Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Yitiksevda,Açılış Tarihi:  18 Ekim 2009 (17:46), Konuya Son Cevap : 26 Ekim 2009 (21:00). Konuya 27 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 21 Ekim 2009, 17:00   Mesaj No:21
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart RE: 42.Haftanın Misafiri HakikaT

Risale Nur okuduğunuza göre size şöyle bir soru sorayım:

Beşinci Şua hakkında anladıklarınız ?
Alt 21 Ekim 2009, 17:23   Mesaj No:22
Medineweb Aktif Üyesi
HakikaT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:HakikaT isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10886
Üyelik T.: 04 Ekim 2009
Arkadaşları:2
Memleket:ArzdaN SeMaYa ÜmmeTiN OlmaK İçiN DuaDayıM...
Konular: 22
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
KARAKÖSE Üyemizden Alıntı
Konfüçyüs der ki,"dünyada 5 ağır suç vardır.haydutluk ve hırsızlık bunların arasında değildir,daha sonra gelirler.
bu 5 suç şunlardır:
Birincisi:Uyumsuz ve asi bir tabiatla birlikte gözüpeklik;
İkincisi:Aşağı bir hayat tarzıyla birlikte inatçılık;
Üçüncüsü:Cenesinin kuvvetli olmasıyla birlikte yalancılık;
Dördüncüsü:Herkesin ayıbını,kusurunu aklında tutmakla birlikte herkesle dost geçinmek;
Beşincisi:Hak,adalet duygusu olmamakla birlikte yaptığı haksızlıkları süslü,parlak gerekçeler arkasına gizlemek."

senden bu beş yargıyı analiz etmeni istesem, bu yargılardan hangilerini doğru bulursun? niçin?

Dördüncüsü:Herkesin ayıbını,kusurunu aklında tutmakla birlikte herkesle dost geçinmek;

EBU SAİD-İ hudri'den (r.a) RESULULLAH (s.a.v) buyurdu ki

"Kim bir kardeşinin ayıbını görür ve onu örterse Allah (cc) onu cennetine kor."

Ben o insanın yapmış oldugu ayıba göre muammele gösterirsem Bir müslümana yakışır hareket olmaz...Onun yapmış oldugu hatayı bilsemde bendeki hal müslaman yakışır şekilde olmalı..Buda bizim dinimizin güzelliğini yansıtmalı...

Rabbim razı olsun senden can..Bu güzell soruların için muteşekkür oldum..Bilmukabil..
Alt 21 Ekim 2009, 18:29   Mesaj No:23
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
YitikSevda Üyemizden Alıntı
Risale Nur okuduğunuza göre size şöyle bir soru sorayım:

Beşinci Şua hakkında anladıklarınız ?

İslam ümmetinin içinde bulunduğu hastalıkları ve sıkıntıları tedavi edebilecek yegane ilaç olduğunu düşünüyorum...Çünkü Risale-i Nur tıpkı Kur'an-ı Kerim in istediği şekilde 21. yüzyılın örnek insanının bina edilmesinde çok önemli bir role sahiptir..

Alt 21 Ekim 2009, 22:02   Mesaj No:24
Medineweb Sadık Üyesi
KARAKÖSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KARAKÖSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5710
Üyelik T.: 18 Aralık 2008
Arkadaşları:0
Konular: 48
Beğenildi:14
Takdirleri:53
Takdir Et:

Geçen yıl bir protestan kilisesine gitmiştim. bazı ziyaretçilerde vardı. bir görevli hristiyanlık hakkında bilgi veriyordu. iki şey dikkatimi çekti;
1-ziyaretçiler o kadar ahmakça sorular soruyorlardı ki, sinirlenmemek elde değildi(mesela görevlinin neden müslüman olmadığı üzerine onunla tartışıyorlardı ve onu küçümsüyorlardı) birde bıyık altından pispis gülüyorlardı.

2-Görevliye Salih amel kavramını nasıl tanımlıyorsunuz diye sordum. siz ibadet ritüellerini salih amelden sayıyormusunuz dedim. pek bir cevap alamadım, hatta görevli cevap verirken baya zorlanmıştı, sonunda lafı ahlak kurallarının tüm dinlerde aşağı yukarı birbirine denk olduğuna getirip konuyu kapattı, bende üstelemedim.

şimdi size her iki gözlemimle ilgili iki soru soracağım.
1-Kendini müslüman olarak tanıtan birinin, bir mabede gidip ordakileri alaya alırcasına konuşması normal bir hareketmidir, yoksa bir cehaletmidir.
2-Salih amel kavramını tanımlamak zor bir işmidir? zorsa neden zordur?. birde sence ibadet ritüelleri salih ameldenmidir?
Alt 22 Ekim 2009, 00:21   Mesaj No:25
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
KARAKÖSE Üyemizden Alıntı
Geçen yıl bir protestan kilisesine gitmiştim. bazı ziyaretçilerde vardı. bir görevli hristiyanlık hakkında bilgi veriyordu. iki şey dikkatimi çekti;
1-ziyaretçiler o kadar ahmakça sorular soruyorlardı ki, sinirlenmemek elde değildi(mesela görevlinin neden müslüman olmadığı üzerine onunla tartışıyorlardı ve onu küçümsüyorlardı) birde bıyık altından pispis gülüyorlardı.

2-Görevliye Salih amel kavramını nasıl tanımlıyorsunuz diye sordum. siz ibadet ritüellerini salih amelden sayıyormusunuz dedim. pek bir cevap alamadım, hatta görevli cevap verirken baya zorlanmıştı, sonunda lafı ahlak kurallarının tüm dinlerde aşağı yukarı birbirine denk olduğuna getirip konuyu kapattı, bende üstelemedim.

şimdi size her iki gözlemimle ilgili iki soru soracağım.
1-Kendini müslüman olarak tanıtan birinin, bir mabede gidip ordakileri alaya alırcasına konuşması normal bir hareketmidir, yoksa bir cehaletmidir.
Hiç şüphesiz imtihana tabi olmak mükellefiyeti mükellefiyet ise özgür iradeyi gerektirir...İnsan ilahi adaletin muktezasınca hür ve muhtar bir iradeye sahiptir...Bu böyledir çünkü ilahi adaletin tahakkuku için insanın yapıp ettiklerinde hür ve muhtar olması dolayısıyla kendi fiilinden mesul tutulması gerekir...Bunun aksi düşünüldüğü yani insanın yapıp etme kudreti nefyedildiği takdirde onun sevab ve ikaba müstehak olmasından söz edilemez...Kaldı ki yaptığı islerde irade yönünden hür ve muhtar olmayan bir varlığı Allah ın cezalandırması apaçık bir zulümdür...

2-Salih amel kavramını tanımlamak zor bir işmidir? zorsa neden zordur?. birde sence ibadet ritüelleri salih ameldenmidir?
Allah ın varlığını ve birliğini sadece ikrar etmek iman değil inançtır...Bu zorunluluğun Kur an daki karsılığı ise salih ameldir...Çünkü iman inanç değil ehli olan insanlar namazlarında ve Allah a yakarışlarında alçakgönüllü bir duyarlık içindedirler onlar bos ve anlamsız şeylerden (isler ve sözlerden) sarfı nazar ederler onlar arınmak için çaba gösterirler onlar iffet ve namuslarını muhafaza ederler onlar emanet ve ahde vefa gösterirler..
İbadet Allah a yönelik saygı ve alçak gönüllülüğün son kertesidir... Saygının yanı sıra sevginin dışa vurumudur....Bu anlamda ibadeti ahlaki ve manevi özünden soyutlayarak sadece formel dini ritüellere indirgemek mümkün değildir....Genel anlamda ibadet Allah ın rızasını kazanmak için sarfedilen her türlü çabanın adıdır....Diğer bir deyişle insanın Allah ın rızasını gözeterek yapmış olduğu her türlü iradî eylem bir ibadettir...Kısaca ibadet insanın kendisini var eden yaratıcısına ödemesi gereken bir teşekkür borcudur.

Rabbim Razi olsun sizden can..Hem bilgimi tazelediniz hemde soruya farklı bir açıdan bakmama vesile oldunuz..Bilmukabil..selam ve duayla..
Alt 23 Ekim 2009, 01:01   Mesaj No:26
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Kardeşime şöyle bir soru sorayım Tekfir hastalığında hızlarını alamayıp:

Yazdıklarının altını kanıyla imzalayacak derecede davasına sadık kalan Seyyid Kutub,Mevdudi,İmam İbn Teymiye vs gibi İslam dünyasında en fazla yankı uyandıran Mütefekkirlerin başında geldiği halde Kendisine İnsafsızca Saldırıyı ilke edinenlere yaklaşımımız nasıl olmalıdır?
Alt 26 Ekim 2009, 20:23   Mesaj No:27
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
YitikSevda Üyemizden Alıntı
Kardeşime şöyle bir soru sorayım Tekfir hastalığında hızlarını alamayıp:

Yazdıklarının altını kanıyla imzalayacak derecede davasına sadık kalan Seyyid Kutub,Mevdudi,İmam İbn Teymiye vs gibi İslam dünyasında en fazla yankı uyandıran Mütefekkirlerin başında geldiği halde Kendisine İnsafsızca Saldırıyı ilke edinenlere yaklaşımımız nasıl olmalıdır?
Bayle bir saldırıyı Rabbilalemin müsade ediorsa bizim buna sual sormamız olmaz..Bizim yapmamız gereken islam dinimize yakışır bi şekilde muammele vermektir..

Kusura bakma cevabim geç oldu hastanedeydim kaç gündür..Hakkini helal et can..Suallerin için muteşekkir oldum..selam ve duayla..
Alt 26 Ekim 2009, 21:00   Mesaj No:28
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Allah şifa versin.Bu konuda Allah'ın istemesi yok Cüz'i irade ile hareket mevcut.Teşekkürler.
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)