Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > İlmihal Bölümü

Konu Kimliği: Konu Sahibi BEDİİ HAMİT,Açılış Tarihi:  03 Ekim 2010 (18:00), Konuya Son Cevap : 26 Ekim 2010 (14:12). Konuya 46 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 12 Ekim 2010, 17:31   Mesaj No:41
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:BEDİİ HAMİT isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12750
Üyelik T.: 19 Eylül 2010
Arkadaşları:0
Konular: 20
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:60
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

namazın 2-3 en son beş vakitte kemale erdirilmesi

Dinin Kemale ermesi bambaşka ayrı bir konu başlığıdır. Bu kemale ermede önce helal kılanlardan haram kılma veya önceden haram kılmada helal kılma yoktur. ( Ben bunu önceki iletimlerde genişçe ayetlerle izah etmeye çalışmıştım )

Fetih 23: Allah'ın öteden beri gelen kanunu budur. Allah'ın kanununda asla bir değişiklik bulamazsın

Ne olursa olsun yüce Allah'ın yasası asla değişmez. Ve söz söyleyenlerin en doğru sözlüsü yüce Allah'tır. "Ve sen Allah'ın yasasında asla değişiklik bulamazsın."

cihadın "susmak,katlanmak,tebliğ,savunma ve en son müşrikleri nerede yakalarsanız öldürün" ile kemale erdirilmesi

Şimdi biz her müşrik olanı gördüğümüzde öldürecek miyiz ?.

hz ademin çocuklarının evlilikleri

Bu konuyu daha önce açıklamıştık zarurettendir diye

hz Resululahın evlilikleri sınırsız iken sınır konulması ve mecvutlarla yetinme emri
Sınırsız mıydı ?

içki kumar fal okları başkasının adına kesilen kurban vs gibi hususların son noktaya merahele merhale gelmesi
sarhoş iken ne dediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşılmaması,son noktada sarhoşluğun kesin haram kılınması

Son noktaya merhale ile gelindiği doğrudur ama şu soruyu da kendinize sorun içki kumar fal okları başkasının adına kesilen kurban vs gibi hususlar önceden de yasaklanmamış mıydı ?

genelde şu ibare dikkat çekmekte"...geçmiş geçmişte kaldı,bundan böyle hüküm bu..."mealine gelen uyarılara dikkat etmek lazım.

Geçmiş geçmişte kaldı hükmü gerek geleneklerde olsun,gerek cahiliye adetleri olsun,islamdan önceki adetlerle ilgili söylenmiş bir sözdür. Yoksa ilahi kitaplarda olan geçmiş değildir.

Fetih 23: Allah'ın öteden beri gelen kanunu budur. Allah'ın kanununda asla bir değişiklik bulamazsın

Ayetini göz önünde bulundurun
Alt 13 Ekim 2010, 10:06   Mesaj No:42
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

"welen tecide li sünnetilahi..." Allahın kanunlarında değişiklik bulamazsın ayeti,dini anlamda itikadı konular,tabiat anlamında her nesneye bir fıtrat verilmesi,doğum,ölüm,yaşlılık vs.
ama bu ayet fıkhı muamelat konularını kapsamıyor.
Yani;
1-güneş ay yıldız vs görevini eksiksiz yapar aksatmaz,tembellik zıkzaklık yamukluk yapamaz
2-ecel vakti geldiğinde,ileri geri alınmamaz.bebeklik,yaşlılık,gençlik vs
vs
ama fıkhi konularda
tevrata pazar,incile cumartesi,kurana cuma verilmesi gibi değişiklikler mümkündür.
zeyneb kardeşimizin dediği gibi,Peygamberimiz medine döneminde birden fazla evliliklere,çeşitli sebeblerle yönelmiştir.9-10-11-12 nikah kıydığı mevcuttur.oysaki taadüdü zevcad 4 ile sınırlıdır.Resululahın mevcut evlilikleri devam,yeni evliliklere kapı kapatılmıştır ayet ile.
bir insanın evlatlığı,evlatlığının eşi kişiye evlat yada gelin olamaz.resululah hz zeyneb ile nikah bu çarpıklığı yıkmıştır.oysaki o saatten önce,kaynağı ne olursa olsun bu katı kural var idi.
veya müslümanlara sünnet olan tehecüd Resulullaha farz kılınmıştır.
cihadın kademeleri güzel örnek olmuş.
içki ayetleride ha keza...
demekki "welen tecide li sünnetilahi..." ayeti kerimesinin alanı ana yasa alanıdır.fıkıh muamelat alanı değildir.
her ikinizde haklsıınız
Alt 14 Ekim 2010, 03:33   Mesaj No:43
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
her ikinizde haklsıınız
Allah'ın kanununda asla bir değişiklik bulamazsın

Allahın emirlerinde - Allahın evrensel hükümlerinde ,emrettiği ilahi yasalarda gerek tabiat kanunlarında olsun gerek dini kanunlarındaki yasak ve haramlarında asla değişiklik bulamazsın şeklinde anlıyor ve yorumluyorum.

Fıkıh muamelat alanı anayasa alanı olmayabilir.
Alt 25 Ekim 2010, 17:43   Mesaj No:44
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Hz. Yakub’un, ufak kızı Rahel’i beğendiği ve dayısının yanındaki çalışmasının karşılığı olarak onunla evlenmeyi istediği, dayısının da bunu [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] ettiği belirtilmektedirYakup Rahel’e âşıktı. Laban’a, “Küçük kızın Rahel için sana yedi yıl hizmet ederim” dedi. Lavan, “Onu sana vermek başkasına vermekten daha iyidir” dedi, ‘Yanımda kal.’”( [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]/29Tekvin/18-19)

Çalışma müddeti dolduğunda dayısı Laban, yeğenine güzel bir düğün yapar fakat küçük kızı yerine Hz. Yakub’un talep etmediği dolayısıyla sözlenmediği büyük kızı Lea’yı gerdeğe sokar. Dayısının yaptığı hileyi anladığında geç olmuştur. “Sabah olunca, Yakup bir de baktı ki, yanındaki Lea! Laban’a, “Nedir bana bu yaptığın?” dedi, “Ben Rahel için yanında çalışmadım mı? Niçin beni aldattın?””([Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]/29Tekvin/25; [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...], A.g.e, c.I, s.437

Dayısı yaptığı hileyi savunsa da Yakub(a.s) sevdiği Rahel’i de ondan ister. Dayısı onun bu isteğini de [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] ederek küçük kızı Rahel’i de onunla evlendirir. “Lavan, “Bizim buralarda adettir. Büyük kız dururken küçük kız evlendirilmez” dedi, “Bu bir haftayı tamamla, Rahel’i de sana veririz. Yalnız ona karşılık yedi yıl daha yanımda çalışacaksın.” Yakup [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] etti. Lea’yla bir hafta geçirdi. Sonra Lavan, kızı Rahel’i de ona verdi…..YakupRahel’i Lea’dan çok sevdi. Laban’a yedi yıl daha hizmet etti.”( [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]/29Tekvin/26-30; )
Buraya kadar anlattığımız [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]’taki Yakub kıssasından konumuz açısından bir icmal yaparsak; Hz. Yakub’un ilk evliliği dayısının büyük kızı Lea, ikinci evliliği ise dayısının küçük kızı Rahel ile olmuştur

Görüldüğü gibi yakup (as ) ile ilgili tüm bilgilerin kaynağı tevrattır.

Tahrif edilmiş Tevrat güvenilir kaynak değildir ve olamaz da. Yakup (as )yaşantısı ile ilgili bilgiler Hz musaya ile bir benzerlikle uymakta. Nasıl mı ?

Olay ( İki kız kardeşle aynı anda evlenme rivayeti ) çarpık anlatılmıştır benzer rivayettin bir benzeri hz musa için gerçeği ile kuranda anlatılır ve Yahudiler Tevratta bunu yakup (as) için ortaya koymuş. Şöyleki..

Alt 25 Ekim 2010, 18:29   Mesaj No:45
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

HZ YAKUP HAKKINDA TEVRATTAKİ KISSAYI OKUDUNUZ

ŞİMDİ DE KURANDA HZ MUSA KISSASINI OKUYALIM.

Kasas 23- Medyen suyuna geldiğinde, kuyunun başında insanların hayvanların, suladıklarını gördü. Onlardan başka, hayvanlarını sudan alıkoyan iki kız gördü. Onlara; "Derdiniz nedir?" dedi. Dediler ki; "Çobanlar sulayıp çekilmeden biz onların içine sokulup hayvanlarımızı sulamayız. Babamız çok yaşlıdır, onun için bu işi biz yapıyoruz. "
24- Musa onların hayvanlarını suladı, sonra gölgeye çekildi; "Rabb'im, doğrusu bana indireceğin her hayra muhtacım" dedi.
Medyen bölgesindeki bir su kaynağına ulaşması ile birlikte meşakkatli
25- O sırada iki kızdan biri utana utana Musa'nın yanına geldi; "Babam sulama ücretini ödemek için seni çağırıyor" dedi. Musa kızların babalarının yanına gelerek başından geçen olayları anlatınca O; "Korkma, o zalim kavimden kurtuldun" dedi.
26- Kızlardan biri; "Babacığım, bunu çoban olarak tut, ücretle tuttuklarının en hayırlısı budur. Çünkü hem güçlü hem de güvenilir

27- Kızların babası; "Bana sekiz yıl çalışmana karşılık bu iki kızımdan birini sana nikahlamak istiyorum. Eğer bu süreyi on yıla tamamlarsan o senin tarafından bir iyiliktir. Ben sana zahmet vermek istemem. İnşallah, beni iyi kimselerden bulacaksın" dedi.

Ayete dikkat ! Nikah teklifi Hz musadan değil, kızların babasından geliyor.İki kızımdan sadece birini sana verebilirim. İstersen Her ikisini birden alırsın demiyor veya her ikisini birden sana verebilirim demiyor. Diyemez miydi ?

On yılı tamamlarsan eğer istersen ikincisini de sana verebilirim diyemez miydi ?

Diyemezdi. Çünkü Allahın kanunlarına ve sünnetullaha aykırı bir hüküm vermiş olurdu.

Ayette ifade edildiği gibi onun gibi dürüst ,güvenilir daha bir başka biri nasıl bulunabilir di ki üstelik erkeğin birden fazla kadınla evli olması da haram değil iken. Ona içgüveysilik teklif ediyor ancak kızlarından sadece birisi ile evli olması şartıyla. Her ikisini de sana nikahlayabilirim şartıyla değil. Ancak fazladan yanımda çalışırsan ( on yıl ) o senin tarafından ancak bana iyilik olur demiştir.

SÜRE BİTİMİNDE Musa ( as ) kayınpederinin evinde kalmaya başlıyor. Sadece bir kızı ile evleniyor.ArtıkFiravun'dan, onun tuzağından emindir.

Kasas 27: Babası, Musa'ya dedi ki: Bana sekiz yıl hizmet edersen buna karşılık sana şu iki kızımdan birini vermek istiyorum; ama sen on yılı doldurursan bu da sana ait artık ve ben, sana zahmet ve meşakkat vermek istemem; Allah dilerse beni iyi kişilerden bulursun

Alıntı:
Dayısı onun bu isteğini de [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] ederek küçük kızı Rahel’i de onunla evlendirir. “Lavan, “Bizim buralarda adettir. Büyük kız dururken küçük kız evlendirilmez” dedi, “Bu bir haftayı tamamla, Rahel’i de sana veririz. Yalnız ona karşılık yedi yıl daha yanımda çalışacaksın.” Yakup [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] etti. Lea’yla bir hafta geçirdi. Sonra Lavan, kızı Rahel’i de ona verdi…..YakupRahel’i Lea’dan çok sevdi. Laban’a yedi yıl daha hizmet etti.”( [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]/29Tekvin/26-30;
Alt 26 Ekim 2010, 11:32   Mesaj No:46
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Zeynebİslamoğlu:
abi kafaya taktınız bu konuyu.wallahi azmine çalışmana ve direncine hayranım.kafamdaki netleşmiş bu konuyu,şüphe ile doldurdunuz.üstelik delilleriniz yabana atılmaz cinsten.
oysaki kabullenmiştim.sayende vazgeçtim bu konudaki bilgimden.sen haklısın galiba.
Allah razı olsun.
PEK DEĞERLİ KARDEŞİM ZEYNEBİSLAMOĞLU,

Allah sizden de razı olsun, Allaha hamd ederim ki, bu çalışma şevkini bana verdiği için . Verdiğim örnekler ve ayetler hep kurana dayanmaktadır. Ama yine de en iyisini Allah bilir diyeceğiz. ( ALLAHÜALEM )

Ayrıca şunu da söylemeliyim ki Kur'an yorumunda bir kesinlik yoktur.
Başka ifade ile bu ayet kesinlikle şunu söylüyor diyemezsiniz/diyemezler.
Kimse de diyemez/dememiştir de.

Lakin şunu diyebilirsiniz.
"Ben bunu anladım,benim anlayabildiğim budur"
İşte o zaman yorum yapılabilir ki tüm uzmanlar da uzun yıllardır bunu yapmıştır.

O zaman da yorumlar üzerinden tartışılabilir.
Aksi halde inanan birisi için (Allah adına ya da allahın sözleri üzerine)
konuşulmuş saymaktadırlar.
Alt 26 Ekim 2010, 14:12   Mesaj No:47
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Abdulmelik.
bu konuyu her boyutta derinlemesine açan,delil akıl ve kişisel düşünceler eşliğinde olgunlaşmasına katkıda bulunan Başta yazarımız ve tüm kardeşlerimize teşekkür ederiz.
Ben de size teşekkür ederim, uzunca zamandır yaptığım kuran destekli araştırmalarımın sonucunu son söz ile şöyle bağlamak isterim.

Özellikle ilk dönemde İslam’a giren Yahudilerin de tesiriyle, Kur’ân’da çok fazla teferruatına girilmeyen, bilhassa [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] gibi hususlarda [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]’tan oldukça fazla yorum alınmış, zamanla bu yorumlar bir takım inanç konuları haline getirilmiştir.

Dinin özünde kesinlikle bir bozulma ve değişme söz konusu olamazken, teferruata ilişkin hususlarda, dışarıdan müdahalelerle bazı inanç konuları hurafelere büründürülmüştür.

OYSA Kİ

İsra 77:Bu, senden önce gönderdiğimiz bütün peygamberlerimiz hakkındaki sünnetimizdir. Bizim sünnetimizde herhangi bir değişme göremezsin.

Ahzab 62: Allah'ın bundan önce geçenler hakkındaki kanunu budur. Ve sen Allah'ın kanununu değiştirmeye asla çare bulamazsın.

Fatır 43: Yeryüzünde bir kibirlenme ve bir suikast düzenidir. Halbuki fena düzen ancak sahibinin başına geçer. O halde öncekilerin kanunundan başka ne gözetiyorlar? Sen Allah'ın sünnetinde asla bir değişme bulamazsın. Sen Allah'ın sünnetinde asla bir başkalaşma da bulamazsın.

Fakat ne olursa olsun yüce Allah'ın yasası asla değişmez. Ve söz söyleyenlerin en doğru sözlüsü yüce Allah'tır. "Ve sen Allah'ın yasasında asla değişiklik bulamazsın."

Şeriatlerin değişik olmasının Allahın değişmez kanunlarıyla bir ilgisi yoktur. Örneğin

Meryem 26: "Ye, iç, gönlün rahat olsun. Eğer birini görecek olursan 'Ben Rahman olan Allah'a konuşmama orucu adadım, bu yüzden bugün hiç kimse ile konuşmayacağım' de. "

Meryem 10 ve 26.ayetlere göre, Hz. Meryem’in şeriatında, ibadet kabilinden olmak üzere, Allah’a yakınlaşmak için konuşmama orucu caiz görülmüştür. Hz. Peygamber’in şeriatında böyle bir şeye cevaz yoktur.

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
BEDİİ HAMİT

Konuyu Toplam 2 Kişi okuyor. (0 Üye ve 2 Misafir)