Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi HALUK GÜMÜŞTABAK,Açılış Tarihi:  02 Ocak 2011 (15:05), Konuya Son Cevap : 04 Ocak 2011 (14:06). Konuya 35 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 03 Ocak 2011, 12:38   Mesaj No:11
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:HALUK GÜMÜŞTABAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10862
Üyelik T.: 01 Ekim 2009
Arkadaşları:1
Konular: 86
Beğenildi:3
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Kur'anda kadınlara yada erkeklere ayrı hitap varsa bu açıkca belirtilmiştir. Hiç ayrım yapılmamışsa vede özellikle, EY iman edenler hitabı varsa burada ayrım yapılmadan bir emir olduğu açıktır bana göre.
Alt 03 Ocak 2011, 12:43   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Sayın abim benim sorduğum Allah resulunün Ayete dayanarak belirlemiş olduğu Hüküm Yanlışmıdır doğrumudur ?

-İmam Ali- (a.s)
Alt 03 Ocak 2011, 12:49   Mesaj No:13
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Değerli arkadaşım bizlere ulaşan her rivayetin gerçekten peygamberimize ait olup olmadığının garantisi varmı? yada her hadis gerçekten Allah elçisinin sözümü bunu biliyormuyuzda bu konu üzerinde tartışalım? Bizlerin tartışması gereken ayetler üzerinde olmalıdır. Birçok hadis farklı mezheplerde çok farklı anlatılıyor ve hepside peygamberimizin sözüdür deniyor. İşte sorunda burada zaten. Acaba bu sözü peygamberimiz söylemişmidir? Bizlere düşen bu sözleri kur'an ile karşılaştırmak olmalıdır. Ben size bazı hadis rivayetleri örneği verdim ve burada bırakın cuma namazını, günlük vakit namazlarında bile kadınların camiye gittiği anlatılıyor. Camide peygamberimizin kadınlara ders verdiği anlatılır. Acaba hangisi doğrudur? İşte bunların hiç birisini bilemeyiz.
Alt 03 Ocak 2011, 12:54   Mesaj No:14
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Sayın abim bende diyomki 1400 yıldır Tüm İslam alemi ve Alimleri bu konuda aynı görüştedirler ve aksini iddia eden kimse çıkmamıştır Kabul edilen görüş Farz olmayıp isteğe bağlı olmasıdır bu görüşün aksini neden kimse beyan etmemiş eğer böyle bir uygulama olsa idi öncelikle Hz Fatıma Peygamberimizin eşleri olan annelerimiz vb iştirak etmezmiydiler canlı Kuran örnekliğine bunların iştarak etmeyecklerini düşünmek abes olmazmı ?

-İmam Ali- (a.s)
Alt 03 Ocak 2011, 13:09   Mesaj No:15
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Yada şöyle düşünelim Farz olan bir şeye kesin itaat vardır Ülkemiz ve dünyadaki diğer kadınları düşünecek olursak hemen hemen evli olanların 2 3 çocuğu vardır ve bakmak ile mükellefler cuma saati geldiğinde erkek cumada bayan da cumaya gidecek 3 ve 5 yaş arası çocukları kime bırakacak kadınlar ?

-İmam Ali- (a.s)
Alt 03 Ocak 2011, 13:15   Mesaj No:16
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Sayın Yitiksevda, siz tüm İslam âlemini örnek veriyorsunuz ve hepsi aynı şeyi bugün uyguluyor diyorsunuz, acaba yüz yada iki yüz yıl önce günümüzdeki gibimi uygulanıyordu, yada çok daha önceleri, bundan emin misiniz? Size Buhariden örnekler verdim. Aynı âlimin bazı hadislerine inanıyor da bazılarına inanmıyorsanız tabi onu bilemem, buda normaldir. Çünkü hadis rivayeti delil değildir. Bu sözleri söylediğinizde yani bu zamana kadar çoğunluk bunu uygulamış dediğinizde, Rabbin bir ayeti geldi aklıma.

Enam 116. Yeryüzündeki insanların çoğunluğuna uyarsan seni Allah yolundan saptırırlar. Sadece sanıya uyarlar onlar ve sadece saçmalarlar.

Bakın Allah çoğunluğun uygulamasına değil, kur’ana bakın diyor. Hatta hatırlayınız hesap günü peygamberimiz ne söyleyecekti, benim ümmetim bu kur’anı devre dışı bıraktılar. Bizlere düşen mahşer günü eğer peygamberimizin yüzünü güldürmek istiyorsak, onun tebliğ ettiği kur’an dan bir milim bile sapmayarak, onun yanındaki, takipçisi kullarından olmalıyız. Bakın Rabbim elçisi kanalıyla tebliğ ettiği bir ayetinde ne söylüyor.

Nur 34: Yemin olsun ki, size, gerçeği açık-seçik anlatan ayetler, sizden önce gelip geçmiş olanlardan örnekler, korunanlar için de bir öğüt indirdik.

Sizce bu sözü söyleyen Rabbim Cuma namazına çağrı ayetinde, yalnız erkeklere hitap etseydi bunun açıklamasını da yapmaz mıydı? Değerli arkadaşım, bu konu benim için bitmiştir. Ben söyleyeceklerimi söyledim. Benim söylediklerime, benim inandıklarıma kimsenin inanmasını da beklemiyorum. Çünkü yazdıklarım benim kur’an dan Rabbin sözlerinden anladıklarımdır, yalnız beni bağlar. Hangimizin yanıldığını Rabbin huzurunda hep birlikte göreceğiz. Allah cümlemizi doğruyu anlayan, doğruları gören kulları arasına alsın inşallah. SAYGILARIMLA Halukgta
Alt 03 Ocak 2011, 13:19   Mesaj No:17
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Enam 116 da çoğunluk ile kastedilen sapkınlığa meyilli olanlar içindir yoksa Müslümanların esasları üzere birleşilen konular değildir abim elbette sizin görüşünüze saygı duyarım lakin saygı duymak kabullenmek olarak algılanmamalı siz böyle kabul edebilirsiniz saygılar benim eşim evimde çocuklarım ile ilgilensin cuma vakti daha hayırlısı olur ....

-İmam Ali- (a.s)
Alt 03 Ocak 2011, 13:30   Mesaj No:18
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Son cevabınızı geç okudum ona cevap vereyim. Daha önce bunun açıklamasını yapmıştım. Allah zorda olan hiç kimseye birşeyin yapılmasını emretmez. Kadın eğer çocuğunu bırakamayacak ise nasıl olurda sorumlu olur bundan? Bizler kendi nefis ve düşüncelerimiz ile yola çıkarak, rabbin yemin olsun ki bu kitabı sizler için kolaylaştırdım sözünü her zaman görmezden gelmişiz? Allah tüm ibadetlerimiz konusunda açıklama yaparken, zaman, zemin , ortam şartını getirir. İbadeti yerine getirmek için ortam müsade etmiyorsa zaten Allah ta sana kolaylık getirmiştir. Bu yazımı yazarken bir meylinizi daha aldım. Siz eşinizin cumaya gitmektense evimde çocuklarıma bakması daha doğrudur diyerek kendi hükmünüzü vermişsiniz. Saygı duyarım. Elbette çocuklarınıza bakacak kimse yoksa haklısınız, ya çocuk sorunu yoksa yinede evinde otursun derseniz işte ozaman çok daha farklı bir durum oluşur. Bu ve benzeri sorunlar erkekler içinde geçerlidir.

Bahse konu ayet için söylediğinize gelince. Siz sapkın fikirlerden bahsetmişsiniz. Bugün Allahın sapkın dediği fikirler arasında neler var hatırlayınız isterseniz. Ben söylemediğim halde bu Allah katındandır diyenlere sesleniyor Allah ve neler söylüyordu onlar hakkında hatırlayınız. Yine düşünelim, acaba peygamberimizin ümmeti olduğunu söyleyen bizler, ne haldeyiz ki peygamberimiz benim ümmetim kur'anı terk etti diyor? İşte tüm bunları çok iyi düşünür ve analiz edersek gerçekleri göreceğimizden eminim. Rabbim cümlemize yardımcı olsun inşallah. Tüm gerçekleri huzurda apaçık göreceğiz. Bunun için birbirimizi kırmaya üzmeye de gerek yok zaten. Ne diyor Rahman; aranızda anlaşamadığınız konulardaki hükmü bana bırakın. Bende bu konudaki hükmü rabbim e bıraktım. SAYGILARIMLA Halukgta
Alt 03 Ocak 2011, 13:33   Mesaj No:19
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Teşekkürler abim saygı duyarım fikrinize ...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 03 Ocak 2011, 13:46   Mesaj No:20
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Sizin gibi kur'an ehli bir kardeşimle saygı çerçevesinde tartışıp, görüşlerimizi söylemek bana büyük mutluluk veriyor. Her insan kendi inancından hesaba çekileceğine göre, birbirimizi kırmak niye. Allah razı olsun sizden arkadaşım. Saygılarımla Halukgta

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)