Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler

Konu Kimliği: Konu Sahibi Belgin,Açılış Tarihi:  03 Şubat 2008 (19:36), Konuya Son Cevap : 03 Şubat 2008 (21:15). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 03 Şubat 2008, 19:36   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Belgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 640
Beğenildi:16
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Camideki Fatiha

Camideki Fatiha

Geçenlerde bir vesileyle yanına uğramıştım ki, namaz kılarken gördüm. “Rabbim! Sen nelere kadirsin!” deyiverdim o an. Gençliğinde bir kere olsun ağzından “Allah” kelamı çıkmamasıyla övünen Kenan Amca, o ihtiyar haliyle “Allahüekber” deyip namaza duruyordu.
Doğrusunu Allah bilir ya, şahsen gördüğüm kadarıyla kıldığı namaz eksik ve hatalıydı. “Allahüekber” diyerek rükuya varıyor, “Subhanallah” diyor, akabinde “Allahüekber” diyerek secdeye varıyor, secdede yine “Subhanallah” diyordu. Neyse; “Subhanallah” diyerek selâm verdi ve namazını tamamladı!
Allah kabul etsin Kenan Amca!” Beni yeni fark etmişti.

Hoş geldin doktor bey oğlum.” dedi, peltek konuşmasıyla.

Geçen sene beyin kanaması geçirdiği günlerde hastanede tanımıştım Kenan Amca’yı. Bir Fatiha’dan bile mahrum edilmiş hâlde yaşadığı onca yılın ezikliği vardı üzerinde.
Koluna girerek, oturmasına yardım ettim:
Nasılsın bakalım?”
Yürümemdeki aksaklık dışında, iyiyim çok şükür.”
Maşallah Kenan Amca! Namaz bile kılıyorsun.”
Ondaki bu değişikliğe çok sevinmiştim.
Sohbet ederken, “Evlât” dedi utana sıkıla, “Sana bir şey sormak istiyorum.”
Buyur Kenan Amca.” Meraklanmıştım.
Ben namazda ne okunacağını bilmiyorum. Okumam yazmam da yok. Namaz kılıyorum ama...”
Her yanını hüzün kaplamış, sözün devamı boğazında kalmıştı. Ne kadar acı bir tabloydu bu böyle. Namaz kılmak istediği halde namazın nasıl kılınacağını, namazda ne okunacağını bilememek...
Öğrenirsin inşallah. İstersen ben sana yardımcı olurum.”
“Felç geçirdikten sonra hafızam iyice zayıfladı. Çok uğraştım, ama bir türlü aklımda bir şey kalmıyor.”

Ümitsiz kelimeler dökülmüştü yine felçli dudaklarından. İçim burkulmuş, ona bir çıkar yol göstermeyi çok istemiştim.
Hiç olmazsa Fatiha’yı öğrenmek zorundasın Kenan Amca. Fatiha’sız namaz olmaz. Ne yapıp edip onu öğrenmen gerekiyor.”
“Biliyorum yavrum. Ama ne yaparsam yapayım, hafızama girmiyor.”
Fatiha’sız geçen yıllara kızgın ve kırgın bir hâlde söylüyordu bunu. Bu dertli ihtiyar için yapılabilecek bir şeyler olmalıydı. İçimden, “Madem namaz kılma ameliyesi ömür bitmediği sürece, akıl baştan gitmediği sürece düşmüyor. Bu amcamıza nasıl bir yol göstermeli.” diye düşünürken, çok şükür bir çözüm yolu da bulmuştum:
İyisi mi sen namazlarını cemaatle kıl Kenan Amca. Eğer vakit namazlarını camide kılacak olursan, imama uyman yeterli olacak. O zaman namazların salim olur inşallah.”
Bu çözüm karşısında Kenan Amca’nın her yanını sevinç ve memnuniyet kaplamıştı. Hani, ayakları sağlam olsa kalkıp oynayacaktı!
O gün bugündür, Kenan Amca namazlarını camide kılıyor. İmama tâbi oluyor ve selametle namazlarını eda ediyor.

Ben de onu ağır aksak camiye giderken her görüşümde imama uymanın ve cemaat sırrına tâbi olmanın ne demek olduğunu daha iyi kavrıyorum. Velhasıl, bir Fatiha’yı bile öğrenememiş ve öğrenemeyecek birisinin beş vakit dört başı mamur namazlar kılışına şahit oluyorum. Hem de, cemaatle...

Konu Sahibi Belgin 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ben Sana Gül Diyemem Hz.Muhammed(s.a.v) Belgin 0 2334 29 Eylül 2009 10:25
Bir evliyayı vesile ederek dua edilirmi? Soru Cevap Arşivi Kara Kartal 21 9948 24 Eylül 2009 10:38
Mahşerde âzâlarımızın konuşması Soru Cevap Arşivi KuM TaNeSi 1 2527 17 Eylül 2009 16:06
Zekâtını vermeyenlere ibrettir Sâlebe'nin servet... Zekat-İnfak dua dilencisi 1 2191 17 Eylül 2009 10:56
Yaşlı kadınların tesettürü... Tesettür Konuları Belgin 0 2533 07 Eylül 2009 09:26

Alt 03 Şubat 2008, 21:15   Mesaj No:2
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:maşuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 523
Üyelik T.: 04 Kasım 2007
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Camideki Fatiha

Ummadık taş yarar baş
kimin aslı nedir nereye varır
............
bunu bir Hak bilir
gerisi yalan bilir

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: