Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi mehmet akif2,Açılış Tarihi:  13 Nisan 2014 (01:04), Konuya Son Cevap : 20 Nisan 2014 (12:14). Konuya 116 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 13 Nisan 2014, 13:26   Mesaj No:11
Medineweb Aktif Üyesi
hiranur86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:hiranur86 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27674
Üyelik T.: 25 Nisan 2013
Arkadaşları:2
Konular: 6
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Bu Haftanın Misafiri "eRkam_turabii" kardeşimiz

turabi kardeşime sorularım

selamün aleyküm,

1-Putçuluk asrında nice putperestin ağzından besmele çıkıyorken onların ve onları Müslüman görenlerin besmelenin mahiyetini anladıklarını söyleyebilir miyiz?

2- Şirk ilaç diye insanlara yutturulup insanlık şirk hastalığına yakalanmışken, insanlar şirkten kurtulup, tevhide nasıl kavuşacaklar.

3-İnsanlara senelerce film, dizi, eğlence, yarışma, maç seyrettirenlerin amaçları nelerdir?

4-Allahın dininin emir ve yasaklarının uygulanmadığı bir toplumda, kimin ya da kimlerin emir ve yasakları uygulanmaktadır
Alt 13 Nisan 2014, 14:12   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:

misafirhanemize hoş geldiniz güzel bir hafta geçirmek temennisiyle hayırlı konukluklar
Alt 13 Nisan 2014, 14:18   Mesaj No:13
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Misafirliğiniz hayırlı olsun
Alt 13 Nisan 2014, 14:39   Mesaj No:14
Medineweb Emekdarı
İslaminesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İslaminesil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40187
Üyelik T.: 20 Mart 2014
Arkadaşları:0
Memleket:Wan
Konular: 316
Beğenildi:1404
Beğendi:590
Takdirleri:533
Takdir Et:

Selamun Aleyküm...
Misafir edip İkramda bulundunuz Rabbim sizi mükafatlandırsın inşallah .
Hoşbulduk cümleten Allah razı olsun aranızda bulunmak kardeşliğinize talip olmak kadar güzel bir duygu olamaz herhalde.
Sorulan sorulara inşallah bildiğim kadarı ile cevap vereyim..
Alt 13 Nisan 2014, 14:52   Mesaj No:15
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
nurşen35 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Hoşgeldin Erkam Turabii, misafirliğin hayırlı ve uğurlu olsun. Hemen sorumu sormak istiyorum.

Van'ın en meşhur yemeği nedir , tarif eder misin?
Sitemizde sizi yazar olarak tanıdık, başka bir mesleğiniz varmı?

Değerli büyüğüm hosbulduk ,
Vanın yemek kültürü sayılmakla herhalde bitmez,Çünkü medeniyetler beşiği olduğu için süre gelen yemek çeşitleri halen devam etmekte,Örnek vermek gerekirse;
1)-Van kahvaltı kültürü ile meşhurdur, genelde büyük şehirlerde Van kahvaltı sofrası diye açılan yerler mevcut bulunmakta.
2) keledoş dediğimiz yeresel yada aşiretsel olarak yapılan yemek türüdür.
3) Ayran aşı dediğimiz bi tür yemek daha varki bu genelde özel yapılır misafire göre..

daha niceleri varki yeni yeni tatmaya başladım çünkü memleketime uzun süreden sonra yeni yerleştim...

Diğer sorunuz yazarlıkla alakalı , O kadar da değilde yazarlık ,lakin yazmayı seviyom ,oda herhalde bi aralar tek kalmaktan olacak ki epey yazmışım sonra gec farketdim )
Düşünce ufkunu zorlamayı seviyom, Araştırmayı daha çok seviyom yeterki bir şey kafada takıla dursun sonuç alana kadar irdelerim...
İnsanlarımız özgüvenlerinden dolayı yazmaktan çekinir ,lakin bir denedikten sonra insan beynindeki b
ellek hafıza kartını pc takar gibi gözün önüne gelir ve hafızayı çalıştırmaya başlar yeterki bellekteki birikimini islami kullansın ...

Umarım açıklayabilmişimdir.
Alt 13 Nisan 2014, 14:57   Mesaj No:16
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
tecelli Üyemizden Alıntı Mesajı göster
hayırlı olsun kardesim konuklugunuz isim benzerligi degilse ben kardesimi tanıyorum sanırım kapanan forumumuz ravzada vardı
Allah razı olsun Abi inşallah hayır olur...ki hayırda işimiz olur inşallah..

Bi yerlerde üyeliğim olacak ve ravzada yabancı gelmiyor eyerki banner ve logo tasarımları varsa ve ismim varsa benimdir ))
Alt 13 Nisan 2014, 15:04   Mesaj No:17
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4415
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:

Aynı bölgeden olduğumuz için acaba, aynı tat olan yemek çeşitlerimiz var mı, diye merak etmiştim. Sadece ayran aşı, bizde ayran çorbası diye adlandırılıyor. Yazarlık konusunda da Rabbim yolunu daha da genişletsin, selametle.
Alt 13 Nisan 2014, 15:34   Mesaj No:18
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
hiranur86 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
turabi kardeşime sorularım

selamün aleyküm,

1-Putçuluk asrında nice putperestin ağzından besmele çıkıyorken onların ve onları Müslüman görenlerin besmelenin mahiyetini anladıklarını söyleyebilir miyiz?

2- Şirk ilaç diye insanlara yutturulup insanlık şirk hastalığına yakalanmışken, insanlar şirkten kurtulup, tevhide nasıl kavuşacaklar.

3-İnsanlara senelerce film, dizi, eğlence, yarışma, maç seyrettirenlerin amaçları nelerdir?

4-Allahın dininin emir ve yasaklarının uygulanmadığı bir toplumda, kimin ya da kimlerin emir ve yasakları uygulanmaktadır
Aleykum selam kardeşim hosbulduk..Sorularını bildiğim kadarı ile cevap vermeye çalışıyım kardeşim..

1)-Putun tanımını aslında iyi kavramak lazım kanaatindeyim,Allaha ortak koşmak Asrı saadetde nasıl olmuş günümüz de nasıl dır,diye iki bölüme ayırırsak ,Müşrik tabir etdiğimiz Mekkelilere neden müşrik denildi diye karşımıza soru çıkar ki binaleyn onlar putperesti ,yani Allah şirk koşuyorlardı hani kendiler de demiyorlarmıydı Biz menata uzza ya diğer putlara inanmamizin nedeni Allah yaklaştırsınlar diyedir,Bunun dışında putperstlik görülen nesne dışında görülmeyen fikirler dahiline girerki bunlarıda başka bir örnekle misal vermek gerekirse ,Allah gökyüzünün bizlerde yeryüzünün hakimiyiz ,Allahı tanıyorlar lakin yerde hiçbirşeylerine karışamaz gibi bir inanç içindeydiler..
Bilmemek mesuliyet anlamında kayıklanacak bir durum değildir yani bilmekle hükümlüdür,bugünümüz çadaş putları ve onların tabiinleri putperstler ki açık ve alayani görüyorunuz işledikleri şirktir ,islamda bunlara müşrik der,Bunlar besmele bilse ne olur bilmese ne olur ,Allah ı yegana hüküm sahibi , yerlerin ve göklerin sahibi olduğunu kabul etmedikten sonra...

Zaten günümüz Müşrikleri Ezanın mahiyetinin gerçek anlamını bilselerdi camilerde okunmalarına izin verirlermiydi Sonuc ta ezanda ne deniliyor La ,,,Neye La ,kime La, Allah bunların hepsine hayır diyor benden başka ilah ve kanun koyucu...

2) Şirk bataklığı konusuna Hz Aliden güzel bir sözle başlamak isterim Derki ilim kapısı,Şirk karıncanın kımıldaması kadar hassastır,Şuan ümmet olarak öyle bir şirk bataklığındayız ki,analayani şirklere bile ses edemiyoruz nedeni ise elbetdeki Hıyanetin hocalarının eliyledir,Allahın bize dönderdiği Asıl islami ,bu kurum ve şahıslar kendi menfi dünyalık çıkarlarına ses etmeyecek kendi ilahlarına karışmayacak bir islam ile halka gitdiler buna karşı çıkan Alimlerde şehid edildiler,
Ümmet okumaktan aciz davetçiler davet etmekten aciz konuma gelirse Tevhidi İslam nasıl bu putperestlerin önüne geçecek,,

Tevhidi islam kalblerimizde ve evimizde olmak üzeri her birey üzerine düşeni yaparsa elbetdeki Allahın dinnine yardım dilirse Allah bunu karşılığını peyde pey verecektir ki bizler samimii olursak...
Burda en büyük görev Alimlere ,hocalara düşüyor sonuçta bir birey olmak ayrıdır ,yüzbinleri peşinden giden biiri olmak ayrıdır..
ilk önce bu hocaların islamı anlatmaları lazım dır ki !! buda çiçeklerle anlatılmaz Tagut put şirk müşrikle anlatılır.

3)Elbetdeki bu gibi dünyalık eğlenceleri modern tabi edilen ülkelerin elinden geldiğini düşünürsek ,bu halka yapılan bir uyuşturucu operasyonudur,Uyustucu içenler yada Alkol kullanlar kendilerindemidir İdrak edebiliyorlarmı ,yanlarınında evleri talumar edilse tepki verebiliyorlarmı Hayır Neden peki çünkü kendinde değillerdir ,buna mukabilen uyutulduklaru süre icersinde onları yapanlar istedikleri doğrultuda istediklerini yaptırırlar..

4)Elbetdeki Allahın emir ve yasaklarının uygulanmadığı yerde tagutların kanunları geçerlidir,dünyalık olan bu kanunlar nefislerinde işlerine geldiği için müşrik toplumların Allahı kanun koyucu değilde Tamam bizi yaratdı bize karışamaz mantığı ile şeytanın yoldaşları olmuşlardır ki Cehennem alevinin odunları olmaya taliptirler.

Hakkın helal et kardeşim yazarak biraz toparlamk zor oluyor bu sorulara ayrıca birdaha yine yazacam Allah razı olsun günümüz sorunların en büyüğü olan putperstlik müşrik ve şirk konusu ülkemzde yaygın görülen ve işin ilginç yanı Allah için olduğunu sanan zavallılar var,ve bunlarda bizlerin belki en yakınları yani içimizde olanlar,bu konuda bizlere cok önemli görevler düşüyor hak nerden gelirse gelsin kimden gelirse gelsin dinlemeli ve dinletmelidir ,yasamalı ve yasatmalıdır.
Alt 13 Nisan 2014, 15:40   Mesaj No:19
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
nurşen35 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Aynı bölgeden olduğumuz için acaba, aynı tat olan yemek çeşitlerimiz var mı, diye merak etmiştim. Sadece ayran aşı, bizde ayran çorbası diye adlandırılıyor. Yazarlık konusunda da Rabbim yolunu daha da genişletsin, selametle.

Allah razı olsun Büyüğüm,,genelde yemekler her ilde aynı farklı tad damak bakımdan farklıdır.bizde acem köftesi vardır ,diğer ileerde farklı isimlerle içindekilerde ayndır genelde ,
Ama bizde bu vardır fasulye ve kuru soğan herkesin zaten göz bebeği değilmidir gerçi bu aralar fasulye cok pahalı onun yerine etli yemekler yiyioz et hani biraz daha ucuz ondan olabilir )
Alt 13 Nisan 2014, 15:46   Mesaj No:20
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
ilahiyatçı 1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:ilahiyatçı 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 24663
Üyelik T.: 07 Ocak 2013
Arkadaşları:10
Konular: 25
Beğenildi:10
Beğendi:3
Takdirleri:10
Takdir Et:

hoşdeldiniz hayırlı olsun misafirliğiniz..............

ikramlar çaylar geç kalmışım gibi.........

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: