Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İBADETLER.::. > İbadetler > Hurafeler-Bi'datlar

Konu Kimliği: Konu Sahibi FECR,Açılış Tarihi:  19 Nisan 2015 (10:12), Konuya Son Cevap : 24 Nisan 2015 (13:13). Konuya 17 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 20 Nisan 2015, 15:10   Mesaj No:11
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:
Standart Cevap: Kur'an Tasarımlı Kutlu Doğum Pastası

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Diyanet bu konuda açıklamayı bugün değil de 2 yıl önce yapsaydı o zaman anlamı olurdu. Şimdi yapılanlara tepkiler oluştuğundan dolayı inceleme başlattıklarını söyleyerek durumu kurtarmanın yoluna bakıyorlar. "Kutlu doğum" adı altında ne gibi gariplikler ve Batı kültürünün empoze ettiği adetlerin yapıldığının farkına bile varmıyorlar maalesef

Alın size bir tane daha

Üsküdar Belediyesi Kabe maketi yapmışlar , bu maketin etrafında vatandaş dönüyor, Kuran okuyorlar

hocam size katılıyorum çok doğru tespitler.lakin sap ile samanı da ayırmak lazım.
öncelikle bu gibi konuları paylaşmak çok önemli insanların bilinçlenmesi açısından.sonuçta insanlar eylemlerini yaparken ''gelenek'' adı altında araştırmadan taklit ediyorlar.

ama bu konuda tamamen diyanet'i suçlamak bence yanlış.şimdi olaylar şahıslar odaklı.diyanet bunu ne şekilde yapıyor yada destek oluyordan ziyade bu konuda biz müslümanlar olarak uyanık olmalıyız.
Alt 20 Nisan 2015, 16:06   Mesaj No:12
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Dr. Muhammed Bozdağ
Ben kutlu doğum kutlamalarında olmadım ve hala yokum! Neden mi?
Bu ümmet birkaç asırdır peygamberimizin hicri doğum gününü mevlit kandili olarak anmayı benimsemiştir ve ben de adeti benimseyip saptırmadan icra etmeye çalışanlardan oldum. Müminler mevlit gününü, peygamberimize bir –haşa- tapınma aracı olarak değil, onun Allah’tan getirdiği yüce dini yüreklerimizde diriltme, Allah ile bağımızı yeniden tesis edip güçlendirme vesilesi olarak kullanmıştır.
Fakat son yıllarda bir kısım cemaatlerin teşebbüsüyle bu kez miladi takvime göre peygamberimizin doğduğu haftaya kutlamalar sabitlenmiş ve yayılmıştır. Sonrasında Devlet dinin temsilinin başka kontrol dışı ellere kaymasına karşı, Nevruz kutlamalarına yaptığı gibi, bu işi de sahiplenmiş ve artık Diyanet İşleri Başkanlığı bu kutlamaların merkezi olmuştur.
Bu Türkiye’ye mahsus uygulamaya ben şimdiye kadar yüreğim ısınmadığı için aktif olarak katılmadım. Fakat böylece mübarek peygamberimizin (asm) anılması vesilesiyle yüce dinimizle, Allah’ın emrettiği ahlakla bağımızı yeniden güçlendirmemize vesile olacağını düşünerek sıcak baktım. Bugün gelinen noktaya bakınca, dehşete düşüyorum. Bu etkinlik İslam’ı, ümmetin islam anlayışında erozyonlar üreterek korkunç bir felakete sürüklemeye başlamıştır. Acilen bu etkinliğe ya son verilmeli veya bu etkinliğin adını ve içeriğini değiştirmelidir. Etkinliğe pekala, “Gönüllerimizde İslamı İnşa Etme Haftası” diyebilir ve içeriğini de buna uygun düzenleyebiliriz. Sebepleri şunlardır:
-Kutlu doğum kutlamaları giderek, Hıristiyanların İsa aleyhisselamı kutsayarak şirke girmeleri gibi müminlerin peygamberimizi kutsayarak Allah’a ortak koşma ritüeline dönüşmektedir.
-Kimi ülke kralları toplumlara kurtarıcı olarak dayatıldığı gibi, bu etkinlikler üzerinden de Allah dışlanarak peygamberin kendisi kurtarıcı olarak sunulmakta, peygamberimiz Allah’ın emirlerinin sözcüsü, tebliğcisi ve uygulayıcısı konumundan, kendi kişisel dininin, yolunun kurucusu ve insanlığın kendi başına bir beşer kurtarıcısı kimliğine indirgenmektedir. Her şeyin tek sahibi olan Allah’ın yüceltilmesi, onun elçisinin yüceltilmesinin gölgesinde kaybolup gitmektedir.
-Bu tür etkinliklerdeki Kuran vb. pastası kesmek, mumlu, süslü pastalara “iyi ki doğdun ya rasulallah” yazıp o pastayı kesip yemek, tuhaf ilahi sözleri, tuhaf etkinlikler ve sloganlar üzerinden din dünyevileştirilmekte, maneviyat kötü bir maddeciliğe dönüştürülmektedir.
-Bu yol dinimize sürekli bir bağlılık, zikir ve ahlak halinde olmamız gereğini gölgelemekte, anneler günü, sevgililer günü kutlamalarının etkisi gibi, peygambere ve Allah’a bağlılığı giderek belli günlere sınırlama rolü kazanmakta ve bir sektör geliştirerek dini ticarileştirmektedir.
-Bu etkinliklerin en tehlikeli yanı da dindarlaşmanın, dine bağlanmanın, dindarlaşmanın, peygamber efendimizin, “alemlerin en yücesi, efendisi, yani rabbi, yücemiz, kurtarıcımız” gibi hamasi övgülerden ibaretmiş sanılmasına yol açmasıdır. Böylece ahlak, adalet, hak, hukuk gibi dinin temelini inşa eden değerler bu söylemler içerisinde yok olup gitmekte, yeni nesilin şuur altında Allah’tan başka bir ilah anlayışı bilinçsizce ekilmektedir. Her yeni yılın kutlama haftasında yozlaşma biraz daha artmakta ve derinleşmektedir.
Bu iş, ilk zamanlarda Allah’ı hatırlatması için ölen peygamberlerin heykellerini yapan kavimlerin sonra o heykellere tapmaları sürecini andırmaktadır. Bu yol artık büyük bir tehlikeye dönüşmüştür. Bu yolu açıp yürütenler bu sapmanın vebalini ödeyeceklerdir. Bize düşen uyarmak ve üzerimize düşeni yapmaktır. Allah yüreğimizi yüce dininin sevgisiyle ve emrettiği ahlakla doldursun.
Dr. Muhammed Bozdağ
Alt 20 Nisan 2015, 16:13   Mesaj No:13
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Kutlu Doğum! da saygı duruşu ve İstiklal marşı
Daha neler göreceğiz bakalım
Alt 20 Nisan 2015, 16:30   Mesaj No:14
Durumu:yüreksızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 49424
Üyelik T.: 20 Nisan 2015
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

bunuda türbeleştirirler yakında ne gerek var arabistana gitmeye üsküdara gidincede farz yerine geliyormuş diye söylenti çıkarsa şaşırmam sanırım safa ile merve eksik oda olursa tamamdır
Alt 21 Nisan 2015, 01:59   Mesaj No:15
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4415
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:

Kutlu doğumda skeçler , tiyatrolar , hediye tadimleri daha ne olsun...

Herkese hayırlı olsun demek kalıyor bizlere öyle değil mi..

Allah (cc) akıl , fikir versin demek daha uygun olacak.. uzgn
Alt 21 Nisan 2015, 23:16   Mesaj No:16
Medineweb Emekdarı
Durumu:ademsevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 34468
Üyelik T.: 23 Kasım 2013
Arkadaşları:10
Beğenildi:90
Beğendi:76
Takdirleri:668
Takdir Et:

gerçekten yakında mumlu pastaları da görürsek şaşırmayız ...

ben de fecr hocamın yazdıklarını okumasaydım kutlu doğum haftası adı altında kutlama yapacaktım...çok şükür ben kursumda ki öğrencilerime kutlu doğum haftasının bidat olduğunu söyledim ve iptal ettik ... Allah razı olsun fecr hocam sizden...
Alt 22 Nisan 2015, 16:04   Mesaj No:17
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alt 24 Nisan 2015, 13:13   Mesaj No:18
Durumu:mustafa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 273
Üyelik T.: 01 Ekim 2007
Arkadaşları:0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
yüreksızım Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Kutlama adı altında bir bu yapılmamışdı!
o da oldu düşünceli000

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)