Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medineweb,Açılış Tarihi:  11 Kasım 2012 (15:00), Konuya Son Cevap : 18 Kasım 2012 (13:26). Konuya 72 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 14 Kasım 2012, 21:42   Mesaj No:51
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:
Standart Cevap: Bu Haftanın Misafiri '' muallime'' Ablamız

Alıntı:
ebda82 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Misafirliğiniz hayırlı olsun .Yazdıklarınızı itina ile okudum size olan saygım ve sevgim bir kat daha arttı çok verimli bir hayat yaşıyorsunuz,size gıbta ettim dua edin de bizlerde ilim yolunun yolcusu olalım,hayatımızı dinimize göre tanzim edelim.
Benim en büyük şikayetim zamanımı güzel ve verimli kullanamamaktan yana size de sorum bu yönde olacak
Bir gün sizin için nasıl değerli kılınır?

Allah razı olsun Allahu Teala sizi hizmet ehli eylesin inşallah.

Plan program yapabilirsin. Yaptığın plana uyabilir misin kendini kontrol edersin.Alimler günlerini üçe ayırmışlar.

ibadet-ilim-zikir

Aile ve diğer dünyalık işler

Dinlenme-uyku

İlahiyat okuduğuna göre emri bil maruf nehyi anil münker yapabilir ,hemen en yakın çvrenden başlayarak,

çocuğun ,kardeşin ,hatta eşin komşuların bir ders veya sohbet grubu oluşturabilirsin.

Başta herşey zor olur ama sonra, Rabbim ihlasımızı beğenirse arkası gelir.

Bu işlerde niyet çok önemlidir.Allahın dinine yardım etmek (ateşe bir damlada olsa su götürmek karınca misali)

Ey iman edenler! Eğer siz Allah'a (Allah'ın dinine) yardım ederseniz O da size yardım eder, ayaklarınızı kaydırmaz(.Muhammed suresi 7)

Allah için yapmakve bu niyette devamlı olmak başarılı olmak için birinci şarttır.Yalnız bu şart öyle kolay değildir.Güzel niyetle başlasa bile bu niyete devam etmek zordur.

Vaktini boşa geçirdiğini düşündüğünde şunu hep aklımıza getirebiliriz.
Cennette pişmanlık yoktur.Sadece ''keşke dünyada bir saniyemi bile boş geçirmeseydimde şu üstteki mertebelerde olsaydım diye bir pişmanlık gıpta vardır''

Çok iyi anlatamadım biliyorum ama daha sonra da görüşürüz inşallah. birde

Neyi çok arzu ediyorsan.Annene dua ettir.Annelerin ve babaların duası peygamber duası gibidir reddolunmaz.Annem bana çok dua eder.Biride oruç açan çocuklarına dua ettirirdi.Rabbim böyle zamanda oruç tutan çoukların duasını da kabul eder.

Başarılar dua iledir.Alah emanet ol.

Alt 14 Kasım 2012, 21:46   Mesaj No:52
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Ey iman edenler! Eğer siz Allah'a (Allah'ın dinine) yardım ederseniz O da size yardım eder, ayaklarınızı kaydırmaz.(Muhammed /7)

Allahın bizim yardımımıza ihtiyacı yoktur.Rabbim dilerse ttüm dünyadakileri Müslüman yapardı.Burdaki mana Müslümanlar çalışmalı.

Alt 14 Kasım 2012, 21:52   Mesaj No:53
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Esma_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Cevaplarinizi ilgi ile takip ediyoruz hocam bizi kirmayip değerli zmninizdan bizede yer ayirdiğiniz için tşkler edyoruz.))
Asıl ben Teşekkür ederim Ben forum olarak ilk burda yazdım ve burda kaldım.Burdaki arkadaşalara da kıymet veriyorum.

Alıntı:
mihrinaz Üyemizden Alıntı Mesajı göster
muallime hoş geldin arkadaşım,misafirliğin hayırlı olsun

soru cevap bölümünden artıp buralara gelemiyorum artık

seni misafir olarak ağırlamaktan ve seni tanımaktan ayrıca memnun oldum,

koşuşturmana,heryere herşeye yetişmene hayranım,

rabbim onun rızası için yaptığın ilmini artırsın,yoğunluğunu ve sayınızı artırsın inşallah,
allaha emanet ol

Yoğunluğunu artırsın kısmı hariç,amin diyorum Bende sizleri tanımaktan memnunum.

Alt 14 Kasım 2012, 23:02   Mesaj No:54
Medineweb Sadık Üyesi
Ene Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Ene Garip isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20682
Üyelik T.: 07 Ekim 2012
Arkadaşları:7
Konular: 26
Beğenildi:8
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

hocam sabr etmek ile ilgili bir şeyler söylermisiniz?sabrın mükafatı, herşeye sabır etmemiz mi gerekiyor,her çektiğin sıkıntı sınav mıdır? selam ve dua ile...

Kalbi kırık olanın kalbine Allah dokunur...
Alt 15 Kasım 2012, 12:00   Mesaj No:55
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

[QUOTE=bilinmez;199143]Benimde bi kaç sorum var, inşaallah her kes için faydalı olur sorularda ,cevaplarda...

1.islamın son rasulu muhammed as,peygamber olmadan önce yaşadığı toplumun içinde,gerek akrabaları gerek mekke şehir devletinde yaşayanlarla geçinip gidiyordu ve hatta tarihi malumatta kendisine muhammedul emin ismini vermişler mekkenin ileri gelen yönetim kadrosu,yani muhammed bin abdullah ken kimseyle herhangi bi sorunu olmayan,40 yaşından sonra muhammed rasulullah olmasıyla,yaşadığı bütün mekke şehri ve,akarabaları Rasulullahı yalanlayıp,Ona ve ,rasulullaha inanan her kese her türlü işkenceyi reva görüp,evinden barkından ettirilip ve rasulullah ile savaşmaya kadar götüren ne idi,40YIL hiç bir sorun yaşamayan birbiriyle geçinen ve hatta ortak hılful fudula kadar ,ortak çalışma yapanları işkillendiren ve baba oğula,anne oğula,kardeş kardeşe karşı tavır almaya,hatta birbirleriyle savaşmaya götüren sebeb neydi..yani muhammed bin abdullaha, muhammedul emin diyenler,daha sonra ne olduda muhammed rasulullah olunca bu kadar değiştiler Rasulullah bunlara ne dedi,nasıl bi tebliğ yaptı..

2.Bizlerde rasulullah ve rasuller gibi yaşasak ve rasuller gibi tebliğ yapsak bizimde başımıza aynısı gelebilir mi..başımıza rasullerin geldiği gelmiyorsa TEBLİĞİMİZDEKİ EKSİKLİK NERDE,ve nasıl telafi edebiliriz,veya bizler Rasullerden daha mı iyi tebliğ yapıyoruzki HİÇ KİMSE BİZİM TEBLİĞİMİZE TEPKİ GÖSTERMİYOR,YOKSA BİZ NABIZA GÖRE ŞERBET Mİ VERİYORUZ..

Birinci ve ikinci soruya beraber cevap vermek istiyorum,

Hira mağarasında 14 asır evvel ''oku''emriyle başlayan ilahi vahiyi doğuya ve batıya ulaştırmak her

müslümanın görevidir.

Kime?

Fikir sancısı ve kuyusunda ve küfrün karanlığında kıvranan insanlara .

Nasıl?

Çağın aletlerini ,yeniliklerini kullanarak

yaşadığı asrın, çağın ihtiyaçlarına cevap verecek bir uslüp ve sistemle .

Yaşanacak zorluklarda peygamberler alimler örnek alınır.

Neden tebliğimizin tesiri yok?

Niyet doğru olmadığı için,medot doğru olmadığı için olabilir.Bence tebliğcilerin edep adap derslerinde

başlamaları gerekir.kendini ıslah edemiyen başakalarını islah edemez.

Başımıza rasullerin başına gelenler gelmiyor,çünkü o putperestlere biz mslümanlara tebliğ ediyoruz(.Bazı sözleri duyar gibiyim)

Tebliğ edenlerde çeşitli imtihanlardan geçerler.Gücümüze kuvetimize göre imtihandan gçeriz.

Rasululah ile bizim tebliğ ettiğimiz toplum Türkiye müslümanlarını düşünerek söylüyorum arasındaki farkı bilmek önemli.Birde tebliğ medot ve cemaat işidir.İyi bir organize olmadan yapılan çabalar ne yazıkki( sizinde belirttiğiniz gibi) cılız kalmaktadır.

Alt 15 Kasım 2012, 12:48   Mesaj No:56
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

muallime size göre hayal yerine yazdığın söz burda okuduğumdan beridir aklımda

bu yaz hz.Osmanın bir sözünü ben yeni duydum ve kalakaldım isabetinden dolayı.o söz şu''Allah nasib etmeyeceği şeyin hayalini kurdurmaz.''

çok güzel söz ben de lisansa tamamlamak isteğine girdim gireli ya yapamazsam diye çoğu kez düşünüyordum

bu söz beni de cesaretlendirdi

allah razı olsun sizden
allah istediğin şeyi er veya geç veriyor

hayat size ne öğretti yerine

Hiçbir zaman aileni ihmal ederek ,başkalarına iyilik yapmaya çalışma.

çok çok doğru söz

Alt 15 Kasım 2012, 12:52   Mesaj No:57
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
zilzal Üyemizden Alıntı Mesajı göster
hocam sabr etmek ile ilgili bir şeyler söylermisiniz?sabrın mükafatı, herşeye sabır etmemiz mi gerekiyor,her çektiğin sıkıntı sınav mıdır? selam ve dua ile...

Ey iman edenler sabır ve namazla yardım isteyin.Şüphe yokki Allah,sabredenlerle beraberdir.Bakara 153

Çaresiz biz sizi biraz korku,biraz açlık,biraz da malllardancanlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz.sabredenleri müjdele.Bakara 155

Sabrın mükafatı dünyada da ahirettede genişliktir.Sabrın sonu selamettir.Sadece bir söz değil,hakikattir.
Her sıkıntı bir imtihandır.

Kuranı Kerimde nerdeyse 84 ayet var sabırla ilgili.Kulun sabırlı olması Allaha isyan etmemesi demektir.Bela geldiği anda Allahu tealaya bu belayı verdiği için kızması isyan manasına gelir.

Fakat her yaşadığımıza sabretmemiz gerekir mi?İnsanın başına gelenler iki türlüdür.Allahın kendisi için takdiri(özürlü doğması,yakınlarını kaybetmesi,afetler,hastalıklar vs.)

İkinci olarakta kendi seçimi ;dindar ve dindar olmayan iki eş adayı arsında dindar olmayanı seçip çeşitli sıkıntılara maruz kalması gibi

Faize bulaştıktan sonra batması gibi

Evladını din üzere yetiştirmeyip ondan zulüm görmesi gibi.

Eğer başına gelen kendi eliyle yapıp ettiklerinden ise bol tevbe istığfar etmeli.Değilse ,sabırdan başka çare yoktur.Allahu Tealaya yönelip bol dua etmelidir.Sıkıntıda olan hiç bir zaman şunu unutmamalı ki Hiç bir sıkıntı hayat boyunca sürmez.Hiçbir ferahlıkta hayat boyu sürmez.Sıkıntıda olan insan zanneder ki bu sıkıntı hiç bitmeyecek.Halbuki Allah sıkıntı içinde bir zaman belirlemiştir.Dilediği zaman o sıkıntıdan onu kurtaracaktır.Duaların tesiri çok büyüktür.

İnsan bazen çaresizliği sabır zanneder.Yol yordam bilmeyişini sabır zanneder.Bu sabır değil acizliktir.

Bir örnek,
Zengin bir ailenin kızı buraya evlendi.Cahil ailenin niyeti; yanlış yolda olan oğullarını gelinin doğru yola getirmesiydi.Gelin tam 6-7 yıl koca yüzünü altı ayda bir gördü.sabırla kocasının bir gün evine geri dönceğini bekledi.Bir gün artık yeter deyip boşanma davası açtı.Dava açınca........adam geri döndü!!boşanmak istemediğini söyledi.bir iki yıl denediler,öbürü bunları rahat bırakmadı.Şimdi tekrar ayrıldılar.Genç kadının 10 yılı boşa gitmiş oldu.

Bu kadın bir çocuğum var diyerek hiç görmediği kocasını beklemesi sabırmıdır?

Bence gençliğini boşa harcamasıdır.Sabır bu değildir.

Boşanmanın moda haline geldiği bir zamanda güzel bir örnek olmadı biliyorum ama.

Herşeye sabretmemiz gerekmiyor,Mesela içki içen zina eden birisiyle ya da karısının (kocasının) islamı yaşamasına engel olan bir kişi ile kimse yaşamını sürdürmek zoorunda değildir.Allah bizden bunu istemiyor.

Alt 15 Kasım 2012, 13:04   Mesaj No:58
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
muallime size göre hayal yerine yazdığın söz burda okuduğumdan beridir aklımda

bu yaz hz.Osmanın bir sözünü ben yeni duydum ve kalakaldım isabetinden dolayı.o söz şu''Allah nasib etmeyeceği şeyin hayalini kurdurmaz.''

çok güzel söz ben de lisansa tamamlamak isteğine girdim gireli ya yapamazsam diye çoğu kez düşünüyordum

bu söz beni de cesaretlendirdi

allah razı olsun sizden
allah istediğin şeyi er veya geç veriyor
Mehmet akif sen ister oku ister okuma çok başarılı ve azimli bir kişisin.Yalnız nasıl dua edeceğini de bilmek gerekir.Dua çok tesirlidir.Rabbim isterse çok kapıyı açar.

Hayal meselesi çocuklarımız için çok önemlidir.Onların hayallerini dinlemeli ,ufuklarını açacak masallar hikayeler anlatmalıyız.

Alt 15 Kasım 2012, 13:06   Mesaj No:59
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Sizden de Allah Razı olsun

Alt 15 Kasım 2012, 13:37   Mesaj No:60
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Benimde bi kaç sorum var, inşaallah her kes için faydalı olur sorularda ,cevaplarda...

3.dünya üzerinde 1,5 milyar müslüman olduğu söyleniyorda,neden dünyada öldürülenler hep bu müslüman denilenler..

4.Şuanki islami etüt çalışmaları rasulullahın döneminden daha fazla iken,Kuran neden hayata inemiyor,bu kadar çok müntesibi,hocası hacısı olmasına rağmen ..ibadetlerin haricine niye hitab edmiyor kuran,yoksa kuranın ibadet dışındaki hükümleri sadece OKUMAK VE HATMETMEK İÇİN MİDİR...Değilse ne zaman diğer hükümlerde hayata şekil verecek.Kuran, namaz oruç gibi hayatımızda olan diğer hükümleri ne yaparsak,tıpkı namaz gibi hayatımıza girecek.....
Bu iki soru kıymetli,

3.soruya cevap
Sünen-i Ebu Davud
4297... Sevban (radiyallahu anh) 'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:
"Yakında milletler, yemek yiyenlerin (başkalarını) çanaklarına (sofralarına) davet ettikleri gibi size karşı (savaşmak için) biribirlerini davet edecekler."
Birisi:
"Bu, o gün bizim azlığımızdan dolayı mı olacak?” dedi.
Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ;
"Hayır, aksine siz o gün kalabalık fakat selin önündeki çerçöp gibi zayıf olacaksınız. Allah düşmanlarınızın gönlünden sizden korkma hissini soyup alacak sizin gönlünüze de vehn atacak" buyurdu. Yine bir adam:
Vehn nedirya Rasululah diye sorunca,
"Vehn, dünyayı (fazlaca) sevmek ve ölümü kötü görmektir" buyurdu.

Bundan daha güzel cevap var mı?Ölümü kötü görmek cihadı nefsin istememesi.

4.soruya cevap

Kuranadaki ibadetler ,zahiri va batını diye ayrılabilir.Mesela gözle gördüğümüz ibadetler,Namaz ,oruç,zekat hac gibi .
Batını ibadetler sadece kendinin bilebileceği (yada kendinin bile bazen farkedemediği)

Kibirlenme,sabır et,suizanda bulunma,ihlas ve takva üzere ol,alay etme ,

lakap takma dedikodu etme ,nemime yapama gibi güzel ahlak tealluk eden emirler vardır .

İşte sizin karşı geldiğiniz( Tasavvuf)nefis terbiyesi olmadığı için sadece ibadetler zahirde olup batına hitap etmediği için insanların ne okudukları Kuran gırtlakalrından aşağı iniyor.nede hayatımızı tanzim etmemize yarıyor .Herkes nefsinin kusurlarıyla başbaşa.Güzel ahlaklı kişi yüz kişiden kaç tanedir.Herkes birbirini aldatmaya çalışıyor.İnsanoğlu nefis terbiyesi yapmadan bir adım dahi gidemez.

İşte bu kadar araştırmaya rağmen bir adım iyileşme olamamasının sebebi.

Bir insan Allahın razı olduğu bir kul olacaksa

1-İtikadı sağlam olacak(neye nasıl inanırım bilecek),Cumhur ulemanın yolundan ayrılmayacak.(Ehli sünnet vel cemaat)

2-İlim öğrenecek

3-Bildiği ile amel edecek

4-ihlaslı olacak( nefsinin terbiye )

vesselam

Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 11 Kişi okuyor. (0 Üye ve 11 Misafir)