Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > İslami Haberler

Konu Kimliği: Konu Sahibi Mihrinaz,Açılış Tarihi:  23 Şubat 2023 (19:24), Konuya Son Cevap : 16 Mart 2023 (23:48). Konuya 8 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı5Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
  • 1 Beğenilen Nebevi Sevda
  • 2 Beğenilen Kara Kartal
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 23 Şubat 2023, 19:24   Mesaj No:1
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11775
Beğendi:8955
Takdirleri:26191
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Yaşayan Kuran Mealine Basım Dağıtım Yasağı

Yaşayan Kuran Mealine Basım Dağıtım Yasağı

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık'ın eserine basım dağıtım yasağı ve toplatma kararı

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık'ın 'Yaşayan Kur'an Türkçe Meal-Tesfir'i isimli eserine basım, dağıtım yasağı ve toplatma kararı verildi.

Gezi eylemleri döneminde kurdukları "Yeryüzü Sofraları" ile tanınan, Antikapitalist Müslümanlar oluşumunun kurucusu ilahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, 'Yaşayan Kur'an Türkçe Meal-Tesfir'i isimli eserine basım, dağıtım yasağı geldiğini ve toplatma kararı verildiğini duyurdu.

Kararın sakıncalı unsurlar sebebiyle alındığını kaydeden Eliaçık, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama şu ifadelere yer verdi:

"İstanbul sulh ceza mahkemesi 'İslam Dini'nin temel nitelikleri açısından sakıncalı unsurlar içerdiği' gerekçesiyle 'Yaşayan Kur'an Türkçe Meal-Tesfir' adlı eserimiz hakkında basım, dağıtım yasağı ve toplatma kararı vermiştir.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konu Sahibi Mihrinaz 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Duyulmayan Çığlık...Va Mutasımah Muhtelif Konular Medine-web 1 51 25 Mart 2024 14:21
Rabia Sessizliği Gündem/ Manşetler Mihrinaz 0 68 08 Mart 2024 10:32
ABD Sahtekarlığın Kitabını Yazdı İslami Haberler Esma_Nur 2 100 06 Mart 2024 23:24
Ömer Seyfettin 140 Yaşında Kitaplar/Kütüphane Mihrinaz 2 64 06 Mart 2024 17:43
İnsan Hayatta İken Çocuklarından Birine Malını... İlmihal Bölümü Mihrinaz 0 70 06 Mart 2024 15:30

Alt 23 Şubat 2023, 20:05   Mesaj No:2
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Yasakla ilgili tepkiler gecikmedi

Bülent Şahin Erdeğer أهل العدل والتوحيد🏴
@ebu_nidal
Şimdi
@rihsaneliacik
'ın mealini evinde bulunduran okuyan bizler de suçlu(!) durumuna mı düşüyoruz?! Geldiğimiz nokta İran rejiminden hallice engizisyondur. Okursun benim gibi eleştirirsin. Kitap yasaklamak faşizmdir. Bu utanç verici dönemin bir an önce sonlanması duasıyla.

@ebu_nidal
·
11s
Kitap yasaklamayı, imha etmeyi konuşuyor olmamızdan dahi utanmamız gerekirken muhafazakar camianın içinde sakladığı totalitarizmin gücü eline geçirince nasıl da ifşâ olduğuna şahit oluyoruz. Bir tık ötesi İran ya da Taliban rejimi. Kendi yorumu tek hakikat, geri kalanlar ölsün...

@ebu_nidal
·
22 Şub
Gerçekten her yeni gün daha da dibin dibini gösteriyorlar bize. 28 Şubat'ta dahi böyle bir zorbalık yapılmadı. Yarın güçten düşünce bu kararların emsal olmayacağını da garanti edemez kimse. Bu yolu açmayacaktınız. Yine de düşünce özgürlüğünü her dönem savunacağız Dün-Bugün-Yarın

Sarayın kapıkulu ulemâsı kitap yasaklama ve imha etmenin hikmetlerini anlatmak için sıraya girmişler. Bu zevatın akademiyi işgal ettikleri kadar akademiyi ve İslâm'ı zerre miskal anlamadıklarını tanrılarının sadece güç olduğunu ifşa etmesi açısından da ibretlik.

Mustafa İslamoğlu
@mustafaislamogl
·
10s
Kur’an mealini imha kararı nasıl infaz edilecek?
Yakarak mı?

Sahi, Hıristiyan Engizisyonunu, kitap yasakladığı için niçin kınayıp lanetlemiştik ki?!

İsrafil BALCI
@ibalci55
·
22 Şub
"Kuran'ı yasakladılar" diye dillere pelesenk edilen yalan gerçek oldu
Ezanlar dinmez ama Kuran meali toplatılır
Yasaklama yerine keşke reddiye yapılıp İhsan Hoca'nın ipliğini pazara çıkarabilselerdi
#DiyanetEngisizyonunaHayır
#KitaplaraÖzgürlük
#KitaplarYasaklanamaz

R.İhsan Eliaçık
@rihsaneliacik
·
21 Şub
İslam düşünce tarihinde reddiye geleneği vardır. Bir fikre katılmıyorsan reddiye yazarsın. Biz de yanlışımız varsa görürüz veya cevabî reddiye yazarız.
Toplatma hele imha nedir yahu?
#DiyanetEngisizyonunaHayır

Hadiye Yolcu
@HadiyeYolcu
·
21 Şub
Mahkeme, bir kitabın "dinin temel nitelikleri açısından sakıncalı" olduğuna hangi yasaya göre karar verdi? Hukuk bu kadar mı oyuncak oldu? Diyanet, kendi mezhebine uymayan herkesin sesini kısacak mı?

Sedef Kabaş
@SedefKabas
·
21 Şub
Sanırsın, Diyanet Vatikan;
Başkanı da Papa!

İhsan Eliaçık’ın “Yaşayan Kur’an” kitabını yasaklatmışlar… Tüm nüshalarını da toplattırmışlar…

Size mi soracağız, hangi kitabı okuyacağımızı?

ÖzgürYazarlarBirliği
@oyb_gnlmrkz
·
21 Şub
İhsan Eliaçık'ın meal-tefsirinin mahkeme tarafından yasaklanmasını şiddetle kınıyoruz!
Bu akıl almaz kararın bu minvalde yeni baskı ve bağnazlıklara kapı aralayacağı açıktır.

Sadık Usta
@Sadik0707
·
22 Şub
Kur'an mealini ben yaksam, hakkımda çoktan ölüm kararı çıkmıştı.
Diyanet bunu yapabiliyor.
@rihsaneliacik
ın Kur'an mealini hem yasaklatmış hem de kitabın toplatılıp imha edilmesini onaylatmış.
Eskiler başınıza taş yağacak derdi.

Alt 25 Şubat 2023, 22:48   Mesaj No:3
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

İbn Rüşd, kitapları cayır cayır yakılırken ağlayan bir öğrencisine döner ve şöyle der:

Kitaplara ağlıyorsan bil ki fikirler kanatlıdır ve uçup sahiplerine ulaşırlar.

Yok eğer Müslümanların haline ağlıyorsan, emin ol ki tüm denizler bir araya gelse gözyaşına yetmez…

Yasak sırasında hangi alimin tefsiri var bekliyoruz
Daha fazla ne olabilirki zamanlarında imtihandayız.
Af Allahım Af
Kara Kartal beğendi.

Alt 26 Şubat 2023, 00:32   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Nebevi Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Nebevi Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 59388
Üyelik T.: 05 Nisan 2018
Arkadaşları:3
Konular: 327
Beğenildi:1742
Beğendi:1021
Takdirleri:12926
Takdir Et:

Yazdığını iddea ettiği sıradan bir kitap değil. Kuranın tercümesi. Sizce içerik açısından yasaklanmasın mı?
İnsan hakları, evrensel hukuk vs. Bence diyanet burada çok güzel karar almış. Allah razı olsun Ali Erbaş hocadan.
Ihsan Eliacigin yıllar önce yazdığı bir şiir geldi aklıma.': Bir insan anlamadı bizi. '' Bence o şiiri tekrar okuyup kendine sormalı.... Fe eyne tezhebun...
Alt 26 Şubat 2023, 00:55   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Ayrıca LGBT hakkında ki görüşleri de ayrıca cabası.

İnsanların özel hallerini araştırmak ve buradan bir nefret söylemi geliştirmek doğru değildir. LGBTİ bireylerinin tercihleri kendi özel halleri olup, kamusal alanda hak ve özgürlükler bakımından eşit görülmelidirler.

Özgürlük söylemleri içerisinde hangimiz kendi çocuklarımızın bu LGBT akımı içerisinde olmasını normal karşılar. Kaldı ki bu zümre 5 yaşında ki çocukları dahi kendi igrencliklerine alet ediyor.

İstanbul sözleşmesinde ki cinsiyet eşitliği adı altında igrenclikleri okullarda çocuklarımıza okutmadilar mı,, Topyekun sivil insiyatif olarak bu yasanın kalkması için mücadele verilmedi mi?

Bu adam bunları meşru görecek bizlerde ihsanin hakkı yendi diye dert mi yanacağız.. Fitnenin engellenmesi daha nasıl olacak..
Alt 26 Şubat 2023, 01:36   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Sizce burada zinayı meşru kılmıyor mu??
Allah için kardeşler...
Alt 26 Şubat 2023, 16:01   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Kıymetli kardeşim ve kardeşlerim bu itirazım asla sizleri hedef almak yargılamak değil. Sadece dikkat etmeye yöneliktir
Kara Kartal beğendi.
Alt 26 Şubat 2023, 22:45   Mesaj No:8
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 412
Beğenildi:3136
Beğendi:3591
Takdirleri:25542
Takdir Et:

İhsan Eliaçık duyarım videolarını felan görürüm ama takip etmem.
Tefsiri yasaklanan bir adam olduğunu gördüm hızla tefsirini aradım.
Basladım videolarını izlemeye.
Diyanet yasakliyorsa mutlaka bunların tekerine çomak sokmuştur.
Sırada kim var diye düşündüm Mustafa İslamoğlu, Mehmet Okuyan, Mustafa Öztürk tefsirlerini hemen edinicem hemen. Sırada onlar var belliki. Abi yasak bir şeyi daha cazip hale getirir.
Ya sayın abim zinaya ne dedi bilmem belliki kendince yorumları var. Bunu susturmanin alt etmenin yolu kitap yaskalamakmı heleki meal tefsir yasağı çok absürt çok. Yani bu yorumu yaptı zina yaygınlaştı sanırsın. Yaw zina doğru açıklandı ne oldu zina ortadan mı kalkti.Adamın yorumuyla sapıttı millet evlilik dışı ilişkiyi yaygınlaştırdı sanırsın.

Senin bu yasağa karşı durmuş olmanı Eliaçık'ın tefsirinde fikirlerinde yanlış yorunlarina reddiye yazmanızı, eleştiri noktalarını belirtmenizi isterdim yazıkki sende sizden olmayanın infazını istiyosunuz.Ekşi sözlük kapatildı. Tabi gençler zehirleniyo kapatin. Digerleri hep şifa dağittı hep. Bende seni kırmak istemem ama unutma abi bu karar ilerki dönemlerde emsal olur keser döner sap döner gün gelir hesap döner biz İhsan hocayı yedirmeyecektik dersiniz.

Adamın tarzını tavrını çok beğendim bu arada. Yasakladı diye teşekkür edeyim bari diyanete ve haklı bulan sizlere. Bundan önce hiç tanımadığım bir adamın kanallarına attınız beni. Allah razı olsun. Bu sonucu beklemiyodu diyanet galiba
FECR ve Mihrinaz beğendiler.
Alt 16 Mart 2023, 23:48   Mesaj No:9
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

İhsan Eliaçık’ın ‘Yaşayan Kur’an’ kitabındaki yasaklar kalktı:

Mahkeme ‘Diyanet’in talebi yasaya aykırı’ dedi
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebinin ardından ilahiyatçı yazar İhsan Eliaçık‘ın hakkında basım, dağıtım yasağı ve toplatma kararı verilen Kur’an meali ‘Yaşayan Kur’an’ kitabının üzerindeki yasaklar kalktı.

Eliaçık’ın itirazının ardından kitaba yöneltilen söz konusu suçlarla ilgili bir delil bulunmadığını kaydeden mahkeme, kararı usule ve yasalara aykırı olarak niteleyerek, yasak kararının sadece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan takip sonucu verilebileceğine hükmetti.

2003 te Diyanet Kuran Mealleri Sempozyumu yapıyormuş. Mealler mercek altına alınıyor, incelemesi yapılıyormuş.

Ne olursa olsun kitap yasaklamayı konuşuyor olmamız utanç verici...Yaşadıklarımız birer turnosol kağıdı. İçimiz dışımız ortada. Bizden olmayı birlik olmayla karıştırdık. Sofrada başkasına yer yok.. Yada bir sofrada bin saf halindeyiz.

Kendimizi kurtulmuş, karşıdakini sapmış görmeyelim. Fikirlere karşı çıkın, şahıslara değil. Deprem de yardıma ihtiyacı olanla yardıma koşana kimlik sorulur mu sordunuzmu? Herkes ihtiyaç sahibi iken. Hangi dindensin, hangi mezhep, hangi cemaat ayrımı yapmadığımiza göre, zenginle fakir aynı çadırda bir sandviçle doyduğuna göre bırakın eserler ve fikirler kişiler üzerinden ayrışmayı. Delil sunun çürütün bitsin.

Bu arada mealini okudum. Nüzul sırasına göre okuduğum ilk eserdi. Ailemle okudum. Sembolik anlatımın suyunu çıkarmış evet.. Ama gençlerim hayattan kopuk Kuran yerine hayatın icindeki aklı ve iradeyi vurgulayan Kuran'la tanıştılar. Gencler zeki merak etmeyin. Eleştirel yerleri buluyor sizin ipçik dipçik ettiginiz yerlere takilmiyorlar bile. Netler. Tam Allah'ın istediği yerden bakıyor ve görüyorlar ama biz illa bizim baktığımız yer, okuduğumuz eser, gittigimiz yer, dinledigimiz hoca en doğru derdindeyiz. Olmuyor efenim.
Şeytan, kavimlerin helakı, Araplardan verilen mecazları bizdeki deyim, atasözleriyle izahı, Abd, Mekke mustebirleri, Firavun için bugünün zalim yöneticileri üzerinden örneklemesi, zulüm üzerinde, adalet, yolsuzluk, emek ve çalışma, üretme üzerine temellendirgi yerler vs kesinlikle Kuran'ın esas amaciyla buluşturuyor. Üstüne koymak, karşılaştırma yapmak, kıyaslamak, hatalarını söylemek, elestirmek bizim elimizde, gençlerin elinde. aklı kullansinlar. Bir kere okuyup geçeceğin üzerine durmayacagin eser vardır birde gidip gelip incelediğin, başucu bildiğin eser vardır. Kişiye kalmış isteyen istediğini okusun bırakın kardeşim.

Yasağı savunanlar hakk mücadelesi veriyormuş gibi davranıp, tefsiri okuyanlar, alanlar için taşlansın psikolojik baskısını yapmayın lütfen. Zulümdür.
Bu vesileyle eseri gönderen elime canlı bomba bırakan aziz hocama saygılarla.))
FECR beğendi.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: