Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > İslamda Kadın ve Erkek

Konu Kimliği: Konu Sahibi enderhafızım,Açılış Tarihi:  09 Mayıs 2013 (13:05), Konuya Son Cevap : 19 Eylül 2021 (22:18). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen enderhafızım
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 09 Mayıs 2013, 13:05   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
enderhafızım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enderhafızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5879
Üyelik T.: 28 Aralık 2008
Arkadaşları:32
Memleket:İst
Konular: 1383
Beğenildi:166
Beğendi:17
Takdirleri:216
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
evtx Varlıkların Diliyle Aile...

Varlıkların Diliyle Aile...

...Varlıkların Diliyle Aile...

İlk emir: Oku! Biz de aileyle ilgili dersimizi almak için varlıkları okumaya çalışacağız. Varlıklar bize aile hakkın da acaba neler öğretecek?

Su: İlk olarak sudan soralım dedik aileyi. Suya kulak veriyoruz şimdi. Su diyor ki bize: ben nasıl ki canlılığın ve hayatın kaynağıysam aile de insan varlığının ve devamının kaynağıdır. Benim yokluğum nasıl ki hayatın yok olmasıdır öyle de ailenin olmaması da insanlığın olmamasıdır. Ve benim temiz olmam insan sağlığını nasıl etkiliyorsa, ailenin manevi temizliği ve şahsiyeti de toplumu öylece etkiler.

Nar: Su sözünü bitirir bitirmez nar başladı söze: ‘Bir de beni dinle ey Adem.’ dedi. Eğer beni anlarsan evliliği de anlarsın insanoğlu. Bir bilmece vardır ya benimle ilgili: pazardan aldım bir tane, eve geldim bin tane diye, işte benden alacağın en büyük ders bu olmalı. Evlilik bereket demektir. Sermayen birdir evlenirken fakat kârın bindir. Çünkü son Nebi(a.s)ın ifadesiyle: “Evlenen, îmanının yarısını tamamlamış olur, kalan yarısı hakkında ise Allah’tan korksun!”İman cennete gitmeye en büyük vesile. Ve evlilikle dünya da az bir sıkıntıya karşılık cennet gibi bir mükafatı kazanma şansı veriliyor insana.

Nar gibi bereketli bir evlilik dileğiyle …

Kalp: Beni unutmayın dedi kalp, nar susar susmaz. Aile en çok bana benzer. Nasıl vücudun çalışması ve hayatının devam etmesi bir nokta da bana bağlıysa, toplumun hayatı ve insanın sonsuz hayatı da aileye bağlıdır diyebiliriz. Nasıl vücut denilen alemde tüm fonksiyonların başlangıcı benim kanı pompalamamla başlıyorsa,toplumun varlığı da aileyle başlar.

Ve nasıl ben, bana getirilen kirli kanı temizleyerek tekrar vücuda yolluyorsam, aile de benim gibi olmalı; bünyesine katılan her bireyi düşünce ve his dünyası açısından temizlemelidir. Ben kanı temizleyemediğim de hayat öleceği gibi, aile de eğer bünyesinde ki bireyleri manevi olarak temizlemezse toplum ölü hükmünde olacaktır.

Hasılı kelam, kalbinize iyi bakın!

Ağaç: Ağaç da katıldı aile sohbetine. Belli ki onun da söyleyecekleri vardı. Ve başladı konuşmaya: Evlilik bence en çok bana benzer dedi. Küçük bir tohum olarak toprağın altına atılırım önce. Toprağın altında ezilirim iyice. Daha sonra başımı topraktan dışarıya çıkarır çıkarmaz güneş yakmaya başlar yüzümü ama gücenmem güneşe çünkü büyümem için yanmam lazım. Cefa çekmeden sefa sürülmezmiş. Daha sonra ise, yıllarca olgunlaşmayı beklerim. Bu arada güneşte yanarken, bazen de rüzgar sertçe eser. Küçücük bedenimi yerinden sökmeye niyetliymiş gibi eser. Köklerimle toprağa tutunmaya çalışırken canım acır. Fakat yine de sabrederim. Yıllar geçer güzel bir ağaç olurum. Bu kez güneşle birlikte çalışarak insanlardan aldığım kirli havayı temizleyerek insanlara temiz hava veririm.

Aile de böyledir bence. Bazen acı çekilir;dertler,sıkıntılar olur. Bazen yanar, bazen sıkıntıların altında ezilir insanlar. Fakat burada yapılması gereken benim toprağa tutunduğum ve ondan destek aldığım gibi, eşlerin de birbirine tutunarak destek olmasıdır. Ve insanlığa temiz hava gibi, ihtiyacı olan temiz karakterli insanları yetiştirmektir.

Aile ağacının en güzel meyvesi cennettir.

Toprak: Ve son olarak toprak konuşmaya başladı. ‘Aile bence en çok bana benzer.’ dedi. Ben bana verilen bir tohumu bağrıma basar, yıllarca besler ve korurum. Bana verilen bir tohuma karşılık, insana ihtiyacı olan gıdaları temin ederim. İnsan bana bir tohum verir bakmam için, ben ise o tohuma karşılık belki binlerce tohum değerinde şeyler veririm insana. Ama emek isterim,sevgi ve ilgi beklerim insandan. Yani tohumu atması yetmez birde terini isterim verdiklerime karşılık.

Aile de böyledir bence. Nikahla ailenin ilk tohumu atılır. Fakat meyvesini yemek için o tohuma ihtiyacı olan sevgi,ilgi ve merhameti vermek gerekir. Tohumu sadece toprağa emanet etmek yetmez.

alıntı
Mihrinaz beğendi.

Konu Sahibi enderhafızım 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
En Pratik Sağlık Bilgileri Pratik / Faydalı Bilgiler enderhafızım 0 80 14 Ekim 2023 12:10
Kur'an Güzel Konuşun Diyor, Konuşuyor... Serbest Kürsü su damlası 3 2328 24 Kasım 2016 13:16
Geeflow - Diriliş (15 Temmuz Darbe Rap Şarkısı) İlahiler/Ezgiler enderhafızım 0 1927 23 Kasım 2016 11:06
Otuz Kuş & Dursun Ali Erzincanlı (Şehit Ömer... İlahiler/Ezgiler Esma_Nur 1 2673 23 Kasım 2016 10:44
15 Temmuz Demokrasi Marşı (İndir) İlahiler/Ezgiler enderhafızım 0 2235 23 Kasım 2016 10:10

Alt 05 Aralık 2015, 15:09   Mesaj No:2
Medineweb EDİTÖRÜ
su damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: su damlası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 13055
Üyelik T.: 18 Aralık 2010
Arkadaşları:18
Memleket:sivas
Konular: 696
Beğenildi:8167
Beğendi:9373
Takdirleri:25979
Takdir Et:
Standart Cevap: Varlıkların Diliyle Aile...

Aile ağacının en gûzel meyvesi cennettir..

Anlamlı konu emeğine sağlık...

"Bir yαrım αklın kuyusundα öbür yαrım αşkın kuytusundα...
Cennet ve cehennem αrαsındα.Ucu sırαttαn geçen bir uçurum kenαrındα...
Â'râftα.....
Ârâfın dα αrαsındα...Ar ve αf yαrαsındα..."
Alt 19 Eylül 2021, 22:18   Mesaj No:3
Medineweb EDİTÖRÜ
su damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: su damlası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 13055
Üyelik T.: 18 Aralık 2010
Arkadaşları:18
Memleket:sivas
Konular: 696
Beğenildi:8167
Beğendi:9373
Takdirleri:25979
Takdir Et:

Aile de böyledir bence. Bazen acı çekilir;dertler,sıkıntılar olur. Bazen yanar, bazen sıkıntıların altında ezilir insanlar

"Bir yαrım αklın kuyusundα öbür yαrım αşkın kuytusundα...
Cennet ve cehennem αrαsındα.Ucu sırαttαn geçen bir uçurum kenαrındα...
Â'râftα.....
Ârâfın dα αrαsındα...Ar ve αf yαrαsındα..."

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: