Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler

Konu Kimliği: Konu Sahibi melis,Açılış Tarihi:  23 Ağustos 2008 (09:45), Konuya Son Cevap : 07Haziran 2021 (21:21). Konuya 16 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı3Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 08 Temmuz 2014, 15:01   Mesaj No:11
Medineweb EDİTÖRÜ
su damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: su damlası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 13055
Üyelik T.: 18 Aralık 2010
Arkadaşları:18
Memleket:sivas
Konular: 696
Beğenildi:8168
Beğendi:9381
Takdirleri:26049
Takdir Et:
Standart Cevap: "Dost bulmak kolay, önemli olan o dostu kaybetmemek"

Dostça hayatı olmayan,vuslatına eremez..

"Bir yαrım αklın kuyusundα öbür yαrım αşkın kuytusundα...
Cennet ve cehennem αrαsındα.Ucu sırαttαn geçen bir uçurum kenαrındα...
Â'râftα.....
Ârâfın dα αrαsındα...Ar ve αf yαrαsındα..."
Alt 08 Temmuz 2014, 15:28   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
GÖKCEN_AZRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:GÖKCEN_AZRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27691
Üyelik T.: 25 Nisan 2013
Arkadaşları:15
Memleket:ARZ
Konular: 105
Beğenildi:95
Beğendi:4
Takdirleri:60
Takdir Et:

artık dostu bulmak da kolay değil
"dost yüzlü yalancılar" diye bir tabir var ya hani:(
kısacası; bulmak zor, kaybetmek kolay malesefuzgn
Alt 08 Temmuz 2014, 15:35   Mesaj No:13
Medineweb Sadık Üyesi
Beytül Ahzan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Beytül Ahzan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 44651
Üyelik T.: 03 Temmuz 2014
Arkadaşları:13
Memleket:istanbul
Konular: 96
Beğenildi:41
Beğendi:0
Takdir Et:

Herkesle gülünür fakat çilelim,
Ağlanmaz herkesle unutma bunu....
Dostluk yemininin üstünde elim...

Bölmez mi bölmez mi hasret uykunu?

Ve gülmek ki tokat tokat çilelim....

M.İslamoğlu
Alt 08 Temmuz 2014, 16:55   Mesaj No:14
Medineweb Emekdarı
İslaminesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İslaminesil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40187
Üyelik T.: 20 Mart 2014
Arkadaşları:0
Memleket:Wan
Konular: 316
Beğenildi:1404
Beğendi:590
Takdirleri:533
Takdir Et:

Günlerce süre gelen kıtlıktan sonra elimize gecen ilk parayla kendimize ekmek almıştık yunusla...soframızı kurduk bilirsiniz belki fakirin yiyeceği aslında kürdünde yiyeceğidir kuru ekmek,peynir ve kuru soğan,evet soframızda onlar vardı,bizler günler sonra sofra kurabilmenin sevincini yaşarken yunus ,sanki olmasada olur gibi mahsun bakışlarla ya bulamayanlar dedi!!!!

Derler Atalarım ekmeği dost dediğine bölüştür,ekmeği önüne bıraktım böldü ekmeği kendisine bir parça aldı geri kalan bütün parçayı benim önüme bıraktı,Şeytan Dostumun kendi nefsinden geçtiğini ve beni düşündüğünü söyletmemek için bana Sesleniyor du??Zaten yunus aç değildi...

O gece cok sevinçliydim karnımız tok sırtımız pek halde namazımı kılıp yatağımıza geçtik,hava da soğuktu,sobamız bulduğumuz yada Yunus un topaldıkları ile sadace sobayı ısıtabliyorduk,yorganın içine yumulmuştum hicbirşey görmüyordum ve o sekil mide tokluğuyla uyudum ,gece bir vakit uyandım basımı yorganın altından çıkarıp oturdum,öyle ağırlaşmıştım ki hani sanki karabasanlar üstümdeydi,Biraz daha gerildim Yunusu gördüm kıyama durmuştu soğukta ve ağlıyordu,Ağladığı kendi nefsi değildi benim nefsimdi....tekrar uzandım yatağıma bişi omamaıs gibi yunusa helal olsun diyordum bu soğukta üşenmeden kalkmış üstünü giymiş ,abdestini almış,namaza duruyordu,birden ağmalak sesleri kesildi,dedim artık uyuyacak ama içimde de gıcırtılar var nedenbu kadar yorgan agır oldu diye,dayanamadım yorganı atdım üstümden oturmaya tam irkildim ki !!!

Onu gördüm Yunus u kendi yorganınıda bana vermişti ,kendiside elbiseleriyle kabaniyla kıvranmış yanı basıma ....

Yunus dedim efendim dedi yorganın nerde yunus titrek ağlamaklı sesi ile Can dediğim yoldaşımda,kan dediğim kardeşimde ,Dost dediğim yanıbaşımdakine verdim....

sarıldık ve sabaha kadar Böyle dostum var diye Rabbime şükretdim....

eRkam_eroğlu
Alt 08 Temmuz 2014, 17:07   Mesaj No:15
Medineweb Emekdarı
GÖKCEN_AZRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:GÖKCEN_AZRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27691
Üyelik T.: 25 Nisan 2013
Arkadaşları:15
Memleket:ARZ
Konular: 105
Beğenildi:95
Beğendi:4
Takdir Et:

Alıntı:
eRkam_turabii Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Günlerce süre gelen kıtlıktan sonra elimize gecen ilk parayla kendimize ekmek almıştık yunusla...soframızı kurduk bilirsiniz belki fakirin yiyeceği aslında kürdünde yiyeceğidir kuru ekmek,peynir ve kuru soğan,evet soframızda onlar vardı,bizler günler sonra sofra kurabilmenin sevincini yaşarken yunus ,sanki olmasada olur gibi mahsun bakışlarla ya bulamayanlar dedi!!!!

Derler Atalarım ekmeği dost dediğine bölüştür,ekmeği önüne bıraktım böldü ekmeği kendisine bir parça aldı geri kalan bütün parçayı benim önüme bıraktı,Şeytan Dostumun kendi nefsinden geçtiğini ve beni düşündüğünü söyletmemek için bana Sesleniyor du??Zaten yunus aç değildi...

O gece cok sevinçliydim karnımız tok sırtımız pek halde namazımı kılıp yatağımıza geçtik,hava da soğuktu,sobamız bulduğumuz yada Yunus un topaldıkları ile sadace sobayı ısıtabliyorduk,yorganın içine yumulmuştum hicbirşey görmüyordum ve o sekil mide tokluğuyla uyudum ,gece bir vakit uyandım basımı yorganın altından çıkarıp oturdum,öyle ağırlaşmıştım ki hani sanki karabasanlar üstümdeydi,Biraz daha gerildim Yunusu gördüm kıyama durmuştu soğukta ve ağlıyordu,Ağladığı kendi nefsi değildi benim nefsimdi....tekrar uzandım yatağıma bişi omamaıs gibi yunusa helal olsun diyordum bu soğukta üşenmeden kalkmış üstünü giymiş ,abdestini almış,namaza duruyordu,birden ağmalak sesleri kesildi,dedim artık uyuyacak ama içimde de gıcırtılar var nedenbu kadar yorgan agır oldu diye,dayanamadım yorganı atdım üstümden oturmaya tam irkildim ki !!!

Onu gördüm Yunus u kendi yorganınıda bana vermişti ,kendiside elbiseleriyle kabaniyla kıvranmış yanı basıma ....

Yunus dedim efendim dedi yorganın nerde yunus titrek ağlamaklı sesi ile Can dediğim yoldaşımda,kan dediğim kardeşimde ,Dost dediğim yanıbaşımdakine verdim....

sarıldık ve sabaha kadar Böyle dostum var diye Rabbime şükretdim....

eRkam_eroğlu
rabbim hepimize böyle dostlara sahip olmak
ve
bize, dost diyenin; dostluğuna bu şekilde talip olmak nasip etsin
Alt 08 Temmuz 2014, 17:16   Mesaj No:16
Medineweb Emekdarı
İslaminesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İslaminesil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40187
Üyelik T.: 20 Mart 2014
Arkadaşları:0
Memleket:Wan
Konular: 316
Beğenildi:1404
Beğendi:590
Takdirleri:533
Takdir Et:

Dost deriz hep gözlerimz dısarda olur beklentiler icersinde bir durus bir yanımıza varış bekleriz,biz böyle beklerizde dost için peki bizden bu bekleyiş ve duruşu bekleyenler aklımıza gelmezmiki...

Dost dediğinizde dostun ile seni yargılayacaklar bunu unutma dostun senin yansımandır ve senin kişiliğindir.
Kara Kartal beğendi.
Alt 07Haziran 2021, 21:21   Mesaj No:17
Medineweb EDİTÖRÜ
su damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: su damlası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 13055
Üyelik T.: 18 Aralık 2010
Arkadaşları:18
Memleket:sivas
Konular: 696
Beğenildi:8168
Beğendi:9381
Takdirleri:26049
Takdir Et:

O sana gülmeyi ögretir sen ona kahkaha atmayi...
O sana emeklemeyi ögretir, sen ona yürümeyi...
O sana okumayi ögretir, sen ona yazmayi ve bu böyle sürüp gider...
Iste bunun adina DOST derler...
Kara Kartal beğendi.

"Bir yαrım αklın kuyusundα öbür yαrım αşkın kuytusundα...
Cennet ve cehennem αrαsındα.Ucu sırαttαn geçen bir uçurum kenαrındα...
Â'râftα.....
Ârâfın dα αrαsındα...Ar ve αf yαrαsındα..."

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)