Medineweb Forum/Huzur Adresi

Medineweb Forum/Huzur Adresi (https://www.forum.medineweb.net/)
-   Hafta'nın Misafiri (https://www.forum.medineweb.net/111-haftanin-misafiri)
-   -   2012 10. hafta Misafiri Mihrinaz (https://www.forum.medineweb.net/haftanin-misafiri/21359-2012-10-hafta-misafiri-mihrinaz.html)

Esma_Nur 04 Mart 2012 16:32

2012 10. hafta Misafiri Mihrinaz

Selamun aleyküm arkadşlar bu haftaki misafirimiz ilahiyat öğrncsi kardeşimiz Mihrinaz... misafirliğiniz hayırlı olsun. Seni tanımak isteriz.Bekliyoruz sizi buyrun :) Arkadaşlar buyrun tebrik ve sorularınızı iletebilirsiniz. :)

mehmet akif2 04 Mart 2012 18:35

Cevap: 2012 10. hafta Misafiri Mihrinaz

mihrinaz arkadaşım misafirliğin hayırlı olsun eminim benden az seni terletmezler:) ben senin hakkında az çok birşey biliyorum ama seni daha yakından tanımak isterim

Ravza'm 04 Mart 2012 19:17

Ablacığımm hayırlı olsun misafirliğin c*

Mihrinaz 04 Mart 2012 23:01

ben şimdi misafirmi oldum.halbuki iyiden iyiye buraya yerleşmiştim.gülümseyen000madem misafir kabul ettiniz başım gözüm üstüne

Mihrinaz 04 Mart 2012 23:04

Alıntı:

Esma_Nur Üyemizden Alıntı (Mesaj 162653)
Selamun aleyküm arkadşlar bu haftaki misafirimiz ilahiyat öğrncsi kardeşimiz Mihrinaz... misafirliğiniz hayırlı olsun. Seni tanımak isteriz.Bekliyoruz sizi buyrun :) Arkadaşlar buyrun tebrik ve sorularınızı iletebilirsiniz. :)

aleyküm selam sayın esma nur.allah razı olsun.elimden geldiğince dilimin döndüğünce,vaktimin elverdiği ölçüde kendimi tanıtayım.

Mihrinaz 04 Mart 2012 23:16

ismim emine.30 yaşındayım.evliyim 3 çocuğum var.1 oğlum 2kızım.ihl mezunuyum.edebiyat veya tarih bölümünde okumayı çok istedim ve çok uğraştım.malum bildik sebeplerden dolayı olmadı.yıllar sonra ilahiyat önlisansa kaydoldum.aslında hiç heyecanlı değildim.ama eşim bana ,benden çok inandı,herşeyle o ilgilendi,şimdi başarım ve çalışma azmim en çok onu sevindiriyor.bölüm derslerini çok sevdim,bana,hayatıma çok şey katacak dersler olduğuna inanıyorum.meslek edinme,şimdilik bi yerde hocalık yapayım gibi bir telaşım şimdilik yok.küçük kızım 2 yaşında ve ben evdeyim .bu bölümü okumak 3 çocuklu,gurbette olan bir anne için çok fazla şey demek.zaten evde geçmesi gereken bi zamandı,bende böyle değerlendiriyorum.hakkımda söyleye bileceklerim bunlar.buyurun merak ettikleriniz lütfen

Mihrinaz 04 Mart 2012 23:19

Alıntı:

mehmet akif2 Üyemizden Alıntı (Mesaj 162660)
mihrinaz arkadaşım misafirliğin hayırlı olsun eminim benden az seni terletmezler:) ben senin hakkında az çok birşey biliyorum ama seni daha yakından tanımak isterim

ArO*arkadaşım.misafirlik... ne bileyim utandım birden.inşallah zorlamazlar.

Mihrinaz 04 Mart 2012 23:20

Alıntı:

Ravza'm Üyemizden Alıntı (Mesaj 162665)
Ablacığımm hayırlı olsun misafirliğin c*

ArO* ravzam

mehmet akif2 04 Mart 2012 23:25

inşallah zorlamazlar emine ben nickinle hitap ediyordum zaten nickim kızımın adı demiştin ben basitçe soru sorayım çocukların kaç yaşında

Mihrinaz 04 Mart 2012 23:38

oğlum 9 yaşında mehmet emin,kızım mihrinaz sena 6 yaşında,ve zehra begüm 2 yaşında.

mehmet akif2 04 Mart 2012 23:43

maşallah yavrularını allah bağışlasın isimleri de çok güzel

İnceSızı 05 Mart 2012 08:41

Hoşgeldiniz hayırlı olsun misafirliğiniz :) Misafiri terletmeden bırakmazlar tecrübeyle sabit gülümseyen000 Kolaylık diliyorum...

su damlası 05 Mart 2012 08:43

Misafirlğiniz hayırlı olsun .çocuklarınıza hayırlı yaşlar sizede hayırlı ömürler diliyorum..:)

Mihrinaz 05 Mart 2012 10:39

Alıntı:

İnceSızı Üyemizden Alıntı (Mesaj 162753)
Hoşgeldiniz hayırlı olsun misafirliğiniz :) Misafiri terletmeden bırakmazlar tecrübeyle sabit gülümseyen000 Kolaylık diliyorum...

allah razı olsun.gözümü korkutmayın ben misafirimafrn*

Mihrinaz 05 Mart 2012 10:40

Alıntı:

su damlası Üyemizden Alıntı (Mesaj 162754)
Misafirlğiniz hayırlı olsun .çocuklarınıza hayırlı yaşlar sizede hayırlı ömürler diliyorum..:)

allah razı olsun hepimize inşallahalkış000

erol 71 05 Mart 2012 10:46

S.A.misafirliğin hayırlı olsun.Rabbim istediklerini hakkında hayırlı eylesin.Kolaylıklar versin.

Ben de kırk yaşındayım.Ertelenmiş heveslerimi gerçekleştirmek için yaşımı engel görmüyorum.Ne acıdır ki çocuklarım üniversite okurken ancak bu fırsatı elde edebildik.Olsun.mahcup000Allah bu uğurdahepimizin yardımcısı olsun.:)

mehmet akif2 05 Mart 2012 11:00

Alıntı:

erol 71 Üyemizden Alıntı (Mesaj 162762)
S.A.misafirliğin hayırlı olsun.Rabbim istediklerini hakkında hayırlı eylesin.Kolaylıklar versin.

Ben de kırk yaşındayım.Ertelenmiş heveslerimi gerçekleştirmek için yaşımı engel görmüyorum.Ne acıdır ki çocuklarım üniversite okurken ancak bu fırsatı elde edebildik.Olsun.mahcup000Allah bu uğurdahepimizin yardımcısı olsun.:)

aslında burası mihrinazın misafir sayfası ama demeden edemiyeceğim senin lise bilgilerin bizdan 9 sene daha eski ve hatırladığım kadarıyla ablacağım sen düz lise mezunusun
seni gerçekten takdir ediyorumalkış000alkış000evet000

mehmet akif2 05 Mart 2012 11:02

mihrinaz asıl soru soracaklar gelince terlersin onları beklerken sana ikramda bulunayım

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Mihrinaz 05 Mart 2012 11:33

Alıntı:

erol 71 Üyemizden Alıntı (Mesaj 162762)

okurken duygulandım arkadaşım.karar verip harekete geçtiğimizde engel ortadan kalkar diye düşünüyoprum ben.heveslerin ,beklentilerin ertelenmesinin ,allahım ogün gelecekmi demenin ne demek olduğunu inan çok iyi biliyorum.mahcup000ve ogün geldiği için şükrüm sonsuz.geç gelmiş .varsın olsun herşey nasılsa yeni başlıyor.c*

Mihrinaz 05 Mart 2012 11:35

Alıntı:

mehmet akif2 Üyemizden Alıntı (Mesaj 162767)
mihrinaz asıl soru soracaklar gelince terlersin onları beklerken sana ikramda bulunayım

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

ArO* çok iyi düşünmüşsün arkadaşım.ellerine sağlıkc*

İnceSızı 05 Mart 2012 11:37

(^_^)

Esma_Nur 05 Mart 2012 11:41

Teşrif ettiğiniz için tşkler mihrinaz :) ikramlık sorularımızı sunalım inş. Kardeşimizi daha yakından tanımak isteriz. Buyrun :)

insanlarla iletişiminiz nasıldır?

güler yüzlü müsünüz?

ağlar mısınız? ağlarsanız neden?

hiç unutamadığınız en kötü gününüz?

hiç unutamadığınız en mutlu gününüz?

mutluluk sizin için ne ifade ediyor?

kimler için nelerden vazgeçersiniz taviz verirsiniz?

hayat felsefeniz nedir?

iki yolunuz var birincisi kariyer ikincisi aşk ?hangisini seçerdiniz?

yaptığınız en büyük çılgınlık?

Hayatı Bir resimle anlatmanız istenseydi Ne cizerdiniz ?

Hiç gün batımını izlediniz mi? Her güneşin batışında ömrünüzden bir günün gidişi sizi üzüyor mu?

Hayatta en cok kıymet verdiğiniz?

bi şeyle uğraşmaktan ne zaman vazgeçersiniz?

size göre sevgi

size göre macera

size göre hayal

size göre kardes

size göre dost

size göre aile

size göre eş

size göre hayat..

size göre insan

size göre özlem

sizegöre hasret

size göre beklemek

size göre gitmek

size göre mutluluk

size göre endişe

size göre özgürlük

bi gün herşeyi bırakıp kaçmak isteseniz nereye gidersiniz?

(-) ler (+) ları hep götürür mü?

sonuna kadar dayanır mısınız yoksa hemen mi pes edersiniz?

ölmeden önce yapmam gerek dediğiniz bişe var mı?

ne tarz müzikler dinlersiniz?

forumda sizi en mutlu eden olay?

forumda sizi en çok üzen olay?

forumda en çok ilginizi çeken konular?

hayat size ne öğretti?

hayatınızda illa yapın dediğin bişe var mı bize?

kolay gelsin...

talibetün 05 Mart 2012 12:17

mihrinaz misafirliğin hayırlı olsun :)
hsgldn
herhalde büyük bir ihtimalle bu güzel forumu ilahiyat konularını araştırır ken buldun düşünceli000sfhfgshsfhsgh

Mihrinaz 05 Mart 2012 13:29

Alıntı:

talibetün Üyemizden Alıntı (Mesaj 162785)
mihrinaz misafirliğin hayırlı olsun :)
hsgldn
herhalde büyük bir ihtimalle bu güzel forumu ilahiyat konularını araştırır ken buldun düşünceli000

ArO*talibetün.seni buralarda görmek güzel.aynen öyle oldu.netle çok bağlantım yoktur hatta hiç yoktur.sadece bu formdan istifade ediyorum.evet ilahiyat konuları araştırırken buldum ama olsun bu aileyi çok sevdim iyikide katılmışımc*

Mihrinaz 05 Mart 2012 13:32

ben teşekkür ederim sayın esma nur .ikramlarınızı alıcam inşallah saygılarc*

bilinmez 05 Mart 2012 14:05

medineweb misafirliğinizde size kolay gelsin...:),yukardaki sorulara cevabınızdan sonra inşaallah daha sonra bi kaç sorum olacak tekrar kolay gelsin..

Mihrinaz 05 Mart 2012 21:45

Alıntı:

Esma_Nur Üyemizden Alıntı (Mesaj 162777)
Teşrif ettiğiniz için tşkler mihrinaz :) ikramlık sorularımızı sunalım inş. Kardeşimizi daha yakından tanımak isteriz. Buyrun

insanlarla iletişiminiz nasıldır?
hemen diyalog kurabilecek şekilde iyidir.
güler yüzlü müsünüz?
öyle olduğumu söylerlerl
ağlar mısınız ağlarsanız neden
evet ağlarım.karşımdakinin ağlaması yeterde artar bile

hiç unutamadığınız en kötü gününüz?
hiç unutamayacak kadar kötü bir günüm olmadı

hiç unutamadığınız en mutlu gününüz?
ankarada geçen günlerim

mutluluk sizin için ne ifade ediyor?
gönle dokunabilmeyi,tevazuyu

kimler için nelerden vazgeçersiniz taviz verirsiniz?
hiç vazgeçilmezim olmadı ama müsamahakar olabilirim

hayat felsefeniz nedir?
mutlu olmak için uzman dinlemeye gerek yok,sağlıklıysam,nefes alıyorsam,ve başkasının derdiyle dertlenebiliyorsam hayatım anlamlıdır

iki yolunuz var birincisi kariyer ikincisi aşk ?hangisini seçerdiniz?
3.yol için uğraşırdımhyyyyy

yaptığınız en büyük çılgınlık?
evliliğimizin ilk senelerinde ankarada oturuyorduk.yıl başı gecesiydi.eşim ufak bir soğuk algınlığı için gittiği hastanede serum yemek zorunda kalmıştı.bana tel.edip sakin olmamı saat 2den önce gelemeyeceğini söyleyince ,saat 12 de ,oturduğumuz ıssız yerden yarım saat yürüyerek eşimin yanına gittim.beni görünce hem hayret etmiş hemde çok sevinmişti.ulucanlarda oturuyorduk ve yılbaşı gecesiydi malumunuz

Hayatı Bir resimle anlatmanız istenseydi Ne cizerdiniz ?
resim konusunda okadar yeteneksizimki anlatamam bilegülümseyen000

Hiç gün batımını izlediniz mi? Her güneşin batışında ömrünüzden bir günün gidişi sizi üzüyor mu?
ah ah ,ömrümden bir gün daha gidişimi yoksa zayi olmuş bir gün duygusumu bilemem beni çok hüzünlendirir

Hayatta en cok kıymet verdiğiniz?
ailem,sakladığım anılarım,kitaplarım ve dostlarım

bi şeyle uğraşmaktan ne zaman vazgeçersiniz?
eğer sıkıntı vermeye başlamışsam vazgeçerim.dedimya çok öyle aman aman vazgeçilmezim yoktur
size göre sevgi
hayatı yaşanabilir kılan duygu

size göre macera
hayatımın bibr yerinde mutlaka olmalı

size göre hayal
toz bulutu

size göre kardes
can demektir

size göre aile
hayattayken kusurunla ,hatanla,kabul göreceğin,kıskançlığın olmadığı yegane yer
size göre eş
ne anlam yüklediğinize bağlı,benim için şu hayatta aynı yöne bakabilip,birbirimizi görebilme,göremediğin yerdede kafasını çevirip görmesini sağlamaktır

size göre hayat..
bir saniye öncesini bile bir daha geri getiremeyeceğimi bildiğim , benimde vay be okadar zaman geçmişmi dediğim ,meşgalelerimle doldurduğum mana

size göre insan

size göre özlem

sizegöre hasret

size göre beklemek
olgunlaşmak sabrı öğrenmek demek

size göre gitmek
nasılsa gelecek
size göre mutluluk
kıymetini bildiğimi düşündüğüm an
size göre endişe
geç satte gelen telefon

size göre özgürlük
evlilikc*

bi gün herşeyi bırakıp kaçmak isteseniz nereye gidersiniz?

zaten bir gün herşeyi bırakıp gitmeyecekmiyiz.iyisimi bi yere gitmeyeyim
(-) ler (+) ları hep götürür mü?
benim için geçerli değil

sonuna kadar dayanır mısınız yoksa hemen mi pes edersiniz?
içinde bulunduğum duruma bağlı.ne yalan söyleyeyim sonuna kadar ısrar kıyamet uğraşmam

ölmeden önce yapmam gerek dediğiniz bişe var mı?
hacca gitmeyi,eşimle islam ülkelerini gezmek,çocuklarımın mürüvvetini görmek,sonra torunlar,işte sonra sonra ve sonra sizce bitermi

ne tarz müzikler dinlersiniz?
tasavvuf musikisi,türk müziği,sanat müziği,türküler,ilahi ve ezgiler

sizlerle tanışmış olmak ve mehmet akifin bayan olduğunu öğrenmem .ayrıca ravzam la aynı memleketli olup hatta akraba bile olabilecek duruma gelmemizde beni çok mutlu etmiştigülümseyen000
forumda sizi en çok üzen olay?
olmadı

forumda en çok ilginizi çeken konular?
musabbin umeyrin yazıları,fecr hocanın ,abdulmelik aslında bütün paylaşımlar ilgimi çekiyor

hayat size ne öğretti?
umutsuzluğa düşmemeyi,zira huzuruna döndüğümde beni herhalimle kabul edecek bir rabbim olduğunu

hayatınızda illa yapın dediğin bişe var mı bize?

namazı dosdoğru kılmaya çabalayıp alnı secdeden kalkmayanlardan olalımve kuran hayat düsturumuz olsun,ve yalanın hayatınızdan ve hayatımızdan geçmemesi temennisi ile

kolay gelsin...

inanın terledim mehmet akif beni bekliyordur kaçmam lazım. ders paylaşımımız vardı.hepinize en derinden saygılar

mehmet akif2 05 Mart 2012 21:49

sen daha buralarda dolaş ravzada terkettti

sizlerle tanışmış olmak ve mehmet akifin bayan olduğunu öğrenmem

bu yazdığın da beni mutlu etti

Mihrinaz 05 Mart 2012 22:46

Alıntı:

la diyebilmek Üyemizden Alıntı (Mesaj 162819)
medineweb misafirliğinizde size kolay gelsin...:),yukardaki sorulara cevabınızdan sonra inşaallah daha sonra bi kaç sorum olacak tekrar kolay gelsin..

ArO*buyurun lütfen

Esma_Nur 05 Mart 2012 22:54

Cevaplar için tşkler

Mihrinaz 06 Mart 2012 06:40

Alıntı:

Esma_Nur Üyemizden Alıntı (Mesaj 163040)
Cevaplar için tşkler

ne demek efendim ikramınızı hiç geri çevirirmiyim.dilim döndüğünce duygularımı tarif etmeye çalıştım:)

bilinmez 06 Mart 2012 14:32

Sayın mihrinaz hanım,Lailahe illallah derken ilk başta,la ilahe vardır,buda ilk başta bi RED,daha sonra bi kabul olna İLLALLAH,vardır,örneğin Allah rasulunun döneminde,LAİLAHE ler[sahte ilahlık taslayanlar],Ebu cehil ve meclisileri olan DARUN NEDVE VE MEŞAME,idive rasulullahta bunları RED edip daha sonra Allahtan başka İLAH OLMADIĞINI tasdik edmek olan,illallah ı BÖYLE ANLATIYOR,V e insanların ancak böyle kurtulacağını beyan ediyordu,

O dönemdede ebucehil ve yandaşları hakkında rabbimiz kuranda,siz onlara sizi kim YARATTI DERSENİZ Allah diyecekler,diye beyan ediyordu,yani bu insanlar Allahın yaratıcılığını biliyor,ama HÜKMÜNDE ANAYASASINDA ortaklar koşuyorlardı ve meclislerinde hüküm çıkarıyorlardı..

size sorum şu bi insanın LAİLAHEİLLALLAH DEDİKTEN SONRA,ilk basamak olan LAİLAHELERİ ne olmalıki günümüzde nasıl ve kimleri red edmesi lazımki İLLALLAHI GEÇERLİ OLSUN VE SADECE SÖZDE KALMASIN.yani lailahe illallah sihirli büyülü bi söz değilki insanı müslüman yapsın,günümüz insanları bu sözü derken NELERİ RED edmeleri lazım...

şimdideden teşekkürler..

Mihrinaz 06 Mart 2012 22:15

Sayın La diyebilmek,

Söylediklerimi hayatıma yansıtabiliyor olmayı isterdim.Tam olarak yansıtamadığım için bu soruya cevap veriyor olmak çok da hoşuma gitmiyor.Sonuçta biliyor olmak ve bildiklerini süslü bir şekilde ifade etmek fakat uygulamada tam zıttı davranmak ta "La" dememiz gerekenlerden biri..

"La ilahe illallah" kavramı islamın özü olan tevhidi oluşturmaktadır ve senin de söylediğin gibi bu iş "La ilahe" ile başlar.İslam beyinlerde kendisi ile birlikte yürüyecek, kendisine alternatif olacak hiçbir fikir, ideoloji ve izm istememektedir.Dolayısıyla bir "La" ile bunlara ait ne varsa yıkılmasını, reddedilmesini ister.İster ki "illallah"'ı temiz bir dimağa yerleştirsin.Dolayısıyla islamın ilk dönemi sadece ve sadece bu kavram üzerine şekillenmiştir. Ve bu kavramla şekillenen hayatlar bir "La" ile yaşamlarındaki putların hepsini teoride ve pratikte, sözde ve yaşamda silmişlerdir.

Bugünün müslümanlarının en büyük sorunlarında biri de La diyememektir.Çünkü La demek sizin nickinizdeki kadar kolay değil.La demek bütün yaşam şeklini değiştirmektir.La demek bütün hazlarından vazgeçmektir.La demek bütün övünç kaynaklarını önemsiz saymaktır.La demek hiçbir yakınlığı Allahın yakınlığının üstüne yerleştirmemek demektir.Gerektiğinde kendine de demektir .

Bence günümüzde La denilemesi gereken en önemli ilah nefsimiz.İlah dedim çünkü biliyoruz ki kim neyin peşinden gidiyorsa onu ilah kabul etmiştir.Ben de dahil günümüz müslümanları burada uzun uzun anlatmaya gerek duymadığım nefse hoş gelen güncel hayat tarzına La diyebilmeli.Herşeyden önemlisi bu.Sadece bunu yapabilsek bile yeterli olacağı kanısındayım..Fakat bu kolay mı? Günümüzde hangi ev hanımı gününü alışveriş merkezlerinde para harcayarak, günlerde gezerek, sözde çocuklarının peşinde koşarak geçirmiyor.Çocukların eğitimi ile uğraşıyoruz diye övünüyoruz.Halbuki onları yarıştırarak aslında annneler birbirimizle yarışıyoruz.Çocuğumuz kazandığında diğer annelere karşı kendimiz kazanmış gibi seviniyoruz.Bazen çocukların bu durumu bir annnenin zamanının büyük bölümünü alıyor.Anne fark ederek veya etmeden çocuklar üzerinden üstünlük arzusunu tatmin ediyor.Eğer çocuk başarılıysa bu daha çok hoşuna gidiyor ve bunu çevresine hissettirme gereği duyuyor.Eğer başarısızsa bu seferde çevresine karşı kinlenmeye başlıyor.Günlerde bazen bir iki sayfa kitap okuyor ve bununla gerekli görevi yerine getirdiğimize inanıyoruz ve dedikoduya devam ediyoruz.Eskiyen elbiselerimizi, ayakkabılarımızı fakirlere verip alışveriş merkezlerinden en kalitelilerini en pahalı fiyatlara alıyoruz.Günümüzün getirdiği bütün hazları biz de aynen yaşamaya çalışıyoruz.İlmimiz arttıkça amelimiz gibi haykırılması gereken yerde sesimiz de azalıyor.İlmimize taparcasına her ortamda ahkam kesmeyi becerebiliyoruz.Sözümüz beğeniliyorsa hoşumuza gidiyor ve daha çok söz söyleme ihtiyacı duyuyoruz.
çok uzun uzun yazıp sizi sıkmak istemiyorum .3 çocuk annesi olarak özele indirdiğimde nefsimiz ,ailemiz,ilmimiz övülmek la diyemediklerimizdendiyebilirim saygılar

talibetün 07 Mart 2012 00:11

Alıntı:

mihrinaz Üyemizden Alıntı (Mesaj 163191)
Sayın La diyebilmek,

Söylediklerimi hayatıma yansıtabiliyor olmayı isterdim.Tam olarak yansıtamadığım için bu soruya cevap veriyor olmak çok da hoşuma gitmiyor.Sonuçta biliyor olmak ve bildiklerini süslü bir şekilde ifade etmek fakat uygulamada tam zıttı davranmak ta "La" dememiz gerekenlerden biri..

"La ilahe illallah" kavramı islamın özü olan tevhidi oluşturmaktadır ve senin de söylediğin gibi bu iş "La ilahe" ile başlar.İslam beyinlerde kendisi ile birlikte yürüyecek, kendisine alternatif olacak hiçbir fikir, ideoloji ve izm istememektedir.Dolayısıyla bir "La" ile bunlara ait ne varsa yıkılmasını, reddedilmesini ister.İster ki "illallah"'ı temiz bir dimağa yerleştirsin.Dolayısıyla islamın ilk dönemi sadece ve sadece bu kavram üzerine şekillenmiştir. Ve bu kavramla şekillenen hayatlar bir "La" ile yaşamlarındaki putların hepsini teoride ve pratikte, sözde ve yaşamda silmişlerdir.

Bugünün müslümanlarının en büyük sorunlarında biri de La diyememektir.Çünkü La demek sizin nickinizdeki kadar kolay değil.La demek bütün yaşam şeklini değiştirmektir.La demek bütün hazlarından vazgeçmektir.La demek bütün övünç kaynaklarını önemsiz saymaktır.La demek hiçbir yakınlığı Allahın yakınlığının üstüne yerleştirmemek demektir.Gerektiğinde kendine de demektir .

Bence günümüzde La denilemesi gereken en önemli ilah nefsimiz.İlah dedim çünkü biliyoruz ki kim neyin peşinden gidiyorsa onu ilah kabul etmiştir.Ben de dahil günümüz müslümanları burada uzun uzun anlatmaya gerek duymadığım nefse hoş gelen güncel hayat tarzına La diyebilmeli.Herşeyden önemlisi bu.Sadece bunu yapabilsek bile yeterli olacağı kanısındayım..Fakat bu kolay mı? Günümüzde hangi ev hanımı gününü alışveriş merkezlerinde para harcayarak, günlerde gezerek, sözde çocuklarının peşinde koşarak geçirmiyor.Çocukların eğitimi ile uğraşıyoruz diye övünüyoruz.Halbuki onları yarıştırarak aslında annneler birbirimizle yarışıyoruz.Çocuğumuz kazandığında diğer annelere karşı kendimiz kazanmış gibi seviniyoruz.Bazen çocukların bu durumu bir annnenin zamanının büyük bölümünü alıyor.Anne fark ederek veya etmeden çocuklar üzerinden üstünlük arzusunu tatmin ediyor.Eğer çocuk başarılıysa bu daha çok hoşuna gidiyor ve bunu çevresine hissettirme gereği duyuyor.Eğer başarısızsa bu seferde çevresine karşı kinlenmeye başlıyor.Günlerde bazen bir iki sayfa kitap okuyor ve bununla gerekli görevi yerine getirdiğimize inanıyoruz ve dedikoduya devam ediyoruz.Eskiyen elbiselerimizi, ayakkabılarımızı fakirlere verip alışveriş merkezlerinden en kalitelilerini en pahalı fiyatlara alıyoruz.Günümüzün getirdiği bütün hazları biz de aynen yaşamaya çalışıyoruz.İlmimiz arttıkça amelimiz gibi haykırılması gereken yerde sesimiz de azalıyor.İlmimize taparcasına her ortamda ahkam kesmeyi becerebiliyoruz.Sözümüz beğeniliyorsa hoşumuza gidiyor ve daha çok söz söyleme ihtiyacı duyuyoruz.
çok uzun uzun yazıp sizi sıkmak istemiyorum .3 çocuk annesi olarak özele indirdiğimde nefsimiz ,ailemiz,ilmimiz övülmek la diyemediklerimizdendiyebilirim saygılar

alkış000alkış000alkış000

mehmet akif2 07 Mart 2012 00:28

benden de alkış000alkış000alkış000

H.A.Y.A.T. 07 Mart 2012 10:37

mihrinaz abla çok güzel açıklama olmuş. la demek yürek ister öyle dekanın odasına dalıpda naber la demeye benzemez. yalnız dekan içerde iken la demek lazım oda boşken değil Ağzı-Açık000

bilinmez 07 Mart 2012 15:33

Alıntı:

mihrinaz Üyemizden Alıntı (Mesaj 163191)
Sayın La diyebilmek,

zamanızı ayırıp cevapladığınız için teşekkürler,çevrenizin üzerinde değerlendirmelerinizle verdiğiniz bilgiler sizin duyarsız bir insan olmadığınızın kanaatinine uyandım buda beni mutlu etti,yalnız insanlarla yarışmak kısmı bayağı acı bi tablo,çünkü duyarlılık insanı bu tür zaafiyetlerden alıkoyması gerekirken insanlarla yarışınca,bazen insanca yaşamaktanda uzaklaşa biliyor insan.çocukların dünyalıklarını yapmaya çalışırken ahiretlerinide önemsememiz gerekli ki siz önemsiyorsunuz en azından dedimya duyarsız bi,kişi değilsiniz verdiğiniz cevaplarlada bunu anlatmışsınız.

kapitalist düzenin içinde her şeyi ihtiyaç sayan bi kültürde maalesf siret etmiştir insanlara buda onların alış verişte haddi aşmalarına da yol açmış olabiliyor,halbuki islami hassasiyette olan insanlar düzenin birer işlek parçaşı değilde,düzenin yanlışlığının izalesi için uğraşan kişiler olmalıdırlar.Yoksa eşini,işini, ve çocuklarını ,aşını yarıştıranlar matinesine döndürülmüş bi türkiye haline gitmektedir yurdumuz..:)

Bunuda ancak devlet eliyle önlem alınırsa toplumsal bi facia önlene bilir buda öyle bi devlet olmalıki Allahın hükmünde Kendini ilah gören hükümet değilde,Allahın hükmüyle hükmeden bi yönetimle olur ancak.

Yoksa çocuklarında hem dünya hemde ahiretteki gelecekleri vahim olur,ve asıl yarıştıran sistemdir insanları batıl bi ideoloji için,tamda bu durumlarda LA diyebilmeli her anne ve baba...

Yani bilinçli olmak ŞAK,ŞAK TUTARAK el çırpmak yerine biraz,bu bilincini hayat yansıtmakta gerekir,

tekrar saygılar ablama açıklamaları için...daha sonra başka soruda soracam inşallah tabiki sıkılmassanız,sorularım bu şekilde olacak yani bi önceki sorular gibi ,,:)

Mihrinaz 07 Mart 2012 23:40

Alıntı:

H.A.Y.A.T. Üyemizden Alıntı (Mesaj 163239)
mihrinaz abla çok güzel açıklama olmuş. la demek yürek ister öyle dekanın odasına dalıpda naber la demeye benzemez. yalnız dekan içerde iken la demek lazım oda boşken değil Ağzı-Açık000

evet000evet000evet000

Elvin meyra 08 Mart 2012 13:43

misafirliğin hayırlı olsun arkadaşım bir soruda ben soracağım inş

Mihrinaz 08 Mart 2012 14:04

Alıntı:

Elvin meyra Üyemizden Alıntı (Mesaj 163495)
misafirliğin hayırlı olsun arkadaşım bir soruda ben soracağım inş

allah razı olsun ,ne demek arkadaşım tabiki sor

SAAT: 20:15

vBulletin® Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306