Medineweb Forum/Huzur Adresi

Medineweb Forum/Huzur Adresi (https://www.forum.medineweb.net/)
-   Hafta'nın Misafiri (https://www.forum.medineweb.net/111-haftanin-misafiri)
-   -   14. Haftanın Konuğu Seleme (https://www.forum.medineweb.net/haftanin-misafiri/9532-14-haftanin-konugu-seleme.html)

Medine-web 08 Şubat 2009 17:41

14. Haftanın Konuğu Seleme

bu hafta değerli öğretmenimiz Seleme'yi tanıyacağız..
buyurun hocam tanıyalım sizi[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Seleme 08 Şubat 2009 18:02

Cvp: 14. Haftanın Konuğu Seleme

Teşekkür ederim sayın Admin...

1982 yılının sıcak bir temmuz ayında Anadolu'nun en doğusunda bulunan küçük bir köyde dünyaya geldim:) Bu evreleri çabuk geçeyim sıkmayayım sizleri:)

2007 yılında kafkas sınıf öğretmenliğinden mezun oldum.Bunalımlı kpss'nin hüsranla sonuçlanması üzerine daha fazla dayanamayarak özel bir kolejde işe girdim.Şuan Ankara'da özel bir kolejde mini mini birlerimle mutlu bir hayat sürmekteyim...

Aklıma başka bişey gelmiyor siz sorun ben cevap vereyim ama zor olmasın:)

medinelii 08 Şubat 2009 18:56

evet saygı deger hocam

1- mesleğinizi kendiniz mi seçtiniz yoksa tamamen tevafuk mu:) ?

2- suan bulundugunuz ilin dışında görev yapmakk istesen burası olurdu?

3_ verdiğiniz eğitimden memnun musun? genel olarak üretici öğrtm normlarına göre mi davranıyorsun?

4- eğitimde aile katılımını nasıl sağlıyorsun?

5- ailenin kaçıncı çocuğusun?

6- sence kişiliği etkileyen etmenler arasında ekonominin ve sosyal çevrenin etkisi var mı ?

merak ettiğim sorular :D buyrun efenım

Emekdar Üye 08 Şubat 2009 19:17

Kardeşim Seleme ALLAH yardımcın olsun en kutsal görevlerden birini yapmaktasın.
sorum,çağımızdaki yetişen nesil sizce nasıl

Esma_Nur 08 Şubat 2009 19:32

tebrikler seleme anladığım kdr rıyla öğrtmensin ne kutsal bir meslek vede çok sabır isteyen seni bunun için de kutlarım
RABBİM YARDIMCIN OLSUN

Seleme 08 Şubat 2009 19:55

evet saygı deger hocam
Saygı ve sevgi bizden efem:)
1- mesleğinizi kendiniz mi seçtiniz yoksa tamamen tevafuk mu[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] ?

Doğuda kararları anne ve babalar alır hele bide cinsiyetiniz kızsa okul seçiminden,eş seçimine kadar aile etkilidir.Benim de iş seçimimi babam yaptı:) sağ olsun güzel bir iş seçmiş.Mesleğimden memnunum ama eğer bu tercih bana bırakılsaydı PDR okumak çok isterdim.Belki ilerde yüksek lisans yaparsam psikoloji ile ilgili bir alan seçicem.

2- suan bulundugunuz ilin dışında görev yapmakk istesen burası olurdu?

Önemli olan herhangi bir şehirde yaşamak değil sevdiğim insanlarla aynı mekanı aynı şehrin havasını solumak..İlla da şu ilde olsam diyeceğim bir yer yok.

3_ verdiğiniz eğitimden memnun musun? genel olarak üretici öğrtm normlarına göre mi davranıyorsun?

Verdiğim eğitimin yapısını okul belirliyor ben ve arkadaşalarım bu yapıya yorum katıyoruz.Üretici derken çağdaş eğitim anlayışını kast ettiyseniz; evet artık müfredat ve hedefler bu yaklaşıma göre hazırlanıp uygulanıyor.

4- eğitimde aile katılımını nasıl sağlıyorsun?
Geçen sene memleketimde devlet okulunda kısa bir süre ücretli öğretmenlik yaptım.O zaman ailelerle iletişim o kadar zordu ki.Ama özelde çalışınca muhatabınız sadece öğrenci değil aynı zamanda veli.Velilerde haklı olarak verdikleri paranın karşılığını bekliyorlar bu yüzden onları eğitimin bir parçası olarak görüyorum.İstemesemde:)

5- ailenin kaçıncı çocuğusun?

Ailenin sonuncu çocuğuyum.4 kardeşiz ben en küçüğüm şanslı olduğumu sakın düşünmeyin :)

6- sence kişiliği etkileyen etmenler arasında ekonominin ve sosyal çevrenin etkisi var mı ?

Kişilik genetik olduğu kaadar çevre ve ekonomik olanaklarla da doğru orantılıdır.

medinelii 08 Şubat 2009 20:00

tskler efenimm yuregınıze saglıkk

Seleme 08 Şubat 2009 20:14

Alıntı:

MEVLÜT HÖNÜL Üyemizden Alıntı
Kardeşim Seleme ALLAH yardımcın olsun en kutsal görevlerden birini yapmaktasın.
sorum,çağımızdaki yetişen nesil sizce nasıl

Temennilerinizden dolayı Allah razı olsun...
Çağımızda yetişen nesil ekonomik şartların günden güne iyileşmesinden dolayı oldukça şanslı.Okul,sağlık hizmetleri,alt yapı,ulaşım...vs bizim zamanımızda ki gibi değil.Bu konuda oldukça şanslılar iman açısından bakarsak dünde bugünde çocuklarda en etkili kavram olan aile kavramı karşımıza çıkıyor.Müspet ailelerin çocukları dini kavramlara daha meğillidir.Ama ekonomik imkanların daha artması isviçrede ki gibi bir durum meydana getirir mi bilinmez.Aile kavramını ne zaman batıdaki gibi yitirirsek aynı buhrana bizim çocuklarımızda saplanıp kalacak.Üstat Said Nursi'nin güzel bir sözü vardır; dün bitti dünü düşünerek sabrınızı bitirmeyin; gelecek ise henüz yaşanmadı sabrınızı geleceği düşünerek bitirmeyin şu anı yaşayın-tam böyle olmasada mesaj buydu-yarın çocuklarımız iman açısından nasıl tehlikeler bekler Allah-u alem.Ama geleceğe yatırım yapmak doğru çocuklar yetiştirmeye bağlı...

Seleme 08 Şubat 2009 20:15

Alıntı:

Esma_Nur Üyemizden Alıntı
tebrikler seleme anladığım kdr rıyla öğrtmensin ne kutsal bir meslek vede çok sabır isteyen seni bunun için de kutlarım
RABBİM YARDIMCIN OLSUN

Ecmain abla Allah razı olsun....

Emekdar Üye 08 Şubat 2009 20:37

Hayırlı olsun dostum:)Seni biraz yoracağım kusura bakma:)
Hemen sorularıma geçeyim...

Önce kişisel sorular;
1-En sevdiğin yazar ve beğendiğin bir şiirin bir bölümünü paylaşırmısın bizimle?
2-Senin için en anlamlı cümle nedir ? Ve bu cümle hakkında biraz yorum alabilirmiyim ?
3-Sevdiğin ilahi ezgi ve ayrıca bunların dışında bir parça ismi alabilirmiyim ?
4-Medinewebin en yetkisi ismi olsaydın(admin) forumda ne gibi değişiklikler yapardın ve ben bu değişikliğin neresinde yer alırdım?
5-Bu kavramlar senin için ne ifade ediyor birer cümle ile açıklayabilirmisin ?
Anne :
Huzur:
Aile :
Evlilik :
Medineweb:
Yuva:
Sabır:
Gurbet:
Özlem:
Umut :

Dini ve siyasi sorularıma geçeyim :)
1-En sevdiğin islami kişilik (peygamber efendimiz,sahabeler hariç)
2-Seher ablanın bir sorusu güzel idi onun affına sığınarak ben sorayım sence İslamın kırılma noktası nerede patlak verdi ?
3-Peygamber efendimizin sünnetine sarılmakla onu yaşamak gibi olurmuyuz?
4-Sence siyasi mezheplerin oluşmasına sebep olan ihtilafları bugün dile getirmenin bir artısı var mıdır?
5-Şia hakkında görüşün nedir?
6-İran devrimi hakkındaki fikirlerini alabilirmiyiz?
7-Biliyorsun Filistinde ateşkes ilan edildi bu konuda ne düşünüyorsun?
8-Hamasın terör örgütü olarak ifade edilmesine tepkin nedir yada bu konudaki fikirlerin?
9-Filistin konusunda kılını kıpırdatmayan arap ülkeleri büyük miktarda maddi yardım yapacaklarını açıklamışlar bu konuda ne düşünüyorsun?
10-Yerel seçimlerde kime oy verecen:))

Şimdilik bu kadar:)

Belgin 08 Şubat 2009 20:58

bidenem hayırlı olsun Allah kolaylık versin... :)

muhtarın maşallahı var [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

bende bir kaç tane soru sorayım..

1- Hayatında keşkelerin oldumu?
2- Geriye dönme şansım olsada şu yaşadığımı düzelteseydim dediğin oldumu?
3- Çıkmaza girdiğinde nasıl hareket edersin?
4- En çok ne için dua edersin?
5- Sabırlımısın?
6- Ne kadar sıklıkla Kur'an okursun?

Aysima 08 Şubat 2009 21:01

selemecan hayırlı olsun konugumuz ilk günden yormayalım seni[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Seleme 08 Şubat 2009 21:03

Önce kişisel sorular;
1-En sevdiğin yazar ve beğendiğin bir şiirin bir bölümünü paylaşırmısın bizimle?
Şiirden pek anlamam Dursun Ali Erzincanlı'nın şiirlerini hüngür hüngür ağlayarak dinlerim.Necip fazıl'ı da beğenirim ama şiirle aram çok iyi değilidr.En sevdiğim islamı yazar Reşit Haylamaz "Efendimiz" adlı serisini büyük bir zevkle okumuştum.Üstün Dökmen'i de beğenerek okurum.
2-Senin için en anlamlı cümle nedir ? Ve bu cümle hakkında biraz yorum alabilirmiyim ?
Bir haylı düşündüm bu soruyu.
Direkt bir cümle yok ama genel hatlarıyla bana değer verildiğini içeren cümleler benim için çok anlamlı ve özeldir.
3-Sevdiğin ilahi ezgi ve ayrıca bunların dışında bir parça ismi alabilirmiyim ?
Sevdiğim ezgi Ömer Karaoğlunun "Yaşamak Adı için Yaşamak" ve "gece"adlı eserleri.Şarkı olarak da bu aralar yeğenim çok sevdiği için ceza'dan "fark var"ı dinliyorum itiraf edeyim ki ceza'nın şarkılarını beğeniyorum :)
4-Medinewebin en yetkisi ismi olsaydın(admin) forumda ne gibi değişiklikler yapardın ve ben bu değişikliğin neresinde yer alırdım?
Medineweb'in en yetlili ismi ben olsaydım medineweb ismi olmazdı:)
Diyelim oldu o zaman sevmediğim kişileri ban ban ban diye banlardım:)
5-Bu kavramlar senin için ne ifade ediyor birer cümle ile açıklayabilirmisin ?
Anne : Rabb-i Rahim'in dünyadaki merhamet menbası.
Huzur: Tüm vazifelerimi yerine getirip vicdanen relax olmak.
Aile : Arkamdaki saklı güç-özellikle babam-
Evlilik : Şimdilik almıyım feminist takılıyorum:) Belgin anladın sen onu:)
Medineweb: Netteki tek adresim bir türlü kopamadığım ikinci ailem...
Yuva: Sıcacık hoş bir ortam-anne, baba ,çocuk-
Sabır: Mesleğim...
Gurbet: Ankara ama vuslat belli değil...
Özlem: Dostlarım.
Umut : Kpss:)

Seleme 08 Şubat 2009 21:35

1-En sevdiğin islami kişilik (peygamber efendimiz,sahabeler hariç)

Fethullah Gülen Hoca efendinin islamı kişilğini ve ideolojisini çok beğeniyorum.
2-Seher ablanın bir sorusu güzel idi onun affına sığınarak ben sorayım sence İslamın kırılma noktası nerede patlak verdi ?
seher abla yok zaten çaktırma:)
Bu soruyu toplumsal olarak değilde şahıs olarak düşünerek cevaplamak istiyorum.Ne zaman insan farzları terk etti,biadlara yapıştı işte islam amacından saptı ve hurafe bir sisteme dönüştü.işte islamın kırılma noktası budur.Bu durum Efendimizden sonra ortaa çıkan sapkın mezhepler ve düşüncelerle olmuştur.Dünyada 72 fırka vardr ve çoğu da sapmış mezheptir.
3-Peygamber efendimizin sünnetine sarılmakla onu yaşamak gibi olurmuyuz?
Efendimizin sünnetlerini uygulayan ahır zaman yolcuları için şehit sevabı mükafatı olması sünnetlerin ehemmiyetini gösteriyor.
4-Sence siyasi mezheplerin oluşmasına sebep olan ihtilafları bugün dile getirmenin bir artısı var mıdır?
Tabiki artısı vadır muhakkak.Her düşünce islamı daha da güçlendirir.
5-Şia hakkında görüşün nedir?
Şia caferilik oluyor sanırım.Bizim oralarda caferiler vardır.Onlarla oturup bu konuda konuşamazsın bu konuda çok kapalılar.Şia hakkında yanlış cümleler kurmak istemem ama benim benimsemediğim bir görüştür.Hz.Ali'yi hoş görüp hz.Ömer'e,Hz .Osman'a laf edilmesini doğru bulmuyorum.
6-İran devrimi hakkındaki fikirlerini alabilirmiyiz?
İran devrimi ve Humeyni.İran devrimden önce şimdiki Türkiye gibiymiş.Çok ilginç değil mi duyduğumda çok şaşırdım.Kadınlar dekolteli falan..Bizler ve Avrupa bu devrimi hala çok konuşuyor 30 yıl olmasına rağmen İranlılara sormak lazım bu soruyu:)
7-Biliyorsun Filistinde ateşkes ilan edildi bu konuda ne düşünüyorsun?
Bu sorun şimdilik rafa kaldırılmış olsada filistin orta doğunun kanamaya devam eden yarasıdır.
8-Hamasın terör örgütü olarak ifade edilmesine tepkin nedir yada bu konudaki fikirlerin?
Hamas terör örğütü ismini alan ama teknik donanım açısından sıfır olan halk direnişidir.Ama biz müslümanlara nasıl cihad yapılır nasıl pes edilmez tokatını vuran kahraman bir örgüttür.
9-Filistin konusunda kılını kıpırdatmayan arap ülkeleri büyük miktarda maddi yardım yapacaklarını açıklamışlar bu konuda ne düşünüyorsun?
Böyle bir açıklama mı yapmışlar? Arapların şuan üslendikleri tavır emevi tavrıdır.yani adamlar arap milliyetçiliği yapıyorlar.Filistin kan gölüne döndüğünde kimse kılını kıpırdatmadı çünkü araplar korktu yahudilerden.Tarihte yaşanan 6 gün savaşlarının acısı hala yüreklerinde çünkü.
10-Yerel seçimlerde kime oy verecen[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...])
Oyum Baykal' belki şu açılımlar işe yarar da imana gelir diye:)

Seleme 08 Şubat 2009 21:48

Alıntı:

Belgin Üyemizden Alıntı

1- Hayatında keşkelerin oldumu?
2- Geriye dönme şansım olsada şu yaşadığımı düzelteseydim dediğin oldumu?
3- Çıkmaza girdiğinde nasıl hareket edersin?
4- En çok ne için dua edersin?
5- Sabırlımısın?
6- Ne kadar sıklıkla Kur'an okursun?

1-Hayatımda keşkelerim çok oldu ama beni hala rahatsız edecek derecede değil.
2-Evet hem de çok..Ama insan yaptığı hatalardan ders aldığı sürece kendisi olabiliyor.
3-Tabiki dua ederek.En güzel ibadet şekli hemde kolay.Yatarken,yürürken,yemek yerken...her daim yapılan ibadet şekli:)
4-Bu aralar hakkımda hayırlı olacak konularda dua ediyorum.
5-Sabırlı olmak zorundayım.Mesleğimin olmazsa olmazı sabır.
6-Aslında belli bir zaman aralığı yok.Uzun süre okumadığımda kabus görmeye başlıyorum.2 sene önce büyükbabam vefat etti.Hergün ruhuna Kuran-ı kerim okurdum.Sonra yoğunluğum artınca biraz aksattım.Uzun süre okumayınca rüyamda büyükbabamın kötü kokduğunu görüyorum.İlginç demi...

Aysima 08 Şubat 2009 22:35

1. sence dini meselelerde verilen en büyük Tavizler nelerdir?
2. mümin hanımın duruşu nasıl olmalı?
3. hayatta örnek aldığın kişilerin hangi haline göre örnek alırsın?
4. örnek aldığın kişiler kimlerdir?
5. idealin?
6.pişman olduğun birdaha asla dediğin hataların var mı?

Teşekkür ederim[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] gülen yüzün dünyada- ukbada gülsün inş..
saadetle.

Seleme 08 Şubat 2009 23:01

1. sence dini meselelerde verilen en büyük Tavizler nelerdir?
En büyük taviz farzların ve sünnetlerin terkinden başlıyor.
2. mümin hanımın duruşu nasıl olmalı?

Bakıldığı zaman Allah'ı hatırlatmalı.Tesettür şartlarına dikkat eden,hal diliyle insanları etkileyen bir yapısı olmalı.
Böyle olabilmeyi Allah hepimize nasip etsin.
3. hayatta örnek aldığın kişilerin hangi haline göre örnek alırsın?

Düşünce yapısı eğer benimkine uygunsa,kendini o alanda yetiştirmişse,hayatta sağlam duruşu varsa,insanlar tarafından saygı duyuluyorsa,ileriye yönelik bir ideolojisi varsa böyle insanlar benim için takdire şayandır.
4. örnek aldığın kişiler kimlerdir?

Muhtarın sorularını cevaplarken buna cevap vermiştim.Pas :)
5. idealin?

Psikoloji üzerine yüksek lisans yapmak yada öss ye girip PDR okumak istiyorum.
6.pişman olduğun birdaha asla dediğin hataların var mı?

Belgin'e cevap vermiştim.
Yaw bu akşam katip oldum çıktım :)

1

Aysima 08 Şubat 2009 23:16

cevaplanan sorular için teşekkür ediyorum devam ediyorum....
Risale-i Nur külliyatı okudunuz mu?Okudunuzsa aklınızda kalan bir vecizesini belirtirmisiniz?

Efendimiz asm güzel ahlaklıydı ve bizde güzel ahlaklı olmamızı hep önermiştir ama asrımızda özellikle gençler arasında ahlak zaafı oluşmakta sizinde malumunuz bu zaafın oluşmasının temel enedeni nedir sizce?
Bundan 15 yıl sonrasını düşündüğünüzde kendinizi nerde görüyorsunuz ne yapıyor görüyorsunuz tabi Rabbim ömür verirse?
Kuranın ilk emri oku olmasına rağmen toplumumuz ve alemi islam neden az okuyor sizce?
Başınızdan geçen ve size ibret olan bir anınız var mı bizim ufkumuzu açması ve aynı hataya düşmememiz açısından soruyorum?
Ülkemizin ve alemi islamin geleceğini nasıl görüyorsun?
En sevdiğiniz yorumlarınızı takip ettiğiniz kitaplarını zevkle okuduğunuz bu asrın önemli alimleri kimler?
Bana en çok tavsiye edeceğin kitap hangisi tabi okumamışsam yada soruyu şöyle yapım foruma şiddetle tavsiye edeceğin kitap?

Seleme 08 Şubat 2009 23:36

Risale-i Nur külliyatı okudunuz mu?Okudunuzsa aklınızda kalan bir vecizesini belirtirmisiniz?
Tabiki okudum fırsat buldukçada okumaya devam ediyorum.
Hangi risalede olduğunu hatılamıyorum ama şöyle bir hikaye anlatır Said Nursi: Sırtında yük taşıyan iki insan gemiye biner birisi sırtındaki yükü omuzundan indirir diğeri ise indirmeden yola devam eder.Yükünü indiren adam arkadaşına sorar gemi seni de yükü de taşıyor neden hala omuzlarında taşırsın.adam aldırış etmez limana kadar omzunda yükle varır.Gemiden indiklerinde yükü taşıyan adamın dermanı yoktur diğeri ise oldukça sağlamdır.Bu hikayeden hareketle üstat şu mesaji verir.Malum dünya gemisi son limana kadar bizleri taşıyacak elemleri sırtınızda taşımak sadece insanı yorar bırakın o elemleri dünya taşısın diye.

Efendimiz asm güzel ahlaklıydı ve bizde güzel ahlaklı olmamızı hep önermiştir ama asrımızda özellikle gençler arasında ahlak zaafı oluşmakta sizinde malumunuz bu zaafın oluşmasının temel enedeni nedir sizce?

Özenti.Batıya özenmek taa osmanlının son dönemlerinden günümüze kaadr devam eden çetrefilli bir yapı.Bizdeki kültür birikimi hiçbir toplumda olmamasına rağmen gençlerin gösteriş zaafı imanı da büyük oranda sekmeye uğratıyor.
Bundan 15 yıl sonrasını düşündüğünüzde kendinizi nerde görüyorsunuz ne yapıyor görüyorsunuz tabi Rabbim ömür verirse?

15 yıl sonra evli barklı çocuklu biri olmak yakışır bana:) Mesleğime devam ediyor olarak tabii...
Kuranın ilk emri oku olmasına rağmen toplumumuz ve alemi islam neden az okuyor sizce?

Tembellikten...
Başınızdan geçen ve size ibret olan bir anınız var mı bizim ufkumuzu açması ve aynı hataya düşmememiz açısından soruyorum?

Ayy aklıma gelmedi gelirse bu hafta paylaşırım inşAllah..
Ülkemizin ve alemi islamin geleceğini nasıl görüyorsun?

Allah muhakkak nurunu tamamlayacaktır ayetinden yola çıkarsak alemi islamın geleceğini çok parlak görmek mümkün olacaktır.
En sevdiğiniz yorumlarınızı takip ettiğiniz kitaplarını zevkle okuduğunuz bu asrın önemli alimleri kimler?

Bu soruya cevap vermiştim..Pas:)
Bana en çok tavsiye edeceğin kitap hangisi tabi okumamışsam yada soruyu şöyle yapım foruma şiddetle tavsiye edeceğin kitap?

Şiddetle tavsiye edeceğim kitap yok.Ben daha çok psikoloji,çocuk gelişimi üzerine kitaplar okuyorum.Şuan elimde Ritalin adlı bir kitap var.Ben beğenerek okuyorum şiddetle olmasada tavsiye edebilirim...

Aysima 08 Şubat 2009 23:38

teşekkür ediyorum sorularım gelecek seleme can

Seleme 08 Şubat 2009 23:39

Mümkünse bu gece gelmesin :)

Aysima 08 Şubat 2009 23:40

yok bugün gelmez yarını bekleyecegim [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Belgin 09 Şubat 2009 11:21

Alıntı:

Seleme Üyemizden Alıntı

Evlilik : Şimdilik almıyım feminist takılıyorum:) Belgin anladın sen onu:)

anlamam mı bidenem? inşallah inşallah.. [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

nermin 09 Şubat 2009 13:50

Seleme abla hayırlı olsun...

arkadaşlar maaşallah sordukça sormuşlar:)
verdiğin değerli bilgiler için teşekkür ederim...Rabbim senden razı olsun....
benim sorum yok, birde ben yormıyım seni...
kolay gelsin...
selametle...

Aysima 09 Şubat 2009 14:11

yine ben [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

1. Sukutun doğruları nelerdir?
2. Doğrularının çevrendekilere katkısı nedir?

3. Kendine göre prensiplerin var mıdır?
4. Seni yönlendirmeye çalışan insanlara tavrın nasıldır?
5. Edep ve takvayı nasıl açıklarsın?
Şimdiden kolay gelsin selametle..............

NUR 09 Şubat 2009 14:45

Hayırlı olsun Seleme,

Benim sorum mesleğinle ilgili, işin gereği çocuklarla berabersin.Onlara karşı tutumun, yaklaşımın nedir ve eğitim metodun nasıldır?

Seleme 09 Şubat 2009 19:20

Alıntı:

F*E*R*D*İ Üyemizden Alıntı
hemşerim,toprağım,denizim,dağım,taşım,karsım örtmenim kolay be :)
sizce kadın erkek evlilik yaşı ne olmalıdır?
sizce her erkek bükçe bilmelimidir(emanetim Allah seni ıslah etsin)
bükçe bilmeyen erkeği idammı edelim,aç karnına ayazda soğukta 24 saat tek ayak üzeremi tutalım kardan adam olsun
feminist takılsanız erkeklerde komunist takılır...ne olacak şu memleketin hali

Ferdi ne denizi yaw bizim oralarda ilkbaharda çoşan derelerden başka su mu var :)
-Kadınların evlenmesi için ideal yaş 20 ile 28 yaş arası.Erkekler için ise 30 dan sonra çünkü erkekler 30'dan sonra kişilikleri tam oturuyor.O yüzden erkek kadından büyük olmalıdır.Kadının sahip olduğu olgunluğa erkek geç girdiği içi arada en az 5-6 yaş olmalıdr.
-Erkek bükçeyle beraber 5 dil bilsede evliliği götüren kadındır :)
-Bütçe bilmeyen adamı kars'ın soğuğunda 5 dakika bekletmemiz en büyük işkence olur:)
-Feminist takılmıyorum o bir taktik:)

Seleme 09 Şubat 2009 19:34

yine ben [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Yine mi sen yaw çekeceğim var senden son 6 gün [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

1. Sukutun doğruları nelerdir?

Af buyur..Anlamadım bacım...
2. Doğrularının çevrendekilere katkısı nedir?

Çevredeki insanlar üzerinde bu konuda hoş bir baskım var.Aslında doğrular evrensel olduğu için arkadaşlarımın çoğunun nefislerine zor geldiği için ben baskı kurduğumda hemen yola geliyorlar.Tabii aynı durum benim için de zaman zaman geçerli.
3. Kendine göre prensiplerin var mıdır?

Başladığım işi asla yarım bırakmam,dostluk ve arkadaşlık olmasa olmazımdır.İlişkilerimde vefalı olmaya çalışırım.Kimseyi yarı yolda bırakmam.
4. Seni yönlendirmeye çalışan insanlara tavrın nasıldır?

Eğer bu yönlendirme benim için hayırlıysa başım gözüm üstüne ama ters yönde ise tavrın sert olur.
5. Edep ve takvayı nasıl açıklarsın?

Takva için edep ön koşuldur."Edep ya Huu" önce edep sonra iman ve tevazu ardından da takva...
Şimdiden kolay gelsin selametle..............

Aysima 09 Şubat 2009 19:39

Kişi için en güzel süs; sükût, doğruluk ve vakardır diye düşünüyorum bu yüzden sordum bacım...

bildiğini öğretmek bilmediğini öğrenmek...
her şeyin ortası sükutun doğrusudur sevgide de saygıda da kısacası hayatın her
noktasında orta halli olmak en doğrusudur diye düşünüyorum

Aysima 09 Şubat 2009 19:41

canım sen böyle otur benim sorularım geliyor

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Aysima 09 Şubat 2009 19:50

SüKuT et yüreğim
Bu günde güneş doğmayacak ömrüne
Sen hep sus
Şu vara yoğa konuşanlara inat
İçinde deli sevdana nida et
Sadece o duysun sesini!
Cümle kurma onun adı geçmiyen satırlara[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

İşte! Sen içimde gizli özne
Sen ki yüklemi en zor istekle biten..
Sen gece güneşim
Gündüz gökte ay gezdiren[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Sükut et şimdi geleceğe
Asla gelmiyecek olan o sevgiliye
Sükut et şimdi gönlüm
Rumun kalbim
Sükut et!
Onunla bir başka alemde konuşmak ümidiyle ...

taze şiir (sıcak bak eliniz yanmasın şimdi söktüm içimden güneşsin ve buyur sen ilham verdin..benim içimde gezinen ne varsa sussun sükut etsin artık.......

Seleme 09 Şubat 2009 19:56

Alıntı:

NUR Üyemizden Alıntı
Hayırlı olsun Seleme,

Benim sorum mesleğinle ilgili, işin gereği çocuklarla berabersin.Onlara karşı tutumun, yaklaşımın nedir ve eğitim metodun nasıldır?

Sağ ol Nur'um,

Aslında bu soruya kısmende olsa diğer arkadaşlarının soruları içinde cevap verdim.Çocuklara karşı tutumum onların akademik seviyelerine göre şekilleniyor.Bu sene birinci sınıflarla beraberim daha minicikler ilk geldiklerinde kalem dahi tutamıyorlardı.Elleri titriyordu hemen yoruluyorlardı.Böyle bir durumda onlara bir anne kadar şefkatlı davranmak gerekiyor.Bazen unutup "öğretmenim" demek yerine "Anne" diye seleniyorlar o zaman onları bağrıma basasım geliyor.Bu durum miniklerim için böyle ama daha önce 5.sınıf okuttum tam bir kabustu akşam eve geldiğimde sesim kısılmış oluyordu.Ne sevgiden ne hoşgörüden anlıyorlardı.İflahımı sökmüştüler :) Böyle bir sınıftada otoriter davranmak zorunlu oluyor.Benden önceki öğretmenleri herşeyi dayakla yaptırdığı için sevgi ve hoşgörü işe yaramadı.Dayakla ödev yapan,dayakla dersi dinleyen bu öğrenciler için sert bir otorite oldukça yumuşak kalıyordu.Neyseki sadece yarım dönem onlarla beraberdim..

Seleme 09 Şubat 2009 20:07

Aysima koltuk iyi fikir doğrusu.Bugün 2. dönemin ilk günüydü tatil için ne çok ödev verilmiş kim bu çocukların öğretmeni:) boş vakitlerimde ödev okumaktan canım çıktı yaw.Yazık çocuklara tatil boyunca demek ki hep ödev yaptılar:) Koltuğa uzanayım şöyle rahat rahat sende iki çay kap gel sorularını sor bende cevap vereyim:) Ama koltuğun rengi hoşuma gitmedi...

Şiir de ortamı bayağı ısıttı haa ellerine,yüreğine sağlık...

Aysima 10 Şubat 2009 11:38

İhlas kader hicret hakkında ki düşüncelerin?

Şüpheli şeylerden kaçınır mısın?

Var olmanın en önemli derinliği sence nedir?

Hayat felsefen nedir?

Sana yapılan bir haksızlık olduğunda tepkin ne olur?

İçtiğin suyun sırrını hiç düşündün mü?

Kargaşa ve fitnenin bize bulaşmasını nasıl engelleyebiliriz?

İnsan söz ve niyetiyle çevresindekilerin durumunu değiştirebilir mi?

İstediğin sorudan başlayabilirsin

Hadi başarılar dilerim...[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] koltugunu degiştirdim

KARAKÖSE 10 Şubat 2009 14:41

Örtmenim hazırsanız başlayalım.
1)Devletlerin Yönetimleri adaletsizliğin ve ahlaksızlığın kaynağıdırlar, dolayısıyla ister krallık, ister demokrasi, ister teokrasi hiç bir devlette hiç bir yönetim, ne adaletli nede ahlaklı bir hayat tesis edebilir dersek doğru söylemiş olurmuyuz. çünkü adaletsizlik ve ahlaksızlık yöneticilerden dolayı güçlüdür.
2)Dünyada mutluluk ve güzellik olamaz.çünkü dünyada insan vardır. bir yerde insan varsa o yerde sadece zulüm olabilir dersek doğru söylemiş olurmuyuz.
3)Hiyerarşinin olduğu yerde özgürlük yoktur, çünkü hiyerarşi düşünceleri köreltir ve insanı köleleştirir dersek doğru söylemiş olurmuyuz.
4)Halk devletten korksun ve çenesini kapatsın diye kanunlar ya okunamayacak kadar yükseğe asılır yada anlaşılamayacak kadar karışık yazılır dersek doğru söylemiş olurmuyuz.
5)Sizce hayat geometridemi daha iyi anlaşılır sosyolojidemi?
6)Sizce milli eğitim müdürlüğümü daha önemlidir yoksa milli eğitim mahkemesimi?
7)Sizce halk kendi kendini yönetebilme kabiliyetine sahipmidir.?
8) Sizce yönetici hangi meslekten olmalı, öğretmen, iktisatçı, mühendis, doktor, zanaatçı, çiftçi, filozof....vs
9)Sizce ilahi kavramları çözümlemeye çalışırken önce kaynağınımı anlamak gerekir yoksa yönteminimi?
10) sizce insanlar özlerinde iyimidirler. cevabınız evet ise en berrak sulara bile insan unsuru karıştığında su neden bulanır.?
11)Anarşistler hakkında ne düşünüyorsunuz.

ve özel soru; bir gün öğretilerinizi sistemli hale getirirseniz ve öğretilerinizi işleyen bir okul kurarsanız, okulun kapısına ne yazarsınız.
Bu arada bilgisayarım çökmüş olduğu için cevaplarınıza akşam bakamayacağım. bakma fırsatı bulduğumda cevaplarınızı irdeleyeceğim.

Medine-web 10 Şubat 2009 14:45

Metin El insaf [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Belgin 10 Şubat 2009 15:18

Algı Bilgelik bu kadar soruya hangi bilgisayar dayanırki [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

TÜRKcan 10 Şubat 2009 17:52

algı bilgelik..
bu soruları önce algılamak sınra da bilge olmak gerek galiba[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

TÜRKcan 10 Şubat 2009 17:53

seleme abla boşver bu soruları yaw...(şaka)

ben seni terleteyim sorularımla:)

nasılsın:)

Seleme 11 Şubat 2009 00:28

İhlas kader hicret hakkında ki düşüncelerin?
İhlas kulun yaradıcısıyla arasındaki özel bağdır.Allahın onayladığı doğrultuda yaşamak anlamındadır.Rıza-i ilahi noktasında hassas olan kalpler hakiki imanı yakalamışlardır.
Kader ;Allah, "Gaybın anahtarları O'nun katındadır, O'ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi (ve herşey) apaçık bir kitaptadır." (En'am Suresi, 59).Bu ayettten hareketle kader insanın başına gelecek her türlü durumun Allah tarafından önceden bilinmesini kapsar.Kader inancı kulun Allah'a olan bağlılığını arttırır ve yarına yönelik sıkıntılarını veya endişelerini hafifletir.
Hicret; Asrı saadette yapılan hicret güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar Allah lafzının her yere duyurulması için atılan ilk ve önemli bir adımdı.Günümüzde ise muhabbet fedaileri dediğimiz gönül erleri vatanlarından uzaklaşarak dünyanın dört bir tarafında sürdürmeye devam ediyor.Allah hepsinden ebeden razı olsun...

Şüpheli şeylerden kaçınır mısın?

Elimden geldiğince kaçınırım.

Var olmanın en önemli derinliği sence nedir?

Aslında herşey.Yeni doğan bir bebeğe baktığınız zaman yaratılmanın,nefes alıp vermenin..vs ne kadar elzem noktalar olduğunu anlıyorsunuz.

Hayat felsefen nedir?

Hayat felsefem= ideolojilerim.Bu soruyu yanıtlamıştım pas:)

Sana yapılan bir haksızlık olduğunda tepkin ne olur?
Bu konuda biraz safimdir malesef.Kimseye bişey yapamam günlerce ağlar dururum.

İçtiğin suyun sırrını hiç düşündün mü?

Evet özellikle çocukluğumda saatlerce bir bardak suya bakıp düşünmüştüm.Aslında o yıllarda herşeyde sır görüyordum.Tabağın içine hamsiyi koyup incelediğimi evdekilere soru sorduğumu hatırlıyorum.

Kargaşa ve fitnenin bize bulaşmasını nasıl engelleyebiliriz?
Hakiki imanı yaşayarak.İslam dünyasının başına ne geliyorsa hepsinden pay çıkartarak daha da bilinçli müslümanlar olmalıyız.Kuru kuruya dua yetmiyor.Duaya açılan ellerimizin ve yüreklerimizin temiz olması gerek.

İnsan söz ve niyetiyle çevresindekilerin durumunu değiştirebilir mi?
Buna hal dili diyoruz.Alimin fikri neyse zikri o olmalıdır.Mahalle baskısı diye şimdilerde başımızın etini yiyorlar.Eğer biz baskı kurmak yerine niyetlerimizi halimizle ortaya koyarsak daha etkili olur.

SAAT: 06:30

vBulletin® Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306