Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi MescidiAksa,Açılış Tarihi:  22 Şubat 2009 (20:03), Konuya Son Cevap : 27 Şubat 2009 (22:44). Konuya 28 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 24 Şubat 2009, 15:08   Mesaj No:21

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: 16. haftanın konugu Belgin

hmmm, gözlerin konuşur yani..ama sana katılıyorum, bazen bişeylere susmak saatlerce konuşmakla verilecek bir cevaptan daha yerlidir.
Alt 24 Şubat 2009, 15:19   Mesaj No:22
Medineweb Kıdemli Üyesi
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 43
Üyelik T.: 03 Temmuz 2007
Arkadaşları:2
Konular: 35
Beğenildi:16
Takdir Et:

çocuk büyütmek zor mu,zevkmi,mecburiyetten mi?
Alt 24 Şubat 2009, 15:28   Mesaj No:23
Medineweb Emekdarı
Belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Belgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 640
Takdir Et:

Alıntı:
serpil Üyemizden Alıntı
çocuk büyütmek zor mu,zevkmi,mecburiyetten mi?

henüz öyle bir deneyimim yok.. Rabbim nasip eder inşallah.. ama çocuk büyütmenin anne gözüyle bakarsam mecburiyetten olacağını düşünmüyorum.. zor ve zevkli diyebilirim.. bunuda yiğenimden biliyorum..

Alt 24 Şubat 2009, 15:32   Mesaj No:24
Medineweb Kıdemli Üyesi
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 43
Üyelik T.: 03 Temmuz 2007
Arkadaşları:2
Konular: 35
Takdir Et:

Allah nasip etsin hayırlısını.evet anne olmak anlatılmaz yaşanır.bende 1 tane var trafik polisi mi itfaiye mi ne siz sorun ne ben anlatayım.
bardak tabak düşmanı
yakında karakola sığınacağım ))
Alt 24 Şubat 2009, 15:39   Mesaj No:25
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
serpil Üyemizden Alıntı
Allah nasip etsin hayırlısını.evet anne olmak anlatılmaz yaşanır.bende 1 tane var trafik polisi mi itfaiye mi ne siz sorun ne ben anlatayım.
bardak tabak düşmanı
yakında karakola sığınacağım ))
amin inşallah.. tahmin edebiliyorum.. benim yiğeniminde farkı yok.. büyümüşte küçülmüş olurlar..

Alt 24 Şubat 2009, 20:13   Mesaj No:26
Medineweb Sadık Üyesi
KARAKÖSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KARAKÖSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5710
Üyelik T.: 18 Aralık 2008
Arkadaşları:0
Konular: 48
Beğenildi:14
Takdirleri:53
Takdir Et:

Belgin arkadaşın varlığa yönelik düşüncelerini anlamak için bir kaç soruda ben sorayım.

1-Hapishanedesiniz ve kaçış planlarının hesaplarını yapıyorsunuz, yönetim size 2+2= 5 tir dedi, kabul edermisiniz. Eğer 5 olduğunu kabul ederseniz, bu şekilde yaptığınız bir hesaptan kurtuluş ümidine kapılırmısınız.

2- 100 kişilik bir bebek grubu seçilse ve bu bebekler düşünsel olarak birbirlerinden ve dış dünyadan 30 yaşına gelinceye kadar izole edilseler ve sonra bunlara hayat nedir dense kaç değişik cevap alınır.
Aynı deney dış dünyadan izole edilen ama birbirlerinden izole edilmemiş bir grup için yapılsa kaç değişik cevap elde edilebilir.
Aynı deney dış dünyadan izole edilmemiş bir grup için yapılsa kaç değişik cevap elde edilebilir. Eğer grupların verecekleri cevaplar arasında ciddi farklar varsa sebebi nedir?

3)Bilgimi paylaştıkça çoğalır yoksa ezbermi?

4)Farzet ki bir kuzusun ve annenle yeşilliklerde oynayıp duruyorsun. Bir gün üniversiteyi kazanan çocuklarının sevincini paylaşmak için pikniğe gelen ve ızgaranın başına toplanmış ailenin gülüşleri arasında kulağından çekip götürdüler seni. Ne düşünürsün, paylaşılan nedir sence?

5) Sayısız farklı zihin varsa, sayısız farklı gerçeklikte vardır diyebilirmiyiz?

6)Bilgi özgürlükmüdür? Eğer evet diyorsan şu durumu nasıl açıklayacaksın. Bir adam düşün sandalye yapımından hiç anlamıyor olsun, bu adamın bir sandalye atölyesi olsun ve 50 tane köle gece gündüz karın tokluğuna bu adam için sandalye yapıyor olsunlar. Böyle bir durumda bilgi sahibi olanın köleler olduğunu söylememiz gerekir ancak özgür olan efendi gibi görünüyor. Bu bir çelişki değimlidir?

7)Eğer insan bir şeyin beyaz olduğunu başka bir şeyin siyah oluşundan fark edebiliyorsa, kısacası bir şeyin farkındalığına aynı türden başka bir şeyi bilerek ulaşabiliyorsa, kendisinin farkındalığına da kendisi olmayanları tanıyarak ulaşabilir diyebilirmiyiz. Buna göre insanın ben bilgisinin aslında kendisinde saklı olmadığını, ben dışındakilerde saklı olduğunu söyleyebilirmiyiz.

8)Moda ve magazin kültürünün kötülendikçe kötülendiğini görüyoruz, ancak yinede mobilyada, beyaz eşyada, giyimde, yiyecekte vs moda içten içe takip edilir. Acaba moda eşyaya değilde insana olan bağımlılıkmıdır? Asıl kötülüğün insanlara olan bağımlılık olduğunu söyleyebilirmiyiz?

9) Tarihte yapılan köle isyanlarından hiç biri başarıya ulaşamadı, sizce sebebi ne olabilir?

Alt 25 Şubat 2009, 09:03   Mesaj No:27
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Algı Bilgelik Üyemizden Alıntı
Belgin arkadaşın varlığa yönelik düşüncelerini anlamak için bir kaç soruda ben sorayım.

1-Hapishanedesiniz ve kaçış planlarının hesaplarını yapıyorsunuz, yönetim size 2+2= 5 tir dedi, kabul edermisiniz. Eğer 5 olduğunu kabul ederseniz, bu şekilde yaptığınız bir hesaptan kurtuluş ümidine kapılırmısınız.
Yönetimde bende iyi biliyoruz ki sonuç bu değildir… ve ben ne desem de yönetim hayır diyecektir. Ben sonucun bu olduğunu ispatlasam da sonunda kellem uçacaktır yönetimin kendini ayakta tutabilmek için yapamayacağı şey yoktur..

2- 100 kişilik bir bebek grubu seçilse ve bu bebekler düşünsel olarak birbirlerinden ve dış dünyadan 30 yaşına gelinceye kadar izole edilseler ve sonra bunlara hayat nedir dense kaç değişik cevap alınır.

100 değişik cevap alınır..

Aynı deney dış dünyadan izole edilen ama birbirlerinden izole edilmemiş bir grup için yapılsa kaç değişik cevap elde edilebilir.

Sayı azalabilir.. kaç değişik cevap alınacağını uygulamalı görmek lazım

Aynı deney dış dünyadan izole edilmemiş bir grup için yapılsa kaç değişik cevap elde edilebilir. Eğer grupların verecekleri cevaplar arasında ciddi farklar varsa sebebi nedir?

dış dünyadan izole edilmediğinden sayı azalabilir.. kaç değişik cevap alınacağını uygulamalı görmek lazım

3)Bilgimi paylaştıkça çoğalır yoksa ezbermi?
Bilgi paylaştıkça çoğalır.

4)Farzet ki bir kuzusun ve annenle yeşilliklerde oynayıp duruyorsun. Bir gün üniversiteyi kazanan çocuklarının sevincini paylaşmak için pikniğe gelen ve ızgaranın başına toplanmış ailenin gülüşleri arasında kulağından çekip götürdüler seni. Ne düşünürsün, paylaşılan nedir sence?

“Hayvanları da sizin için O yarattı. Onlarda sizi ısıtacak şeyler ve birçok faydalar vardır. Ve siz onlardan bir kısmını da yersiniz.” (Nahl, 5)

5) Sayısız farklı zihin varsa, sayısız farklı gerçeklikte vardır diyebilirmiyiz?

her zihnin kendi gerçekliği vardır diyebilirim..

6)Bilgi özgürlükmüdür? Eğer evet diyorsan şu durumu nasıl açıklayacaksın. Bir adam düşün sandalye yapımından hiç anlamıyor olsun, bu adamın bir sandalye atölyesi olsun ve 50 tane köle gece gündüz karın tokluğuna bu adam için sandalye yapıyor olsunlar. Böyle bir durumda bilgi sahibi olanın köleler olduğunu söylememiz gerekir ancak özgür olan efendi gibi görünüyor. Bu bir çelişki değimlidir?

kısaca şunu söyleyeyim köleler her yerde çalışır ama bu adam hiçbir iş yapamaz çünkü beceriksiz, bilgisiz özgür görünen birisi..

7)Eğer insan bir şeyin beyaz olduğunu başka bir şeyin siyah oluşundan fark edebiliyorsa, kısacası bir şeyin farkındalığına aynı türden başka bir şeyi bilerek ulaşabiliyorsa, kendisinin farkındalığına da kendisi olmayanları tanıyarak ulaşabilir diyebilirmiyiz. Buna göre insanın ben bilgisinin aslında kendisinde saklı olmadığını, ben dışındakilerde saklı olduğunu söyleyebilirmiyiz.
Söyleyebiliriz.. yeni tanıdığımız kişilerle mutlaka kendimizi kıyaslarız.. farklılıklarımızı bulmaya çalışırız.. bu farklılıklar sonucu kendimizin ne gibi özelliklere sahip olduğumuzu öğrenmiş oluyoruz.

8)Moda ve magazin kültürünün kötülendikçe kötülendiğini görüyoruz, ancak yinede mobilyada, beyaz eşyada, giyimde, yiyecekte vs moda içten içe takip edilir. Acaba moda eşyaya değilde insana olan bağımlılıkmıdır? Asıl kötülüğün insanlara olan bağımlılık olduğunu söyleyebilirmiyiz?
Günümüzde ihtiyaç duyduğumuz her şey albenilidir. İnsanlar birazda doyumsuz olduklarından bu albenilere çok aldanırlar. Yani insanlar her şeye bağımlıdır.

9) Tarihte yapılan köle isyanlarından hiç biri başarıya ulaşamadı, sizce sebebi ne olabilir?

İsyanların içinde ihanet varsa başarı beklemek zordur..

şükür bitti... az kaldı felsefeci olacaktım

katil olmamak adına Algının soru sorma sayısı dolmuştur.. Algı şansını fazla zorlama

Alt 26 Şubat 2009, 23:15   Mesaj No:28
Medineweb Sadık Üyesi
KARAKÖSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KARAKÖSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5710
Üyelik T.: 18 Aralık 2008
Arkadaşları:0
Konular: 48
Beğenildi:14
Takdirleri:53
Takdir Et:

Sana son bir soru, pazar akşamına kadarda süre;
Bir şahıs ile tartıştığını düşün ve muhatabın "olaylara at gözlüğü ile bakıyorsun" diye konuşmasına başlamış olsun;
Bu şahsın zihin fenomenolojisi nasıldır. şahsa karşı nasıl bir tavır takınmak gerekir ve niçin?
Alt 27 Şubat 2009, 22:44   Mesaj No:29
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Algı Bilgelik Üyemizden Alıntı
Sana son bir soru, pazar akşamına kadarda süre;
Bir şahıs ile tartıştığını düşün ve muhatabın "olaylara at gözlüğü ile bakıyorsun" diye konuşmasına başlamış olsun;
Bu şahsın zihin fenomenolojisi nasıldır. şahsa karşı nasıl bir tavır takınmak gerekir ve niçin?

tartışmaya bu cümleyle başlıyorsa, tartışmaya gerek yok.. niçin dersen onda at gözlüğü yok..

son sorun unutma

Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)