Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler

Konu Kimliği: Konu Sahibi Esma_Nur,Açılış Tarihi:  04 Aralık 2020 (19:17), Konuya Son Cevap : 10 Aralık 2020 (17:22). Konuya 6 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı10Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Esma_Nur
  • 1 Beğenilen nurşen35
  • 1 Beğenilen Esma_Nur
  • 2 Beğenilen ÂlâLeyl
  • 3 Beğenilen Medine-web
  • 2 Beğenilen ÂlâLeyl
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 04 Aralık 2020, 19:17   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4517
Beğendi:6113
Takdirleri:24126
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Menkıbe

Menkıbe

Bir gün Hz ibrahim Allah c.c herkesi imtihan ettin sanki benim imtihanım daha ağır oldu der,bunun üzerine Allah c.c buyurur"bir gün yolda yürürken bir kul senin hoşuna gitmeyen seninle alakası olmayan bir yanlışlık yaptı sende ona Allah seni kahretsin dedin. Benim için bir kulu kahretmenin ne demek olduğunu sana oğlunu kesdirerek öğretmeye çalışdım,Allah için kuluna kahretmek bir babanın oğlunu kesme girişiminden daha ağırdır." Rabbimin merhameti sonsuzdur. O merhametin neleri kapsayacağını yalnızca Allah bilir.
nurşen35 beğendi.

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....

Konu Sahibi Esma_Nur 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ne söylerdin? Gündem/ Manşetler Kara Kartal 2 72 01 Mart 2024 08:31
Emine Aba Pazarda Videolar/Slaytlar Esma_Nur 8 348 04 Aralık 2023 17:23
Nehirden denize özgür Filistin 🇵🇸 Videolar/Slaytlar Kara Kartal 1 94 01 Aralık 2023 16:41
Hayallerimizi gerçekleşdirme bölümü Kişisel Gelişim ve Psikoloji Kara Kartal 12 365 01 Aralık 2023 16:29
Çok önemli tesbit Sağlık / Beslenme Esma_Nur 0 104 25 Kasım 2023 20:21

Alt 05 Aralık 2020, 20:06   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4415
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:

Hz. ibrahim peygamber misafirsiz pek oturmazmış sofraya.. ne vakit yemek yiyecek olsa birisi olsun, bir kaşık daha konsun istermiş.. bir gün akşam vakti sofra hazırlanmış, kimsecikler yok, bekliyor bir misafir gelse de yemek yesek. yine gelen giden yok, çıkmış hani birini bulabilir miyim diye. bakmış ihtiyar bir adamcağız, 70-80 yaşlarında. onu davet etmiş; "baba gel, beraber yemek yiyelim" demiş. oturmuşlar sofraya, ihtiyar kaşığını uzatmış, tam alırken besmele çekmediğini farketmiş Hz. İbrahim. "baba, besmele çekmedin, Allah'ın adıyla niye başmaladın" deyince; "evlat, ben mecusiyim" diyor, "ateşe tapanlardanım." o zaman hz. İbrahim biraz müteessir olmuş, "kusura bakmayın" demiş, "ben bu yemeği sizinle paylaşamam, biz hanif dinindeniz, ben sizi yolcu edeyim." diyerek nazikçe uğurlamış ihtiyarı. Cenabı hak o zaman Cebrail aleyhisselam'ı gönderip Hz. ibrahime diyor ki; "ne yaptın sen, o benim kulum" diyor, "onu ben yarattım. bana inanmadığını bile bile 80 yıldır ona rızık verdim, ekmek verdim, aş verdim, sağlık verdim, sıhhat verdim, evlat verdim, torun torba verdim. ama sen bir lokma ekmeği çok gördün."
Hz Allah öyle buyurunca İbrahim peygamber kalkmış yaşlı adamı aramaya. Bulmuş yaşlı adamı.. Baba durum böyle böyle..
İhtiyar şaşırmış ve evlat o nasıl dindir ki Allah, benim gibi bir ihtiyar yüzünden bu olaydan dolayı peygamberine hitap ediyor bu din ne güzel dindir, nasıl girilir sizin dininize, diyip oracıkta müslüman oluyor..
Esma_Nur beğendi.
Alt 06 Aralık 2020, 14:44   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Muhteşem bir menkıbeewet000 geçmişde okumuşdum bu menkıbeyi şimdi görünce hatırladım.. Öyle çok yaptığımız bir hatadırki bu Rabbim rızık mal evlat veriyor da bize ne oluyor! Ölmedende islama girmiş, tam terside olabilir! Kişi islam dini üzereyken dinden çıkabilir. Allahım hepimizi affetsin iman üzere haşr etsin
nurşen35 beğendi.

Alt 07 Aralık 2020, 14:20   Mesaj No:4
Medineweb Üyesi
Durumu:ÂlâLeyl isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 58435
Üyelik T.: 07 Kasım 2017
Arkadaşları:2
Konular: 14
Beğenildi:214
Beğendi:260
Takdirleri:3408
Takdir Et:

Halil İbrahim sofrası ve değil yanlışlık yapan birine açık açık sapıtmış bir topluma dahi kahretmeyen ve onlar kahrolmasınlar, helak edilmesinler diye hatta mücadele eden yumuşak kalpli, yufka yürekli İbrahim.

Hud:69 Yemin olsun ki, elçilerimiz ibrahim'e müjdeyle geldiler, ona "Selam sana!" dediler. O da onlara, "Selam size!" dedi. Hemen gitti bir buzağı getirdi.
Hud 70: Baktı ki ellerini ona uzatmıyorlar, bunları tuhaf buldu, içinde onlara karşı bir korku hissetti. "Korkma, biz Lût'un halkına gönderildik," dediler.
Hud 71: Hanımı arkasında ayakta dinliyordu, bunu duyunca güldü. Bunun üzerine ona İshak'ı, İshak'ın ardından da Yâkûb'u müjdeledik.
Hud72: Vay! Ben bir kocakarı, şu kocam da piri faniyken mi doğuracağım? Muhakkak bu acayip bir şey!" dedi.
Hud 73: Sen Allâh'ın emrine mi hayret ediyorsun? Ey ev halkı! Allâh'ın rahmet ve bereketi sizin üzerinizedir. Şüphesiz O Hamid'dir Mecid'dir.
Hud74: İbrahim'den korku kaybolup gittiğinde, kendine müjde geldi. Lût'un halkı hakkında bizimle mücadeleye girişti.
Hud 75: Şüphesiz İbrahim çok yumuşak, çok içli, ve Allâh'a gönülden bağlı biriydi.
hud 76: Ey İbrahim! Bundan vazgeç. Şüphesiz Rabbinin azap emri geldi. Onlara döndürülmesi mümkün olmayan bir azap gelmektedir."
Mihrinaz ve nurşen35 beğendiler.
Alt 09 Aralık 2020, 18:00   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Adı üstünde menkıbe.. severek izlediğim mehmet okuyanın videosunda kendisi anlatmışdı bu menkıbeyi sanıırm akıllarda kalıcılık olsun diye anlatma gereği duymuşdu..

Alt 09 Aralık 2020, 21:05   Mesaj No:6
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

menkıbe doğru yada yanlış sahih yada uydurma adı üstünde menkıbe...Hz İbrahim'e atfedilen bu menkıbe ve verilen ayetlere aykırı gibi duruşu bizi şaşırtmamalı...
ayetlerin ibrahimi veya diğer peygamberleri lider imam önder örnek ve güzel ahlak olarak sunması onların insan olduğunu unutturmamalı...

hz yunusun "inni kuntu minezalimin" feryadı onun zalim olduğunu değil insan olduğunu hataya düşebileceğini tevbe ettiğini seçkin peygamberlerden olduğu hususu unutturmaması lazım...

yine menkıbelere göre hz adem yanılgı ve nefis hatasına 200 yıla yakın tevbe ettiğini tevbesinin kabul edildiğini....

yine hz harun kavminin içinde iken kavmi buzağıya tapmaya başladığını hz musa tarafından hırpalandığını...

yine Kuranda "abbese wetewela" ile tenkid edilen,munafıkların lideri ibn ubeyın cenazesine katıldığını ona dua ettiğini ilahi tenkidle karşılaşması Resulullah'ın aynı zamanda makamı mahmud havzı kevser sahibi "usvetul hasene" olduğunu....

olay şudur eğer peygamberlerin insan olduğu gerçeğini unutursak sorun burda başlıyor...peygamberler bizim gibi insandır yer içer yanılır şaşar beşer FARKIMIZ ONLAR FİZİKİ/FİİLİ OLARAK VAHY OTORİTESİ TERBİYESİ ALTINDA YETİŞTİKLERİDİR...BU VAHY OTORİTESİNİN ALTINDAKİ EĞİTİME BİZ "İSMET SIFATI" İLE TARİF EDİYORUZ....

verilen ayetleri bu gözlükle okursak sorun soru çelişkiler kalmaz...

selam dua ile...

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 10 Aralık 2020, 17:22   Mesaj No:7
Medineweb Üyesi
Durumu:ÂlâLeyl isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 58435
Üyelik T.: 07 Kasım 2017
Arkadaşları:2
Konular: 14
Beğenildi:214
Beğendi:260
Takdirleri:3408
Takdir Et:

Amacım kişileri tartışmak değil. Ne Hz. İbrahim, ne Hz. Yunus, ne Hz. Adem ne Hz. Musa'yı. Kuddüs olan Allah'tır.

Olayları da tartışmak değil amacım. Ne yapmışlar, ne söylemişler. Bunları söylediler mi, söylemediler mi; yaptılar mı, yapmadılar mı. Bunu da tartışacak değilim.

Fikirleri tartışma amacında da değilim. Menkıbeler diliyle, ders verme niyetiniyle peygambere söylemediği bir sözün iftira edilmiş olması ihtimali ile Allâh'a söylemediği bir sözün iftira edilmiş olması ihtimalini ortaya koyup menkıbelerin mahiyeti, ne olduğu veya ne olması gerektiği üzerine fikir tartışmasına girecek de değilim.

Velhasıl tartışacak değilim. Ancak bir hatırlatma. Haddim midir Allâh bilir.

Selam ve dua ile.
Medine-web ve Mihrinaz beğendiler.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.

Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb  Medineweb  Medineweb  Medineweb Medineweb     

www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.