Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi Mihrinaz,Açılış Tarihi:  13 Mart 2022 (16:41), Konuya Son Cevap : 13 Mart 2022 (16:41). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 13 Mart 2022, 16:41   Mesaj No:1
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11771
Beğendi:8954
Takdirleri:26191
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Yahya Kemal ile Stefan Zweig Duygudaşlığı

Yahya Kemal ile Stefan Zweig Duygudaşlığı

Yahya Kemal’in “Veda Gazel”i şiirinden bestelenen uşşak şarkının sonundaki beyit, birden Stefan Zweig’in bu dünyadan giderken geride bıraktığı veda mektubunu çağrıştırdı.

Önce şu dizeleri okuyun:

Tekrar mülaki oluruz bezm-i ezelde/Evvel giden ahbaba selam olsun erenler.”

Şimdi de şu satırları:

Bütün dostlarımı selamlarım! Hepsine uzun geceden sonra gelen tanın kızılllığını görmek nasip olsun! Ben, her zamanki sabırsızlığımla önden gidiyorum.”

Yok mu bir bağ, bir duygudaşlık?

Zweig, Hitler’in yenildiğini ve savaşın bittiğini görmeyi bekleyemedi. 1942’de, Avrupa’dan kaçtığı Brezilya’da hayatına son verdi.

Bu aceleciliğin arkasında, karamsar bir mizaç kadar dünyasının bir daha eski tadına hiç kavuşamayacağı hissi de yatıyordu.

Nazi kabusu, Zweig gibi etkili bir yazar için hayatı, yaşamaya değer olmaktan çıkarmış, anlamsızlaştırmıştı.

Yeniden başlamaya gücünün kalmadığını yazıyordu.

Yahya Kemal’de de rastlarsınız bu duyguya.

Yaşama sevinci, neşesi kaybolmuştur. Ne arkada bıraktıklarında gözü vardır ne de içinde bir yeniden başlama arzusu.

Giden sevgililer, geri gelmeyecek”tir.

Bu açıdan da paralellik, benzerlik kurulabilir aralarında.

Ama bir farkla. Yahya Kemal’deki kabullenme; umutları kırıldığı, inancı yıkıldığı için değil. Göreceğini gördüğü için.

‘Yaşayacağımı yaşadım, geriye keşfedecek bir şey kalmadı’ duygusudur üstattaki.

Halbuki Cahit Sıtkı Tarancı, “yaş otuz beş, yolun yarısı” dizelerini mırıldanırken bile gençliğine dönmek istiyordu.

Özleyecek kadar çok da uzaklaşmış sayılmazdı henüz gençlikten.

Baştan başlamak için nasıl yanıp tutuştuğunu, “Haydi Abbas” şiiri anlatır.

Abbas’tan, sihirli seccadeye kırbacı basıp zamana ve mesafeye hükmetmesini, ilk sevgiliyi ta Beşiktaş’tan alıp getirmesini istiyordu.

Gençlik ateşini yeniden hissettirecek şey, olsa olsa ilk sevgilidir diye düşünmüş olmalı.

Fakat “yaşamak istiyorum gençliğimi yeni baştan” çığlığı, her fani tende yankılanmıyor yine de.

Abbas adlı masal ciniyle karşılaşsa ve üç şey dileme hakkı olsa, Yahya Kemal’in dilekleri arasında gençliğine dönmek olmazdı.

“Düşünce” şiirinde, saklamıyor sona geldiğini.

Şevksizliğinden gayet emin, o yolları bir daha yürüyecek iştiyakı kalmamış.

“Ömrün şu biten neşvesi tam olsun erenler” modunda artık.

Yetmiş demek canına, “dalsın gözlerim yakında son uykuma” aşamasına gelmiş.

Gönül maceralarında büyük fetihler de hezimetler de tatmış, hayat ve heyecan dolu bir şair, nasıl mı doyar yaşamaya?

Cemal Süreya, hayat için minnetini dile getirirken “üstü kalsın” diyordu.

Yahya Kemal ise doyma gerekçesini şu dizelere döküyor:

Gördüm ve anladım yaşamak macerasını/Bakiyse ruh eğer dilemezdim bekasını”.

“İnsan anlaşıldı, cihanın da sırrı kalmadı”ğından, “son bir altın oku olsa, en tatlı bir hayal için ufkuna atma” hevesi yoktur artık.

Sufi şair Niyazi Mısri’ye sorsanız, Yahya Kemal’in tam tersini söylerdi.

Gönlü ebedi yaşam istiyordu ama ölüm de Allah’ın emriydi. Lokman Hekim bile Mısri’nin bu acısını dindirmeye derman bulamıyordu.

Şöyle yakınıyordu:

“Dil bekası, Hak fenası istedi mülk-ü tenim/Bir devasız derde düştüm, ah ki Lokman bihaber.”

Neyle karşılaşacağını bile bile aynı hikayeyi baştan yaşamanın kimileri için hala bir cazibesi olabiliyor.

Fakat merakı çözülmüş bir Stefan Zweig’i, bir Yahya Kemal’i hayatın devamına hangi tutku sürükleyecek:

“Hülyası kalmayınca hayatın ne zevki var/Bitsin hayırlısıyla, bu beyhude sonbahar/ Ölmek değildir ömrümüzün en feci işi/Müşkül budur ki ölmeden evvel ölür kişi.”

Haklı değil mi; savaşta bile hayata tutunmayı, dünyaya dört elle sarılmayı sağlayan şey, insanların hala bir gelecek hayal ve umut edebilmesidir.

Ömrün şu biten neşvesi tam olsun erenler...

Akif Beki

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konu Sahibi Mihrinaz 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Duyulmayan Çığlık...Va Mutasımah Muhtelif Konular Mihrinaz 0 36 25 Mart 2024 14:21
Rabia Sessizliği Gündem/ Manşetler Mihrinaz 0 68 08 Mart 2024 10:32
ABD Sahtekarlığın Kitabını Yazdı İslami Haberler Esma_Nur 2 100 06 Mart 2024 23:24
Ömer Seyfettin 140 Yaşında Kitaplar/Kütüphane Mihrinaz 2 64 06 Mart 2024 17:43
İnsan Hayatta İken Çocuklarından Birine Malını... İlmihal Bölümü Mihrinaz 0 69 06 Mart 2024 15:30

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: