Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi KuM TaNeSi,Açılış Tarihi:  13 Eylül 2009 (16:15), Konuya Son Cevap : 19 Eylül 2009 (00:43). Konuya 35 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 16 Eylül 2009, 16:37   Mesaj No:21
Medineweb Sadık Üyesi
KARAKÖSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KARAKÖSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5710
Üyelik T.: 18 Aralık 2008
Arkadaşları:0
Konular: 48
Beğenildi:14
Beğendi:0
Takdirleri:53
Takdir Et:
Standart RE: 39. Haftanın Misafiri : Algı Bilgelik

4- sizce müslümanın müslümana islamı tebliği ne zaman kadar daha sürecektir? ya da sürmeli midir?

Ben islam toplumunda bir yanlışta ısrar edildiğini görüyorum. müslümanlar kendi yarım yamalak bilgileri ile başka müslümanlara tebliğe çalışıyor. hem tebliğ yapmaya çalışan, hemde tebliği alacak olan hem dini bilgiden, hemde bu bilgiyi nasıl algılaması gerektiği bilgisinden yoksun olduğundan sıradışı bir boğuşma ve birbirini aşağılama durumu çıkıyor ortaya. Birde dini bilgi sosyal bilimlerden bağımsız düşünülüyor, bu çok ciddi yaklaşım hataları doğurur. Kendi adıma ben tebliğci seviyesinde değilim diyorum ve islami yapı hakkında yorum yaparken sınırları zorlamamaya çalışırım. kesinlikle benim bildiğim doğrudur demem, diyemem. özellikle insanlara islamı tebliğ edeyim diye de kendimi zorlamam, söz bana gelirse konuşurum gelmezse susmayı tercih ederim.

5-müslümanın müslümana islamı tebliğnin kapsamı ne olmalıdır? bu durumun ahlakiği sorgulanmalı mıdır?

Günümüz müslümanlarının neredeyse yüzde 90 nı tebliğ yapacak seviyenin çok altındadır. Tebliğ sadece islami bilgiye sahip olmakla yapılamaz, örneğin bu bilgiyi ezberleme yolu ile edinmiş biri tebliğ yapamaz. tebliğ yapabilmesi için islami ilkelerin neden bu şekilde oldukları, neden başka şekillerde olmadıklarını da bilmesi de gerekir. birde genel bir dinler tarihi bilgisine sahip olunmalı başka dinleri bilmeyen islamı bildiğini iddia edemez.çünkü bir şey aynı türden başka şeylerin bilinmesi ile tanınabilir. ikincisi herhangi bir din alimine küfr eden tebliğci olamaz, mesela hristiyanların papasına küfr eden biri islamı tebliğ edemez, çünkü küfür çoğu zaman anlamamaktan ileri gelir.

6- müslümanların ümmet içinde birbirleriyle mücadeleden vazzgeçip islamı bir evrensel dille muhatabı da tüm insanlık olarak kabul etmesi gerekiyor mu? eğer gerekiyorsa nerden ve nasıl başlanmalıdır?

Gerekmiyor, birbirleri ile kavga etmesinler yeter
Alt 16 Eylül 2009, 16:55   Mesaj No:22
Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:sevginin_bedeli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9822
Üyelik T.: 20 Ağustos 2009
Konular: 26
Beğenildi:2
Takdirleri:10
Takdir Et:

6. soruya verdiğiniz cevap beni biraz hayal kırıklığına uğrattı desem kızmazsınız değil mi?

neyse verdiğiniz seviyeli cevaplar için teşekkür ederim biz de soru sormaya devam edelim...

7- yanılmıyorsam kuranda 27 ayette ey insanlar hitabı yer alıyor. bunu nasıl anlamlandırmalıyız?

8- yunus (a.s) kısasını nasıl değerlendiriyorsunuz? söz konusu balıktan ne anlayabiliriz?

9-talutun bir peygamber taradından kral seçilmesinin islamın devlet-yönetim şekline bakışımıza nasıl bir etkisi olur?

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
Alt 16 Eylül 2009, 17:06   Mesaj No:23
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Sevginin bedeli;
6 sorunuzu bugüne göre düşündüğümde, müslümanların bir tebliğ dilinde birleşemeyeceğini görüyorum. onun için birleşirler diyemem, dememeliyim de, yani birleşmeleri gerekiyor tabii ama bu günkü kafa ile olmaz.

Çünkü müslümanları halihazırda sahip oldukları düşünceler ile bir araya getirsen birbirlerini aşağılamaktan başka bir şey yapmazlar. her islami toplum tek doğru ittikadın kendilerine ait ittikat olmadığını anlayana kadar beklemeliyiz.
Yani islami gruplar birbirlerini kabuledene kadar değil anlayana kadar beklemeliyiz. onun için bir tebliğ dilinde birleşmeleri bu gün için gerekmiyor. bu gün birbirlerini anlamaya çalışmaları gerekiyor.
Alt 16 Eylül 2009, 17:13   Mesaj No:24
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Algı Bilgelik Üyemizden Alıntı
Sevginin bedeli;
6 sorunuzu bugüne göre düşündüğümde, müslümanların bir tebliğ dilinde birleşemeyeceğini görüyorum. onun için birleşirler diyemem, dememeliyim de, yani birleşmeleri gerekiyor tabii ama bu günkü kafa ile olmaz.

Çünkü müslümanları halihazırda sahip oldukları düşünceler ile bir araya getirsen birbirlerini aşağılamaktan başka bir şey yapmazlar. her islami toplum tek doğru ittikadın kendilerine ait ittikat olmadığını anlayana kadar beklemeliyiz.
Yani islami gruplar birbirlerini kabuledene kadar değil anlayana kadar beklemeliyiz. onun için bir tebliğ dilinde birleşmeleri bu gün için gerekmiyor. bu gün birbirlerini anlamaya çalışmaları gerekiyor.
6- müslümanların ümmet içinde birbirleriyle mücadeleden vazzgeçip islamı bir evrensel dille muhatabı da tüm insanlık olarak kabul etmesi gerekiyor mu? eğer gerekiyorsa nerden ve nasıl başlanmalıdır?

öncelikle teşekkür ederim verdiğin cevap için. ancak soruyu sorarken müslümanlar arasında bir birliktelikten değil aksine sadece birbirimizle uğraşmak yerine birbirimizden bağımsız olarak ta olsa tüm insanlığa yönelik bir söylemle insanlığın karşısına çıkmayı kastetmiştim.
Alt 16 Eylül 2009, 19:05   Mesaj No:25
Medineweb Üyesi
Kürt_Mücahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Kürt_Mücahide isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10660
Üyelik T.: 15 Eylül 2009
Konular: 2
Beğenildi:0
Takdir Et:

Alıntı:
Algı Bilgelik Üyemizden Alıntı
kürt_mücahide, felsefe herkese hitap etmez, herkese anlatılamaz. sadece ona ilgi duyanlarla konuşulabilir.
Felsefi düşünceler insanı politika ile ilişkilendirir, düşünce ile ilişkilendirir, sosyal hayatla ilişkilendirir, isyan ahlakı ile ilişkilendirir, din ile ilişkilendirir vs vs
Mesela insanı politika ile daha yoğun bir ilişki içinde değerlendiren bir felsefeci, insan politik bir hayat sahibidir yani politik bir hayvandır diyecektir vs. bu insan öküzdür demek değildir ki)
ben felsefeyi saçma bulmuyorum, herşey nasıl bir felsefi düşünüşe sahip olduğunuza bağlıdır.
abi çelişki yokmu .hem hayvandır denilecek hem hayvan anlamında değil denilecek.
nasıl olur
Alt 16 Eylül 2009, 23:03   Mesaj No:26
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

7- yanılmıyorsam kuranda 27 ayette ey insanlar hitabı yer alıyor. bunu nasıl anlamlandırmalıyız?

Ey insanlar hitabını, Ey düşünebilenler olarak anlıyorum. bunun içine aklı olan ve buluğ çağına ermiş herkes girer. müslüman olsun yada olmasın.

8- yunus (a.s) kısasını nasıl değerlendiriyorsunuz? söz konusu balıktan ne anlayabiliriz?

Bu konuda hiç bir fikrim yok.

9-talutun bir peygamber taradından kral seçilmesinin islamın devlet-yönetim şekline bakışımıza nasıl bir etkisi olur?

İslamda yönetim şekli üzerine herhangi bir kısıtlama yoktur. halifelik olabilir, cumhuriyet olabilir, meşrutiyet olabilir. yeterki adil olsun, önemli olan yönetim şekli değildir, yöneticinin hal ve hareketleri, yediği yemeğin niteliği, kaldığı evin niteliği, merhameti ve adaletidir.
adil olsun bir kişi yönetsin, adil olmadıktan sonra ha halk yönetmiş ha kral hepsi bir.
Alt 16 Eylül 2009, 23:12   Mesaj No:27
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

kürt_mücahide;

İnsanın hayvan ile ortak yönleri, yemek yemesi, su içmesi, cinsellik, yavrusunu koruma eğilimi, işkence edilince acı duyması vs dir.

insanın hayvan ile farklılık arzeden yönleri, düşünce sahibi olması, politika yapabilmesi, isyan edebilmesi, yaratıcıya inanabilmesi vs dir.

kimisi derki, eğer hayvan düşünebilseydi insan ile arasında fark kalmazdı, kimisi hayvan siyaset yapabilseydi insandan farkı kalmazdı der falan filan.

islam dünyası genel olarak, insanı hayvandan irade, düşünce ve ahlakın ayırdığını düşünür. öz olarakta güzel ahlak insanı hayvandan ayırır düşüncesindedir. yani islama göre bir insan düşünemeyebilir, iradesini kullanamayabilir ama güzel ahlaklı olmak zorundadır yoksa hayvandır.
Alt 16 Eylül 2009, 23:26   Mesaj No:28
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Konular: 245
Beğenildi:29
Takdirleri:146
Takdir Et:

Eşrefi Mahluk olmak varken , eşşeki mahluk olmayın diyorsun yani ...Sevdim bu yaklaşımını
Alt 17 Eylül 2009, 11:20   Mesaj No:29
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:

sorularıma devam ediyorum. inşallah sıkılmıyorsunuzdur...

10- kelam ile felsefe aynı şey midir? değilse açıklar mısınız?

11- sizce kelami tartışmalar islam aklının oluşumunda asli rolünü oynamış mıdır?

12- birilerinin, içtihat kapılarını kapatmasının, müslüman zihinde ne gibi etkileri olmuştur?
Alt 17 Eylül 2009, 15:40   Mesaj No:30
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Devam edin efendim, sıkılmıyoruz; ama zorlanıyoruz.

10- kelam ile felsefe aynı şey midir? değilse açıklar mısınız?

Felsefe, Kelam ve Tasavvuf birbiri ile ilişkilidir. Felsefe Kelam dan daha geniştir. daha doğrusu felsefe sınır tanımaz, her konuyu sorgulayabilir ve herhangi bir sonuca ulaşabilir. daha öncede dediğimiz gibi felsefenin ilk sorusu varlığın ne olduğu üzerineydi ve ilk filozoflar eski yunandandı. İşte bu durum kimi islam filozoflarının abuk zubuk tavırlar takınmalarına sebep oldu, mesela Farabi, İbni sina ve İbni rüşd çok garip bir şekilde Aristo yu yere göğe sığdırmazlar, Aristo, Platon onların gözünde süper üstü dahilerdir. islam dünyasıda felsefeyi bu şahıslar ile bir tuttuğundan genelde felsefeyi kötü görmüştür. Ama islam dünyasında Gazzali,Eşari gibi alimlerde de filozof kimliği vardır.
İslam Kelamcıları, Küfre götüren felsefeye karşı yine felsefi kavramları kullanarak mücadele etmeye çalışmışlardır. kısacası kelam islami kurallara tabii felsefedir diyebilirim.

11- sizce kelami tartışmalar islam aklının oluşumunda asli rolünü oynamış mıdır?

Sorunuzu tam anlayamadım, ama ben genel olarak mutezile düşüncesinin akıl oluşumunda büyük etkileri olduğu kanatindeyim.

12- birilerinin, içtihat kapılarını kapatmasının, müslüman zihinde ne gibi etkileri olmuştur?

Müslüman zihninde değişmez kaidelerin oluşmasına sebep olmuştur. Yeni dünyada karşısına çıkan her sorunun eski düşünce sisteminde karşılığını bulmaya çalışmak, karşılığı yoksa zorlama yorumlarla birşekilde bir şeylerle ilişkilendirmek, kimi noktalarda müslümanlar için yaşamı ciddi bir yük haline getirir.
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 2 Kişi okuyor. (0 Üye ve 2 Misafir)