Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler

Konu Kimliği: Konu Sahibi Hazan Mevsimi,Açılış Tarihi:  17 Ocak 2010 (23:18), Konuya Son Cevap : 18 Ocak 2010 (20:16). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 17 Ocak 2010, 23:18   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Hazan Mevsimi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11236
Üyelik T.: 19 Aralık 2009
Arkadaşları:0
Konular: 71
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Sevmenin iskeleti, itaat etmektir.

Sevmenin iskeleti, itaat etmektir.

Nefsime engel olamıyorum diyenler, muvaffak olmak için, kendileriyle gerçekten mücâdeleye girdi mi?

Bir anda üst seviyeye gelinmez. Allahın koyduğu tedric-i tekâmül kanunu vardır. Yani yavaş yavaş olgunlaşmak. Kuzu yavaş yavaş büyür. Meyveler yavaş yavaş olgunlaşır. İnsan da bir anda kemâle eremez. İnsan da yavaş yavaş gelişir.

Biz korkunç bir savaş içindeyiz. Kültür, bilgi ve iman savaşı&

Bana göre kötülüklerin bütünü deccaliyettir. İyiliklerin de bütünü mehdiyettir. Deccal, bir kişi olsa kötülüğü fazla yayamaz. Fakat deccaliyet yaygınlaşabilir. Deccâliyetin unsurlarından bazıları şunlardır: Meyhaneler, kahveler, tembellik, bozgunculuk, rüşvet, zulüm, haksızlık, güvensizlik, devletin hakimiyetini kaybetmesi& Deccali değil, deccâliyeti anlamak ve aramak lazım. Bugün hangi evde Deccal var, deccaliyet yok? Kötülüğü televizyondan daha çok ne yayabilir?

Yemeğe fazla tuz katarsanız, malzemeler ne kadar kaliteli olursa olsun o yemek yenmez. Tebliğin de bir ölçüsü olmalı. Asr-ı Saadet& Peygamberimiz var, sahabedeki olumlu değişiklikler var, mucizeler var. Görüyorlar, ama putçuluktan vazgeçmiyorlar. O dönemde bile Peygamber e itaat etmeyen, şimdi bize nasıl itaat etsin?

Hayatın formülü yoktur.

Yozlaşmak, bir şeyin kendi vazifesini yapmamasıdır. Ekmeğin küflenmesi gibi. Nasıl ki bir ekmek küflenince iştahımızı kaçırır, kadınlar da yozlaşmaya başladı. Erkek gibi oldular. Bir erkek, bir hanımla evlenmek ister. Fakat hanım da erkek gibi davranmak istiyor. Ben yaparım, ben ederim diyor, yumruğunu sıkıyor. Kafa tutuyor. Çalışıyor. Para kazanıyor. Dilediği gibi harcıyor, istediği yerde geziyor. Kadın yozlaşmış oluyor. Erkek, erkekle evlenemeyeceğine göre, erkekleşen kadınla da erkek mutlu olamaz!

İslamiyet, insandan Müslümanlık istiyor. Hem öyle istiyor ki, Ya Müslümanca yaşarsınız ya da hebâ olursunuz diyor. Şiddetli bir tehdit!

Adam hem haramdan vazgeçmiyor hem de haramın çilesini çekerken bize sitem ediyor!

Kahvedeki adam ezan okundu mu tavlayı pat diye kapatıyor; fakat namaza gitmiyor. O adamın imanı, tavlayı kapatacak kadardır. Kahveden kalkıp camiye gidemiyor. İmanının ölçüsü, camiye gitmesine izin vermiyor.

Ahirete inanıyoruz; ama dünyayı tercih ediyoruz. Allahın rahmetine inanıyoruz; ama malzeme de elimizde; ihanet!

Sahabeye tanınan şans herkese tanınmıştır. Hz. Ömerin geçmişi& Aşere-i Mübeşşere ye dahil oluşu&

Tasarruf, rızkı artırır.

Şimdi ben dua ediyorum; Allahım bana şifa ver diye. Eğer vermiyorsa anlarım ki, iyileştikten sonra yapmak istediklerimi O (cc) yapmamı istemiyor.

Biz Allah a ne verdik ki, O ndan ne istiyoruz?

Sevmenin iskeleti, itaat etmektir.

Ben askerim. Diyorum ki: Kumandanım bana mermi lazım. Sandık sandık mermi veriyor. Bana silah lazım diyorum, depoyu gösteriyor. Asker elbisesi lazım diyorum, gönderiyor. Biz Allah a asker olursak, şunları şunları ver desek vermez mi? Verir!

Zıt yolların varlığı, insanı imtihan içindir. İnsana seçme kabiliyeti verilmiş. Acaba insan, kendisine verilen akılla, vicdanla İslâmı mı seçecek, yoksa ****** gibi canının istediğini mi yapacak? Seçme hakkını doğru kullanıyor muyuz? sorusu önemli&

Allahın bir planı var. O planda her birimiz bir malzemeyiz.

Müslüman için en büyük hürriyet, İslâm a köle olmaktır.

Her ruhun aradığı aşk, Allah aşkıdır.

Hekimoğlu İsmail

Konu Sahibi Hazan Mevsimi 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Sevginin Üç Dili Makale ve Köşe Yazıları su damlası 2 2041 16 Mart 2010 18:30
Akıllı anneler medyadan daha güçlüdür Çocuk ve Aile Sağlığı Nesli_Nur 2 1965 16 Mart 2010 18:25
Kur'an Açısından Sömürü ve Sömürgeciler Kur'ân-ı Kerim Genel Hazan Mevsimi 0 2092 16 Mart 2010 00:59
Zor İnsanlarla Diyalog Nasıl Kurulur? Bilgi Dağarcığı GÖKCEN_AZRA 6 3625 06 Mart 2010 18:27
Tüketerek Tükenenlerden Olmamak İçin Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler Hazan Mevsimi 0 1374 04 Mart 2010 18:17

Alt 18 Ocak 2010, 20:16   Mesaj No:2
Medineweb Üyesi
Kürt_Mücahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Kürt_Mücahide isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10660
Üyelik T.: 16 Eylül 2009
Arkadaşları:0
Konular: 2
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: Sevmenin iskeleti, itaat etmektir.

manidar bir nida figan olmuş teşekkürler elife

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: