunluk ise git gide özüne uzaklaşan bir tablo çiziyor.. Maneviyatsızlık gençlerimizi farklı arayışlara itiyor ve sonuç ortada..

Dernek bünyesinde gençlere yönelik ne gibi çalışmalar yapmaktasınız?

Sabiha ATEŞ ALPAT : Gençlere özel, seminer ve kültür etkinliklerimiz var. Ama yeterli değil. İnşaALLAH projelerimiz var. hayata geçirdiğimizde haberiniz olur İnşALLAH..

Sayın hocam dernek haricinde ne gibi çalışmalarınız olmakta? biraz bahsedermisiniz.

Sabiha ATEŞ ALPAT : Biliyorsunuz yazıyorum.. Aynı zamanda Özgün İrade dergisinin, Özgün aile ekinde yazıyorum aylık olarak.. Radyo çalışması ve umreye rehber olarak gitmeye başladık…. Allah kabul etsin İnşALLAH..

Kitaplarınızın olduğunu biliyoruz hocam. Sizi kitap yazmaya iten nedir acaba?

Sabiha ATEŞ ALPAT : Yazmak kabiliyet işi. Ve hamd olsun akıcı bir uslubumun olduğunu okuyucularım söylüyor.. Allah her nimeti yine O’nun yolunda kullanmak için vermiştir… Ve Tekasür suresinde “O gün her nimetten sorulacaksınız” diye buyrulmaktadır..

Hangi türde kitaplar yazmaktasınız?

Sabiha ATEŞ ALPAT : Genelde Roman türü yazdım.. Ama elimde kültür ve düşünceye yönelik bir çalışma var..Başka çalışmalar yine var ama tam ortaya çıkarmadan bahsetmem doğru olmaz…

Yazmış olduğunuz kitaplar hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Sabiha ATEŞ ALPAT : Kitaplarımın konusunu
Alt 16 Mayıs 2009, 20:40   Mesaj No:26
Medineweb Emekdarı
Durumu:_bülbül_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 468
Üyelik T.: 25 Ekim 2007
Arkadaşları:0
Konular: 330
Beğenildi:21
Takdir Et:

Mehmet abiciğm Allah sizden razı olsun
Alt 16 Mayıs 2009, 21:31   Mesaj No:27
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
kurtmehmet Üyemizden Alıntı
ZAMANE GENÇLERİ
Ellerinde telefon
konuşurlar tam bir ton
Türkçeyi pek sevmezler
dillerinde fan fin fon!
Hep markalı giyerler
diskolara giderler
ayran, çay dururken
koka kola içerler.
Okumayı sevmezler
gerçekleri görmezler
içki ve sigarayla
harcanır gençlikleri.
Tost, sandviç besinleri
dijitaldir resimleri
çılıgınca dansetmektir
bütün düşünceleri.
Şu zamane gençleri
bilinmez hiç işleri
Bu yel böyle eserse
tez söner ateşleri.
Yaşadığımız çağ kalblerin esir, nefislerin ise vezir edildiği bir dönem olsa bile; şu zamanda köpekler serbest bırakılıp taşlar bağlanmış olsa bile; akıllı uslu durmanın çılgınlık, 'çılgınlar gibi eğlenme'nin ise akıl kârı bilindiği bir dönemde yaşanıyor olsa bile; ahir zaman genci hakikati gene de bulabilir. 16 Mayıs 2009, Cumartesi Hakkımda
genç inancı ve ideali uğrunda fedakarlık yapabilendir...

gün Peygamber Efendimiz ziyaretinize gelse
27/3/2008 | Kategori:Peygamberimizin etrafinda pervane olan gencler
Biliyorum ama

Böylesine serefli bir konuga açacağınızı en güzel

odanızı,

Ona sunacağınız yemeklerin en iyisi olacağını,

Ve inandırmaya çalışacağınızı,

Onu evinizde görüyor olmaktan mutluluk duyacağınızı;

Gerçekten evinizde ona hizmet etmekten alacağınız

hazzı.

Fakat söyleyin bana,

Efendimizi evinize doğru gelirken gördüğünüzde,

Onu kapıda mı karşılayacaksınız?

Yoksa onu içeri almadan önce, aceleyle,

Bazı dergileri, gazeteleri çarçabuk saklayıp

Yerine Kur'anı mı koyacaksınız?

Peki hala Amerikan filmlerini seyredecek misiniz

televizyonda?

Yoksa kapatmaya mı koşacaksınız aceleyle,

O size kızmadan önce?

Kimbilir?

Belki de ağzınızdan hiç çıkmamış olmasını mı

dilerdiniz,

Hatırlayamadığınız en son çirkin kelimeyi...

Peki ya dünyalık müziğinizi, kasetlerinizi de

saklayacak mısınız?

Ve bunun yerine ortalığa,

Kitaplığınızın raflarında tozlanmış,

Hadis kitaplarını mı çıkaracaksınız?

Hemence içeriye girmesine izin verecek misiniz?

Yoksa teleşla ne yapayım diyerek,

Sağa sola mı koşturacaksınız?

Merak ediyorum:

Eğer Peygamber Efendimiz,

Bir kaç günlüğüne sizinle birlikte yaşasa,

Yapmaya devam edecek misiniz,

Her zaman yaptığınız şeyleri?

Ailenizdeki sohbetler eski halini koruyacak mı?

Her yemekten sonra sofra duası etmeyi,

Yine zor mu bulacaksınız?

Hiç yüzünüzü asmadan,

Oflayıp puflamadan,

Her vakit namazınızı kılacak mısınız?

Ya sabah namazı için,

Sıcacık yatağınızından,

Erkenden fırlayacak mısınız?

Peki ya yine mırıldanacak mısınız,

Her zaman söylediğiniz şarkıları?

Ve okuyacak mısıniz,

Her zaman okuduğunuz kitapları?

Peki bilmesine izin verecek misiniz,

Aklınızın ve ruhunuzun beslendiği şeyleri?

Yoksa hiç bilmemesini mi isterdiniz?

Şöyle diyelim yada:

Gideceğiniz her yere götürebilecek misiniz Peygamberide?

Yoksa birkaç günlüğüne değişecek mi planlarınız?

Tanıştırmaktan onur duyacak mısınız en yakın

arkadaşınızı onunla?

Yoksa hiç karşılasmamalarını mı umardınız,

Peygamberin ziyareti bitene dek birbirleriyle?

Şimdi söyleyin açık yüreklilikle,

Onun kalmasını ister misiniz sizinle?

Sonsuza dek, hep birlikte...

Yoksa rahat bir nefes mi alacaksınız,

Ziyareti bitip gittiğinde?

Gerçekten bilmek ilgi çekici olabilir değil mi?

Bilmek ve düşünmek,

Eğer bir gün Peygamber Efendimiz ziyaretinize gelse

Yapacağımız şeyleri...

Eğer bir gün Peygamber Efendimiz ziyaretinize gelse,

Yalnızca birkaç günlüğüne aniden çalsa kapınızı,

Merak ediyorum neler yapacağınızı ...
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)