Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler

Konu Kimliği: Konu Sahibi Muhteşem,Açılış Tarihi:  01 Temmuz 2008 (23:44), Konuya Son Cevap : 09 Aralık 2016 (08:00). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Muhteşem
  • 1 Beğenilen mehmet akif2
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 01 Temmuz 2008, 23:44   Mesaj No:1
Medineweb Kıdemli Üyesi
Muhteşem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Muhteşem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2004
Üyelik T.: 25 Mayıs 2008
Arkadaşları:0
Konular: 99
Beğenildi:8
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart sana bir süprizim var kızım

sana bir süprizim var kızım

Genc kiz, el aynasinda makyajini kontrol etti; "-Gayet iyi." dedi. Güzelliginden emindi.Cevresindeki erkeklerin pervane olmasindan zaten biliyordu güzel oldugunu. Hayatin tadini cikaran, rahat yasayan biriydi.

Cep telefonu caldiginda, aksam arkadaslariyla hangi eglence yerine gidecegine karar vermeye calisiyordu. Telefondaki numaraya bakti, arayan annesiydi.

- Alo.kizim, nasilsin?

- İyiyim anne. Ne oldu *

- Sana bir surprizim var.

- Surpriz mi?

- Evet.Cok eski bir arkadasim, dostum sehrimize gelmis..

- Eee kimmis.

- Kim oldugu surpriz. Fakat, onu senin almani istiyorum.

- Ben mi?

- Evet, senin is yerine yakın olan parki biliyormus. Parka gitmesini ve seninle bulusmasini söyledim. Senin de parka gidip onu almanı istiyorum.

- Anne, ben böyle seyleri sevmem, kendin halletsen.

- Kizim 1-2 saatlik bir isim var. Ayrica seni bebekliginden taniyan bir arkadasim. Seni görünce mutlaka cok sevinecektir.

- Amaaan. Peki peki. Nasil tanıyacagim.

-Evden cikarken üzerine giydiklerini tarif ettim.O parkta bazi oturaklar piknik masasi seklinde. Parkin sinema tarafi girisindeki ilk piknik masasina otur. O gelince seni bulacak.

-Tamam anne..tamam.

- Kizim senden her gün mü bir sey istiyorum.Üniversiteyi bitireli, hele de ise gireli bir fatura yatirmaya bile göndermedim.

- Hemen darilma, tamam dedim ya.

O nasil tamam demekse. neyse, hadi o zaman, izin al da cik, bekletme. Ben de islerimi bitirip hemen gelecegim.

Genc kiz, izin alip cikti.Kisa bir yürüyüsten sonra parka vardi. Bu parkta daha önce hic oturmadigini farketti. Arkadaslariyla hep parali,lüks eglence yerlerine giderlerdi.

Annesinin tarif ettigi, giristeki ilk masayi buldu, bos olan kismina oturdu. Masanin diger tarafinda bir köylü kadinla, kücük kiz oturuyordu. Onlarla ayni yerde bulunmaktan utandigini hissetti. "-Annemin arkadasi cabucak gelse de, sunlardan kurtulsam" diye düsündü.

Köylü kadin cekinerek seslendi;

- Afedersin kizim, bir sey sorabilir miyim?

"Kizim" diye seslenmesi iyice sinirlerini bozdu.

- Ne var, adres mi soracan! ..

Sert cikis karsisinda kadin sesini alcaltti;

- Hayir kizim, baska bir sey soracaktim.

- Sizin gibi cahiller ya adres sorar, ya para ister.

Köylü kadinin kizaran yüzüne aldirmadi bile. O sirada $Ik ve lüks giyimli, orta yasli bir kadinin uzaktan yaklastigini gördü.

"-Nihayet." diye düsündü. Ayaga kalkip kadini karsilamaya çalisirken, kadin yanlarindan gecip gitti. Somurtarak geri oturdu.

Yanindaki kücük kiza daha SIKI sarilmis köylü kadinin gözünden bir damla yasin süzüldügünü gördü.Kadin gözyasini saklamak için diger tarafa dönünce bir yüzündeki büyük yanik izi göründü. Genc kiz manali manali güldü;

- Bak kolayca gözyasi dökebiliyorsun, yüzünde de cirkin bir yanik izi var. Burda ne bekliyorsun gec bir köseye ac mendilini agla. Fakat aglamayla benden bir sey koparacagini sanma, tamam mi.

Kadin dayanamadi;

- Cahil deyip duruyorsun. Ne cahilligimi gördün. Tanimadigim bir kadina, torununun yaninda hakaret mi ettim! .

- Oooo... laf yapmayi da biliyormus

-Anlasildi kizim, sen üniversite bitirmis, cok sey ögrenmis olabilirsin ama insanliktan sinifta kalmissın. Torunumu okutmak için ugrasacaktim. Fakat seni görünce vazgectim.

Yasli kadin, kücük kizi alip masadan kalkarken, bosalan yere dogru $Ik giyimli bir kadin yaklasti. Cevap vermek icin hazirlanan genc kiz zengin giyimli, $ik kadini görünce uzaklasan yasli kadina cevap vermekten vazgecti. Yasli kadın geriye bakmaya calisan kücük kizin basini eliyle engelledi.

Bir süre sonra, genc kizin annesi parkta yanına geldi.

- Merhaba kizim, Zeynep teyzen nerde?

- Kimse gelmedi anne. En son bir bayan geldi, yanima oturdu. O da sadece dinlenmek icin gelmis biriymis.

- Allah Allah! ... giyindiklerini cok iyi tarif etmistim, seni nasil bulamadi anlamadim. Yaninda kücük bir kiz olacakti.

Genc kiz bir an durakladi.

-Küçük bir kiz mi?

- Evet

- Anne! . biz zengin, kültürlü insanlariz. Herhalde arkadasin da zengin, kültürlü biridir, degil mi?

- Kültürsüz degil ama zengin degil.

- Sakın bana köylü bir kadin oldugunu söyleme.

- Köyden gelen kadina ne denir ki! ..

- Oh. iyi iyi, köylü kadinlari karsilmaya beni gönderiyorsun.

- Kizim, o kadina bir borcumuz vardi. O zamanlarda borcumuzun karsiligi bir sey veremedik. ' - Gün gelir, bir ihtiyacim oldugunda, ben kapinizi calarim'. Dedi ve iste bu gün kapimizi çaldi.

-Ne istiyormus?

- Torununu okutmamizi istiyor. Baban simdi arabayla gelip hepimizi alacak, kayit için okula götürecek.

- Anne, o köylü kadina ne borcun olabilir ki, anlayamadim?

Annesi, kizinin öfkeli ses tonuna dayanamadi;

- Kizim, sen bebekken biz köydeydik.

- Eee.

- Sana yillar önce bahsetmistim, köydeyken evimiz yandi, biz de inekleri,atlari,tarlalari neyimiz varsa hepsini satip köyden göctük, demistim.

-Evet, hatirladim.

- O yanginla ilgili bir ayrintiyi, seni üzülebilir veya seni evde yalniz biraktigimiz icin darilabilirsin korkusuyla anlatmamistik.

- Herhalde simdi anlatacaksin.

- Baban evde yoktu, ben de su doldurmaya köy pinarina gitmistim. Lodos mu ne diyorsunuz, iste o rüzgar bazen ters esiyormus, yukardan asagi filan. Sen besikte uyuyorken rüzgar bacadan iceri esince közler ocakliktan tahtalara sicramis, yangin baslamis. Pinar yerinden dumanlari görüp kostugumda alevler heryeri sarmisti. Birazdan yikilacak gibi görünen eve yine de girmek icin atildigim anda Zeynep teyzen kucagina seni almis oldugu halde disari firladi. O sahneyi hic unutamam; onun kucagindan seni aldigimda o cigliklar atiyordu.

- Nicin?

- Seni kurtarirken, sag tarafi yanmisti. Gelince görürsün sag yanaginda agir bir yanik izi var. Cok aci cekti cook. Dur aglama, seni bu kadar üzecegini bilmiyordum. Tamam kizim, bak makyajın akiyor, aglama. Hah! .. baban da geldi. Fakat Zeynep teyzen hala bizi bulamadi.

mehmet akif2 beğendi.
Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur.

Konu Sahibi Muhteşem 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Neden allah'a yöneliş? Serbest Kürsü Esma_Nur 1 2046 24 Ekim 2011 13:14
allah korkusu ve hesap duygusu Allah(c.c) Kara Kartal 1 1937 19 Ekim 2011 14:35
hak dostlarından nasihatler Muhtelif Konular YaŞuHa 1 2181 15 Ekim 2011 18:53
umumi dua Dua Bölümü su damlası 3 2674 06 Ekim 2011 18:57
Müftülükten ailelere öneriler: Eşinize saldırı... Din Görevlileri Medine-web 4 2168 28 Eylül 2011 18:12

Alt 01 Temmuz 2008, 23:53   Mesaj No:2
Medineweb Kıdemli Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: sana bir süprizim var kızım

köylüyü küçümseyenler ve hakir görenler var hikayede olduğu gibi": köylü şehirlin efendisidir":
Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur.
Alt 02 Temmuz 2008, 00:10   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:KEVİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1676
Üyelik T.: 05 Mayıs 2008
Konular: 70
Beğenildi:4
Takdir Et:

Asıl problem kızda değil, problem kızın hakaretleri karşısında edilgen bir duruş sergileyen köylü kadında. en büyük ilim kendini tanımadır ve kendi varoluşunun önemini anlamaktır diye düşünüyorum. dolayısıyla köylü kadının suskun ve mazlum bir duruş sergilememesi gerekiyordu
Alt 02 Temmuz 2008, 00:13   Mesaj No:4
Medineweb Kıdemli Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

ama kız köylü kadının daha kunuşmasına bile fırsat vermiyorkiii
Alt 02 Temmuz 2008, 16:53   Mesaj No:5
Medineweb Usta Üyesi
Durumu:nermin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1773
Üyelik T.: 09 Mayıs 2008
Arkadaşları:2
Konular: 45
Beğenildi:5
Takdir Et:

kimse kimseden üstün değildir.....
Alt 09 Aralık 2016, 08:00   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

cahil olan okumuş kadın suçludur eğer fakir ve köyde yaşayan düzgün karakterli kadın cevap verseydi o cahil üniversite bitirmiş kadınla aynı seviyede olurdu

önemli olan insanlık

üniversite makam mevki ikinci planda
Mihrinaz beğendi.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: