Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Yitiksevda,Açılış Tarihi:  25 Nisan 2010 (19:46), Konuya Son Cevap : 02 Mayıs 2010 (00:05). Konuya 45 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Nisan 2010, 23:22   Mesaj No:11
Medineweb Üyesi
Durumu:esracık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5414
Üyelik T.: 29 Kasım 2008
Arkadaşları:0
Konular: 12
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: 68.Haftanın Misafiri jükekam

Alıntı:
jükekam Üyemizden Alıntı
Alıntı:
esracık Üyemizden Alıntı
Hoşgeldin Jükelam;

Hadi Hayırlısı olsun bakalım misafirliğinde,
İlk soru damardan

Eskilerden senin ateist olduğunu biliyordum, var mı bir değişiklik
Soruları ona göre sıraya dizip halay çektireceğim de
nihayet eskilerden biri geldi pek hoşgörmedim valla forumun tadı tuzu kalmamış bir konu aç bir haftaya ancak değişir eskiden böylemiydi saat başı sayfa değişirdi.. evet ateist olduğumu hiç bir zaman gizlemedim ama benim ateistliğimin ideolojik marksist veya darwinizmle alakası yok burdan doğru geleceğin sorulara cevap veremeyeceğim maalesef... yok illa halay çektirecem diyorsan halay bizim kültürümüzde var diyarbakır halkoyunları ekibinde az az oynamadım
Haklısın, eskisi gibi değil, in cin top oynuyor, zorla misafir agırlıyoruz:D
Ben ideolojik, marksist vs takılmayı düşünmüyordum zati, şahsım adına soracagım, nasıl ateist olunur, insan kendisini nasıl ateist hisseder, Sen nasıl ateist olduguna karar verdin, durup dururken mi oldu, var mıydı çarpan çarpmayan sebepler , aha onları merak ediyorum ben

Cevaplarsan sevinirim
Alt 26 Nisan 2010, 23:26   Mesaj No:12
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:jükekam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 916
Üyelik T.: 14 Mart 2008
Konular: 0
Takdir Et:

Alıntı:
YitikSevda Üyemizden Alıntı
Kardeşim hayırlı olsun

Önce İnsan olmakmı gerekir Dindar olmakmı gelir ?

Sizce forumların ana gayesi ne olmalıdır ?

Umuram aramızdan ayrılmaya aldığınız karardan geri dönersiniz ...
teşekkür ederim... aslında buna net bir cevap vermek zor. benim şahsi fikrim insan olabilmekte öncelik... burdan şu sonuç çıkmasın din kötü birşeydir bana fikrimi sordun ben önceliğimi söyledim kişiden kişiye değişir... ama bir kişi insan olarak kişiliğini oturtamamışsa insan olarak bir takım şeylerin farkına varamamışsa dindar olması sadece onu kötülüklere karşı azda olsa frenler..
Alt 26 Nisan 2010, 23:33   Mesaj No:13
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Eyvallah kardeş İnsan olamadıktan sonra Dini-Dar olunabilir Dindar olunamaz . Bütün İlahi dinlerin ana teması alemlerin yaradılışı İNSAN içindir bu değer verilen bir varlık ne yazık ki FITRAT'INA yaradılışdaki özüne ihanet etmektedir....

Şeyh bedrettin'i haksız yere tekfir eden ve dışlayanlar sizce ne kadar haklıdırlar ?

Seyyid Rıza Allah rahmet eylesin ne yapmıştı da külleri savrulacak kadar büyük bir zulme uğradı ?

Bilgi nedir sice neye yarar ne bekliyoruz yada ne elde ediyoruz ?
Alt 26 Nisan 2010, 23:47   Mesaj No:14
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

arkadaşlar kusuruma bakmayın ama yarın işe erken kalktığım için bugünlük kalan sorulara cevap veremiyorum ama yarın hepsini yanıtlayacağım biraz uzun cevap ları olacak o yüzden.. sadece cevap olsun diye acele birşeylerde yazmak istemiyorum..
Alt 26 Nisan 2010, 23:56   Mesaj No:15
Medineweb Üyesi
Durumu:esracık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5414
Üyelik T.: 29 Kasım 2008
Konular: 12
Takdir Et:

Eywallah
Hayırlı işler
Alt 27 Nisan 2010, 21:06   Mesaj No:16
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Kardeşim hayırlı olsun

Önce İnsan olmakmı gerekir Dindar olmakmı gelir ?

Sizce forumların ana gayesi ne olmalıdır ?

Umuram aramızdan ayrılmaya aldığınız karardan geri dönersiniz ...
ilk soruya cevap vermiştim ikinci soru için şunu söleyebilirim... şimdi forumlar kişinin dini siyasi veya ahlaki konumuna göre şekileniyor.. kimi siyasi, kimi dini, kimi çevreci vs vs forumlar var ana gayesi ne olur bilmiyorum farketmezde. ama şunu söyleyebilirim ne forumu olursa olsun. forumlar sadece kendisiyle aynı şeyleri düşünen insanları değilde daha geniş bir kesimi kapsayacak bir platform olmalı ve ona göre şekilenmeli.. kısaca forumun gayesi ne olursa olsun farklı düşünceleri içinde barındırmalı kapsayıcı olmalı ve eşit yaklaşımlı olmalı saygı çevresinde düşünceye özgürlük.. son olarak foruma dönme konusuna gelince çalışan biri olarak çok az boş vaktim oluyor.. onuda daha çok bilgisayar ortamında değilde başka uğraşlarla geçirmek istiyorum.. bunun yanında kendimi foruma ait hissetmememde eklenince kalamıyorum...
Alt 27 Nisan 2010, 22:16   Mesaj No:17
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
esracık Üyemizden Alıntı
Alıntı:
jükekam Üyemizden Alıntı
Alıntı:
esracık Üyemizden Alıntı
Hoşgeldin Jükelam;

Hadi Hayırlısı olsun bakalım misafirliğinde,
İlk soru damardan

Eskilerden senin ateist olduğunu biliyordum, var mı bir değişiklik
Soruları ona göre sıraya dizip halay çektireceğim de
nihayet eskilerden biri geldi pek hoşgörmedim valla forumun tadı tuzu kalmamış bir konu aç bir haftaya ancak değişir eskiden böylemiydi saat başı sayfa değişirdi.. evet ateist olduğumu hiç bir zaman gizlemedim ama benim ateistliğimin ideolojik marksist veya darwinizmle alakası yok burdan doğru geleceğin sorulara cevap veremeyeceğim maalesef... yok illa halay çektirecem diyorsan halay bizim kültürümüzde var diyarbakır halkoyunları ekibinde az az oynamadım
Haklısın, eskisi gibi değil, in cin top oynuyor, zorla misafir agırlıyoruz:D
Ben ideolojik, marksist vs takılmayı düşünmüyordum zati, şahsım adına soracagım, nasıl ateist olunur, insan kendisini nasıl ateist hisseder, Sen nasıl ateist olduguna karar verdin, durup dururken mi oldu, var mıydı çarpan çarpmayan sebepler , aha onları merak ediyorum ben

Cevaplarsan sevinirim
dersimde doğduğumu söylemiştim ben doğduktan altı ay sonra babam vefat etmiş.. kendimi bildiğimde yani ölümün ne olduğunu anladığımda babamın mezarı başında az dua etmedim. oruçta tutardım köy çocuklarıyla yarışırdık ben oruç tutuyorum sen tutamıyorsun.. her bölgenin her inançın kendine göre kutsal saydığı mekanlar türbe veya ziyaret yerleri vardır.. bu yerlere saygıyla gittiğimi kapılarını öperek içeri girdiğimide hatırlıyorum.. ama eksik olan birşey vardı ??? evet dersimliydim kürtüm ve aleviydim yani kurtuluş savaşından sonra yeni kurulan cumhuriyetin kendine ilke saydığı tek dil tek din ve tek bayrak anlayışı ve türk islam sentesiyle yoğrulan yeni cumhuriyet bir yandan devletçi islamı diğer yandanda türkçülüğü dayatıyordu.. dersimliydim kürtüm aleviydim ulus devlet içinde asimile edilmeliydim onun içindirki tarihe dersim isyanı olarak geçen fakat aslında devletin yıllarca planlayıp uyguladığı bir katliam olan dersim katliamında 90 bine yakın dersimli katledilmiş bir çoğuda sürgüne gönderimiştir.. bunların içinde çoğunluğu aleviliğin inanç önderleri sayılan dedelerdir bu katliamdan sonra dersime yönelik asimilasyon yoğun bir biçimde başlamıştır. yüzde yüze yakını alevi olan bir bölgeye devlet eliyle camiler yaptırılmış. okularda ana dileri olan zazaca veya kürtçe yerine türkçe öğretilerek türkçülük dayatılmıştır. 2010 geldiğimizde tablo biraz ılımlanmış gözüksede kürt halkı ve alevi toplumunda derin izler bırakmıştır... şimdi bana gelmeden sana gelirsek sen nasıl dindar oldun. doğdun müslüman bir ailenin kızıydın ailende iyi kötü dininle ilgili seni eğiti seni allahın varlığına ilk onlar inandırdı.. ayrıca inançını özgürçe öğrenebileceğin bir ibadethanen vardı. okulda sana senin dinini kısmende olsa anlatan din dersin vardı.. bana gelirsek doğdum kendimi bildiğimde bir iç savaşın içindeydim sıkıyönetim şartlarında geçen bir çocukluğum oldu. silahı bombayı tanıdım yakılan köyleri gördüm. dersimliydim dersimde ne inancımı özgürçe öğrenebileceğim bir cemevim nede anadilimde eğitim göreceğim bir okulum vardı önce türkçeyi çözmeliydim. ilkokul beşte okulsuz kaldım. sıkıyönetim nedeniyle öğretmensiz kalmıştım. sonra köy yakmaları ve zorunlu göç istanbulda ilkokulu bitirdim. ve 13 yaşımda işçi sınıfının bir üyesiydim tanrıyı düşünmeye vaktim olmadı onu düşünmeye başladığımda ise artık yoktu...
Alt 27 Nisan 2010, 22:34   Mesaj No:18
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Eyvallah kardeş İnsan olamadıktan sonra Dini-Dar olunabilir Dindar olunamaz . Bütün İlahi dinlerin ana teması alemlerin yaradılışı İNSAN içindir bu değer verilen bir varlık ne yazık ki FITRAT'INA yaradılışdaki özüne ihanet etmektedir....

Şeyh bedrettin'i haksız yere tekfir eden ve dışlayanlar sizce ne kadar haklıdırlar ?

Seyyid Rıza Allah rahmet eylesin ne yapmıştı da külleri savrulacak kadar büyük bir zulme uğradı ?

Şeyh Bedreddin, günümüzden altı yüz yıl önce yaşadı. Dönemin en büyük düşünürlerinden biri olarak çağını çok çok aşan cesur fikirler ileri sürdü, güçlü bir toplumsal adalet ve özgürlük özlemini dile getirdi. Amacını gerçekleştirmek üzere, ezilmiş Türk, Rum, Yahudi...emekçilerini bir araya getirip eğitti. Osmanlı yönetimine karşı Anadolu tarihinin en önemli köylü ayaklanması onun adıyla anıldı... şeyh bedretin hakkında pek bilgi sahibi değilim.. belki cevap sayılmayacak ama bana göre pir sultan abdalı astıran hızır paşa ne kadar haklı ise şeyh bedrettini öldürenlerde o kadar haklıdırdüşünceli000düşünceli000 gayrı gerisini siz düşünün
Alt 27 Nisan 2010, 22:51   Mesaj No:19
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:

seyid rıza ile ilgili soruna cevapa gelmeden onun bir mektupunu paylaşmak istiyorum sorunun cevapını ikinci bölümde vereceğim...

Sayın Bakan
Yıllardan beri Türkiye Hükümeti Kürt halkını asimile etmeye çalışmakta, gazete ve yayınlarını yasaklamakta, anadillerini konuşanlara eziyet ederek, Kürdistan’ın bereketli topraklarından gidenlerden büyük bir bölümünün telef olduğu Anadolu’nun çorak topraklarına zorunlu göçler düzenleyerek bu halka zulmetmektedir. Son olarak Türkiye hükümeti kendisiyle yapılan bir antlaşma sonucu bu baskılardan arındırılmış Dersim bölgesine de girmeye kalkışmıştır.

Bu olay karşısında Kürtler göçün uzak yollarında can vermek yerine kendilerini korumak için 1930’da Ararat Tepesi’nde, Zilan ve Beyazıt Ovası’nda olduğu gibi silahlara sarıldılar.
Üç aydan beri ülkemde tüyler ürpertici bir savaş sürüyor.
Savaş olanaklarının eşitsizliğine, yangın bombalarının, boğucu gazların kullanılmasına rağmen ben ve yurttaşlarım Türkiye ordusunu başarısızlığa uğrattık.
Direnişimiz karşısında Türkiye ordusu kasabaları bombalıyor, yakıp yıkıyor (...)
Zindanlar yumuşak başlı Kürt halkıyla dolup taşıyor, aydınlar kurşuna diziliyor, asılıyor ya da Türkiye’nin tecrit edilmiş bölgelerine sürülüyor.
(...) Üç milyon Kürt, sesimden ekselanslarına sesleniyor ve hükümetinizin manevi etkisinden Kürt halkını yararlandırmanızı sizden istirham ediyor.
Sayın Bakan en derin saygılarımın kabulünü rica ederim.

Dersim Generali

Seyit Rıza

30 temmuz 1937

NOT: bu mektup vet.Nuri Dersimi tarafından fransızca yazılıp ingiltere dışişleri bakanlığı'na fransızca yazılmıştır.
Alt 27 Nisan 2010, 23:29   Mesaj No:20
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:

seyid rıza ve dersim katliamı çok geniş anlatılması gereken bir olay ama kimsenin o kadar vaktini ayıramayacağını bilerek kısaca... dersimin ileri gelenlerinden olan seyid rıza mektupunda açıkça belirtiği gibi devletin sistematik olarak başlatığı katliama karşı dersimde isyanın önderi olmuştur tek suçu bu olsa gerek. Seyid Rıza’nın ailesinin çoğu 1938 Dersim isyanında öldürüldü. Seyid Rıza’ya Erzincan Valisi’nden isteklerinin kabul edileceği haberi ulaşır.İki arkadaşı ile birlikte Erzincan yoluna düşen Seyid Rıza Fırat nehri üzerindeki köprüden geçtikten sonra
köprünün karşı tarafında kurulu olan asker çadırındaki askerler tarafından iki arkadaşıyla beraber 5 Eylül 1937’de tutuklanır.... Seyid Rıza ve 71 yurtsever Elazığ'da yargılandı. Mahkeme heyeti 11 kişi hakkında idam kararı verdi ama çok yaşlı oldukları gerekçesiyle 4'ünün cezası 30 yıla indirildi.
Seyid rıza, Seyid Rıza'nın oğlu Resik Hüseyin, Şeyhan aşireti reisi Seyid Hüsen, Yusufan aşireti reisi Kamer'in oğlu Fındık, Demenan aşireti reisi Cebrail'in oğlu Hasan, Kureyşan aşiretinden Ulkiye oğlu Hasan, Mirza Ali'nin oğlu Ali hakkında verilen idam kararları 15 Kasım'da apar topar infaz edildi.
Seyid Rıza ile isyanın önderi konumundaki 11 kişi 18 Kasım 1937’de Elazığ’ın Buğday Meydanı’nda asıldılar.

Seyid Rıza’nın cesedi sonradan bir ziyaret yeri olmasını önlemek için yakılarak, külleride bilinmeyen bir yere gömüldü. atatürke ve hükümete hitaben (Ben sizin yalan ve hilelerinizle bas edemedim, bu bana dert oldu. Ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim, bu da size dert olsun." (Seyit Riza)
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)