Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > İslami Haberler

Konu Kimliği: Konu Sahibi Esma_Nur,Açılış Tarihi:  21 Temmuz 2013 (14:08), Konuya Son Cevap : 21 Temmuz 2013 (21:24). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 21 Temmuz 2013, 14:08   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4526
Beğendi:6115
Takdirleri:24126
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Karma eğitime son

Karma eğitime son

Karma gidiyor kız-erkek geliyor
Türkiye'de 40 yıldır devam eden zorunlu karma eğitime alternatif olarak, lise türlerini cinsiyete göre ayırma kararı alındı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın Avrupa ve Amerika'da eğitim veren kız-erkek okullarını ve sistemlerini inceledikten sonra aldığı karar ile karma eğitimin yanında isteyen öğrenciye ayrı eğitim alma imkanı da tanınacak.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye'de 40 yıldır uygulamada olan karma eğitime alternatif olarak, lise çeşitlerini kız erkek okulları olarak da eğitime açmaya hazırlanıyor. Amerika, İngiltere ve Almanya'daki sistemleri inceleyen Bakanlık, kız-erkek liseleri ile öğrencilere eğitim özgürlüğü sağlayacak.

40 YILLIK DAYATMAYA SON

Bakanlık, karma eğitime alternatif olarak, lise türlerinin cinsiyete göre ayırma kararını aldı. Uygulama ile lise çeşitleri, karma eğitimin yanında kız-erkek okulu olarak eğitime açılacak. Böylece 40 yıldır devam eden uygulamaya alternatif getirilmesiyle tüm lise çeşitlerinde karma eğitim dayatması son bularak isteyen öğrenciye ayrı eğitim alma imkanı getirilecek.

YURTDIŞINDAKİ SİSTEM İNCELENDİ

Milli Eğitim Bakanlığı bu kapsamda Amerika, İngiltere ve Almanya'da eğitim veren kız-erkek okullarını ve sistemini inceledi. Uygulama, özellikle Doğu illerinde, çocuğunun karma eğitimde okumasını istemediği için okula göndermeyen ailelere de çözüm sunacak.

TERCİH HAKKI TANINMASI ÖNEMLİ

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, zorunlu kılınan karma eğitimin öğrenci ve velinin isteği doğrultusunda bir eğitim anlayışı olmadığını belirterek, 'Anayasa'nın 24. maddesi veliye, çocuğunu istediği okula gönderme hakkını veriyor. Ancak karma eğitim bu hakkı tanımıyor. Dolayısıyla vatandaşa tercih hakkının tanınması çok önemli' dedi. 1973'te yürürlüğe konulan uygulama, 'Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne, imkan ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir' ifadeleriyle şekillendirilmişti.

Meslek liseleri revaçta

Türkiye'de meslek liselerine talep giderek artıyor. Meslek liselerinin, öğrencilerine kendi alanlarında 2 yıllık yüksekokullara sınavsız geçiş imkanı tanıması öğrencilerin tercihindeki en büyük etken olarak görülüyor. meslek eğitimi gören öğrencilerin tüm öğrenciler içindeki oranları yüzde 50'ye ulaşırken genel liselerin, Anadolu ve Meslek liselerine dönüştürülmesiyle, bu oranın daha da artması bekleniyor.

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Karma eğitim hepimizin bildiği gibi 68 kuşağının bir projesi idi ve sosyal hayatta kadın-erkek eşitliğini sağlamakdı amaç.Her açıdan baktığımızda sıkıntılı bir durum... En nihayetinde farkedilmiş, çocuklarımızın derslere konsatre olması ile eğitimde kalite artacaktır inşALLAH

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....

Konu Sahibi Esma_Nur 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ne söylerdin? Gündem/ Manşetler Kara Kartal 2 75 01 Mart 2024 08:31
Emine Aba Pazarda Videolar/Slaytlar Esma_Nur 8 350 04 Aralık 2023 17:23
Nehirden denize özgür Filistin 🇵🇸 Videolar/Slaytlar Kara Kartal 1 96 01 Aralık 2023 16:41
Hayallerimizi gerçekleşdirme bölümü Kişisel Gelişim ve Psikoloji Kara Kartal 12 379 01 Aralık 2023 16:29
Çok önemli tesbit Sağlık / Beslenme Esma_Nur 0 106 25 Kasım 2023 20:21

Alt 21 Temmuz 2013, 21:24   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Standart Cevap: Karma eğitime son

şükür

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)