Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Kur'ân-ı Kerim Genel

Konu Kimliği: Konu Sahibi Asilem,Açılış Tarihi:  23 Şubat 2014 (00:34), Konuya Son Cevap : 25 Şubat 2014 (17:45). Konuya 34 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 23 Şubat 2014, 00:34   Mesaj No:1
Medineweb Usta Üyesi
Asilem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Asilem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16419
Üyelik T.: 27 Ocak 2012
Arkadaşları:7
Memleket:Bursa
Konular: 4
Beğenildi:27
Beğendi:23
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Talim Nasıl Çalışılır?

Talim Nasıl Çalışılır?

Selamunaleyküm arkadaşlar

Talim nasıl çalışılır, çalışan arkadaşlar hangi metotları kullanıyorlar ? Talim kursuna başlamıştım fakat çeşitli nedenlerden dolayı ayrıca verim alamadığımdan dolayı devam edemedim. Evde çalışmam lazım, nasıl bir yöntem izlemeliyim hangi hocaları tavsiye edersiniz? İnternette kaynaklar var mıdır?

Ayrıca bazı meclislerde hanımlarla otururken Kuran-ı Kerim okunuyor malum, dümdüz okuyorum ben. Bir hanıma rastlamıştım sürekli Abdussamed dinliyormuş ve aynı onun gibi okuyordu çok hoşuma gitti. Bu tarz okumaya makamlı okuma mı denir? Dümdüz okumaktan nasıl kurtulabilirim? İmam Hatipte Kuran-ı Kerim hocamız kıraat esnasında sesini şekillere sokan arkadaşlara kızıyordu ordan kaldı bende düz okumak.. Kuran-ı Kerim okuyuşumu güzelleştirmek istiyorum, neler yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim...

A.Genç

Konu Sahibi Asilem 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
ULUSEM 4-6 Yaş Sertifikası Diyanetin Yeterlilik Sınavları mehmet akif2 3 1651 22 Kasım 2017 15:36
Talim Nasıl Çalışılır? Kur'ân-ı Kerim Genel makbergülü 34 13358 23 Şubat 2014 00:34
2014 KPSS Önlisansa Girecekler KPSS İstişare/Sohbet nurşen35 81 30722 11 Eylül 2013 17:06
Yaz Kuran Kursu Öğreticiliği Kur'ân Kursları GÖKCEN_AZRA 24 14563 02 Mart 2013 12:39

Alt 23 Şubat 2014, 01:03   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Tuba_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Tuba_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20781
Üyelik T.: 10 Ekim 2012
Arkadaşları:13
Konular: 73
Beğenildi:17
Beğendi:6
Takdir Et:
Standart Cevap: Talim Nasıl Çalışılır?

Asilem bu konuyu actigin iyi olmus allah razi olsun ayni dert bendede var surekli dinlemeye calisiyorUm ama yinede olmuyo gibi geliyo.. hafi arkadaslardan tavsiye bekliyoruz...
Alt 23 Şubat 2014, 14:47   Mesaj No:3
Medineweb Aktif Üyesi
pehlivan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:pehlivan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22031
Üyelik T.: 26 Kasım 2012
Arkadaşları:11
Konular: 5
Beğenildi:10
Beğendi:0
Takdir Et:

evet tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyoruz
Alt 23 Şubat 2014, 19:58   Mesaj No:4
Medineweb Usta Üyesi
erol 71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:erol 71 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15208
Üyelik T.: 10 Aralık 2011
Arkadaşları:14
Konular: 2
Beğenildi:129
Beğendi:420
Takdirleri:1528
Takdir Et:

Selamun Aleyküm arkadaşlar,Sakarya ilitam 3. sınıftayım.Kur'ân ı Kerim hocamız Tahkik usulü okumaya özen gösteriyor. Ezberlerimizi de tahkik usulü veriyoruz.

Hocamız ,Önce doğru okumayı öğrenin makam daha sonra olur diyor.
Diğer ilitamlarda nasıl bilmiyorum.Bu konuda bilgi edinip ezberlerinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim.Ağır okuyunca dualar bile karışıyor.

Kolay gelsin.
Alt 23 Şubat 2014, 20:16   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:

Alıntı:
Asilem Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Selamunaleyküm arkadaşlar

Talim nasıl çalışılır, çalışan arkadaşlar hangi metotları kullanıyorlar ? Talim kursuna başlamıştım fakat çeşitli nedenlerden dolayı ayrıca verim alamadığımdan dolayı devam edemedim. Evde çalışmam lazım, nasıl bir yöntem izlemeliyim hangi hocaları tavsiye edersiniz? İnternette kaynaklar var mıdır?

Ayrıca bazı meclislerde hanımlarla otururken Kuran-ı Kerim okunuyor malum, dümdüz okuyorum ben. Bir hanıma rastlamıştım sürekli Abdussamed dinliyormuş ve aynı onun gibi okuyordu çok hoşuma gitti. Bu tarz okumaya makamlı okuma mı denir? Dümdüz okumaktan nasıl kurtulabilirim? İmam Hatipte Kuran-ı Kerim hocamız kıraat esnasında sesini şekillere sokan arkadaşlara kızıyordu ordan kaldı bende düz okumak.. Kuran-ı Kerim okuyuşumu güzelleştirmek istiyorum, neler yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim...
Talim Konusunda hocaların hocası Fatih Çollak 'tır.Sonra Davut Kaya gelir.Talim muhakkak birebir hocadan öğrenilmelidir.En faydalı şekli budur.Fakat hoca bulma imkanı yoksa bu hocaların internetteki dersleri de faydalıdır.

Bir de önemli olan düz veya makamlı okumak değildir.Hatasız okumaktır.Hatasız okumayı başardıktan sonra
iyi bir kulak varsa makamlı okuyarak okuyuşu güzelleştirmek mümkündür.

Alt 23 Şubat 2014, 20:25   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

ben orta okulu düz lisede okudum liseyi imam hatipte okudum

imam hatip de makama değil tecvide doğru okumaya dikkat ederledi bir de ezberleri verince tamam oluyordu ben de ne yazık ki makamla okumuyorum

bi ara kuran kursu hocası komşuma haftada bir gün gidiyordum onun işleri çok olunca topu topu 5-6 kere gittim gitmedim ama nasıl faydasını görüyordum

netten fatih çollak'ın kuran okumasını bi ara dinledim ama düzenli dinleyip tekrar etmem lazım

kendim de sürekli tecvide mahrece çalışmam lazım ama bebekten misafirden başına geçemedim

asilem sen yeterlilik belgesini almıştın değil mi mülakatda makamlı okumak şartı yok muydu
Alt 23 Şubat 2014, 20:29   Mesaj No:7
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
erol 71 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Selamun Aleyküm arkadaşlar,Sakarya ilitam 3. sınıftayım.Kur'ân ı Kerim hocamız Tahkik usulü okumaya özen gösteriyor. Ezberlerimizi de tahkik usulü veriyoruz.

Hocamız ,Önce doğru okumayı öğrenin makam daha sonra olur diyor.
Diğer ilitamlarda nasıl bilmiyorum.Bu konuda bilgi edinip ezberlerinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim.Ağır okuyunca dualar bile karışıyor.

Kolay gelsin.
Aleyküm Selam Songül,İlitam okuyanlar sadece imtihana girmiyorlar mı?Kuran dersinde nasıl ezber talim var?

Alt 23 Şubat 2014, 20:46   Mesaj No:8
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

muallime ben kardeşimden biliyorum hem yazılı sınav var hem de ünivesiteye gidip kuran hocasına ezberler veriliyor
Alt 23 Şubat 2014, 20:51   Mesaj No:9
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
muallime ben kardeşimden biliyorum hem yazılı sınav var hem de ünivesiteye gidip kuran hocasına ezberler veriliyor
uzakta olanlar için zor..Ama güzel ..İlahiyat mezununun Kuran okuyamaması ayıp olurdu
Demek ki İlitam da hoca (ne deniyordu?)ve ders görüyorsun.

Alt 23 Şubat 2014, 20:57   Mesaj No:10
Medineweb Emekdarı
azranur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:azranur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36715
Üyelik T.: 22 Aralık 2013
Arkadaşları:7
Memleket:Şehr-i VAN
Konular: 20
Beğenildi:61
Beğendi:172
Takdir Et:

muallime hocam ben de sakaryada ilitam okuyan arkadaşımdan biliyorum,her dönem yanılmıyorsam iki hafta yüzyüze dersleri oluyormuş.tabi bu o ünüversite için geçerli yani sizin bilginizde doğru çoğu üniversite de sadece sınava giriliyor.

Konuyu Toplam 5 Kişi okuyor. (0 Üye ve 5 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: