Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KPSS (İHL-İLAHİYAT).::. > KPSS (İ.H.L-İlahiyat) > KPSS Genel Kültür

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medineweb,Açılış Tarihi:  14 Eylül 2012 (21:42), Konuya Son Cevap : 14 Eylül 2012 (21:42). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Medineweb
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 14 Eylül 2012, 21:42   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Genel Yetenek-Genel Kültür Deneme Sınavı 6

Genel Yetenek-Genel Kültür Deneme Sınavı 6

1.) Zaide Smith, Londra'nın daha çok göçmenlerin yaşadığı ve insanların açlıktan ölmemeye çalıştığı bir kenar semtinden, yarı Jamaikalı bir genç kız. Yaşadığı semt gibi hayatın kenarında yaşayan insanları anlatmış romanlarında. Zaide'nin kahramanları o kadar kenarda yaşıyorlar ki her an düşebiliyorlar ha­yattan. Belki de bu nedenle hep yaşama demir atmaya çalışıyorlar.

Bu parçada altı çizili sözlerle anlatılmak istenenleri, sırasıyla aşağıdakilerden hangileri en iyi karşılar?
  • A) Yoksulluk içinde yaşamak - iç dünyasına yönelmek
  • B) Kendi kabuğuna çekilmek - geçmişi özlemek
  • C) Bıkkınlık içinde olmak - mücadeleden yılmamak
  • D) Sefalet ve çaresizlik içinde yaşamak - hayata tutunmak
  • E) Renksiz bir yaşam sürdürmek - hayattan beklentisi kalmamak
2.) " Soğukta kaldığım için dün fena halde hastalandım."

Altı çizili sözün bu cümleye kattığı anlam aşağıdakilerin hangisinde vardır?
  • A) Genel Müdür'ün hesapsız işleri, şirketi zor duruma düşürdü.
  • B) Boşuna uğraşma, onu yola getiremezsin!
  • C) Beni gereksiz yere kırdığını acaba anladı mı?
  • D) Hava birdenbire bozunca ne yapacağımızı şaşırdık.
  • E) Bu çocuğu çok fazla şımartıyorsun; ilerde başına bela olacak.
3.) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde "dağıtmak" sözcüğü, "etkisini azaltmak, gidermek" anlamında kullanılmıştır?
  • A) Maçı protesto için gelen kalabalığı görevliler dağıttılar.
  • B) İş merkezi için gerekli arsayı bulamayınca kooperatifi dağıttılar.
  • C) Büyülü sözleriyle içimdeki sıkıntıyı dağıttı.
  • D) Çocuklar, masanın üstündeki kâğıtları dağıtmış.
  • E) Biraz fazla ayrıntıya inince konuyu dağıttı.
4.) I. O kadar yetkiyi ne demeye sorgusuz sualsiz verdin?
II. O masayı ne sebeple hazırladığını merak ediyorum.
III. Böyle bozuk bir havada niçin evden çıktın?
IV.Günün bu vaktinde onu ne diye aradın?
V.Dar günümde ondan üç kuruş borç almamdan ne çıkar?

Numaralanmış cümlelerin hangisinde altı çizili söz cümleye diğerlerinden farklı bir anlam katmıştır?
  • A) I.
  • B) II.
  • C) III.
  • D) IV.
  • E) V.
5.) (I) Eser, önsözünden öğrendiğimize göre, bundan tam yarım yüzyıl önce yazılmış. (II) Yazarı, eserinin sahneye konduğunu göremeden, ne yazık ki, ölmüş. (III) Rastlantıyla elimize geçen bu eseri okur okumaz, aradığımız oyunun bu olduğuna karar verdik. (IV) Oyun 16. yy. da Paris'te yaşayan son derece güzel ve akıllı bir kontesle ilgiliydi. (V) Kontesin doğumundan ölümüne, ayrıntılı bir biyografisini, yaşama ve topluma bakışını verirken, o dönemin panoramasını da başarıyla yansıtıyordu. (VI) Ayrıca, o dönemde yaşayan insanların duygu ve düşüncelerini de gözler önüne seriyordu.

Yukarıdaki parçada sözü edilen tiyatro eserinin içeriğiyle ilgili en kapsamlı yargı, numaralanmış cümlelerin hangisinde verilmiştir?
  • A) II.
  • B) III.
  • C) IV.
  • D) V.
  • E) VI.
6.) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, "ağır ve kırıcı sözler sarf etmek" anlamına gelen bir deyim kullanılmıştır?
  • A) Duvarların halini görünce ağzına geleni söyledi.
  • B) Dün akşam bana söylediklerin ipe sapa gelmez sözlerdi.
  • C) Onun huyudur bu, bir bardak suda fırtınalar koparır.
  • D) Kardeşim eve geç gelince babam küplere bindi.
  • E) Kötü haberi, bana damdan düşer gibi söyledi.
7.) "Kalkıp bir ışık yakmak, karanlığı lanetlemekten iyidir."

Aşağıdakilerden hangisi bu cümleye anlamca en yakındır?
  • A) Hayat karşısında bazen yenik duruma düşsek de, bundan bir çıkış yolu olduğunu bilmeliyiz.
  • B) Yaşanan şeylere olumlu bir gözle bakmak, çoğu kez, insanın rahatlamasını sağlar.
  • C) Yaşamın olumlu yönlerini görebilmek, pek az kişinin sahip olduğu bir özelliktir.
  • D) İnsan, olumsuzluklardan yakınmak yerine bunları değiştirmeye çabalamalıdır.
  • E) Başımıza gelebilecek kötü olayları engellemek için önlem almalıyız.
8.) Aşağıdakilerin hangisinde, duyular arası aktarma yoluyla yan anlam kazanmış bir sözcüğe yer verilmiştir?
  • A) Soğuk bakışlarıyla insanın içini donduruyordu.
  • B) Aramızdaki sevgi bağları, gün geçtikçe kuvvetleniyordu.
  • C) Onun aydınlık yüzüyle odadaki mutsuz hava dağılıverdi.
  • D) Bahçedeki kör kuyunun çevresini çitle çevirdiler.
  • E) Kendi halinde akan ırmağı, dalgın gözlerle seyrediyordu.
9.) (I) Arkadaşım Berna Moran, insanı bir anda çekim bölgesine alan, şaşırtıcı bir insandı. (II) Daha ilk ameliyatından sonra, narkozdan uyanır uyanmaz, aslında gerçek anlamda ameliyat edilmediğini o engin zekâsıyla hemen anlamıştı. (III) "Karnımı açıp baktılar; karaciğerimin durumunu görünce, yeniden diktiler." dedi. (IV) Bunu dramatik bir biçimde değil, sıradan bir gerçekmiş gibi öyle bir kesinlikle söylemişti ki onu kandırmaya çalışmak saçma olurdu. (V) Yaklaşan ölümünden hiç söz etmez; ancak kara bir mizah ustası olduğu için, bu konuda komik çeşitlemeler yaparak, açık ki bizi avutmaya çalışırdı.

Bu parçada, numaralandırılmış cümlelerden hangisi öznel yargı içermemektedir?
  • A) I.
  • B) II.
  • C) III.
  • D) IV.
  • E) V.
10.) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde "varsayım" söz konusudur?
  • A) Bu akşam beni arayacağınızı umuyordum.
  • B) Sınavda başarılı olmadığını düşünelim; ne kaybedersin?
  • C) Bu soruyu anlamadım; bir örnek daha verebilir misin?
  • D) Buraya gelmediğine göre, sözlerime kırılmış olmalı.
  • E) Daha dün ne diyordun; şimdi ne söylüyorsun!
11.) I. Dostlarım bile bu konuda beni desteklemedi.
II. Beni bu konuda bile desteklemedi dostlarım.
III. Dostlarım bu konuda beni bile desteklemedi.
IV.Bu konuda dostlarım bile beni desteklemedi. V.Bu konuda beni bile desteklemedi dostlarım.

Yukarıdaki cümlelerden hangi ikisi, "sözü edilen konuda, yazarın dostlarının hiç kimseyi desteklemediği" anlamını taşımaktadır?
  • A) I. ve II.
  • B) II. ve III.
  • C) II. ve IV.
  • D) III. ve V.
  • E) IV. ve V.
12.) Rastlantıyla bulduğumuz bu köyde, sessizlik hüküm sürüyordu. Evler, bir zamanlar koynunda canlıları barındırırken, şimdi inzivaya çekilmiş insanlar gibi sessizce dikiliyorlardı karşımıza. Yollarda sızım sızım akan sular, yabani otlar, çiçekler bizi selamlıyordu. Bu ıssız yerde duyduğumuz tek ses, kendi ayak seslerimizdi. Burada bir yandan sessizliğin verdiği huzuru, bir yandan da ürpertici boşluğu duyumsuyorduk içimizde.

Bu parça için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
  • A) Benzetmeye yer verilmiştir.
  • B) Kişileştirme sanatına başvurulmuştur.
  • C) Görme ve işitme duyusundan yararlanılmıştır.
  • D) Betimleyici öğeler kullanılmıştır.
  • E) Hitaplardan yararlanılmıştır.
13.) (I) Yaşar Kemal, Köroğlu'nu anlatırken kimi bölümlerde anlatıyı kesip betimlemelere yer veriyor. (II) Olay zincirini etkilemeyen, eylemle doğrudan bağıntısı olmayan bir ara söylem geliştiriyor. (III) Bu şekilde hem dinleyenleri büyülemek ve bilgilendirmek hem de soluklandırmak istiyor. (IV) Ne var ki, elinde saz, bir köy kahvesinde bağdaş kurup oturan âşıktan farklı bir konumda olduğunu, gerçekte onu dinlemeyip okuduğumuzu unutuyor. (V) Bir destan anlatıcısı kimliğine bürünmek, Yaşar Kemal'in bilinçli bir seçimi. (VI) Hiçbir zaman da gizlemiyor bu rolünü.

Yukarıda numaralanmış cümlelerin hangisinde, kendisinden önce gelen cümlenin amacı belirtilmiştir?
  • A) II.
  • B) III.
  • C) IV.
  • D) V.
  • E) VI.
14.) (I) Ataç'ın son kitabını okurken bir nokta dikkatimi çekti. (II) Çok fazla tekrar var yazılarında. (III) Sanki neyi nasıl yazacağına karar verememiş. (IV) Aynı düşünceyi, aynı sözcüklerle yeniden yeniden aktarıyor. (V) Ataç gibi deneyimli bir yazarın bunu yapması, beni şaşırttı doğrusu. (VI) Onun, daha önce yazdıklarını bilmesem, neredeyse, kitabı yarıda bırakıverecektim.

Yukarıdaki numaralanmış cümlelerden hangi ikisi anlamca birbirine en yakındır?
  • A) I. ve III.
  • B) II. ve V.
  • C) II. ve IV.
  • D) III. ve IV.
  • E) V. ve IV.
15.) Aşağıdaki cümlelerde altı çizili sözlerin hangisinde "korkusuz, kaybetmekten çekinmeyen" anlamı vardır?
  • A) Bu yeni işi, gözü kara olduğu için ona verdik.
  • B) Kim bilir, bu çocukların içinde ne fırtınalar kopuyor.
  • C) Bu adamlar burayı terk etmemizi istediklerinden bize göz dağı verdiler.
  • D) Düşman ordusu bu şehirde taş taş üstünde bırakmayıp halkı esir aldı.
  • E) Yüzüme bakmıyor, işi bozacağımdan korkuyordu.
16.) (I) Ergenlik çağındaki gençlerde dikkati çeken şeylerden biri de onların ayna karşısında geçirdikleri zamandır. (II) Ve büyüklerle gençler arasında bu nedenle zaman zaman sürtüşmeler yaşanır. (III) Pek çoğu, ya dış görünüşlerini inceleyip saatlerce saçlarına şekil vermeye çalışır. (IV) Ya da yüzlerindeki sivilceyi örtmek için "zorlu" bir uğraş verir. (V) Bu tutumları da ailelerinin sabırlarının tükenmesine neden olur.

Bu parçanın anlam akışındaki bozukluğu gidermek için, aşağıdaki değişikliklerden hangisi yapılmalıdır?
  • A) I. cümleyle II. yer değiştirmeli
  • B) V. cümle parçadan çıkarılmalı
  • C) III. cümleyle IV. yer değiştirmeli
  • D) V. cümle II. den sonra getirilmeli
  • E) II. cümle V. den sonra getirilmeli
17.) Neden böyle çarpıcı bir başlık kullandım biliyor musunuz ( ) Tabii ki Haydar Ergülen'in yeni çıkan şiir kitabı için ( ) Bütün kitaplarını okuyun, benim gibi siz de gerçek bir şairle buluşacaksınız. Son kitabı ( ) Keder Gibi Ödünç ( ) bu tezin doğruluğunu kanıtlayan yeni bir delil adeta ( )

Yukarıda parantezle belirtilen yerlere, sırasıyla aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangileri getirilmelidir?
  • A) (?) (...) (") (") (.)
  • B) (...) (.) (-) (-) (.)
  • C) (.) (.) (,) (,) (...)
  • D) (?) (.) (") (") (...)
  • E) (.) (!) (;) (,) (.)
18.) "Düşüncelerinde ısrarlı; ama inatçı değildi." Bu cümledeki anlatım bozukluğunun nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
  • A) Kişi uyuşmazlığı
  • B) Nesne eksikliği
  • C) Çatı uyuşmazlığı
  • D) Ekeylem eksikliği
  • E) Yardımcı eylem eksikliği
19.) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde altı çizili sözcük, gereksiz kullanılmıştır?
  • A) Yarışmada dereceye girenlere ödülleri dün verildi.
  • B) Gelecek hafta da Antalya'ya bir gezi düzenliyorlarmış.
  • C) Zarife güzel ve alımlı bir kızdı.
  • D) Eğer söylediklerimi dinlediğin taktirde bu sorunu çözersin.
  • E) Seninle tekrar konuşacağını söyledi bana.
20.) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde anlatım bozukluğu yapılmıştır?
  • A) Bundan sonra kimi seveceğimi, saygı duyacağımı bilmiyorum.
  • B) Senin bu davranışlarına katlanmak zorunda mıyım?
  • C) Benim yerime siz deneyin lütfen bu atışı.
  • D) Artık yüzlerimizi göremiyor, yalnız seslerimizi duyuyorduk.
  • E) Sana hiçbir konuda söz verdiğimi hatırlamıyorum.
21.) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yazım yanlışı yoktur?
  • A) Yıllar varki ondan bir satır mektup bile alamadım.
  • B) Sanatçının bir görevi de toplumu ve insanları eğitmektir.
  • C) Onun yönettiği hiç bir filmi kaçırmam.
  • D) Kadıncağız kendini terkedilmiş gibi hissediyordu.
  • E) Kitaplarla başbaşa kaldığımda, yeni dünyalara yolculuğa çıkıyorum.
22.) Salih Ağa, köyün en zengin adamlarından biridir. Lakin kılık kıyafeti bakımından bir dilenciden hiç farkı yoktur. Kışın en soğuk günlerinde bile onun çorap giydiğini hatırlamıyorum. Ökçesi aşınmış bir kunduranın içinde, kara ve çatlak ayakları, ellerinden
daha çok ortadadır. Kişiliğinin bütün anlatımı bu ayaklarda toplanmıştır. Rahat mıdır? Sinirli midir? Bunları anlamak için hemen ayaklarına bakınız. Eğer başparmağını ovuyorsa, Salih Ağa'nın canı mutlaka bir şeye sıkılmıştır.

Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi ağır basmaktadır?
  • A) Öyküleme
  • B) Örneklendirme
  • C) Betimleme
  • D) Karşılaştırma
  • E) Tartışma
23.) Bir roman, beyazperdeye aktarılırken, bence kimliğinden çok şey kaybeder. Sinemacının hikâyesini anlatmak için iki, en çok üç saati vardır; Balzac'ın ya da Tolstoy'un bir büyük romanını okumaksa günler ister. Kitap, hayal kurmayı sağlar, düşünmeye zorlar;
sinemaysa yorum gerektirmeyen, hazır ResimListesi sunar insana. Bu şekilde bir rahatlık içine sokar izleyiciyi. Roman kahramanlarının karakterlerini okuyucu, kendi düşünceleriyle oluşturur. Oysa, bir filmde, etten kemikten bir kadının üzerinde değişiklik yapılamaz.

Bu paragrafta, aşağıdakilerin hangisine değinilmemiştir?
  • A) Sinemanın anlatım olanaklarının, romana göre daha gelişmiş olduğuna
  • B) Sinemanın, izleyicileri hazırcılığa yönelttiğine
  • C) Sinemaya uyarlanan bir romanın, özünden bazı şeyler yitireceğine
  • D) Kitapların insanı düş dünyasına götürdüğüne
  • E) Okuyucunun, roman kahramanını kendinden bir şeyler katarak yorumladığına
24.) Hem para kazanmak hem de dil öğrenmek için yurtdışına çocuk bakıcısı olarak gittim. Orada gördüm ki, aile anlayışımızdan çocuk yetiştirmeye, iş sorumluluğumuzdan kendimize olan saygımıza kadar her konuya farklı yaklaşıyoruz. Sözgelimi, çocuk
yetiştirme anlayışımız... Biz çocuklarımızı aşırı denetim altında tutuyor, onları yönlendirmeye çalışıyoruz. Onlar ise, çocuklarının yanlış yapmalarından korkmuyorlar. Yanlışları yoluyla sorumluluk üstlenmeyi öğreneceklerini düşünüyorlar. Yine, onlar,
işlerine tüm benliklerini veriyorlar. Para kazanma kaygısını ikinci plana itiyorlar. Bu, dünyayı algılama biçimiyle ilgili bir şey galiba.

Bu parçanın bütününde aşağıdakilerden hangisine değinilmiştir?
  • A) Çocuk yetiştirme konusundaki hatalarımıza
  • B) Yabancılarla birçok konuda farklı bakış açısına sahip olduğumuza
  • C) Yurtdışına gitmenin insanın ufkunda yarattığı değişimlere
  • D) Çocuklara yanlışın ve doğrunun öğretilme yollarına
  • E) Yabancılarla eğitim anlayışımız arasındaki ayrımlara
25.) Okumayı çok sevdiğim ve çok okuduğum için yazma gibi emek ve sorumluluk isteyen bir işin altından da kalkabileceğimi düşündüm. Bunun yanlışlığını elime kalemi kâğıdı alınca fark ettim. Konu hazırdı, kafamda yazılmayı bekleyen yüzlerce düşünce vardı. Bütün koşullar yerindeydi. Her şeye rağmen, bir türlü yazamıyordum. Belki birkaç satır karalıyordum; ama düşüncelerimi etkileyici sözlere dökemiyordum. İşte o zaman anladım yazarlığın okumak işi değil, yetenek işi olduğunu.

Bu paragrafta kendinden ilgili olarak, aşağıdaki yargıların hangisine varılamaz?
  • A) Gücünün sınırlarının farkına varmıştır.
  • B) Açık sözlü bir yapısı vardır.
  • C) Aklına koyduğu her şeyi yapar.
  • D) Kendisiyle barışıktır.
  • E) Yazmayı hafife almaz.
26.) Türkiye'de edebiyatı birincil meslek haline getiren yazar azdır. Bizde yazarların çoğu, edebiyata gazetecilikle başlamıştır. Ben de, diğerleri gibi meslek olarak gazeteciliği seçtim. Bu yolun, edebiyat istasyonuna varacağını biliyordum.

Bu paragraf, bütünüyle aşağıdaki sorulardan hangisine verilmiş bir yanıttır?
  • A) Gazeteciliğinizin edebiyatçılığınıza bir yararı oluyor mu?
  • B) Sizi yazmaya iten özel nedenler var mıdır?
  • C) Bize gazeteciliğe bakışınızdan biraz söz eder misiniz?
  • D) Gazetecilikle yazarlık birlikte yürür mü?
  • E) Neden, edebiyata gazetecilikle başladınız?
27.) Sanat, insanoğlunun hem dünyayı hem kendini ortaya koyması ve anlamaya çalışması için vardır. Her sanatçı; kafasındakileri ve yüreğindekileri kendince, biçimden biçime sokarak, değiştirerek verir yapıtında. Gerçeği olduğu gibi yansıtmak ya da anlatmak olsaydı sanatın amacı, fotoğraf makinesinin olduğu bir çağda, resim sanatından söz edilemezdi. Yani sanat...

Dil ve düşüncenin akışına göre, bu parça aşağıdakilerden hangisiyle tamamlanamaz ?
  • A) bilinen gerçeğin, sanatçının beyninde yeniden düzenlenmesidir.
  • B) doğayı hiç değiştirmeden aktarmak değildir.
  • C) sanatçının hayal gücüyle gerçeğin bir sentezidir.
  • D) gerçek taklitçiliğiyle sınırlı tutulamaz.
  • E) gerçekleri çarpıtmadan vermeyi gerektirir.
28.) (I) Halktan kopuk hiçbir kültür, yaşama direncini sürdüremez. (II) Özellikle dil söz konusu oldu mu halk onun besin kaynağıdır. (III) Âşık Veysel'in dili ile Cahit Sıtkı Tarancı'nın dili arasında bir ayrım yoktur. (IV) Bugün biz dilimizi yeniden bulduk ve onu çağdaş anlamda güçlendirme olanağına kavuştuk. (V) Bunu halkın dildeki yaratma gücüne borçluyuz.

Numaralanmış cümlelerden hangisi bu paragrafın bütünlüğü içinde yer almamalıdır?
  • A) I.
  • B) II.
  • C) III.
  • D) IV.
  • E) V.
29.) ... Bunların yardımıyla, içindeki boşluğu ve anlamsızlığı unutmaya, kendisi için daha az acı verici bir dünya yaratmaya çalışır. Bunlar: İnkâr, bastırma, çözülme, yön değiştirme, yansıtma, ket vurma olarak gruplanabilir.

Yukarıdaki paragrafın başına aşağıdakilerden hangisi getirilebilir?
  • A) Kişi, sorunlarını aşmak için kendisiyle ilgili bir iç hesaplaşmaya girişir.
  • B) Birey, sosyal yaşamdaki sıkıntılardan, sorunlardan çeşitli aktivitelerle uzaklaşabilir.
  • C) Yaşanan sıkıntılar, ancak yakın bir dostun sevgi ve sıcaklığıyla hafifletilebilir.
  • D) Birey, olumsuz duygularından kurtulmak için değişik mekanizmalar geliştirir.
  • E) İnsanların sorunlara yaklaşımları ve onları çözüş yöntemleri birbirinden farklıdır.
30.) O, şiir okumaya gizemli bir büyücünün dua okuması gibi başlardı; sonra gürül gürül akan bir ırmağa dönüşürdü sesi. Deli doluydu tüm kimliği; ama bir şairin deli olması doğal değil miydi? Günlük yaşamdaki en önemsiz olay bile, onun dilinde "Dünyanın Yedi Harikası"ndan birine dönüşürdü. Ona göre mükemmelliğin sınırı yoktu. Yemek masasında, söyleşinin en keyifli yerinde, pikaba "9. Senfoni"yi koyar; pikabın sesini sonuna dek açar, tüm bedeniyle orkestrayı yöneten şef gibi iki ayağı üstünde müziğe katılırdı.

Parçada tanıtılan kişi için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
  • A) Sevdiği müzik parçalarına, bütün benliğiyle katılır.
  • B) Etkileyici ve coşkulu bir şiir okur.
  • C) Kabına sığmayan bir kişiliği vardır.
  • D) Kendisini hiçbir şekilde geliştirmez.
  • E) Sıradan şeyleri bile mükemmele dönüştürür.
31.)
  • A)
  • B)
  • C)
  • D)
  • E)
32.) Dört basamaklı (3x7y) sayısının 15'e bölümünden kalan 1 olduğuna göre x'in alabileceği değerler toplamı kaçtır?
  • A) 30
  • B) 31
  • C) 32
  • D) 33
  • E) 34
33.)
  • A) 7
  • B) 9
  • C) 11
  • D) 13
  • E) 15
34.)
  • A)
  • B)
  • C)
  • D)
  • E)
35.)
  • A)
  • B)
  • C)
  • D)
  • E)
36.)

işleminin sonucu kaçtır?
  • A) 1
  • B) 2
  • C) 3
  • D) 6
  • E) 9
37.)
  • A) 23
  • B) 19
  • C) 12
  • D) 5
  • E) 3
38.)
  • A) 30
  • B) 34
  • C) 39
  • D) 41
  • E) 45
39.)
  • A) y-x
  • B) x-z
  • C) -x+y
  • D) 1
  • E) 2
40.) 360'ı bölebilen tam sayıların kaç tanesi çift sayıdır?
  • A) 12
  • B) 24
  • C) 36
  • D) 40
  • E) 48
41.)
  • A) [-20,30]
  • B) [-20,15]
  • C) [-6,8]
  • D) [-0,20]
  • E) [-8,15]
42.)
  • A) a
  • B) a-b
  • C)
  • D)
  • E) 1
43.)
  • A) Yalnız I
  • B) I,III ve IV
  • C) II ve IV
  • D) I ve II
  • E) Yalnız IV
44.) Taşımacılık yapan bir firma 480 bin TL ödeyerek fiyatları 10 bin, 20 bin TL ve 30 bin TL olan araçlardan toplam 21 adet satın alıyor. Fiyatı 10 bin ve 20 bin TL olan araçlardan eşit sayıda alındığına göre fiyatı 30 bin TL olan araçtan kaç tane alınmıştır?
  • A) 9
  • B) 10
  • C) 11
  • D) 12
  • E) 13
45.) Semra'nın şimdiki yaşı 14'tür. Semra annesinin şimdiki yaşına geldiğinde annesi 52 yaşmda olacağı göre Semra doğduğunda annesi kaç yaşındadır?
  • A) 19
  • B) 20
  • C) 21
  • D) 22
  • E) 23
46.)
  • A) 15
  • B) 17
  • C) 21
  • D) 28
  • E) 35
47.) %60 karla a TL'ye satılan malın maliyeti üzerinden %40 zararlı satış fiyatı b TL'dir. Buna göre a, b 'nin kaç katıdır?
  • A)
  • B)
  • C)
  • D)
  • E)
48.)
  • A) 256
  • B) 108
  • C) 96
  • D) 64
  • E) 56
49.)
  • A) 220
  • B) 240
  • C) 300
  • D) 320
  • E) 400
50.) 12 işçi günde 6 saat çalışarak bir işi 16 günde bitirebilmektedir. Aynı işin günde 8 saat çalışılarak 9 günde bitirilebilmesi için kaç işçi daha gereklidir?
  • A) 16
  • B) 12
  • C) 8
  • D) 6
  • E) 4
51.) Bir sınıftaki öğrenciler İngilizce veya Almanca dillerinden en az birini bilmektedir. İngilizce bilenler tüm öğrencilerin %70'i Almanca bilenler tüm öğrencilerin %80'i dir. Yalnız Almanca bilen öğrenci sayısı 12 olduğuna göre yalnız İngilizce bilen kaç öğrenci vardır?
  • A) 8
  • B) 10
  • C) 12
  • D) 15
  • E) 18
52.)
  • A) 1+a+b+ab
  • B) 2a-ab+1
  • C) a+b+ab
  • D) -a+2b+ab
  • E) 1+ab
53
  • A) 77
  • B) 79
  • C) 81
  • D) 83
  • E) 84
54.) Bir madeni para art arda 3 kez atılıyor. En az iki kez yazı gelme olasılığı kaçtır?
  • A)
  • B)
  • C)
  • D)
  • E)
55.)
  • A) 8
  • B) 16
  • C) 800
  • D) 4000
  • E) 8000
56.) Üretilen çinekop toplam balık üretiminin yüzde kaçım oluşturur?
  • A) 2.5
  • B) 5
  • C) 7.5
  • D) 10
  • E) 12.5
57.) Üretilen Lidaki miktarı kaç ton'dur?
  • A) 1.92
  • B) 1.94
  • C) 3.84
  • D) 19.2
  • E) 38.4
58.)
  • A) 70
  • B) 75
  • C) 80
  • D) 85
  • E) 105
59.)
  • A) 1
  • B) 2
  • C)
  • D) 3
  • E)
60.)
  • A)
  • B)
  • C)
  • D)
  • E)
61.) I. Sulama kanalları
II. Duvar ResimListesii (Fresk)
III.Dokumacılık
IV.Çini

Yukarıdakilerden hangileri yerleşik yaşama geçişin kesin kanıtıdır?
  • A) I, II ve IV
  • B) II ve IV
  • C) I ve II
  • D) Yalnız III
  • E) I, III ve IV
62.) Türk-İslam devletlerinde, yasak olan resim ve heykel sanatına karşılık hat sanatı önem kazanmıştır.
Hat sanatı;
I. Cami
II. Saray
III. Kervansaray

gibi mimari yapıların hangisinde süsleme sanatı olarak kullanılmıştır?
  • A) Yalnız I
  • B) Yalnız II
  • C) Yalnız III
  • D) I ve II
  • E) I, II ve III
63.) Anadolu Selçuklu Devleti, çağdaşı olan diğer Türk-İslam Devletleri'nden;
I. Ticaret
II.Toprak idaresi
III.Askeri gelişim
IV. İmar faaliyetleri

alanlarından hangisinde veya hangilerinde daha çok gelişme göstermiştir?
  • A) Yalnız I
  • B) I ve II
  • C) II ve III
  • D) I ve IV
  • E) II ve IV
64.)
I. Subaşı

II. Kervansaray

III.Muhtesip

Yukarıdakilerden hangileri Osmanlı Devleti'nde ticarette güvenliği sağlamak amacıyla oluşturulmuşlardır?
  • A) Yalnız I
  • B) Yalnız II
  • C) Yalnız III
  • D) I ve II
  • E) I, II ve III
65.) Osmanlı'da görülen;
I. Devşirme
II. Örfi Hukuk
III.Miri Araz

gibi durumların hangisi daha önceki Türk Devletlerinden örnek alınmıştır?
  • A) Yalnız I
  • B) Yalnız II
  • C) Yalnız III
  • D) II ve III
  • E) I, II ve III
66.) Osmanlı Devleti ekonomisinin dışa bağımlı hale gelmesinde aşağıdakilerden hangisinin etkisi yoktur?
  • A) Duyun-u Umumiye idaresinin kurulması
  • B) Balta Limanı antlaşmasının imzalanması
  • C) Özel Mülkiyet hakkının tanınması
  • D) Küçük sanayi atölyelerinin kapanması
  • E) Dış borçlanmanın giderek artması
67.)
I. Süveyş Kanalının açılması

II.Haçlı Seferlerinin yapılması
III.Coğrafi Keşiflerin gerçekleştirilmesi
Yukarıdakilerden hangilerinin Akdeniz ticaretinin canlanmasında olumlu katkı yaptığı savunulabilir?

• A) Yalnız I
  • B) Yalnız III
  • C) I ve III
  • D) I ve II
  • E) I, II ve III
68.)
I. İngiltere
II. Fransa
III. Rusya

Osmanlı Devleti 18. ve 19. yüzyılda ıslahat programlarında yukarıdaki devletlerden hangilerinden etkilenilmiştir?
  • A) Yalnız I
  • B) Yalnız II
  • C) I ve II
  • D) I ve III
  • E) I, II ve III
69.) Meşrutiyet Dönemi'nde,
I. Kanun-i Esasi'nin hazırlanması
II.Mebusan Meclisinin açılması
III.Padişaha Mebusan Meclisi'ni fes etme yetkisinin tanınması

gibi gelişmelerden hanileri Osmanlı devleti içersindeki faklı tüm milletleri bir arada tutma amacına yönelik olduğu savunulabilir?
  • A) Yalnız I
  • B) Yalnız II
  • C) Yalnız III
  • D) I ve II
  • E) I, II ve III
70.) I. Tekalif-i Milliye emirlerinin uygulanmasına olanak sağlama
II.İstanbul'dan Anadolu'ya silah ve cephane naklini sağlama
III.TBMM'nin açılmasını sağlama

Kuva-i Milliye'nin Kurtuluş Savaşı'nda yukarıdakilerden hangilerinin gerçekleşmesinde etkili olduğu söylenebilir?
  • A) I ve II
  • B) Yalnız II
  • C) Yalnız III
  • D) Yalnız I
  • E) I, II ve III
71.) I. Dünya Savaşı sürerken Almanya Osmanlı Devletini kendi yanında savaşa sokarak halifelik makamının yetkilerinden yararlanmak istemiştir.

Bu politika aşağıdaki devletlerden özellikle hangisini zor durumda bırakmaya yönelikti?
  • A) İngiltere
  • B) Fransa
  • C) Yunanistan
  • D) Sovyet Rusya
  • E) Romanya
72.) Milli Mücadele sırasında hazırlanan Misak-ı Milli sınırları içerisine İskenderun, Antalya, Musul ve Adana'nın dahil edilmesinin nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
  • A) Mondros Ateşkes Antlaşmasının imzalandığı tarihte Osmanlı Devleti'nin sınırları içersinde yer alması
  • B) Etnik yapılarının farklılık göstermesi
  • C) Gizli antlaşmalara göre bu bölgelerin paylaşılmış olması
  • D) Osmanlı Ordularının bu bölgelerde faaliyet göstermiş olmaları
  • E) Ortadoğu petrollerine hakim bir konumda olmaları
73.) I. Kars Antlaşması
II. Moskova Antlaşması
III. Ankara Antlaşması

Yukarıdaki antlaşmalardan hangileri Sakarya Meydan Muharebesinden sonra gerçekleşmiştir?
  • A) Yalnız I
  • B) Yalnız II
  • C) Yalnız III
  • D) I ve II
  • E) I ve III
74.) Mustafa Kemal'in milli mücadele sırasında söylediği " İstanbul bundan böyle Anadolu'ya hakim değil, tabi olmak zorundadır." sözü ile,
I. Güç ve iktidarın Padişah'ta değil, halkta olduğu
II. İstanbul Hükümetinin merkezi otoritesinin etkinliğinin kırılamadığı
III.Anadolu'daki subayların ülke yönetimine el koyduğu

mesajlarından hangilerini vermeye çalıştığı söylenebilir?
  • A) Yalnız I
  • B) I ve II
  • C) Yalnız III
  • D) I ve III
  • E) I, II ve III
75.) Erzurum Kongresinde alınan;
I. Sömürü amacı olmamak koşulu ile dış yardım kabul edilebilir.
II. Milli sınırlar içersinde vatan bir bütündür bölünemez.
III. Bütün doğu illeri her türlü işgale karşı tüm milletçe birlik içersinde savunulacaktır.

kararların kongrenin hangi yönüne vurgu yaptığı savunulamaz?
  • A) Milli sınırlar içersinde her türlü işgale
  • B) King-Crane Komisyonun raporunun geçersizliğine
  • C) Dış yardım konusunda tavır belirlenme
  • D) Mücadele azminin ve ruhunun yaşatılmasına
  • E) Milli Cemiyetlerin birleştirilmesine
76.) - Gümrü Antlaşması
- Ankara Antlaşması
- Kars Antlaşması

Bu antlaşmaların ortak yönü aşağıdakilerden hangisidir?
  • A) I. TBMM döneminde yapılmaları
  • B) İtilaf devletleriyle yapılması
  • C) Doğu sınırlarımızın belirlenmesi
  • D) Kapitülasyonlarla ilgili hükümler taşımaları
  • E) Türkiye - Suriye sınırını belirlemede etken olmaları
77.) I. Türk ordusunda genel seferberliğin ilan edilmesi
II. Yunan ordusunun taarruz gücünün kırılması
III. Mustafa Kemal'in başkomutanlık yetkisinin süresiz olarak uzatılması
IV.Batı Anadolu'nun düşman işgalinden kurtarılması

Yukarıdaki gelişmelerin kronolojik sıralaması aşağıdakilerden hangisidir?
  • A) III,I, II, IV
  • B) II, I, IV, III
  • C) II, I, III, IV
  • D) I, III, IV, II
  • E) IV, II, III, I
78.) Saltanat'ın kaldırılmasının hızlandırılmasında,
I. Lozan Barış görüşmelerine İstanbul hükümetinin de çağrılması
II. Ankara'nın Başkent yapılması
III. Cumhuriyet'in ilan edilmesi
IV.Doğu Trakya'nın TBMM Yönetimine bırakılmak istenmesi

durumlarından hangilerinin etkili olduğu söylenebilir?
  • A) Yalnız I
  • B) Yalnız II
  • C) I ve III
  • D) I, III ve IV
  • E) I, II, III ve IV
79.) I. Fener Rum Patrikhanesinin ülke dışına çıkarılmak istenmesi
II. Fener Rum Patrikhanesi'nin Ekümenlik iddiasında bulunmaması III. Heybeli ada Ruhban okulu'nun kapatılmasının gündeme gelmesi

Yukarıdakilerden hangisi Lozan Barış görüşmelerine konu olmamıştır?
  • A) Yalnız I
  • B) Yalnız III
  • C) I ve III
  • D) I ve II
  • E) I, II ve III
80.) İkinci TBMM döneminde kabine bunalımının yaşanması aşağıdakilerden hangisinden kaynaklanmıştır?
  • A) Şeyh Sait Ayaklanmasının çıkmasından
  • B) Takrir-i Sükün kanununun çıkarılmasından
  • C) 1921 Anayasasının Hükümetin kurulmasına ilişkin maddesinden
  • D) Saltanatın kaldırılmasından
  • E) Medeni Kanunun Kabul edilmesinden
81.) I. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası
II. Cumhuriyet Halk Fıkrası
III. Serbest Cumhuriyet Fırkası

Yukarıdaki partilerden hangisi Atatürk döneminde iktidar partisi olarak görev yapmıştır?
  • A) Yalnız I
  • B) Yalnız II
  • C) Yalnız III
  • D) II ve III
  • E) I, II ve III
82.) Türkiye'de Şeyhülislamlık makamının sona erdirilmesinde,
I. Cumhuriyetin ilanı
II. Diyanet İşleri Bakanlığının kurulması

III. Şer'iye ve Evkaf Bakanlığının kurulması gelişmelerinden hangilerinin etkili olduğu savunulabilir?
  • A) Yalnız I
  • B) Yalnız II
  • C) Yalnız III
  • D) I ve III
  • E) I, II ve III
83.) Takrir-i Sükün Kanunun çıkarılmasında;
I. Şeyh Sait Ayaklanmasının çıkması
II. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasını kuran kişilerin tutumu
III. Musul Sorunu

olaylarından hangileri etkili olmuştur?
  • A) Yalnız I
  • B) Yalnız II
  • C) I ve II
  • D) II ve III
  • E) I ve III
84.) I. Dil birliğinin sağlanması
II. Türkçenin söz varlığının geliştirilmesi
III. Türkçenin anıtsal eserlerinin basılması IV. Kardeş Türk lehçeleri üzerinde çalışma yapılması

Yukarıdakilerden hangileri Türk Dil Kurumu'nun çalışmaları arasındadır?
  • A) I ve II
  • B) I, II ve III
  • C) II, III ve IV
  • D) I ve IV
  • E) I, II, III ve IV
85.) - Yatırımların devlet öncülüğünde yapılması
- Soyadı yasasının kabulü
- Tekke ve Türbelerin kapatılması
- Serbest Cumhuriyet Fırkasının kurulması

Yukarıdakilerden hangisi aşağıda verilen ilkelerle doğrudan bir bağlantı kurulamaz?
  • A) Milliyetçilik
  • B) Halkçılık
  • C) Laiklik
  • D) Devletçilik
  • E) Cumhuriyetçilik
86.) Yeni Türkiye Devleti,
I. Ulaşım
II. Sanayi
III. Bankacılık
IV. Dokuma

alanlarından hangilerine ilk yıllarda öncelik vermiştir?
  • A) I ve II
  • B) II ve III
  • C) I, II ve III
  • D) II, III ve IV
  • E) I, II, III ve IV
87.) Cumhuriyet döneminde,
I. Sanat
II. Hukuk
III. Dil

alanlarının hangilerinde yapılan inkılaplarda laiklik anlayışını yerleştirme amacı olduğu savunulabilir?
  • A) Yalnız I
  • B) Yalnız II
  • C) Yalnız III
  • D) I ve III
  • E) II ve III
88.) Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen;
I. Kabotaj Kanununun kabulü
II.Tevhid-i Tedrisat Kanunun çıkarılması
III. Medeni Kanunun kabulü

devrimlerinden hangileri ümmet toplumundan ulus toplumuna geçişi hızlandırmıştır?
  • A) Yalnız I
  • B) Yalnız II
  • C) II ve III
  • D) Yalnız III
  • E) I, II ve III
89.) I. Milletler Cemiyeti
II. Locarno Antlaşması
III. Briand- Kellogg Paktı

Yukarıdakilerden hangilerine Türkiye Atatürk döneminde katılmıştır?
  • A) Yalnız I
  • B) Yalnız III
  • C) Yalnız II
  • D) I ve III
  • E) I, II ve III
90.) Türkiye'nin, Lozan Barış Antlaşmasında oluşturulan Boğazlar statüsünün uluslararası bir konferansta yeniden gündeme getirmesinde,
I. Almanya'nın Ren bölgesini silahlandırması
II. İtalya'nın On iki adayı silahlandırması
III. Sovyetlerin boğazlar statüsünü tanımaması

gibi gelişmelerden hangilerinin etkili olduğu savunulabilir?
  • A) Yalnız I
  • B) Yalnız II
  • C) I ve II
  • D) Yalnız III
  • E) I, II ve III
91.) Aşağıdaki haritada zeytin üretim alanlarının dağılışı gösterilmiştir.

Yukarıdaki dağılış dikkate alındığında bu ürün hakkında aşağıda yapılan yorumlardan hangisi yanlış olur?
  • A) Üretimdeki en az pay Karadeniz bölgesine aittir.
  • B) Düşük sıcaklıklardan zarar görür.
  • C) İç Anadolu'da üretilmemesinin temel nedeni yağış azlığıdır.
  • D) Kıyıdan uzaklaşamaz, yükseklere çıkamaz.
  • E) Olgunlaşma döneminde yüksek sıcaklık ister.
92.) I. Ulaşım olanakları
II. Hammaddeye yakınlık
III. İklim koşulları
IV. Özel Konum

Türkiye'de petrol çıkarılan alanlar ve petrol rafinerilerinin bulunduğu yerler düşünüldüğünde, yukarıda verilenlerden hangilerinin rafinelerin kuruluş alanları üzerinde fazla etkili olduğu söylenemez?
  • A) I - II
  • B) I - III
  • C) II - III
  • D) II - IV
  • E) III - IV
93.) Aşağıdaki endüstri dallarından hangisinde hem hayvansal hem de bitkisel hammaddelerden yararlanılmaz?
  • A) Konserve
  • B) Dokuma
  • C) Deri
  • D) İlaç
  • E) Yağ
94.) Yatağını derin vadilerle kazmış akarsular baraj yapımı için uygundur.

Buna göre, aşağıda verilen akarsulardan hangisinin hidroelektrik potansiyeli en azdır?
  • A) Büyük Menderes
  • B) Ergene
  • C) Sakarya
  • D) Dicle
  • E) Seyhan
95.) Türkiye'deki tekstil ve besin endüstrisi ile ilgili olarak,
I. Hammadde olanakları fazladır.
II. Daha çok iç bölgelerde gelişmiştir.
III. İhraç ürünlerimizde ilk sıralarda yer alırlar.
IV. İşletmelerin tamamı hammaddeye yakındır.

gibi yargılardan hangilerini söyleyemeyiz?
  • A) Yalnız I
  • B) Yalnız II
  • C) I - III
  • D) II - IV
  • E) III - IV
96.) Elektrik üretiminde fosil yakıtlarının kullanıldığı santraller çevre kirliliği yaratmaktadır.

Buna göre, aşağıda verilen santrallerden hangisi çevreyi en fazla kirletir?
  • A) Yatağan
  • B) Sarayköy
  • C) Ambarlı
  • D) Ovaakça
  • E) Germencik
97.) Türkiye'de aynı anda farklı mevsim özellikleri görülür.

Aşağıdakilerden hangisi bu durumu oluşturan temel etkendir?
  • A) Orta enlemlerde yer alması
  • B) Üç tarafının denizlerle çevrilmiş olması
  • C) Bitki örtüsünün çeşitli olması
  • D) Yüzölçümünün büyük olması
  • E) Yer şekillerinin çeşitlilik ve yükselti farklılığı göstermesi
98.) Sanayi tesislerinin kuruluş yerlerinin belirlenmesi üzerinde hammaddeye-enerji kaynaklarına yakınlık, ulaşım olanakları gibi koşullar etkilidir.

Türkiye'de aşağıda verilen sanayi tesislerinden hangisi hammaddeye yakın alanlarda kurulmak zorunda değildir?
  • A) Şeker fabrikaları
  • B) Çay fabrikaları
  • C) Zeytinyağı fabrikaları
  • D) Demirçelik fabrikaları
  • E) Konserve fabrikaları
99.) Türkiye'de orman alanlarının yaklaşık %80'i kıyı bölgelerimizde toplanmıştır.

Bu özelliği ortaya çıkartan temel etken aşağıdakilerden hangisidir?
  • A) Sulama olanaklarının fazla olması
  • B) Yağış miktarının fazla olması
  • C) Verimli alüvyal ovaların yaygın olması
  • D) Sıcaklık ortalamalarının yüksek olması
  • E) Erozyon etkisinin az olması
100.) Ulaşım yolları üzerindeki kavşak noktalarında bulunan kentlerin gelişimi ve büyümesi hızlıdır.

Yukarıdaki haritada işaretlenmiş yerlerden hangisindeki büyümenin nedeni kavşak noktasında bulunmak değildir?
  • A) I
  • B) II
  • C) III
  • D) IV
  • E) V
101.)
  • A)
  • B)
  • C)
  • D)
  • E)
102.) Türkiye'de toplam 40 yöre "milli park" adı altında korumaya alınmıştır.

Aşağıda verilen milli parklardan hangi ikisi Akdeniz Bölgesi içinde yer alır?
  • A) Olimpos - Saklıkent
  • B) Yumurtalık lagünü - Göreme
  • C) Kaçkar - Yedigöller
  • D) Spil dağı - Beyşehir
  • E) Uludağ - Dilek Yarımadası
103.) Yer şekillerinin iklim üzerindeki etkileri çok belirleyicidir.

Türkiye'nin doğal koşullarıyla ilgili aşağıda yazılanlardan hangisi üzerinde yerşekillerinin etkisinden söz edilemez?
  • A) Deniz suyu sıcaklığının güneyden kuzeye azalması
  • B) Batıdan doğuya sıcaklığın azalması
  • C) İç bölgelerde yağış miktarının azalması
  • D) Kısa mesafelerde sıcaklık değerlerinin değişmesi
  • E) Iğdır ovasında pamuk yetişmesi
104.) Türkiye'de yağışın bol olduğu tarıma uygun yerler genellikle yoğun nüfusludur. Ancak bazı yerler bol yağış almasına rağmen seyrek nüfusludur.

Buna göre, yukarıdaki haritada numaralandırılan yerlerden hangileri seyrek nüfusludur?
  • A) I - II
  • B) II - III
  • C) III - IV
  • D) III - V
  • E) IV - V
105.) Antalya bölümüne gelen turist sayısı ile sıcaklığın yıl içindeki dağılımı paralellik göstermektedir.

Buna göre, bu bölümün doğal koşulları düşünüldüğünde aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?
  • A) Dağ turizmi gelişmiştir.
  • B) Turizm gelirleri ülke içinde en yüksektir.
  • C) Tarıma bağlı mevsimlik göç çok etkilidir.
  • D) Çevreye duyarlı endüstri kuruluşlarının en yaygın olduğu bölümdür.
  • E) Deniz turizmi gelişmiştir.
106.) Aşağıda verilen yerşekillerinden hangisinin Türkiye'de görülmemesi enlem faktörüyle açıklanır?
  • A) Haliç
  • B) Skyer tipi kıyı
  • C) Barkan
  • D) Gayzer
  • E) Tombolo
107.) Türkiye'de mera hayvancılığından, besi hayvancılığına geçiş yapan bir yörede aşağıdaki verilenlerden hangisinde artış olması beklenmez?
  • A) Yıllık toplam et ve süt üretiminde
  • B) Kişi başına düşen hayvansal ürün tüketiminde
  • C) Tarım gelirleri içindeki hayvancılığın payında
  • D) İthalat giderlerindeki hayvansal ürünlerin payında
  • E) Bir hayvandan elde edilen ürün miktarında
108.) Aşağıda bir bölgemizde yetiştirilen başlıca tarım Turunçgiller 61 ürünlerinin 2003 yılı Türkiye toplam üretimi içindeki payları % olarak verilmiştir.

Buna göre, bu bölge aşağıdakilerden hangisidir?
  • A) Ege
  • B) İç Anadolu
  • C) Marmara
  • D) Akdeniz
  • E) Güney doğu
109.) Evlilik, nişanlanma,boşanma, velayet ve vesayet konuları ile ilgili Medeni Hukuk dalı aşağıdaki­lerden hangisidir?
  • A) Kişiler Hukuku
  • B) Aile Hukuku
  • C) Eşya Hukuku
  • D) Miras Hukuku
  • E) Borçlar Hukuku
110.) Aşağıdaki hukuki işlemlerden hangisinin sınırlı ehliyetsizler asla yapamazlar?
  • A) Kendilerini borç altına sokmayan işlemleri
  • B) Bağışlamayı kabul etme işlemini
  • C) Kendilerini borç altına sokan işlemleri
  • D) Satım sözleşmesi
  • E) Kefalet sözleşmesi
111.) Gerçek kişilik ne zamandan itibaren başlar?
  • A) Ana rahmine düşmekle
  • B) Her ne şekilde olursa olsun doğmakla
  • C) Sağ ve tamamen doğumla
  • D) Fiil ehliyetinin kazanılmasıyla
  • E) 18 yaşın doldurulması ile
112.) 1982 Anayasasına göre ara seçimle ilgili ifadelerden hangisi yanlıştır?
  • A) Genel seçimlerin üzerinden 30 ay geçmedikçe ara seçim yapılamaz.
  • B) Milletvekili genel seçimlerine 1 yıl kala ara seçim yapılamaz.
  • C) Her seçim döneminde sadece 1 defa ara seçim yapılabilir.
  • D) Bir ilin veya seçim çevresinin TBMM de hiç temsilcisinin kalmaması halinde, boşalmayı takip eden 90 günden sonraki ilk Pazar günü seçim yapılır.
  • E) TBMM üye tamsayısının %10'unun boşalması halinde 3 ay içerisinde ara seçim yapılır.
113.) Aşağıdakilerden hangisi 1982 Anayasasına göre Yüksek Mahkeme değildir?
  • A) Uyuşmazlık Mahkemesi
  • B) Sayıştay
  • C) Danıştay
  • D) Yargıtay
  • E) Askeri Yargıtay
114.) Tüzükte amaç unsuru aşağıdakilerden hangisidir?
  • A) Danıştay incelemesinde geçirilmek
  • B) Kanunun emrettiği işleri belirtmek
  • C) Resmi gazetede yayımlanmak
  • D) Cumhurbaşkanınca imzalanmak
  • E) Kanun Hükmünde Kararnamenin boş bıraktığı kanunları düzenlemek
115.) Yüksek Seçim Kuruluyla ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?
  • A) 7 asıl - 4 yedek üyeden oluşur.
  • B) Kararları kesindir.
  • C) Seçimleri yapıp yürütmek, seçimlerle ilgili itirazları karara bağlamak görevi vardır.
  • D) 6 üyesi Yargıtay, 5 üyesi Danıştay genel kurulunca seçilir.
  • E) Sadece, cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili yetkilidir.
116.) Aşağıdakilerden hangisi 1982 anayasasına göre olağanüstü hal ile ilgili yanlıştır?
  • A) Her defasında dört ayı geçmemek üzere uzatılabilir.
  • B) Uzatma kararı vermeye TBMM yetkilidir.
  • C) Olağanüstü hal uygulamasında yetki, valilere aittir.
  • D) Olağanüstü hal içişleri bakanının önerisi üzerine uzatılır.
  • E) Olağanüstü hal ilan edilen bölgede yargı yetkisi adliye mahkemelerinde kalmaya devam eder.
117.) Aşağıdakilerden hangisi bir taşra teşkilatı kademesidir?
  • A) İçişleri Bakanlığı
  • B) Ankara Valiliği
  • C) İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı
  • D) Konya Asliye Hukuk Mahkemesi
  • E) Güzelbahçe Köyü
118.) Domuz gribi hastalığına yol açan virüsün adı aşağıdakilerden hangisidir?
  • A) HIV
  • B) H1N1
  • C) Malarya
  • D) H5N8
  • E) Kırım-Kongo Virüsü
119.) Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı Etnografya Müzesi’nden Anıtkabir’e hangi yıl nakledilmiştir?
  • A) 1940
  • B) 1945
  • C) 1949
  • D) 1953
  • E) 1956
120.) Eşinin öldürülmesi üzerine Pakistan Devlet Başkanlğına seçilen kişi aşağıdakilerden hangisidir?
  • A) Asıf Zerdari
  • B) Suharto
  • C) Ziya'ül Hak
  • D) Benazir Butto
  • E) Muhammed Ali Cinnah
fatmabalci19 beğendi.

Konu Sahibi Medineweb 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Medinewebli önlisans İlahiyat 1.sınıf öğrencileri... İlahiyat Öğrencileri İçin Genel Paylaşımlar nurşen35 87 29514 23 Mayıs 2015 20:53
Gülmek isteyenler tıklasın :))) Videolar/Slaytlar Kara Kartal 3 3913 10 Mayıs 2015 15:16
Cumartesi Anneleri’nin ahı/Can Dündar İslami Haberler Medineweb 0 2574 10 Mayıs 2015 15:13
Ayın Üyesi ''zeynepnm'' Ayın Üyesi 9Esra 13 8258 30 Nisan 2015 13:29
Müzemmil suresi bize ne anlatıyor Tefsir Çalışmaları Medineweb 0 3081 19 Nisan 2015 14:45

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)