Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Yitiksevda,Açılış Tarihi:  10 Mayıs 2010 (09:05), Konuya Son Cevap : 16 Mayıs 2010 (18:24). Konuya 19 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 12 Mayıs 2010, 23:39   Mesaj No:11
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart RE: 70.Haftanın Misafiri EVREN ÖNAL

açelya bacı, savaş yok uhuvvet var
evren önal kardeş türkçesinide yazın haklılar ...

sorum: tevhidsiz adalet söylemi olur mu?
son zamanlarda i.eliaçık hoca ve m.islamoğlu hoca adaletli devlet mümin devlet olur.kim yönetirse yönetsin ister gayri müslim istersede müslim yönetsin şeklinde ortak noktada buluşacak fikirlere yön veriyorlar? katılıyormusunuz katılıyorsanız neden katılmıyorsanız nelere katılmıyorsunuz
acilen enforme edilmek istiyorum
Alt 13 Mayıs 2010, 17:54   Mesaj No:12
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:evren ÖNAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 8801
Üyelik T.: 23Haziran 2009
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
evren ÖNAL Üyemizden Alıntı
SELAM ALEYKÜM: Nasname: Evren ÖNAL ez jı gela melazgird'i zaningeha anatoli'ya eskişehiri beşa dadge'hé sala 1'emin.we mın hilbijartiye mivané vi hefteyé ji bo pirsé we amademe... her soru sorulur ama elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım saygılarımla.
ben evren önal malazgirt'liyim yani muş malazgirt eskişehir anadolu açık üniversitesinde 1. sınıf öğrensiyim adalet bülümünü okuyorum beni haftanın misafiri seçmişsiniz sorularınıza amadeyim.
Alt 13 Mayıs 2010, 18:10   Mesaj No:13
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Alıntı:
SELAM ALEYKÜM: Nasname: Evren ÖNAL ez jı gela melazgird'i zaningeha anatoli'ya eskişehiri beşa dadge'hé sala 1'emin.we mın hilbijartiye mivané vi hefteyé ji bo pirsé we amademe... her soru sorulur ama elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım saygılarımla.
ben evren önal malazgirt'liyim yani muş malazgirt eskişehir anadolu açık üniversitesinde 1. sınıf öğrensiyim adalet bülümünü okuyorum beni haftanın misafiri seçmişsiniz sorularınıza amadeyim.yazmaya caktım ama kolaylaştırın zorlaştırmayın sözünü rehber edinerek yazdım artık.
Alt 13 Mayıs 2010, 18:56   Mesaj No:14
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Ecrin Üyemizden Alıntı

son zamanlarda i.eliaçık hoca ve m.islamoğlu hoca adaletli devlet mümin devlet olur.kim yönetirse yönetsin ister gayri müslim istersede müslim yönetsin şeklinde ortak noktada buluşacak fikirlere yön veriyorlar? katılıyormusunuz katılıyorsanız neden katılmıyorsanız nelere katılmıyorsunuz
evet ii bi noktaya değinmişsin (tevhidsiz adalet söylemi olurmu?) olur bence nasıl dersen çünkü başka inançlarda olan onlar adaletle yönetilen devletler var bizim isalam devleti dediğimiz devletlerden çok daha adaletli ve eşit yönetilen devletler var adamlar'da belki allah ve peygamber inancı yok ama insanlara ve başka dinler çok ii bi şekilde saygı gösteriyorlar. bunlar mesela fıransız devrimi veya sosyalizm islamdan aldıkları bilgilerle çok ii şeyler yaptılar ama ne yazıkki bizim abilerimiz devlet böyüklerimiz ne yaptılar ırkçılığa koltuk sevdalığına ve onlara benzemeye kaçıp hem kendilerini hem devletlerini hem halklarını ve en önemlisi islamiyeti islam coğrafyasını geride bırakmalarını sağladılar bunu daha uzatabiliriz ama gerek yok. ha mümin'e gelince onun söylemi daha farklı olur. çünkü din kardeşliğini teşvik etmek amacıyla kullanılan bi sözcük bence mesela hadislerde denildiği gibi kendisi için istediği şeyi komşusu veya din kardeşi için aynısını istemiyorsa o tam anlamıyla müümin sayılmaz. o diğer dinlerden komşusu veya kerdeşi için aynısını ister ama müümin olmaz diyorum. adamlar sosyalizm'e inan onu yapıyor hadisleri rehber ediniyor ama bizimkiler ne yapıyor bırak din kardeşi için istemiyi diyorlarki (YA SEV YA TERK ET) veyahut diyorlarki devlet böyüklerimiz filistin'de adalet temsilicisi mazlumların sesi gözü kulğı oluyor ama iş kürt'ler olunca (KADINDA OLSA ÇOCUKTA OLSA GÖVENLİK GÖÇLERİ GEREĞİNİ YAPACAKTIR)
hucurat suresi ayet
10.Mü'minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup-düzeltin ve Allah'tan korkup-sakının; umulur ki esirgenirsiniz
ayet
13.Ey insanlar, gerçekten, Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler (şeklinde) kıldık. Şüphesiz, Allah Katında sizin en üstün (kerim) olanınız, (ırk ya da soyca değil) takvaca en ileride olanınızdır. Şüphesiz Allah, bilendir, haber alandır.
Alt 13 Mayıs 2010, 19:01   Mesaj No:15
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Alıntı:
Ecrin Üyemizden Alıntı

evet ii bi noktaya değinmişsin (tevhidsiz adalet söylemi olurmu?) olur bence nasıl dersen çünkü başka inançlarda olan onlar adaletle yönetilen devletler var bizim isalam devleti dediğimiz devletlerden çok daha adaletli ve eşit yönetilen devletler var adamlar'da belki allah ve peygamber inancı yok ama insanlara ve başka dinler çok ii bi şekilde saygı gösteriyorlar. bunlar mesela fıransız devrimi veya sosyalizm islamdan aldıkları bilgilerle çok ii şeyler yaptılar ama ne yazıkki bizim abilerimiz devlet böyüklerimiz ne yaptılar ırkçılığa koltuk sevdalığına ve onlara benzemeye kaçıp hem kendilerini hem devletlerini hem halklarını ve en önemlisi islamiyeti islam coğrafyasını geride bırakmalarını sağladılar bunu daha uzatabiliriz ama gerek yok. ha mümin'e gelince onun söylemi daha farklı olur. çünkü din kardeşliğini teşvik etmek amacıyla kullanılan bi sözcük bence mesela hadislerde denildiği gibi kendisi için istediği şeyi komşusu veya din kardeşi için aynısını istemiyorsa o tam anlamıyla müümin sayılmaz. o diğer dinlerden komşusu veya kerdeşi için aynısını ister ama müümin olmaz diyorum. adamlar sosyalizm'e inan onu yapıyor hadisleri rehber ediniyor ama bizimkiler ne yapıyor bırak din kardeşi için istemiyi diyorlarki (YA SEV YA TERK ET) veyahut diyorlarki devlet böyüklerimiz filistin'de adalet temsilicisi mazlumların sesi gözü kulğı oluyor ama iş kürt'ler olunca (KADINDA OLSA ÇOCUKTA OLSA GÜVENLİK GÖÇLERİ GEREĞİNİ YAPACAKTIR)
hucurat suresi ayet
10.Mü'minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup-düzeltin ve Allah'tan korkup-sakının; umulur ki esirgenirsiniz
ayet
13.Ey insanlar, gerçekten, Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler (şeklinde) kıldık. Şüphesiz, Allah Katında sizin en üstün (kerim) olanınız, (ırk ya da soyca değil) takvaca en ileride olanınızdır. Şüphesiz Allah, bilendir, haber alandır.
evet eğer tatmin etmemişsem sizi benim şeyxe gidebilirsiniz çünkü ben onun müridiyim ve onun izindeyim. ya bide şeyxim başka şéxler müridlerine ceneti garantiliyorlar yani onlari cenetle mijdeliyorlar peki sen müridlerine ne vereceksin biliyorsun böyle belleş şéxlık olmaz
Alt 13 Mayıs 2010, 23:52   Mesaj No:16
Medineweb Usta Üyesi
Armagan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Armagan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5753
Üyelik T.: 20 Aralık 2008
Konular: 65
Takdir Et:

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
ben evren önal malazgirt'liyim yani muş malazgirt eskişehir anadolu açık üniversitesinde 1. sınıf öğrensiyim adalet bülümünü okuyorum beni haftanın misafiri seçmişsiniz sorularınıza amadeyim.yazmaya caktım ama kolaylaştırın zorlaştırmayın sözünü rehber edinerek yazdım artık.
Allah razı olsun bakın hıcde zor olmadı bu sizin için .....

Niyet mi önemli amel mi?
Alt 14 Mayıs 2010, 23:33   Mesaj No:17
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Alıntı:
evet eğer tatmin etmemişsem sizi benim şeyxe gidebilirsiniz çünkü ben onun müridiyim ve onun izindeyim. ya bide şeyxim başka şéxler müridlerine ceneti garantiliyorlar yani onlari cenetle mijdeliyorlar peki sen müridlerine ne vereceksin biliyorsun böyle belleş şéxlık olmaz
cevaplar için gelek spas.
şeyhleri müritleri karıştırmayalım, uçuşa geçmeye niyetim yok
Alt 15 Mayıs 2010, 13:38   Mesaj No:18
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Ecrin Üyemizden Alıntı
Alıntı:
cevaplar için gelek spas.
şeyhleri müritleri karıştırmayalım, uçuşa geçmeye niyetim yok
spas xweş ama uçmak'ta güzel bişey
Alt 16 Mayıs 2010, 17:44   Mesaj No:19
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
müslümanlardan Üyemizden Alıntı
Selamun aleykum BIRA [KÜRTÇE GİRİŞ YAPTIĞINIZ İÇİN KARDEŞİ KÜRTÇE YAZAYIM DEDİM]

VE SİZE SORUM ŞU OLACAK biz müslümanlar BU ÇAĞIN SAHABİLERİ ,HAVARİLERİ ,RABBANİLERİ olmamız için nasıl bir yapılanma ile DİNİ ALLAHA HAS KILARAK YAŞAYA BİLİRİZ.
aleyküm selam heval. öncelikle biz sahabi olamayız benim bildiğim kadarıyla sahabi peygamber efendimizle olan ondan ders alan onu gören kişilere denir. havariler ise Hz isa'nın yardımcılığını yapanlara denir. ama rabbani olabilirmiyiz diyorsan onu bilemem. o sana senin sabır ve ilmine bağlı bişeydir. ha bizi yani müslümanları kast ediyorsan. bu zamanda her kes sahabi havari veya rabbani olabilir. kendi yanında veya çevresinde ilim öğrenip ve öğretebilir. onlar gibi onların yaşayış tarzlarını benimseye bilir. yani ilim öğrenmek artık çok daha kolay ve basit olmuş. herkes hz isa'nın yardımcısı peygamber efendimizin talebesi ve allah'ın sadık ve ilim kulları arasına girebilir. ha bide şimdiki zamanla o dünemi ayırt etmen gerek yani bin dört y.y. veya iki bin yıl öncesindeki şartlar bir olamaz! bizim onlara ulaşmamız için daha kırk fırın ekmek yememiz gerek... allah yardımcımız olsun. saygılarımla.
Alt 16 Mayıs 2010, 18:24   Mesaj No:20

ali

Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:ali isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 4
Beğenildi:2
Takdir Et:

Alıntı:
merd Üyemizden Alıntı
kürd değilim ama anlarım.kürtçe bilmeyenlere haksızlık olur.türkçe yazın lütfen
emredersiniz bay dervişim.başka arzunuz

Alıntı:
Açelya Üyemizden Alıntı
Konuyu saptırmayın lütfen Evren bey burda bız (bütün olarak söylüyorum bakın BİZ) anlamıyoruz lütfen aynı yazınızı türkçe olarak yazarmısınız?

Sonucda sitenın temel yapısıda türkçe degıl mi?
gel sana kürtçe öğreteyım.

Alıntı:
AlimOğlu Üyemizden Alıntı
siz kürtçe öğrenin.çokmu zor.?
kapasite meselesi Alimoğlu.bunların öğleden sonra kafası çalışmaz.
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)