Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler

Konu Kimliği: Konu Sahibi Mihrinaz,Açılış Tarihi:  20 Şubat 2022 (15:09), Konuya Son Cevap : 20 Şubat 2022 (15:09). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
  • 2 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 20 Şubat 2022, 15:09   Mesaj No:1
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Dünyanın En Önemli Kişisi Kim?

Dünyanın En Önemli Kişisi Kim?

Zamanın birinde bir sultanın kafasına üç soru takılmış

Birinci soru; Dünyanın en önemli kişisi kim?

İkinci soru; Yapacak en önemli iş nedir?

Üçüncü soru; Bir şeyin yapılacağı en iyi zaman hangi zamandır?

Sultan, sorularının cevabını bulmaktan ümidini kesmiştir ki, hikmet sahibi bir kişinin ününü duyar. O kişiyle bizzat görüşmek ister ve tebdil-i kıyafet edip muhafızları ile birlikte yola koyulur.

**

Ormanın içinde uzun süren bir yolculuktan sonra ak saçlı bir ihtiyarın tek başına yaşadığı eski küçük eve yaklaşırlar. Sultan, muhafızlarına uzakta kalmalarını emreder, geri kalan yolu kendi başına yürür.

Yanına vardığında ihtiyar adam, elinde bir kürekle bahçesinde toprağı kazmaktadır. Sultan, kendisini fark ettirmek için hafifçe öksürür.

İhtiyar adam misafirini fark eder, gülümseyerek başıyla selamlar ve toprağı kazmaya devam eder.

Sultan konuşmaya başlar; “Kolay gelsin. Uzun süredir cevaplayamadığım üç sorum var. Sorularımın cevaplarını arayıp duruyorum. Dünyanın en önemli kişisi kimdir, yapılması gereken en önemli iş nedir ve her şey yapmanın en iyi zamanı hangi zamandır?”

İhtiyar hiç cevap vermeden çalışmasına devam eder.

“Size yardım edebilir miyim?” der sultan nazik bir ses tonuyla.

İhtiyar adam hiçbir şey demeden küreği sultana uzatır. Sultan bir süre sessizce toprağı kazdıktan sonra sorularını tekrar eder ama yine cevap alamaz.

Tam bu sırada, bir adamın hızla onlara doğru koştuğunu görürler.

Adam bir elini karnına bastırmıştır ve ellerinin arasından kan sızmaktadır.

Yaralı adam gelir, önlerinde yere düşer.

Sultan ve ihtiyar hemen eğilip adamın yarasını yıkarlar, sonra da güzelce sararlar.

Yarası sürekli kanadığı için sargıları sık sık değiştirmek zorunda kalırlar. Sonunda adam uykuya dalar ve ertesi sabaha kadar uyanmaz.

Sultan da bir köşede uyuyakalır.

Sabah olup uyandıklarında yaralı adam sultana mahcup mahcup bakarak,

“Beni affedin!” der.

“Seni affedecek bir şey yapmadın ki!” diye karşılık verir sultan.

“Ah, hayır, yaptım! Siz benim düşmanımdınız. Sizi öldürerek kardeşimin intikamını almak ve topraklarını tekrar ele geçirmek için yemin etmiştim. Dün buraya geleceğinizi duydum ve sizi yolda öldürmeye karar verdim. Ama saatler boyu dönmeyince saklandığım yerden çıkıp sizi bulmak istedim. Muhafızlarınız beni hemen tanıdılar ve yaraladılar. Onlardan kaçmayı başardım. Ama siz bana bakmasaydınız kan kaybından ölecektim. Ben sizi öldürmek istedim; oysa siz benim hayatımı kurtardınız!”

Sultan, eski bir düşmanıyla barıştığına sevinir.

Hatta muhafızlarını çağırarak adamı sarayına taşımalarını ve saray doktoruna emanet etmelerini emreder.

**

Sultan, ihtiyar adamdan ümitsiz; “Bana müsaade artık!” der.

“Sorularınız çoktan cevaplandı.”der bilge ihtiyar.

“Nasıl yani der Sultan?”

“Nasıl mı? Eğer dün güçsüzlüğüme acıyarak bana yardım etmeyip evinize dönseydiniz bu adam size saldıracak ve belki de sizi öldürecekti.

Dolayısıyla en önemli an benim için bahçemde çiçek ektiğiniz zamandı; en önemli kişi de bendim ve en önemli iş de bana yardım etmenizdi.

Sonra, adam size koşarak geldiğinde en önemli iş onun yaralarını sarmaktı.

Bu işi yapmasaydınız bir insan ölecekti.

O yüzden, en önemli kişi o adamdı.

En doğru zaman da bu işi yaptığınız vakitti.

Görüyorsunuz ki, en önemli zaman içinde bulunduğumuz andır. Çünkü ancak şimdi elimizden bir şeyler gelebilir.

Geçmişe sadece bakabilir ve ‘Keşke şöyle yapsaydım!’ ya da ‘Keşke şöyle yapmasaydım!’ diyebiliriz.

Gelecek ise daha gelmemiştir ve geleceği de kesin değildir.

En önemli kişi, içinde bulunduğunuz anda yanınızda kim varsa o kişidir.

En önemli iş ise ‘ama’sız ve ertelemeden o anda ne gerekiyorsa onu yapmaktır.

Hayırlı pazarlar…

Yaşar Süngü
ÂlâLeyl ve Kara Kartal beğendiler.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konu Sahibi Mihrinaz 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Dört Entrikacı mı Dört Dahi mi? Duhatul Arab İslam/Dinler/Mezhepler Kara Kartal 1 79 09 Nisan 2024 00:40
Fakire Makarna Sadakası Medineweb.net Videolar Kara Kartal 1 65 08 Nisan 2024 17:02
Başörtülü Bacıma Ters Kelepçe İslami Haberler Mihrinaz 1 46 08 Nisan 2024 03:17
Merhemet Duyğusu Sende Yoxdursa Şiirler ve Şairler Mihrinaz 0 69 05 Nisan 2024 15:20
Gazze Perdenin Yırtıldığı Yer Makale ve Köşe Yazıları Mihrinaz 0 66 01 Nisan 2024 03:25

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)