Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Kur'ân-ı Kerim Genel

Konu Kimliği: Konu Sahibi FECR,Açılış Tarihi:  20 Mart 2009 (11:18), Konuya Son Cevap : 20 Mart 2013 (10:43). Konuya 9 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 20 Mart 2009, 11:18   Mesaj No:1
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart KURANDA NİMET

KURANDA NİMET

KUR’AN’DA NİMET
1-Nimete Erişme Şartı:Allah’a ve Peygambere İtaat
Kim Allah'a ve Peygambere itaat ederse, işte onlar Allah'ın nimetine eriştirdiği peygamberlerle, dosdoğru olanlar, şehidler ve iyilerle beraberdirler. Onlar ne iyi arkadaştırlar!.4/Nisa-69
2-Nimete Erenler:Peygamberler
İşte bunlar Allah'ın kendilerine nimetler sunduğu peygamberler; Adem'in soyundan, Nuh ile beraber taşıdıklarımızdan; İbrahim ve İsmail'in neslinden ve doğru yola erdirdiğimizden, seçip beğendiklerimizdendirler. Rahman'ın ayetleri onlara okunduğu zaman ağlayarak secdeye kapanırlardı.19/Meryem-58
Hayır, o (İsa) kendisine nimet verdiğimiz ve İsrail oğullarına örnek kıldığımız halis bir kuldur.43/Zuhruf-59
3-İnsanoğlunun Nimet Karşısındaki Tavrı:Yüz Çevirmek
İnsana nimet verdiğimiz zaman yüz çevirerek yan çizer; başına bir kötülük gelince de yese düşer.17/İsra-83
İnsana nimet verdiğimiz zaman yüz çevirerek yan çizer; başına bir kötülük gelince uzun uzun yalvarır.41/Fussilet-51
4-Müminlerin Birbirleriyle Kardeş Olması Nimettir
Toptan Allah'ın ipine sarılın, ayrılmayın. Allah'ın size olan nimetini anın: Düşmandınız, kalblerinizin arasını uzlaştırdı da onun nimeti sayesinde kardeş oldunuz. Bir ateş çukurunun kenarında idiniz, sizi oradan kurtardı. Allah, doğru yola erişesiniz diye size böylece ayetlerini açıklar.3/Ali İmram-103
5-Allah İmtihan İçin Nimetini Bazen Çoğaltır Bazen de Azaltır
Rabbin denemek için bir insana iyilik edip, nimet verdiği zaman, o: «Rabbim beni şerefli kıldı» der. Ama onu sınamak için rızkını daraltıp bir ölçüye göre verdiği zaman: «Rabbim bana hor baktı» der.89/Fecr-15-16
And olsun ki, insana nimetimizi tattırır sonra onu ondan çekip alırsak, o şüphesiz umutsuz bir nanköre döner.Başına gelen sıkıntıdan sonra, ona bir nimet tattırırsak, «Musibetler başımdan gitti» der; doğrusu o, şımarıp böbürlenen biridir.11/Hud-9-10
6-Kendilerine Nimet Verilenler Sadece Allah’a Tevekkül Ederler
Korkanlar arasında bulunan, Allah'ın nimetine erdirdiği iki adam demişlerdi ki: Onların üstlerine kapıdan yürüyün, oraya girerseniz; muhakkak siz, galiblersiniz. Şayet mü'minlerseniz; Allah'a tevekkül edin.5/Maide-23
7-Müminler Dualarında Nimet Verilenlerin Yolunda Olmak İsterler
Bizi dosdoğru yola ilet. Nimete erdirdiğin kimselerin yoluna; gazaba uğrayanların, ya da sapıtanların yoluna değil.1/Fatiha-6-7
8-Allah Korkusunun Göstergelerinden Birisi de Allah’ın Verdiği Nimetleri Hatırlamaktır
Ey İsrailoğulları! Size verdiğim nimetlerimi hatırlayın, bana verdiğiniz sözü yerine getirin ki, ben de size vâdettiklerimi vereyim. Yalnızca benden korkun.2/Bakara-40
Ey İsrailoğulları! Size verdiğim nimeti ve sizi bir zamanlar alemlere üstün kıldığımı hatırlayın.2/Bakara-47-122
Her nereden çıkarsan, yüzünü Mescid-i Haram semtine çevir. İnsanların zulmedenlerinden başkalarının size karşı gösterecekleri bir hüccet olmaması için, her nerede olursanız, yüzlerinizi oranın semtine çevirin, bu hususta onlardan korkmayın. Benden korkun da size olan nimetimi tamamlayayım. Böylece doğru yolu bulursunuz.2/Bakara-150
9-Nimete Şükür,Allah’ın Hoşnut Olacağı İş Yapmaktan Geçer
Süleyman, onun sözüne hafifçe güldü ve: «Rabbim! Bana ve ana babama verdiğin nimete şükürde, hoşnut olacağın işi yapmakta beni muvaffak kıl. Rahmetinle, beni iyi kullarının arasına koy» dedi.27/Neml-19
10-Nimetlere Şükretmek,Zalimlere-Mücrimlere-Şuçlulara Yardımcı Olmamaktır
Musa: Rabbim! Bana lütfettiğin nimetlere andolsun ki, artık suçlulara (ve suça itenlere) asla arka çıkmayacağım, dedi.28/Kasas-17

-----------devam edecek------------------

Konu Sahibi FECR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Yumurta Akı ve Yanık Tedavisi Pratik / Faydalı Bilgiler FECR 0 81 14 Ekim 2023 13:25
Düğünlerimiz İslam'ın neresinde? Adap-Edep-Ahlak Esma_Nur 1 260 02 Ağustos 2023 17:34
Mezuniyet Programı mı Meyhane Açılışı mı Belli... Adap-Edep-Ahlak FECR 0 171 13Haziran 2023 12:35
Evinize Kem Gözlü Ahmak Bir Adamı Davet Eder... Adap-Edep-Ahlak Esma_Nur 4 200 05Haziran 2023 11:15
Bizi Allah'tan Alıkoyan Kaç Şeyi Hayatımızdan... Muhtelif Konular FECR 0 181 10 Nisan 2023 21:38

Alt 20 Mart 2009, 11:46   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart RE: KURANDA NİMET

Abim Allah razı olsun bende nimet hakkında söylenmiş sözlerle konuyu biraz daha açayım dedim.

İmam Ali (a.s): "Allah'a karşı en küçük vazifeniz, verdiği nimeti günah işlemekte kullanmamanızdır."

Resulullah (s.a.a): "Ümmetimden herkes bağışlanacaktır, ismet perdesini yırtanlar hariç; onlar, o kimselerdir ki, gece bir günah işlerler, Allah onu örter, ama onlar sabahladıkları zaman (arkadaşına) şöyle derler: "Dün gece şöyle şöyle yaptım...!"

İmam Sadık (a.s): "Allah-u Teala, bir kuluna vermiş olduğu nimeti günah işlemediği sürece ondan almaz. Kul, nimetin alınmasını gerektiren bir günah işledi mi, nimet elinden alınır."
Alt 20 Mart 2009, 14:18   Mesaj No:3
Medineweb Usta Üyesi
Durumu:İmamHüseyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7571
Üyelik T.: 20 Mart 2009
Arkadaşları:0
Konular: 242
Beğenildi:3
Takdirleri:10
Takdir Et:

Bunlar şaşkındırlar, nereye gideceklerini
bilmezler, sapıktırlar. "Kendilerine nimet verdiğin, gazaba
uğramamış ve de sapmamış kimselerin yoluna." İfadesinin
bu sınıflandırmaya yönelik bir işaret içerdiğini söylemek
mümkündür.
Doğru yol, kesinlikle diğer iki yol değildir. Bununla gazaba
uğramışların ve sapmışların yollarını kastediyorum. Şu hâlde
doğru yol, sözü edilen ilk yoldur. Yani büyüklük taslamayan
müminlerin yoludur. Ancak yüce Allah bir ayette şöyle buyuruyor:
"Allah inananları ve kendilerine ilim verilenleri derecelerle
yükseltir." (Mücâdele, 11) Bu da gösteriyor ki, müminlerin yolu da
kendi içinde derecelere ayrılmaktadır.

Yüce Allah'ın şu sözü de bu ayetin bir benzeridir: "Allah'a ve
Resulüne inananlar, Rableri yanında onlar, sıddîkler ve şehitlerdir.
Onların mükâfatları ve nurları vardır." (Hadîd, 19) Bu ayette
müminlerin ahiret gününde şehitlere ve doğrulara ilhâk edilecekleri
dile getiriliyor. "Rableri yanında" ve "Onların mükâfatları" sözleri
bu sonucu öngörüyor.
Alt 20 Mart 2009, 14:35   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 245
Beğenildi:29
Takdirleri:146
Takdir Et:

Burada acaba GAZABA UĞRAMIŞLAR ve SAPMIŞLAR kurana göre KİMLERDİR ? acaba YAHUDİLER ve HRİSTİYANLAR mıdır ? Yoksa Kasıt bu ümmedde yönelik midir ?.. Nasıl anlıyorsunuz değerli dostlarım ? Ayeti , Ayetlerle tefsir ettiğimizde , düşündüğünüzde..

3 YOL var... Belkemiği , omurgası, kişiliği direkt 3 YOL dan bahsediyor ayette..

1_NİMETE ERİŞENLERİN YOLU
2_GAZABA UĞRAMIŞLARIN YOLU
3_ SAPMIŞLARIN YOLU...

Nimete erişenlerin yolları malumdur..
Peki ya GAZABA UĞRAMIŞLA ve SAPMIŞLAR acaba hangi sürelerde , hangi ok işaretleriyle gösterildi bizlere ?

Bu konudaki düşüncelerini yazacak dostlarımı bekliyorum...

dua ile...
Alt 21 Mart 2009, 11:44   Mesaj No:5
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

KUR'AN'DA NİMET (Devamı)
11-İnsanların Kendilerini Değiştirmesi veya Değiştirmemesine Göre Allah’ın Verdiği Nimetler Değişkenlik Gösterir
Bunun sebebi; bir topluluk kendi nefislerindekini değiştirmedikçe, Allah' ın onlara verdiği nimetini değiştirmeyeceğidir. Ve muhakkak ki Allah; Semi'dir, Alim'dir.8/Enfal-53
12-Müminlerin Kardeş Olması Allah’ın Nimetindendir
Toptan Allah'ın ipine sarılın, ayrılmayın. Allah'ın size olan nimetini anın: Düşmandınız, kalblerinizin arasını uzlaştırdı da onun nimeti sayesinde kardeş oldunuz. Bir ateş çukurunun kenarında idiniz, sizi oradan kurtardı. Allah, doğru yola erişesiniz diye size böylece ayetlerini açıklar.3/Ali İmran-103
13-Müslümanlara Sağlanan Kolaylıklar Allah’ın Nimetidir Ki Şükretsinler
Ey İnananlar! Namaza kalktığınızda yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi, -başlarınızı meshedip- topuk kemiklerine kadar ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüpseniz yıkanıp temizlenin; şayet hasta veya yolculukta iseniz veya ayak yolundan gelmişseniz yahut kadınlara yaklaşmışsanız ve su bulamamışsanız temiz bir toprağa teyemmüm edin, yüzlerinizi, ellerinizi onunla meshedin. Allah sizi zorlamak istemez, Allah sizi arıtıp üzerinize olan nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.5/Maide-6
14-Allah Nimetlerini İnsanlar Teslim Yani Müslüman Olsunlar Diye Tamamlamaktadır
Allah yarattıklarından size gölgeler yapmış; dağlarda sığınacağınız barınaklar var etmiş, sizi sıcaktan koruyacak elbiseler, harpte sizi koruyacak zırhlar vermiştir. Size olan nimetini müslüman olasınız diye işte bu şekilde tamamlamaktadır.16/Nahl-81
15-En Büyük Nimet,Kişinin Hidayete Girmesidir
Allah böylece, senin geçmiş ve gelecek günahlarını bağışlar, sana olan nimetini tamamlar, seni doğru yola eriştirir.48/Fetih-2
16-Allah Nimetini Tamamlamış ve Din Olarak İslamı Seçmiştir
Leş, kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına kesilenler, -canları çıkmadan önce kesmemişseniz, boğulmuş, bir yerine vurularak öldürülmüş, düşüp yuvarlanmış, başka bir hayvan tarafından süsülmüş, yırtıcı hayvan tarafından yenmiş olanları- dikili taşlar üzerine boğazlananlar ile fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı; bunlar fasıklıktır. Bugün, inkar edenler sizi dininizden etmekten umutlarını kesmişlerdir, onlardan korkmayın, Benden korkun. Bugün, size dininizi bütünledim, üzerinize olan nimetimi tamamladım, din olarak sizin için İslam'ı beğendim. Açlıktan darda kalan, günaha kaymaksızın yiyebilir. Doğrusu Allah Bağışlayan'dır, merhametli olandır.5/Maide-3
17-Kulun Nimetlere Karşı Tavrı,Allah’ı Zikretmek,Allahsız Bir Hayat Düşünmemektir
Allah, «Ey Meryem oğlu İsa! Sana ve anana olan nimetimi an» demişti, «Seni Ruhul Kudüs ile desteklemiştim; beşikte ve yetişkin iken insanlarla konuşuyordun; sana Kitap'ı, hikmeti, Tevrat'ı ve İncil'i öğretmiştim. Sen iznimle, çamurdan kuş gibi bir şey yapmış ona üflemiştin de iznimle kuş olmuştu; anadan doğma körü, alacalıyı iznimle iyi etmiştin. Ölüleri iznimle diriltiyordun. İsrailoğullarına belgelerle geldiğinde, onlardan inkar edenler, 'Bu apaçık bir büyüdür' demişlerdi de Ben onların sana zarar vermelerini önlemiştim.»5/Maide-110
18-Allah İnsanlara Nimetlerini Gizli ve Açık Olarak Verir
Allah'ın göklerde olanları da, yerde olanları da buyruğunuz altına verdiğini, nimetlerini açık ve gizli olarak size bolca ihsan ettiğini görmez misiniz? İnsanlardan, Allah hakkında hiçbir bilgisi olmadan, doğruluk rehberi ve aydınlatıcı bir Kitap bulunmadan tartışanlar vardır.31/Lokman-20
19-Nimetlere Nankörlük Edenlere Korku ve Açlık Verir
Allah size güven ve huzur içinde olan bir kasabayı misal verir: Her taraftan oraya bolca rızık geliyordu. Ama Allah'ın nimetlerine nankörlük ettiler; bu yüzden Allah onlara yaptıklarına karşılık açlık ve korku belasını tattırdı.16/Nahl-112
20-Nimetlere Şükür Halinde Olanlar Sıratı Mustakim Üzerinedir
Rabbinin nimetlerine şükrederdi; Rabbi de onu seçti ve doğru yola eriştirdi.16/Nahl-121
21-Allah İnananları Nimetlerle Dolu Cennete Koyar
Rableri onlara, tarafından bir rahmet ve hoşnutluk ile, kendileri için, içinde tükenmez nimetler bulunan cennetler müjdeler.9/Tevbe-21
İnananlar ve yararlı iş yapanları, imanlarına karşılık Rableri doğru yola eriştirir; nimet cennetlerinde onların altlarından ırmaklar akar.10/Yunus-9
Ayrıca 5/Maide-65 22/Hacc-56 26/Şuara-85 31/Lokman-8
37/Saffat-43 52/Tur-22 56/Vakıa-12-89 68/Kalem-34 82/İnfitar-13-22-24

22-Allah Bizleri Verdiği Nimetlerden Sorguya Çekecektir
Sonra o gün, size verilmiş olan her nimetten sorguya çekileceksiniz.102/Tekasür-8
23-Dünya Hayatının Nimetlerine Adlanılmamalıdır
Kadınlara, oğullara, kantar kantar altın ve gümüşe, nişanlı atlar ve develere, ekinlere karşı aşırı sevgi beslemek insanlara güzel gösterilmiştir. Bunlar dünya hayatının nimetleridir, oysa gidilecek yerin güzeli Allah katındadır.3/Ali İmran-14
Alt 31 Ekim 2009, 23:54   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

9-Nimete Şükür,Allah’ın Hoşnut Olacağı İş Yapmaktan Geçer
Süleyman, onun sözüne hafifçe güldü ve: «Rabbim! Bana ve ana babama verdiğin nimete şükürde, hoşnut olacağın işi yapmakta beni muvaffak kıl. Rahmetinle, beni iyi kullarının arasına koy» dedi.27/Neml-19
Alt 19 Mart 2013, 21:06   Mesaj No:7
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11775
Beğendi:8955
Takdirleri:26191
Takdir Et:
Standart Cevap: KURANDA NİMET

öğrenecek ne kadar çok şeyim varmışmı desem hiç birşey öğrenmemişimmi desem bilemedim...

nette çok sık bağlantı kopukluğu yaşıyorum bu konuları kaydetmemde bir sıkıntı varmı acaba..

çok kıymetli bilgiler...ben bunları hep dosylamak istiyorum

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 19 Mart 2013, 21:08   Mesaj No:8
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Takdirleri:62
Takdir Et:

Alıntı:
mihrinaz Üyemizden Alıntı Mesajı göster
öğrenecek ne kadar çok şeyim varmışmı desem hiç birşey öğrenmemişimmi desem bilemedim...

nette çok sık bağlantı kopukluğu yaşıyorum bu konuları kopyalamamda bir sıkıntı varmı acaba..

çok kıymetli bilgiler...ben bunları hep kopyalamak istiyorum

bende öyle düşünüyorum..FECR hocanın bilgilerinden daha çok faydalanırız inş. bende problem yok abla şimdilik..sizin bağlantıdan olsa gerek
Alt 19 Mart 2013, 21:15   Mesaj No:9
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11775
Beğendi:8955
Takdirleri:26191
Takdir Et:

Alıntı:
Medineweb Üyemizden Alıntı Mesajı göster
bende öyle düşünüyorum..FECR hocanın bilgilerinden daha çok faydalanırız inş. bende problem yok abla şimdilik..sizin bağlantıdan olsa gerek
bizim bağlantımı dersiniz bağlanamamı dersiniz,sürekli sürpriz yapıyor,istediğim zaman değilde,

bağlantım olduğu müddetçe girebiliyorum..soru cevapları bile kaydediyorum...

burdaki bu şahane konuları eğer hak geçmiyorsa dediğim gibi pc ye aktarıp istediğim zaman ulaşılabilir hale getirmek istiyorum...inş. sorun olmaz

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 20 Mart 2013, 10:43   Mesaj No:10
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Kur'an çalışmalarını bilgisayarınıza kopyalamanızda bir sakınca yok. Toplu olarak ulaşmak isterseniz blogumdan ulaşabilirsiniz

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: