Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Kur'ân-ı Kerim Genel

Konu Kimliği: Konu Sahibi Hazan Mevsimi,Açılış Tarihi:  04 Şubat 2010 (00:49), Konuya Son Cevap : 06 Şubat 2010 (23:42). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 04 Şubat 2010, 00:49   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Hazan Mevsimi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11236
Üyelik T.: 19 Aralık 2009
Arkadaşları:0
Konular: 71
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Hafızlara ve ezber yapmak isteyenlere tavsiyeler

Hafızlara ve ezber yapmak isteyenlere tavsiyeler

Kur’an-ı Kerim’i, bazı sûre ve ayetleri, hatta duaları kolayca ezberlemek ve ezberlediğimizde de daha kalıcı olması için önerdiğimiz yöntemleri adım adım uygulayın

1 Yüce Rabb’imizin sözlerini ezberlediğinizi düşünerek kalbî samimiyetinizi muhafaza edin

2 Ezbere başlamadan önce abdest alın ve “Ya Rabbî! Bana ezberlemeyi ve öğrenmeyi kolaylaştır” deyip samimi kalple dua edin

3 Mümkün olduğu kadar zihninizin saf ve duru olduğu anlarda ezber yapın Bir de zihninizi boş ve lüzumsuz şeylerden arındırdıktan sonra ezbere başlayın Dolu kap boşalmadan içine bir şey yerleştiremezsiniz Zihnin saf ve duruluğu için günahlardan da uzak durulmaya çalışılmalıdır

4 Ezberlerinizi genellikle sabahın erken vakitlerinde saf ve duru zihinle yapmaya çalışın Eğer akşam uyumadan önce çalışıp ön hazırlık yaparsanız siz uykuda iken hafızanıza kaydedildiğini fark edersiniz

5 Şunu da unutmayın ki siz Kur’an-ı Kerim’in başına oturduğunuzda, şeytan bütün gücüyle size vesvese verecek ve ne kadar işiniz, probleminiz varsa aklınıza getirecek, sizi Kur’an’dan alıkoymaya çalışacaktır Bu bir oyundur, sakın tuzağa düşmeyin!

6 Kararlılık gösterin Sizdeki bu kararlılığı görünce şeytan perişan olur

7 Rabb’imizin bir hadis-i kudside “Kur’an’la meşgul olup da dua etmeye, bir şeyler istemeye fırsat dahi bulamayanlara, dua edip isteklerde bulunanlardan daha çok vereceğini” bildirdiğini unutmayınız

8 Ezberlediğiniz bölümlerin yazı hattı hep aynı olsun Çünkü gözlerinizle fotoğrafını çekmektesiniz Hafızanıza aynı hatla kaydettiğinizde hatırlamanız daha da kolay olur

9 Ezber yaptığınız mekan sade ve sessiz olsun Sade bir mekanda gözlerinizi ve zihninizi meşgul edecek şeyler olmaz ve daha çabuk ezberinize yoğunlaşırsınız Mümkünse ezberlerinizi hep aynı yerde yapın

10 Ezber yaparken mutlaka hafif sesli okuyun Sesli çalıştığınızda kulaklarınızdan da yardım alırsınız ve daha çabuk ezberlersiniz

11 Harflerin mahreçlerini ve telaffuzlarını okuyuşunuzun düzgün olmasına dikkat edin Çünkü yanlış ezberlediğinizde düzeltmek çok zor olur Bunun için de hocanız ile çalışın Hoca imkanınız yoksa ehil hocaların kaset ve CD’lerinden faydalanın

12 Bir sayfayı veya sûreyi ezberlemeye başlamadan önce mahreç, telaffuz ve tecvidine dikkat ederek en az on defa yüzünden okuyun Dinleme imkanınız varsa üç dört defa dinleyin

13 Ezberleyeceğiniz bölümün mealini okuyun

14 Ayetleri yüzüne okurken mümkünse sesinizi güzelleştirmeye çalışın

15 Birinci ayeti ezberledikten sonra ezberinizden en az üç defa tekrar edin

16 İkinci ayeti ezberleyin ve onu da üç defa tekrar edin Sonra da her iki ayeti üç defa tekrar edin

17 En sonunda da sayfayı ya da sureyi ezberden en az on defa tekrar ederek iyice pekiştirin Bu pekiştirmeyi sakın ihmal etmeyin “Demir tavında dövülür” atasözünü hatırlayın

18 Ezberlediğiniz yerleri namazlarınızda okuyun

19 Kendinizi toparlayıp ezbere yoğunlaşamıyorsanız iki rekat “hacet namazı” kılıp dua ediniz ve istiğfar okuyun

20 Artık ezberlediniz… Sıra, ayetlerdeki kurtuluş mesajlarına kulak vermeye, üzerinde düşünmeye ve hayatınıza taşımaya gelmiştiralıntı

Konu Sahibi Hazan Mevsimi 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Sevginin Üç Dili Makale ve Köşe Yazıları su damlası 2 2040 16 Mart 2010 18:30
Akıllı anneler medyadan daha güçlüdür Çocuk ve Aile Sağlığı Nesli_Nur 2 1964 16 Mart 2010 18:25
Kur'an Açısından Sömürü ve Sömürgeciler Kur'ân-ı Kerim Genel Hazan Mevsimi 0 2090 16 Mart 2010 00:59
Zor İnsanlarla Diyalog Nasıl Kurulur? Bilgi Dağarcığı GÖKCEN_AZRA 6 3625 06 Mart 2010 18:27
Tüketerek Tükenenlerden Olmamak İçin Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler Hazan Mevsimi 0 1373 04 Mart 2010 18:17

Alt 04 Şubat 2010, 02:33   Mesaj No:2
Medineweb Üyesi
Durumu:KürtOğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 813
Üyelik T.: 19 Şubat 2008
Arkadaşları:1
Konular: 2
Beğenildi:1
Takdir Et:
Standart RE: Hafızlara ve ezber yapmak isteyenlere tavsiyeler

tavsiyeler güzel ve yerinde olmuş.
ben 18.cüz ezberledim ve bıraktım uzgn
Alt 06 Şubat 2010, 15:16   Mesaj No:3
Medineweb Üyesi
Kürt_Mücahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Kürt_Mücahide isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10660
Üyelik T.: 16 Eylül 2009
Konular: 2
Beğenildi:0
Takdir Et:

geç değil be abi.
1 yıl daha versen İNŞAllah nasip eder.
ben 2 yılda bitirdim ve nefis bir lezzeti vardır.tavsiye ederim.
editörüm teşekkürler bu güzel paylaşımınız için
Alt 06 Şubat 2010, 23:42   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Hazan Mevsimi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11236
Üyelik T.: 19 Aralık 2009
Konular: 71
Beğenildi:4
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

ben teşekkür ederim

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: