Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Kur'ân-ı Kerim Genel

Konu Kimliği: Konu Sahibi FECR,Açılış Tarihi:  03 Şubat 2009 (09:54), Konuya Son Cevap : 24 Şubat 2019 (18:53). Konuya 13 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 03 Şubat 2009, 09:54   Mesaj No:1
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart ALLAH'IN NE GÜZEL DEDİĞİ İŞLER

ALLAH'IN NE GÜZEL DEDİĞİ İŞLER

ALLAH’IN “NE GÜZEL” DEDİĞİ İŞLER
1-Güzel İş Yapanların Sonucu
Onların hareketlerinin karşılığı Rablerinden bağışlanma ve altlarından ırmaklar akan, içinde temelli kalacakları cennetlerdir. İyi davrananların ne güzel ecri vardır!.3/Ali İmran-136
İman edip güzel işler yapanları, (evet) muhakkak ki onları, içinde ebedî kalmak üzere altlarından ırmaklar akan cennet köşklerine yerleştireceğiz. (Böyle iyi) işler yapanların mükâfatı ne güzeldir!.29/Ankebut-58
2-Allah’ı Vekil Tutmak ve Dost-Otorite Edinmek
İnsanlar onlara: «Düşmanınız olan insanlar size karşı bir ordu topladılar, onlardan korkun» dediler. Bu, onların imanını artırdı da: «Allah bize yeter. O ne güzel Vekil'dir» dediler.3/Ali İmran-173
Eğer yüz çevirirlerse Allah'ın sizin dostunuz olduğunu bilin; O ne güzel dost, ne güzel yardımcıdır!.8/Enfal-40
3-Sabredenlerin Mükafatı Olan Cennet
Melekler: Sabrettiğinize karşılık size selam olsun! Dünya yurdunun sonu (cennet) ne güzeldir! (derler).13/Rad-24
4-Müttakilerin-Korunanların Ahiretteki Konumu
(Kötülüklerden) sakınanlara: Rabbiniz ne indirdi? denildiğinde, «Hayır (indirdi)» derler. Bu dünyada güzel davrananlara, güzel mükâfat vardır. Ahiret yurdu ise daha hayırlıdır. Takvâ sahiplerinin yurdu gerçekten güzeldir!.16/Nahl-30
5-Cennette Müminlerin Durumu
İşte onlara, alt taraflarından ırmaklar akan Adn cennetleri vardır. Onlar Adn cennetlerinde tahtlar üzerine kurularak orada altın bileziklerle bezenecekler; ince ve kalın dîbâdan yeşil elbiseler giyecekler. Ne güzel karşılık ve ne güzel kalma yeri!.18/Kehf-31
6-Allah’ı Yardım Edici Olarak Kabul Etmek
Allah uğrunda gereği gibi cihat edin. O, sizi seçmiş, babanız İbrahim'in yolu olan dinde sizin için bir zorluk kılmamıştır. Daha önce ve Kuran'da, peygamberin size şahit olması, sizin de insanlara şahit olmanız için size müslüman adını veren O'dur. Artık, namaz kılın, zekat verin, Allah'a sarılın. O sizin sahibinizdir. Ne güzel sahip ve ne güzel yardımcıdır!.22/Hac-48
7-Allah’ın Duaları Kabul Etmesi
And olsun ki, Nuh Bize seslenmişti de duasına ne güzel icabet etmiştik.37/Saffat-75
8-Daima Allah’a Yönelmek
Davud'a Süleyman'ı bahşettik; o ne güzel bir kuldu! Doğrusu o daima Allah'a yönelirdi.38/Sad-30
8-Sabreden Kul Olmak ve Daima Allah’a Yönelmek
«Ey Eyyub! Eline bir demet sap alıp onunla vur, yeminini bozma» demiştik. Doğrusu Biz onu sabırlı bulmuştuk. Ne iyi kuldu, daima Allah'a yönelirdi.38/Sad-44
9-Allah’ın Yeryüzünü Döşemesi
Yeryüzünü döşedik; bakınız Biz ne güzel döşeriz.51/Zariyat-48
10-Allah’ın Her Şeye Gücü Yetmesi
Demekki ölçmüşüz, demekki biz ne güzel kâdiriz.77/Mürselat-23
11-Sadakayı Açık veya Gizli Vermek
Sadakaları açıkça verirseniz o ne güzel! Eğer onları yoksullara gizlice verirseniz sizin için daha iyidir. Allah onları kötülüklerinizden bir kısmına karşı tutar. Allah işlediklerinizden haberdardır.2/Bakara-271
12-Allah’ın Kullarına Öğüt Vermesi
Hiç şüphesiz Allah size, emanetleri ehline teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz Allah işitir ve görür.4/Nisa-58
13-Allah ve Rasulene İtaat Edenlerin,Cennette Peygamberler ve Şehitlerle Olan Arkadaşlığı
Kim Allah'a ve Peygambere itaat ederse, işte onlar Allah'ın nimetine eriştirdiği peygamberlerle, dosdoğru olanlar, şehidler ve iyilerle beraberdirler. Onlar ne iyi arkadaştırlar!.4/Nisa-69

FECR
Mihrinaz beğendi.

Konu Sahibi FECR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Yumurta Akı ve Yanık Tedavisi Pratik / Faydalı Bilgiler FECR 0 87 14 Ekim 2023 12:25
Düğünlerimiz İslam'ın neresinde? Adap-Edep-Ahlak Esma_Nur 1 271 02 Ağustos 2023 16:34
Mezuniyet Programı mı Meyhane Açılışı mı Belli... Adap-Edep-Ahlak FECR 0 179 13Haziran 2023 11:35
Evinize Kem Gözlü Ahmak Bir Adamı Davet Eder... Adap-Edep-Ahlak Esma_Nur 4 211 05Haziran 2023 10:15
Bizi Allah'tan Alıkoyan Kaç Şeyi Hayatımızdan... Muhtelif Konular FECR 0 192 10 Nisan 2023 20:38

Alt 03 Şubat 2009, 21:38   Mesaj No:2

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: ALLAHIN NE GÜZEL DEDİĞİ İŞLER

Alah razı olsun Fecr kardeşim,

foruma paylaştığınız bunca çalışmaları nasıl yapıyorsunuz, merak ettim gerçekten..zor bir iş olmalı..tasnif etmek, aynı konuları tek başlığa yerleştirmek..
Alt 04 Şubat 2009, 10:49   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Belgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 640
Beğenildi:16
Takdir Et:

Allah razı olsun FECR.. çok güzel paylaşım..

Alt 05 Şubat 2009, 08:58   Mesaj No:4
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
foruma paylaştığınız bunca çalışmaları nasıl yapıyorsunuz, merak ettim gerçekten..zor bir iş olmalı..tasnif etmek, aynı konuları tek başlığa yerleştirmek
Aslında işin teknik ve metod boyutunu kavrayınca bu tür çalışmalar zor değil,biraz emek,biraz ilgi,biraz da severek yapmak yeterli herhalde.
Çalışmanın teknik ve metodunu anlatıyım:
Öncelikle Kur'an'ın meal ve tefsirlerini okurken bir ayette bir cümle,ifade,kavram dikkatimi çeker.Bu ifadenin Kur'anda farklı sure ve ayetlerde nerelerde ve nasıl kullanıldığını bulmaya çalışırım.Bu konuda bana en büyük yardımcı,bilgisayarımda olan Hayran 2.3 diye Kur'an programıdır.BU programda 10 farklı meal,Mü'cemül Müfehres ve fihrist bölümleri var.Fihrist bölümünü pek kullanmam.Mu'cemul Müfehres bölümünde araştırmak istediğim kelimenin orijinalina bakarak ayetleri çıkarıyorum.10 mealden birisini seçerek alıyorum ama araştırdığım kavramı veya kelimeyi özellikle belirten olan meali alıyorum.Eğer belirtmiyorsa parantez içinde o kelimeye vurgu yapıyorum.Sonra o ayetleri tasnifleme işine girişiyorum.Ayette verilmek istenen mesajları düşünerek başlıklar halinde sıralıyorum.
Bu çalışmaların bazısı 15-20 dk. ,bazıları 2-3 saat bazıları daha uzun sürüyor.Bir çalışmamın 2-3 ay sürdüğü de oldu.Mesela "Kur'an'da Zıt-Karşıt Kelimeler" adlı çalışmamda bir çok kavram kitabına ve Ragıp el İsfahani'nin Müfredat adlı eserini gözden geçirerek yapmıştım.
Öncelikle Mu'cemül Müfehres'ten nasıl faydalanılır onu bilmek gerekiyor.Türkçe fihristlerden yararlanılarak yapılan çalışma eksik veya yanlış olabilir.Kur'anın kendine göre bir literatürü var,bunu kavramadan yapılan çalışmalarda bazı aksaklıklar çıkabilir.
Mesela Kur'an'da iyilik ile ilgili kavramı araştırmak istiyorsunuz.Bunu Türkçe fihristen araştırırsanız ortaya net bir şey ortaya çıkmayabilir,ayrıca kavram kargaşına dalarsınız.Kur'an meallerinde 5-6 tane kelime iyilik olarak çevrilmiştir.Mesela;Hayır-hasene-birr-salih-ihsan-mar'uf gibi kavramları Türkçe meallerde sadece" iyilik" olarak tercüme edilmektedir.Ama Kur'an'da bu kelimeler farklı farklı yerlerde kullanılmaktadır ve farklı özellikleri ortaya koyan kavramlardır.
İnşaallah çalışmalar hayırlara vesile olur,Kur'anı anlamamıza yardımcı olur.
Mihrinaz beğendi.
Alt 05 Şubat 2009, 11:48   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
Arasat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Arasat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 4597
Üyelik T.: 27 Ekim 2008
Arkadaşları:4
Konular: 255
Beğenildi:114
Beğendi:26
Takdirleri:953
Takdir Et:

Allah razı olsun kardeşim güzel paylaşımların için
Alt 05 Şubat 2009, 12:06   Mesaj No:6
Medineweb Üyesi
Durumu:Arın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2647
Üyelik T.: 15 Temmuz 2008
Arkadaşları:0
Konular: 54
Beğenildi:7
Takdir Et:

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı
Alıntı:
foruma paylaştığınız bunca çalışmaları nasıl yapıyorsunuz, merak ettim gerçekten..zor bir iş olmalı..tasnif etmek, aynı konuları tek başlığa yerleştirmek
Aslında işin teknik ve metod boyutunu kavrayınca bu tür çalışmalar zor değil,biraz emek,biraz ilgi,biraz da severek yapmak yeterli herhalde.
Çalışmanın teknik ve metodunu anlatıyım:
Öncelikle Kur'an'ın meal ve tefsirlerini okurken bir ayette bir cümle,ifade,kavram dikkatimi çeker.Bu ifadenin Kur'anda farklı sure ve ayetlerde nerelerde ve nasıl kullanıldığını bulmaya çalışırım.Bu konuda bana en büyük yardımcı,bilgisayarımda olan Hayran 2.3 diye Kur'an programıdır.BU programda 10 farklı meal,Mü'cemül Müfehres ve fihrist bölümleri var.Fihrist bölümünü pek kullanmam.Mu'cemul Müfehres bölümünde araştırmak istediğim kelimenin orijinalina bakarak ayetleri çıkarıyorum.10 mealden birisini seçerek alıyorum ama araştırdığım kavramı veya kelimeyi özellikle belirten olan meali alıyorum.Eğer belirtmiyorsa parantez içinde o kelimeye vurgu yapıyorum.Sonra o ayetleri tasnifleme işine girişiyorum.Ayette verilmek istenen mesajları düşünerek başlıklar halinde sıralıyorum.
Bu çalışmaların bazısı 15-20 dk. ,bazıları 2-3 saat bazıları daha uzun sürüyor.Bir çalışmamın 2-3 ay sürdüğü de oldu.Mesela "Kur'an'da Zıt-Karşıt Kelimeler" adlı çalışmamda bir çok kavram kitabına ve Ragıp el İsfahani'nin Müfredat adlı eserini gözden geçirerek yapmıştım.
Öncelikle Mu'cemül Müfehres'ten nasıl faydalanılır onu bilmek gerekiyor.Türkçe fihristlerden yararlanılarak yapılan çalışma eksik veya yanlış olabilir.Kur'anın kendine göre bir literatürü var,bunu kavramadan yapılan çalışmalarda bazı aksaklıklar çıkabilir.
Mesela Kur'an'da iyilik ile ilgili kavramı araştırmak istiyorsunuz.Bunu Türkçe fihristen araştırırsanız ortaya net bir şey ortaya çıkmayabilir,ayrıca kavram kargaşına dalarsınız.Kur'an meallerinde 5-6 tane kelime iyilik olarak çevrilmiştir.Mesela;Hayır-hasene-birr-salih-ihsan-mar'uf gibi kavramları Türkçe meallerde sadece" iyilik" olarak tercüme edilmektedir.Ama Kur'an'da bu kelimeler farklı farklı yerlerde kullanılmaktadır ve farklı özellikleri ortaya koyan kavramlardır.
İnşaallah çalışmalar hayırlara vesile olur,Kur'anı anlamamıza yardımcı olur.
Örnek alınması gereken bir çalışma tipolojisi..
Çok teşekkür ederiz sayın FECR kardeşim..
Rabbim emeklerinizin ecrini hayatınızın her an'ına yaysın inşallah...

Dua ile...
Alt 26 Temmuz 2009, 02:37   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart re: ALLAH'IN NE GÜZEL DEDİĞİ İŞLER

Sizden hayra çağıran iyiliği (marufu) emreden ve kötülükten (münkerden) sakındıran bir topluluk bulunsun. Kurtuluşa erenler işte bunlardır.
(Ali İmran 104)
Alt 02 Eylül 2009, 01:28   Mesaj No:8
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Allah bizleri adil şahidlerden ve Kuran ahlakını ahlak edinenlerden eylesin.
Alt 08 Ekim 2009, 11:21   Mesaj No:9
Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:namzet davadar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7323
Üyelik T.: 23 Şubat 2009
Arkadaşları:0
Konular: 22
Beğenildi:3
Takdir Et:

Alıntı:
YitikSevda Üyemizden Alıntı
Allah bizleri adil şahidlerden ve Kuran ahlakını ahlak edinenlerden eylesin.

amin inş
Alt 31 Ekim 2009, 22:37   Mesaj No:10
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

1-Güzel İş Yapanların Sonucu
Onların hareketlerinin karşılığı Rablerinden bağışlanma ve altlarından ırmaklar akan, içinde temelli kalacakları cennetlerdir. İyi davrananların ne güzel ecri vardır!.3/Ali İmran-136

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)